Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prahistorijska oruzja i alatke -1. kamene sekire  (Pročitano 14013 puta)
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Dreadknight, ne znam kako da postavis video da se vidi odmah na forumu, ali su linkovi odlicni. Interesantno je na ovim snimcima sa Papue Nove Gvineje - vidi se jedan interesantan deo "odece" koje papuanci (nisu vise svi ovakvi, i njih su obukli u sorceve i majce sa reklamama; voze mopede i sl.) a to je penisna navlaka (po nasem "nakurnjak". Postojalo je to u evropi u renesansi a mozda i pre, ali je bilo drugog oblika-zaobljeno kao kokosov orah). Mislim da je ona na Papui pravljena ili od drveta ili od tikve. Nekada stoji ovako a nekad je vrh vezan konopcicem oko pasa i nagore uz stomak. Koje ludilo. Verovatno im to simbolizuje plodnost i snagu. Uostalom svuda je to opstalo, ali pretoceno u ono: ko ima veci, taj je dasa, itd.
Izvinte za off, ali stvar je unikatna. Oni stvarno satlno nose nesto na k..i. Smile
A inace sjajni ljudi, veseli, do pre 30-50 godina vodili su plemenske ratove. Ulete u suparnicko selo i pobiju muske (ratnike). Danas se skupljaju na velikim svetkovinama gde je rivalstvo pretoceno u takmicenje u lepoti maski na licu i ukrasima od perja na glavi, proturenim predmetima kros nosnu pregradu, kroz usne skoljke etc. Cesto dodje do manjih carki (nekad neko biva i ubijen), ali to je daleko od tih ratova u proslosti. Nekada su (gornji tokovi reke Sepik) praktikovali i magijski kanibalizam - ipak davno proslo vreme-valjda.

Toliko, u nastavku prelazim na neolitske sekire (dopustam da neki primerci ovde dosad postovani mogu pripadati neolitskom tipu, pogotovo neki americki (citaj paleoindijanski) primerci, ali nije mi namera da detaljno studiram ovu oblast vec samo jedan malo siri prikaz (ako se greske ispostave, onda ce se to u daljem tekstu razjasniti).

Nastavak sledi Smile Smile
« Poslednja izmena: 23. Mar 2008, 13:22:02 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Ovako, mislim da su sve one kamene sekire koje su uglacane sa jasno definisanom ivicom, te sa okruglom rupom u sredini, u stvari neolitske, a one grubo uoblicene i skroz primitivne, one spadaju u periode pre neolita. One najgrublje su sigurno paleolit.  Na prethodnim postovima, neolitskog tipa bi mogle biti sekire na sledecim fotografijama:

1.post: fot.1
3.post: fot.1,2  i 3
4.post: fot.3,6,7 i najverovatnije 8
5.post: fot.1,3,5 i 6

Eto, izgleda da sam dosta fulao Smile ali bar sam se ispravio (mada uvek postoji mogucnost greske lkada su ove stvari u pitanju).

A sada evo provereno neolitskih sekira, a pre toga jos jedan moj ortak po uverenju iz Ekvadora. Smile Smile


Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Waorani Indian stone axe,Ecuador1983s.jpg
(591.99 KB, 1024x968)
shed neolitic Stone Axe s.jpg
(174.37 KB, 1024x670)
Neolit.PolishedStoneAxeHead,Shropshire,UK s.jpg
(271.12 KB, 1024x678)
Neolitic Stone axe,Maiden's Hall, UKs.jpg
(333.82 KB, 1024x757)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Inace ovako ugladcane mi vise lice na neke cekice, nego na sekire. Postoji tehnika kao sto sam vec rekao kad se kamenom odvajaju listici kamena i tako formira jako ostro secivo. To je korisceno kako za sekire tako i za vrh strela, kopalja. Sa ovako ugladcanim krajevima nekako ne verujem da bi ikad proboli recimo mamuta. Kao sto smo videli onog papuanca, lik se bas namucio i na kraju i dalje mislim da ono drvo nije presekao, jer je imao poprilicno ugladcanu i zaobljenu sekiru(cekic). Ako su prvo bile te neugladcane,pa tek onda ugladcane nekako mi je to nelogicno. Ove ugladcane vise izgledaju kao neki nadjeni kamen ne mnogo obradjivan, i ne bas nesto ubojite,pogotovu kad se radi o velikim zivotinjama. Koja bi poenta bila ako vec znas da pravis nesto ubojito,da evoluciom i razvojom tehnika krenes da pravis nesto manje ubojito?
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Jok, iove koje ti se cine samo uglacane a kao da su nadjene na zemlji - nisu. One su jos vise obradjivane od onih kremenih, ali je poenta u njihovoj masi i tvrdoci. Bile su dosta teske i kad se montiraju na drsku nisu bile uopste za potcenjivanje. One kremene iako ostrije bile su dosta lakse i verovatno su koristene vise za cerecenje zivorinja.

Uostalom ko ce to znati. Mislim da bi trebalo napraviti replike pa onda videti sta kako radi - odmah bi nam bilo jasno sta je za sta i koliko je efikasno.

A, okresivanjem kremena vise se radilo na oblikovanju nozeva i kopalja, no ja sam se ovde namerno ogranicio na sekire - onako, bas mi primitivno i grmaljski zvuci. Al' nije sikira uopste glupa, samo treba znati s njom. Smile
Nastavicu kad stignem, ako neko ima neke neolitske nek ubaci, posle cemo doci konacno do bronzanog doba (verovatno zaobilazeci bakarno koje je bilo pre njega, jer, nesto mi se cini, da bas bakarne sekire ne bi bile efikasne, obzirom na mekocu tog metala i pitam se da li je uopste bilo balkarnih sekira? Smile No videcemo kada stignemo do toga)
Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Citat
Jok, iove koje ti se cine samo uglacane a kao da su nadjene na zemlji - nisu. One su jos vise obradjivane od onih kremenih, ali je poenta u njihovoj masi i tvrdoci. Bile su dosta teske i kad se montiraju na drsku nisu bile uopste za potcenjivanje. One kremene iako ostrije bile su dosta lakse i verovatno su koristene vise za cerecenje zivorinja.
Pa ja bas na ovo i aludiram. Ove su bile teske,tvrde i masivne. Vise mi to lici na neke macole, cekice, buzdovane, nego na sekire. Dok ove druge su bile manje, ali ostrije, jesu se tako pravili i nozevi,koplja,strele... ali i sekire. Pa masa severoamerickih indijanaca je koristila takve sekire kao tomahavke. Ne znam sta dodje tacno tomahavk, da li samo kasnije metalne sekire ili su tu spadale i te (ipak mislim da jesu),ali cinjenica je da su imali takve.Pod sekirom ja podrazumevam nesto ostro,sto moze da sece, i ne mora nuzno da bude masivno.
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa jeste, ali to se izdiferenciralo kasnije. Uskoro cu preci na metalne pa ce valjda tu biti svasta interesantbog, a pogledacu posebno taj tip o kojem pricas, znaci kamena laka, ali ostra. Mora da ih je bilo dosta bas u neolitu. Istrazujem dalje. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Evo na sta sam ja mislio. Neke od ovih su Navajo tomahavci,neke od ovih su keltske...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

bufknv.jpg
(23.43 KB, 399x275)
navajo stone tomahawk.jpg
(56.95 KB, 350x277)
platei.jpg
(77.77 KB, 279x432)
women.jpg
(37.13 KB, 482x350)
perez_stone_duho_axe_mortar_small.jpg
(5.9 KB, 266x200)
Spinifex_and_Sand_Illustration_32.jpg
(39.56 KB, 399x360)
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Da, da, to je to. Lako i ostro. Mislim da je vremenska razlika od ovih kamenih Navaho i onih neolitskih (Evropa, Azija, Afrika) dosta velika iako i ove Navaho verovatno pripadaju neolitskom tipu kulture, ali koji je vremenski dosta mlad, da tako kazem, pa mozda to igra neku ulogu u obliku i velicini??? Smile (vrste zivotinja koje su se lovile, nacin ratovanja itd, itd).
Ove na fotki sto ih drzi dzevojka ( Smile) su rekonstrukcije odnosno replike i malo su mi neubedljive ali to nikad ne znas dok ne isprobas. Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Evo odabranih neolitskih:
sl.1: iz Sahare, Alzir, Afrika
sl.2: od zada, iz Kine, kultura Hong Shan
sl.3: deo kamene sekire od kremena sa interesantnom prirodnom ukrasnom sarom (crni mineral), iz Danske
sl.4: fantasticno uradjene neolitske, verovatno borbene, kamene sekire, severna Evropa
sl.5: izuzetna kamena sekira sa ljudskim likom, Finska
sl.6: kamena sekira sa lezistem od kosti jelenskog roga i drvenom drskom, Svajcarska
sl.7: iz Engleske
sl.8 i 9: izuzetne neolitske kamene sekire (nism uspeo da utvrdim poreklo), ova poslednja crvena je ili od crvenog graniti ili mozda diorita a mogla bi biti eventualno egipatska (? Smile)
Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Neolithic Stone Axe,Sahara,Algeria 1s.jpg
(163.11 KB, 1024x399)
HongShanCultureNeoltJadeAxe,6000-2000bc1s.jpg
(382.83 KB, 1024x494)
NeolitStoneAxeSection app.4000-2500bc,Denmark s.jpg
(243.96 KB, 1024x768)
stone Neolithic battle axes, Northern Europe s.jpg
(362.79 KB, 1024x601)
Man-shaped Neolithic stone axe,Finland s.jpg
(310.1 KB, 753x1024)
NeolithicStoneAxe,inAntlerSleeve,Switzerland c3500bc s.jpg
(265.15 KB, 1024x855)
StoneAxe,Lamplugh,UK s.jpg
(261.04 KB, 1024x641)
Neolithic polished stone axe head s.jpg
(186.63 KB, 1024x485)
neolithic-axe-head s.jpg
(178.27 KB, 1024x583)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Knowledge is a deadly friend,when noone sets rules

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 333
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mocne su ove nordijske sekire. Nisu Vikinzi ni u neolitu bili naivni. A mocna je i ova kineska, lici na neki asov.
IP sačuvana
social share
Sebe vidim kao demona koji je dosao da promeni svoju okolinu,koristeci se sredstvima koje je savremeni covek odbacio.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 1.009 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.