Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:24:36
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 13 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ljudska pakost, zavist, zloba.....  (Pročitano 40052 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
LG 4X HD
ready & waiting   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
LG Google Nexus 5
Ich hoffe doch  Smile
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
LG 4X HD
stvarno si zlobna, ja ne znam nemachki  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
LG Google Nexus 5
da li je to u tebi proradila Zavist  Smile
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
LG 4X HD
izgleda  Smile ali nemoj da si pakosna pa da mi to nabijash na nos  Smile
« Poslednja izmena: 23. Mar 2008, 15:39:14 od arlekin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
LG Google Nexus 5
dobro de, samo nemoj biti ljubomoran  Smile
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Za Bambinu!

ako postoji dobro i zlo, onda valjda postoje dobri i zli ljudi ...


Vjeruj u ljubav,
jer ljubav je sve,
vjeruj u ljubav,
ne zivi bez nje.
Vjeruj u ljubav,
i sacuvaj nju,
vjeruj u ljubav u dobru i zlu.
Vjeruj u ljubav,
i sacuvaj nju,
vjeruj u ljubav u dobru i zlu.

Daj mi svoju ruku sad,
neka ljubav veze nas.
Daj mi svoju ruku sad,
kao rijedak cvijet.
Daj mi svoju ruku sad,
prava ljubav je uz nas,
nek' nas vodi u srecniji svijet.

Vjeruj u ljubav,
jer ljubav je sve,
vjeruj u ljubav,
ne zivi bez nje,
vjeruj u ljubav,
i sacuvaj nju,
vjeruj u ljubav u dobru i zlu.
Vjeruj u ljubav i sacuvaj nju,
vjeruj u ljubav u dobru i zlu.

 Smile
Miro  Smile

Mada me opet nisi ubedila...  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
ko ce tebe ubediti... Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

   jednostavno moraju i takvi da postoje. kada ih shvatis bice ti smesni.      Smile
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Borba dobra i zla

Dobro i zlo nisu univerzalne sile koje postoje od kad je prostora i vremena.

Borba dobra i zla se događa iznutra, a projicirana je u vanjski svijet kroz ratove, nepravdu i sve ostalo što doživljavamo kao manifestaciju zla.

Borba dobra i zla je vječna tema koja se provlači kroz religije, knjige, filmove - kroz razne univerzalne i osobne filozofije. A što je zapravo to dobro i to zlo koji se bore? Jesu li to praiskonske sile koje se manifestiraju kroz nas ili su to suprotstavljene snage u nama samima?

Kako bismo stigli do dobra i zla kroz unutarnju, a ne vanjsku priču, dotaknut ćemo se najprije pitanja svijesti. Realno gledano, nitko od nas se ne sjeća ničeg što se zbilo prije no što smo postali svjesni da postojimo. Svijest "ja jesam" se počela stvarati u djetinjstvu i ta bazična svijest nam služi da možemo obuhvatiti tijek vlastitog života. Nakon što smo stekli taj primarni pojam o sebi, dobili smo mogućnost spoznavanja svijeta.

Antonio Damasio, stručnjak za neurofiziologiju emocija u svojoj knjizi "Osjećaj zbivanja" razlikuje dvije vrste svijesti: takozvanu temeljnu svijest koja je zapravo doživljaj ovdje i sada i takozvanu proširenu svijest koja je uključuje identitet i  osobnost koje se temelje na individualnoj povijesti. Proširena svijest je zapravo nadogradnja, ona uključuje razne filmove iz prošlosti i želje, planove i očekivanja u budućnosti. Proširena svijest počiva na temeljnoj svijesti.

Svijest o vlastitom postojanju, doživljaj "ja jesam" ili svijest o sebi koja se počela graditi od djetinjstva za svakog od nas je osnova života. Što je bilo prije toga – ne znamo. Dakle, naš doživljaj dobra i zla je naučen, kao i svi drugi koncepti kojim baratamo u životu. Pretpostavka o praiskonskom dobru i praiskonskom zlu koji postoje od vječnosti pa na ovamo i koji se bore kroz nas, gledano iz perspektive "ja" pada u vodu. A ima li ikog na ovom svijetu tko ne živi život iz perspektive "ja"? Možemo si predočiti mnoge druge perspektive, ali i one će biti samo naše predodžbe koje stvaramo na temelju vlastite svijesti i vlastitih iskustava – na temelju "ja".

Borba dobra i zla je zapravo borba naših vlastitih životnih iskustava – ona se događa iznutra, a projicirana je u vanjski svijet kroz ratove, nepravdu i sve ostalo što doživljavamo kao manifestaciju zla. Neka od glavnih oružja u toj unutarnjoj borbi su identifikacija i interpretacija. Uzmimo primjer djeteta koje se identificira s agresivnim ocem (zao) ili, s druge strane, s majkom koja je vječna žrtva (dobra). Interpretacije mogu biti sljedeće: da bih preživio moram biti zao (jer dobri stalno pate, a to ne želim) ili da bih preživio moram biti dobar (jer ću jedino tako, vjerujući u ideal dobrote, imati snage živjeti).

S kim će se dijete više identificirati i "na čijoj će strani biti" ovisi o mnogo faktora. Naravno, ni dotični otac nije samo zao niti je dotična majka samo dobra. Ovo je samo pojednostavljeni primjer koji je tu kako bismo bolje razumjeli način na koji uz koncepte dobra i zla vežemo svoja životna iskustva. Budući od malena slušamo "Nemoj biti zločesta", "Budi dobar", "Ako budeš dobra dobit ćeš to i to", "Budeš li zločest dobit ćeš batina" i tako dalje, učenje o dobru i zlu je duboko u nama.

Kada su u takvo moralno rasuđivanje umiješani najviši autoriteti – bog i đavo – stvar postaje puno gora. Svako malo se "u ime boga" događaju teroristički ispadi, vode se ratovi… Ljudi krive đavla i opravdavaju se bogom kako bi činili ono što je u skladu s njihovim svjesnim ciljevima, nesvjesnim idealima ili iskrivljenim slikama svijeta.

Velika bitka između dobra i zla u čovjeku se često vodi i na polju seksualnosti, kroz bitku nagona i superega. Budući superego predstavlja naše usvojene moralne koncepte, a nagon naše urođene tjelesne impulse, ono nagonsko, nekontrolirano ili animalno u nama se često karakterizira zlim u odnosu na ono ispravno, moralno ili božansko. Na taj način se od seksualnosti koja je izvorna  manifestacija života (kroz seks je svatko od nas došao na svijet) putem potiskivanja, negiranja i etiketiranja od seksa radi perverzija.

Dobro i zlo je unutarnja priča. Borba nagona i superega (seksa i morala), borba različitih identifikacijskih objekata (tata, mama), borba religijskih koncepata (bog, đavo), borba vlastitih slika o sebi (dobar i loš ja). Dok god tu priču promatramo izvan nas samih, osjećaj da se te sile bore kroz nas će stvarati osjećaj nemoći. Sagledavši priču o dobru i zlu unutar sebe, možemo je bolje razumjeti, kako u okvirima vlastitog života tako i na razini čovječanstva.

© Tomica Šćavina 2008

Izvor:Poticaj
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 13 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 16:24:36
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.