Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:59:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 47 48 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vile i mitoloska bica u Srbiji  (Pročitano 167046 puta)
Clan u razvoju


Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 43
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Nokia 62-30i
Ore covek njivu na crveno slovo, kad mu gavran sleti na brazdu. Uto dodje njegova zena i zakuka:
-Covece, jesi li normalan, sta danas ores, znas li da je danas crveno slovo? Eno gavrana, sleteo ti na brazdu!
-Dobro, vidi na koju je pao.
Zena ode da vidi, vrati se i rece:
-Pao na decetu.
- Sta me briga onda, deveto ce da ispasta.
Legenda kaze da je deveto koleno te porodice izgubilo sedmoro clanova u koleri pred II svetski rat i jos petoro njih u samom ratu.

Gavran je bice koga Srbi(bar kod mene) veoma postuju i cene, iako ga vezuju za nesrecu i smrt. 1. januara 2004. moj stari i ja smo otisli na groblje, mecava bije, ali nije strasno. Gavran je stajao na spomeniku jednom, videli smo ga tek na tri do cetiri metra. Iako sam gotovo zanemeo od straha, to je najlepsi prizor koji sam video u zivotu. On crn kao noc, a oko njega sve belo. Gledao nas je nekoliko sekundi, a onda rasirio krila i odleteo. Video sam razne grabljivice izbliza, ali takav graciozan let nema nijedna ptica. Iako se ne gnezde blizu groblja, jako cesto su tamo. Zbog cega su tamo, niko ne zna. Da li zbog pozicije pogodne za polet ili toga sto na tom groblju vlada takav mir ponekad, iskreno niko ne zna
« Poslednja izmena: 29. Avg 2012, 19:26:00 od Yazata »
IP sačuvana
social share
The day is coming fast
   And it will soon be here at last,
   When North and South again belong to Mother;
   And, when Uncle Sam is gone,
   We'll all join in this song,
   And the trumpets of freedom will be blarin'.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Chrome 21.0.1180.83
 . . .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 22.0.1229.94
Ore covek njivu na crveno slovo, kad mu gavran sleti na brazdu. Uto dodje njegova zena i zakuka:
-Covece, jesi li normalan, sta danas ores, znas li da je danas crveno slovo? Eno gavrana, sleteo ti na brazdu!
-Dobro, vidi na koju je pao.
Zena ode da vidi, vrati se i rece:
-Pao na decetu.
- Sta me briga onda, deveto ce da ispasta.
Legenda kaze da je deveto koleno te porodice izgubilo sedmoro clanova u koleri pred II svetski rat i jos petoro njih u samom ratu.

Gavran je bice koga Srbi(bar kod mene) veoma postuju i cene, iako ga vezuju za nesrecu i smrt. 1. januara 2004. moj stari i ja smo otisli na groblje, mecava bije, ali nije strasno. Gavran je stajao na spomeniku jednom, videli smo ga tek na tri do cetiri metra. Iako sam gotovo zanemeo od straha, to je najlepsi prizor koji sam video u zivotu. On crn kao noc, a oko njega sve belo. Gledao nas je nekoliko sekundi, a onda rasirio krila i odleteo. Video sam razne grabljivice izbliza, ali takav graciozan let nema nijedna ptica. Iako se ne gnezde blizu groblja, jako cesto su tamo. Zbog cega su tamo, niko ne zna. Da li zbog pozicije pogodne za polet ili toga sto na tom groblju vlada takav mir ponekad, iskreno niko ne zna
Interesantno je to da u epskim pesmama se gotovo uvek pominju dva gavrana, sto je opet moguce jer je doslo do pretapanja Severne mitologije to jest Skandinavijske i Slavenske.  Meni je cudno da nisam dosada naleteo ni na jedan primer Srpskog plemstva da koristi gavrana kao oznaku svoje kuce.

IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 24.0.1312.57
Da li zna neko, zbog cega su Leptiri/Leptirice povezivani sa zlom?
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
nisu povezani sa zlom. noćni leptiri se nazivaju "veštice".
evo film leptirica

IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 24.0.1312.57
Poznat mi je film, nego me interesuje od kada i zbog cega se ti leptiri nazivaju vesticama?
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
zanemari predhodni post. pogrešno sam razumeo.

Vuk Karadžić je ovako napisao :

„Вјештица се зове жена која има у себи некакав ђаволски дух, који у сну из ње изиђе и створи се у лептира, у кокош или ћурку, па лети по кућама и једе људе, а особито малу дјецу: кад нађе човјека гдје спава, а она га удари некаквом шипком преко лијеве сисе те му се отворе прси док извади срце и изједе, па се онда прси опет срасту“.

IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Chrome 24.0.1312.57
@gottago
Hvala drugar  Smile

Steta sto Vuk nije imao nesto opsirnije o svemu tome.  Steta je sto je mnogo ljudi umrlo koji su se borili u Drugom Svetskom, to je bila riznica znanja po pitanju mitologije i narodnih predanja, jer u to vreme su Srbi jos bili pod uticajem starih bajki, basni itd.

A sta mislis o Bash Cheliku?  Jel postoji ikakav opis tog bica?  Citao sam onu kratku pricu, ali nigde ne nadjoh negde nesto vise o svemu tome.
Interesuje me mnogo nas folklor, samo ako mogu da primetim, danas plasimo decu Jelenom Karleusom (sto mozda i nije tako lose) Smiley  umesto Baba Jagom, drekavcem itd.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


I Am My Own Savior!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 8650
Zastava Vrčin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 18.0
mob
Alcatel One Touch
Citat
nteresuje me mnogo nas folklor, samo ako mogu da primetim, danas plasimo decu Jelenom Karleusom (sto mozda i nije tako lose) umesto Baba Jagom, drekavcem itd.

Jbg, vremena se menjaju a sa njim i ljudi. I Ameri decu plaše sa malim sivim vanzemaljcima koji otimaju ljude u snu i odvode ih na njihove brodove. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
@gottago
Hvala drugar  Smile

Steta sto Vuk nije imao nesto opsirnije o svemu tome.  Steta je sto je mnogo ljudi umrlo koji su se borili u Drugom Svetskom, to je bila riznica znanja po pitanju mitologije i narodnih predanja, jer u to vreme su Srbi jos bili pod uticajem starih bajki, basni itd.




to je Vuk Karadžić zapisivao narodne priče koje je slušao od drugih ljudi. e sad, zavisi da li priča potiče iz srbije ili makedonije ili bosne, ima velikih razlika. čak i u srbiji u zavisnosti od mesta do mesta ima velikih razlika.
ovo što je napisao za veštice, ja se lično ne bih složio. to što je napisao više odgovara onim ... stade mi mozak, opisanim u knjizi "ale i bauci". bio je jedan film, davno sam ga gledao ne sećam se naziva, mislim da je američki. u filmu se radi o jednoj devojčici koja mislim da ima astmu. noću dok spava, na grudi joj stane nešto što se zove "dihalica" i krade joj dah. roditelji joj kupe mačku, i mačka rastera te dihalice. to su valjda neki demončići.
ako neko zna koji je film, neka napiše.

po drugim ljudima, vampir je duh muškarca, a veštica duh žene. e sad opet ima ono gde je vampir živ čovek zaražen besnilom ( http://forum.burek.com/vampiri-t10584.all.html ), a veštica bi trebalo da bude nešto što se danas naziva apotekar tj farmaceut.

Citat
A sta mislis o Bash Cheliku?
nisam se nešto interesovao za njega. više me interesuju božanstva i vile.
al evo šta kažu :

Баш-челик

Можда најпознатији лик из српских бајки. Какве све подвиге најмлађи царев син није начинио – борио се са ажадајом, убио девет дивова, избавио цареву кћер и добио је за жену, преживео сусрете са зетовима – змајским, соколским и орловским царем – али ништа му није вредело у сусрету са силом Баш-челика, који му је отео жену. Истина, добио је извесне повластице – пре него што га је располутио, Баш-челик му је поклонио три живота, за узврат што је наивни царев син прекршио забрану и претходно ослободио чудовишног човека из окова. Ни помагачи нису помогли у боју – змајска, соколска, орловска војска зачас је била збрисана, али су имали улогу у „васкрсавању“ погинулог јунака шкропљењем водом са Јордана. Тако је „васкрсли“ јунак на крају морао да се послужи лукавством да би победио непобедиву силу Баш-челика – његова жена је на превару сазнала где лежи Баш-челиково јунаштво, а оно је, као и увек у бајкама, одвојено од силника и лако га је ухватити у обичном лову. Лисица је брзо ухваћена, а смрт птице која се крила у њеном срцу значила је и смрт непобедивог силника Баш-челика. И тако је најмлађи царев син могао са женом да се врати кући... Шта је после било, нисмо сазнали, али догађаја је ионако било напретек. Битно да је демонски Баш-челик побеђен.

Језик

„Баш“ – тур. глава, „челик“ – гвожђе

Вера и обичаји

Свезан и у гвожђе заливен Баш челик, затворен у кули, симбол је демонског дела створеног света са којим се не сме ступати у преговоре.

Историја

Српска народна приповетка (бајка) Баш челик први пут је штампана у Бечу 1870. у Вуковој збирци под називом Српске народне приповјетке.



uzeto odavde
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 47 48 50
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:59:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.