Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:56:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prijateljstvo i ljubomora  (Pročitano 11650 puta)
06. Mar 2008, 13:29:52
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
Prijateljstvo i ljubomora


U svakome od nas je skriveno zeleno čudovište zvano ljubomora

“Ljubomora je emocija koju osjeća osoba koja zamijeti da druga osoba daje nešto trećoj osobi što ona želi (obično pažnja, ljubav ili naklonost).  Na primjer, dijete će vjerojatno biti ljubomorno kada njegov roditelj da slatkiše njegovom bratu/sestri, a ne njemu. Dok se dječja ljubomora može ublažiti tako da roditelj i tom djetetu da slatkiš, to nije slučaj kod ljubomornog ljubavnika koji želi da voljena osoba posvećuje određenu vrstu pažnje isključivo njemu.” (Wikipedia)

Prijatelji će uvijek davati obećanja jedno drugom. Prijateljstvo je nešto čemu se mnogi vraćaju kad ih obitelj ili sve drugo iznevjeri. Svi želimo provesti što više vremena sa prijateljima jer se uz njih osjećamo sretno. Većina lijepih sjećanja ili smiješnih situacija dešava nam se u društvu prijatelja. Otvoreni su jedni prema drugima, dijele interese i osjećaju se ugodno u zajedničkom druženju. Pa ipak, nekad nas prijateljstva iznevjere. Samo jedna – dvije riječi dovoljne su da dobro prijateljstvo završi u trenu. No, pravo prijateljstvo zna kako opraštati, tolerirati, razumjeti i voljeti.

U zdravoj prijateljskoj vezi, prijatelji su jednaki. Ne 50:50 svaki puta, ali u prosjeku se vrti oko 50:50. Prijateljstvo je poput klackalice. Nije uvijek jedna osoba dominantna, a druga podređena. U svakoj vezi, bez obzira radi li se o prijateljstvu, obitelji ili braku, u određenim trenucima jedna osoba je dominantnija od druge, no na kraju se to sve izjednači.

“Nemoj hodati ispred mene, možda te neću slijediti. Nemoj hodati iza mene, možda neću voditi. Hodaj kraj mene i budi moj prijatelj.” (autor nepoznat)

Jim Simmons kaže: “Sve veze, uključujući prijateljstvo, sadrže ravnotežu moći. Kad jedan od prijatelja naraste, narušava ravnotežu. Tada je i drugi prijatelj prisiljen rasti. Ako on odbije rast, dogodit će se jedna od dvije stvari: prijateljstvo će završiti ili će stagnirati (umirati).”

Svaki put kad se pojavi nejednakost ili neravnoteža, otvaraju se vrata ljubomori. No za ljubomoru nema mjesta u prijateljstvu.
Ako osjetite ljubomoru u prijateljstvu, pitajte se ova pitanja:

    1. Trebam li biti ljubomorna zbog toga?
    2. Nemam li mogućnost izbora?
    3. Što to ona/on ima što je važnije od našeg prijateljstva?
    4. Kakvu korist imam od ljubomore? Je li žrtvovanje prijateljstva vrijedno toga?

Sami zapravo odlučujete o tome tko ste i što ste. Zato, nema razloga za ljubomoru prema nekome. Kada odgovorite na ta četiri pitanja, vjerojatno ćete shvatiti da ništa nije važnije od vašeg prijateljstva.

Prekinite ljubomoru

Kad ljubomora postane kamen spoticanja između vas i vaših prijatelja, morate prestati sa ljubomornim ponašanjem. Evo kako ćete to učiniti:

    - morate znati da vaši postupci govore glasnije od riječi. Volite li nekog i ponašate se ljubomorno, ne iskazujete im ljubav.
    - ljubomora je oblik straha – možda imate strah od napuštanja ili strah od uspjeha. Lakše ćete se osloboditi ljubomore ako prestanete brinuti.
    - povjerenje u druge je mjerilo povjerenja u samu sebe. Nemate li povjerenja u sebe, nećete vjerovati ni drugima.
    - ljubomoru možemo usporediti sa hvatanjem mokrog sapuna. Što ga čvršće pokušavate stisnuti, to je veća vjerojatnost da će odletjeti. Opuštenim rukama ćete lako podići sapun. Isto tako, “stiskanjem” možete otjerati prijatelja ili partnera. Oslobodite li se ljubomore, bit će manje pritiska u vezi.
    - ljubomorni ljudi često teže moći, a ljubomora je način na koji mogu zapovijedati i kontrolirati drugoga.
    - da li znate što želite, a to nemate? Prestanite zamjerati drugima što to imaju, već sami uzmite ili ostvarite ono što želite. Postavite ciljeve i isplanirajte kako ćete ih ostvariti.

Žena
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
Najveće greške koje prijatelji mogu napraviti



Jeste li dobar prijatelj? Imate li prijatelje koji vas cijene? Da li bi željeli poboljšati svoje prijateljstvo? Da li vam je i partner najbolji prijatelj?

Kao bračni i obiteljski savjetnik 27 godina sam pomagala ljudima razriješiti probleme sa prijateljima i stvoriti bolja prijateljstva. Isti se princip koristi i kod ljubavnih veza. U idealnom slučaju, vaš voljeni partner je vaš najbolji prijatelj.

Nabrojat ću neke od pogrešaka koje prijatelji čine i kako poboljšati vezu.
 
1)  Pogreška: Pokušavate popraviti osobu.
     Rješenje: Pitajte osobu da li želi vašu pomoć i kakvu pomoć želi. Neki od primjera su da samo slušate ili kažete što bi učinili na njihovom mjestu.

2)  Pogreška: Nestrpljivost.
 Rješenje: Budite strpljivi. Svi cijenimo kad drugi imaju strpljenja sa nama.

3) Pogreška: Ne opraštate.
 Rješenje: Oprostite drugima kada zabrljaju. Svi griješimo.

4) Pogreška: Podcjenjujete ili prosuđujete osjećaje drugih.
 Rješenje: Prihvatite sve njihove osjećaje i pomozite im da ih konstruktivno izraze.

5) Pogreška: Osobno shvaćate ono što vam prijatelj kaže.
 Rješenje: Shvatite da je ono što vam ljudi kažu ili učine njihov odraz, a ne vaš.

6) Pogreška: Indiferentni ste kad su uzrujani.
 Rješenje: Utješite prijatelja kada je povrijeđen, tako da suosjećate s njim, slušate ga, zagrlite i sl.

7) Pogreška: Govorite ljudima što da rade.
 Rješenje: Pomozite im da riješe vlastite probleme rješenjima pomoću kojih će iz situacije izaći kao pobjednik.

Smile Pogreška: Ljubomorni ste na njihov uspjeh.
 Rješenje: Budite sretni zbog njih kad dožive uspjeh i ostvare svoje ciljeve.

9) Pogreška: Zaboravite na njih kad ste u romantičnoj vezi.
 Rješenje: Nastavite održavati kontakte sa prijateljima bez obzira na to što imate dečka.

10) Pogreška: Suzdržavate svoje misli ili osjećaje.
 Rješenje: Recite im što mislite i osjećate na lijep način. Preuzmite odgovornost za to tako da započnete rečenicu sa: “Osjećam…” ili “Mislim…”

11) Pogreška: Ne poštujete dogovore.
 Rješenje: Držite se dogovora ili ih na vrijeme obavijestite što želite promijeniti u dogovoru.

12) Pogreška: Ne osjećajte se vrijednim ili zaslužnim za prijateljstvo.
 Rješenje: Shvatite da zaslužujete ljubav i brižne prijatelje.

13) Pogreška: Uzimate ih zdravo za gotovo.
 Rješenje: Dajte im do znanja da su vam važni i da ste zahvalni za to prijateljstvo.

14) Pogreška: Očekujete od njih da vam pomognu preboljeti usamljenost.
 Rješenje: Kada volite sami sebe, niste ovisni o tome da drugi nadopunjuju vaše potrebe.

15) Pogreška: Bombardirate ih svojim problemima.
 Rješenje: Pitajte ih da li žele čuti za problem koji imate i objasnite sve kratko i sažeto. Zatim se fokusirajte na rješenje.

16) Pogreška: Njihov ste vođa ili sljedbenik.
 Rješenje: Smatrajte se jednako moćnima.

17) Pogreška: Prezaposleni ste za prijatelje.
 Rješenje: Odvojite kvalitetno vrijeme za održavanje i podršku prijateljstva.

18) Pogreška: Pokušavate ih učiniti sličnima sebi.
 Rješenje: Cijenite svoje prijatelje kakvi jesu i budite svjesni načina na koji se nadopunjujete.

19) Pogreška: Ne poštujete i ponekad povrijedite svoje prijatelje.
 Rješenje: Poštujte prijatelje i budite dobri prema njima.

20) Pogreška:  Spremni ste prihvatiti zlostavljanje od strane prijatelja.
 Rješenje: Volite sebe dovoljno da se klonite nasilničkih veza.

21) Pogreška: Očekujete od njih da budu vaši psihoterapeuti.
 Rješenje: Ako vam je potrebna profesionalna pomoć, potražite stručnjaka.

Žena
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Prijateljstvo na proceni

A. P. 01.04.2008.

Život se ponekad sam pobrine za sve. I najjednostavniji scenario nekada bude dovoljan da se proveri istinska čvrstina odnosa koji gradimo s drugim ljudima. Često se iznenadimo koliko je krhko ono za šta smo verovali da je nesalomivo. Zaprepastimo se kada otkrijemo koliko nam je stvarno stalo i dokle smo spremni da idemo. Razočaramo se kada vidimo koliko u stvari volimo sebe. I uplašimo se kada shvatimo koliko nas zaista vole drugi. Ali, pažnje su vredni samo oni koji su spremni da sve što otkriju izgovore naglas. Onda se život opet malo potrudi i pruži im drugu šansu. I samo najbolji odolevaju. Zbog toga je prijateljstvo veoma teška reč.

Staro pravilo kaže - prijatelji se teško stiču, a veoma lako gube. Lakoća takvog gubitka uvek baca neko novo svetlo na istinsku vrednost nekadašnjeg prijateljstva. Nije da nismo otvoreni za sve opcije. Nadamo se i dobrim i lošim mogućnostima, ali nijednog trenutka ne očekujemo da će nekom prijateljstvu doći kraj. Ko preuzima odgovornost za takav scenario? Obe strane. Postoje, naravno, olakšavajuće okolnosti koje se uvek uzimaju u obzir, ali odgovornost za prekid jednog prijateljstva moraju da snose obe strane, bez obzira na to koja je načinila prvi razorni korak. A koraci se mogu načiniti u raznim oblastima. Neka prijateljstva stradaju zbog ljubavnih trouglova, neka zbog profesionalne neostvarenosti ili ljubomore, neka zbog rivalstava koja tek u nekim zrelijim godinama postanu nepremostiva razlika.

Kada se dođe to toga "čija će biti poslednja", kada nema poverenja i kada niko nije spreman da načini ustupak pred tuđim idejama, led je obično već previše debeo da bi mogao da se razbije tek tako. Onda osobe koje su nam do juče bile najbliže postaju osobe koje više ne prepoznajemo i jedina opcija koja stoji kao izvesna jeste ta da više ne postoji nijedan razlog da se ponovo sretnemo.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 17
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Chrome 29.0.1547.76
mob
Samsung 
Evo i ja bih da ispricam jednu pricu, koja me je zadesila na ekskurziji. Zelim neki savet od vas. Isli smo na matursku ekskurziju u Italiju, sve je bilo super ja sam putovala sa drugaricom tih 6 dana i sedmi dan odn. osmi ja sam izasla sa drugim drugaricama da pijem. Ja sam svakako bila drugacija od nje. Ona nije volela avanture a ja jesam, ja sam zelela da se malo napijem i da se opustim. Da uzivam u drustvu, a ona je vise volela da sedi kao neka baba u sobi. I sve je bilo super, izasli nas 5oro da malo pije vino zajednicki Merlot, kostalo 25 evra. Kad sam se vratala ja zateknem zakljucana vrata od sobe (zatvorena) a sa spoljne strane ne moze da se otvore bez kljuca. I ja krenula da kucam, pa kucam, ono ona unutra  spava (mislila sam da se pravila da spava), jer ko bi mogao da spava od ovolike buke u hodniku. Ja  bih ljudi lepo mogla da otspavam u hodniku, da mi drugarica nije rekla da sidjem dole na recepciju i da uzmem rezervni kljuc i da recepcionar otvori vrata. Otvorio on, i posto je tu bilo vecinu devojcica koje je nisu jako volele pocele su da joj prete, sto je i meni odgovaralo. Inace ta koja se pravila da spava i nije htela da me pusti u sobu zove se Katarina. Ide na takmicenje iz istorije i prosecan je odlikas (4,50). Koliko je samo mene to uvredilo da me ne pusti u sobu. Jako sam povredjena. Osecam se kao povredjena lavica koja zeli osvetu. Nisam mogla nikakvu konverzaciju da zapocnem sa njom jer sam bila jako besna. I tada i sada mrzim i nju i sebe, sto sam joj dala srce na zajam, posto sam je poznavala 3 godine u gimnaziji, i mislila sam da joj nesto znacim, ali izgleda nisam niko i nista za nju. To nije pokazivala pre ekskurzije. Tako da mi je taj zadnji dan ekskurzije ispao najgori dan u zivotu, ne samo zbog nje, nego i zbog ledenog hotela, koji je poput neke stenare, ledare. Molim savet. Pozz. Sanja iz 13e beogradske gimnazije, 4 razred, drustveni smer.   Smile Smile
IP sačuvana
social share
sanjchy905
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 17
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Chrome 29.0.1547.76
mob
Samsung 
Mislim da je ona to u nekom afektu ljubomore uradila. Da je bila besna zbog toga sto nisam bila sa njom nego sa njima. A ja sam iskreno zelela promenu.  Smile
IP sačuvana
social share
sanjchy905
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
prijateljstvo i ljubomora ne idu zajedno...sigurno pravi jaran ti nece ljubomorisati na bilo sta tvoje..
cak ce mu biti i drag svaki tvoj uspjeh...a za svaki neuspjeh mu nece biti svejedno..

ali imas ti i" jarana " sto se kace za tebe..ko klinci za tramvaje...
sto ti podilaze i ugadjaju...sve s tobom fino...samo da budu tu..u raji...oni sto zbog necega zele da budu ti... Smile
i na takvim facama se tacno moze prepoznati ona ljubomora..zavist...pa cak i sreca...
kad ti se desi neko sra***.....opasno je kad ljudi to ne mogu da prepoznaju...kod svojih "prijatelja"...



IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 17
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Chrome 30.0.1599.101
mob
Samsung 
prijateljstvo i ljubomora ne idu zajedno...sigurno pravi jaran ti nece ljubomorisati na bilo sta tvoje..
cak ce mu biti i drag svaki tvoj uspjeh...a za svaki neuspjeh mu nece biti svejedno..

ali imas ti i" jarana " sto se kace za tebe..ko klinci za tramvaje...
sto ti podilaze i ugadjaju...sve s tobom fino...samo da budu tu..u raji...oni sto zbog necega zele da budu ti... Smile
i na takvim facama se tacno moze prepoznati ona ljubomora..zavist...pa cak i sreca...
kad ti se desi neko sra***.....opasno je kad ljudi to ne mogu da prepoznaju...kod svojih "prijatelja"...

Tu se i ja slazem da prijateljstvo i ljubomora nikako ne mogu zajedno.
IP sačuvana
social share
sanjchy905
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 30.0.1599.101
mob
Tel.Me Your.Number
Treba da budeš srećna što si se otkačila od takve osobe.

Inače nik ti je jako lep, slaže se uz podatke koje si ostavila.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.9
Browser
Safari 537.71
mob
I-mate 30 Pro
Logicno... Smile
« Poslednja izmena: 28. Okt 2013, 01:15:18 od inicio »
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Pocetnik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 17
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Chrome 30.0.1599.101
mob
Samsung 
Treba da budeš srećna što si se otkačila od takve osobe.

Inače nik ti je jako lep, slaže se uz podatke koje si ostavila.

Ne zezaj me.
Nisam uspela sad da ga promenim,
rado bih ga promenila, kako to da uradim?  Smile
IP sačuvana
social share
sanjchy905
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:56:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.