Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako bi se muškarci trebali nositi s trudnoćom?  (Pročitano 4604 puta)
16. Mar 2008, 19:29:16
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Kako bi se muškarci trebali nositi s trudnoćom?

Stres i neizvjesnost nisu osjećaji koji za vrijeme trudnoće prate samo majku, ni očevi nisu pošteđeni.


Očevi moraju donijeti odluku da se uključe u period trudnoće i porod jer je za začeće potrebno dvoje. Kada očevi preuzmu aktivnu ulogu osjećaju veću povezanost sa svojim partnerom te postaju emocionalno i psihološki odgovorni za život svog budućeg djeteta, tvrdi Thomas Paris, psihoterapeut i roditeljski savjetnik u studiji koja je objevljena na internetskoj stranici pod imenom Labour of Love.

- Tradicionalna uloga muškarca bila je ona 'lovca i sakupljača'. Aspekti tih kvaliteta i dalje su važni, samo ih treba modernizirati - izjavio je Paris te dodaje - Muškarci mogu biti lovci i sakupljači informacija.

U današnje vrijeme, novopečenim očevima govori se što trebaju raditi i kako se ponašati prema svojim ženama. Trebali bi biti nježni, puni razumijevanja, od pomoći, brižni, pažljivi te povezani s djetetom koje se razvija, kaže Paris. - Svaki otac koji je prošao ovaj proces zna kako je ove idealne stavove teško održavati.

Vrijeme promjene


Trudnoća i porođaj jesu vremena velikih promjena i prevrata kako za žene, tako i za muškarce. Paris objašnjava kako su ponekad su muški osjećaji i brige zapostavljeni jer čudesan i ujedno dramatičan proces razvoja fetusa se odvija u ženskom tijelu.

- Očito je kako to majkama daje poseban odnos s nerođenim djetetom koji očevi ne mogu dijeliti, možda čak ni shvatiti. Zbog toga muškarci postaju osjetljivi i razvijaju osjećaj izostavljenosti. No oni moraju znati kako je taj osjećaj za vrijeme trudnoće posve uobičajen i normalan. Strah, briga i tjeskoba vrlo su česti kod budućih očeva - objašnjava roditeljski savjetnik.

U međuvremenu, dobronamjerni prijatelji ili suradnici znaju koristiti zadirkujući humor, šale se o izgubljenoj slobodi ili novoj odgovornosti i financijskim teretima kao način pokazivanja suosjećanja i potpore. - Ovakve šale obično samo hrane osjećaj tjeskobe koji nastaje zbog spoznaje da se postaje tata, ali radost, uzbuđenje i ljubav novog očinstva pomažu im da se snađu u ovom pomalo grubom teritoriju -

Gdje se očevi u cijeloj toj priči uopće uklapaju te zašto bi ih uopće trebalo biti briga za trudnoću i porod? Nije li to ustvari domena majke? Zašto muškarci ne mogu čekati dok djeca ne dosegnu dob od 2, 3 ili 4 godine kako bi započeli 'pravi' odnos?

Mnogi muškarci nisu svjesni kako ¼ svih 'trudnih' očeva iskuse neku vrstu gastrointestinalnih simptoma, čak u nekim kulturama u Yukatanu, trudnoća kod žena nije priznata dok muškarac ne počne imati probavne smetnje, kaže Thomas Paris.

Također se stomatologe u izobrazbi uči da, ako muškarac dolazi sa žalbom da ga bole zubi i kako osjeća konstantnu bol u desnima, treba pitati je li mu žena trudna. - Očevi su također trudni - rekao je ovaj psihoterapeut.

Što treba znati?

Paris savjetuje -Muškarci bi trebali što više naučiti o samom razvoju djeteta, koje se promjene točno događaju fetusu u dobi od 2 mjeseca i 6 mjeseci, kada će se fetus početi micati te saznati kada će se točno razviti osjetilo sluha, vida dodira pa čak i sposobnost učenja.

- Svi ovi monumentalni aspekti života događaju se tijekom trudnoće, ne nakon porođaja. Pogodnost je ta što se odnos oca i djeteta može početi razvijati vrlo rano, ne mora se čekati nekoliko godina nakon rođenja.

Studije su pokazale kako očevi koji pohađaju tečajeve za podržavanje budućih roditelja mogu naučiti kako pomoći majci tijekom i nakon trudnoće. Postanu upoznati s umijećem kako postati dobar 'trener' te s različitim tehnikama disanja koje će se tražiti od majke u različitim fazama trudova.

- Ono što budući očevi ne znaju jest koliko je u biti zaista važno njihovo prisustvovanje djetetu tijekom procesa rađanja te koji to učinak ima na daljnji razvoj samoga djeteta - objašnjava Thomas.

Neke studije su govore kako očevi koji su prisustvovali porođaju mnogo više govore o svojoj djeci, točniji su u opisu bebe te mnogo više intimno vezani pa tako i mnogo sposobniji u 'rukovanju' s djecom.

- Prisutnost očeva smanjuje komplikacije pri porodu te umanjuje majčin osjećaj usamljenosti i dugotrajno komešanje s trudovima - kaže Paris te dodaje - To su snažni i moćni utjecaji koji se mogu pridonijeti majci i djetetu. Ovakva participacija osigurava snažan i zdrav razvoj djece te dobrobit majke. Na taj način se ispunjava drevna funkcija muškarca kao zaštitnika i snabdjevača.

Proces povezivanja


Muškarac se treba truditi stvarati povezanost s vlastitim djetetom. Riječ povezanost postala je popularna u zadnjih nekoliko godina, ali što ona točno znači te kako se uopće povezati sa osobom koja ne govori niti još uopće nije 'ovdje'?

-Jedan jednostavan i zabavan način na koji će očevi moći započeti proces 'povezivanja' jest igrajući igru tapkanja - predlaže Paris te dalje objašnjava - Svaki put kada majka osjeti kako se fetus pomakne, otac odgovara tapkanjem po onom djelu trbuha gdje se osjetio udarac, odnosno micanje. Fetus vrlo brzo nauči ovu igru 'poziva i odgovaranja' te se još dodatno može s mališanom razgovarati kako bi zapamtio očev glas, učvršćujući osjećaj bliskosti.

Kada otac prisustvuje porođaju daje mu se mogućnost da prereže pupčanu vrstu, na taj simboličan način otac 'oslobađa' dijete. Paris savjetuje da vlastitu bebu treba držati u rukama nedugo nakon poroda također je odlična prilika zbližavanja jer se stvara kontakt licem u lice te ako je moguće neka se to učini prije negoli medicinsko osoblje odvede bebu na vaganje i kupanje.

Hranjenje vlastite bebe također je nešto što može učvrstiti konekciju. Studije su pokazale kako očevi hrane svoju djecu jednako dobro kao i majke, odnosno daju djetetu jednaku količinu mlijeka u istom vremenu. Ako majka doji, neka se zamoli da koristi pumpicu za dojenje ne bi li ostalo mlijeka s kojim će i otac moći hraniti dijete.

On jednako dobar kao i ona


Jedna druga studija pokazala je da beba emocionalno ne raspoznaje tko joj pomaže u neugodnim situacijama, majka ili otac, to znači da muškarci posjeduju potrebne biološke predispozicije za odgoj djeteta. Kulturološke norme su te koje su nas pogrešno učile kako je briga za malu bebu u ranoj fazi isključivo za majke.

Kakve će to učinke očevo sudjelovanje imati na dijete? Stručnjak za odgoj djece T. Berry Brazelton kaže da dijete stječe bolje socijalne predispozicije i lakše se snalazi u stresnim situacijama ako je otac aktivan u prvih dva mjeseca trudnoće. -Ostane li aktivan u prvih 6 mjeseci dijete će razviti bolje motoričke sposobnosti. Očito je da djetetu iznimno koristi očeva prisutnost u svim njegovim fazama razvoja - tvrdi Brazelton.

- Postati otac je izazov i otvara nove životne mogućnosti. Muškarci koji se zalažu i aktivni su tijekom trudnoće daju svojem djetetu najbolje moguće predispozicije za bolji i ljepši početak bebinog života. Trudnoća i porod su idealno razdoblje za oca da započne i stvori čvrst i dubok pozitivan odnos sa svojim djetetom - zaključuje Thomas Paris.

Izvor: javno.com
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Kad stigne beba

Ivana Milaković 20.03.2008.

Predivan je trenutak kada mama donese bebu u kuću - predivan, ali je to vreme za mamu jako naporno. Prvi dani s bebom su vreme kada se mama navikava na potpuno drugačiji način života, divno joj je što je oko svog bepčeta, ali bi joj dobro došla i pomoć.

Ne oklevajte da pomoć i tražite, ako postoje dobre duše u vašem životu koje imaju vremena i energije da vam pomoć pruže. Vaša porodica i prijatelji mogu se pokazati dragocenim u ovakvim trenucima. Obično se mladoj mami donose pokloni, nešto za bebu, ali ako imate prijatelje ili nekog iz porodice ko voli da kuva, ili ko bi bio voljan da pomogne u kućnim poslovima, možete ih zamoliti da to budu njihovi pokloni - pomoć kako biste, umorne od trčkaranja oko bebe, mogle malo i da se odmorite.

U početku, naročito ako je dete prvo, jako je mnogo toga što deluje zastrašujuće. Beba plače, jaoj, šta nije u redu? Beba se prehladila, strašno, pa kako će mali jadničak? Treba okupati bebu, ali šta ako je ispustite, tako sićušnu? Utešno je ako znate da je tako samo na početku, da se vremenom naviknete. Kupanje bebe vrlo brzo postane nešto što kao da ste celog života radile, a to što beba plače, razbolela se i slično, mada vas nikada neće ostaviti ravnodušnom, prestaje da bude izvor trauma. Postajete skloniji tome da smesta razmišljate u "rasplakao se, idem da vidim zašto i rešim to" stilu, umesto da prvo što osetite bude napad panike.

Nekim mamama se desi da, kad dobiju drugo dete, izvesno vreme, zatrpane brigom oko novog bepčeta, malo zanemare ono starije. Normalno je da je oko novorođenčeta potrebno češće trčkaranje nego oko deteta koje ipak ponešto može i samo, ali nije loša ideja da redovno izdvojite vreme za aktivnu igru s prvorođenim detetom. Recimo, starije dete se u ćošku igra omiljenom igračkom dok prepovijate bebu - kad bebu prepovijete, možete prići i starijem detetu i bar nekoliko minuta se igrati s njim, i tako više puta u toku dana. Nije loše ni starije dete aktivno uključiti u negu novorođenčeta, onoliko koliko može to da učini a da ga to ne preoptereti (tražiti od četvorogodišnjaka da pazi na bebu dok se tuširate moglo bi da bude previše, ali mu neće biti previše da vam dodaje unapred spremljene potrebne stvari dok kupate njegovog mlađeg brata ili sestricu).

Znamo da mnogi roditelji neće naći ništa novo u ovom tekstu; nadamo se da će biti od koristi onima kojima je dolazak bebe u njihov život sasvim nov, ili ga tek iščekuju, pa bi želeli da saznaju ponešto o onome što ih čeka.

Izvor:
Krstarica
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Zar je i tata trudan?

Ako ste prošli bar jednu trudnoću, možda ste u periodu dok ste bili u drugom stanju primetili neke čudne promene u fizičkom smislu i kod svog supruga. Sigurno ste pucali od smeha gledajući kako je svakog jutra vašem mužu muka i bili ste ubeđeni da se budući tata izmotava i umišlja. Međutim prevarili ste se! Stručnjaci potvrđuju tezu po kojoj se mnogim muškarcima tokom perioda od devet meseci, dok im je supruga trudna pripisuje takozvana „fantomska trudnoća“. Specijalisti sa Univerziteta u Sent Džordžu ističu da se simptomi karakteristični za trudnice mogu pojaviti i kod muškaraca koji će uskoro postati očevi. Taj fenomen, britanski naučnici nazivaju „couvade sindrom“. Pošto su budući očevi svakodnevni svedoci teškoća kroz koje prolaze trudnice, neki od njih se nesvesno solidarišu sa mukama i dobijaju gotovo identične simptome. Kod većine muškaraca koje je pogodila „fantomska trudnoća“simptomi su se pojavili u prvim mesecima trudnoće, a nestali odmah po rođenju deteta. Ipak bez obzira na tezu britanskih naučnika „couvade sindrom“ nije priznat kao medicinsko čudo.

Autor: Dragana Rodić
Izvor: Glas javnosti
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.