Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:57:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Istorija Kosova i Metohije  (Pročitano 38457 puta)
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Ja ;u ti reci sta se desava danas.Isto sto i te davne 1389...

što je opet mit - jer on je vanvremenski - zato se i može tvrditi da ono što se dešava danas je isto što se dešava i 1389. zato ova rasprava i izlazi iz toka istorije i smešta se u mit
Citat
Kakav takav...Sta smo mi lose u njemu rekli i sta je lose biti nacionalista i bidu u duhi nasih predaka...E samo da ti kazme da kad vidim ko ga napada znam da radim pravu stvar  Smile

Pa u tome je ceo problem što nisu naši preci samo oni koji su bili nacionaliste! To je ideologizovanje dece i nepružanje alternative njihovom životu. Umesto da se deci pruži mogućnost da uspeju da savladaju samostalno teškoće u životu i da se snadju u savremenom društvu, od njih se pokušavaju stvoriti novi Miloševići, novi episkopi itd da vrte opet iste izlizane teze o srpskom kosovu itd.

Citat
A cije je...Odakle su,kada i kako albanci dosli tu?

Ja sam svestan da je Peć bila deo srednjovekovnog carstva, ali je i Sremska Mitrovica bila deo rimskog carstva pa - više nije. Kosovo je i albansko i romsko i cincarsko i srpsko, a da je pripadalo raznim državama - pa ja to ne osporavam.

Albanci se doživljavaju kao pretnja našoj vezi sa prošlošću - i zato su uvek neko drugi, jer rasprava o tome ko je prvi stigao na kosovo (a različite su teze o tome) odvela bi nas do rasprava na primer o tome čija je kiša - o čemu su se takodje sporili albanci i srbi u prošlosti.

problem identiteta na kosovu nije crno bela predstava već mnogo složenija tema u kojoj se prožimaju nacionalni, religijski, socijalni i drugi elementi, a pitanje državnog suvereniteta na kosovu i poštovanja privatne svojine je nešto sasvim drugo.
Citat
Nigde ja nisam rekao da treba rusiti bilo cije verske objete ali samo sam ukazo na to da su Turci od manastira pravili Dzamiju...A sto se tice sadasnjeg vremena albanci uzimaju Srpske kuce i ukazuju da su njihove.To je brate neoboriva cinjenica...A da ne kovorim o grobljima koji se ruse i sl...Na svaki nacin se zeli da se izbrise trag da smo nekada tu postojali..Zato i postoji jedna ovakav casopis koji neda da se taj duh ugasi i zato on nekima smeta..Smeta jer siri istinu...

pa uvek je bilo takvih "širenja istine". Neoboriva činjenica je da mi imamo presudu suda u hagu koji je pokazao da su albanci masovno pljačkani pre nego što su deportovani u Albaniju a neoboriva činjenica je i da je recimo u zvorniku na temeljima dzamije sagradjena crkva. Ali je važan odnos prema svim tim dogadjajima. I on je problematičan, jer ako je neki turčin srušio crkvu pre 500 godina mi danas ne možemo da ga uhapsimo ali neka vrsta moralne osude je da na primer to zapišemo u nekoj knjizi. Medjutim odnos prema takvim pojavama danas mora da bude drugačiji

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
SonyEricsson k310i
Citat
Pa u tome je ceo problem što nisu naši preci samo oni koji su bili nacionaliste! To je ideologizovanje dece i nepružanje alternative njihovom životu. Umesto da se deci pruži mogućnost da uspeju da savladaju samostalno teškoće u životu i da se snadju u savremenom društvu, od njih se pokušavaju stvoriti novi Miloševići, novi episkopi itd da vrte opet iste izlizane teze o srpskom kosovu itd.
Него чије је КиМ ако није Српско...Турци су дошли ту и окупорали нас...

Citat
Ja sam svestan da je Peć bila deo srednjovekovnog carstva, ali je i Sremska Mitrovica bila deo rimskog carstva pa - više nije. Kosovo je i albansko i romsko i cincarsko i srpsko, a da je pripadalo raznim državama - pa ja to ne osporavam.
Спомињеш  опет императоре и освајаче...

Citat
Pa u tome je ceo problem što nisu naši preci samo oni koji su bili nacionaliste!
Можда твоји нису али моји јесу...На кога мислиш да су твоји преци...Не мислиш да су ваљда мајмуни...И да њима треба дати део територије....

Citat
pa uvek je bilo takvih "širenja istine". Neoboriva činjenica je da mi imamo presudu suda u hagu koji je pokazao da su albanci masovno pljačkani pre nego što su deportovani u Albaniju a neoboriva činjenica je i da je recimo u zvorniku na temeljima dzamije sagradjena crkva.
Пази брате..Косово је Српско било и биће увек..Ми можда немамо сад валаст над њим али ћемо га кад тад вратити...макар и после 500 година...Свидело се теби то или не...

Вратиће га ако не ја онда моја деца...Свидео се то теби или не то је тако....Сби су народ који не воли да робије и слободу....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Него чије је КиМ ако није Српско...Турци су дошли ту и окупорали нас...

pa nije valjda da dva puta moram na isto pitanje da odgovorim?

Citat
Спомињеш  опет императоре и освајаче...

vazda ih je i bilo od vajkada do danas i mi smo bili medju njima
Citat
Можда твоји нису али моји јесу...На кога мислиш да су твоји преци...Не мислиш да су ваљда мајмуни...И да њима треба дати део територије....

Pa moj pradeda nije Nikolaj Velimirovic - ako tvoj jeste - onda ništa
što bi dao nekom deo teritorije, pa niti ja imam taj deo teritorije niti moja država pa da nekom dajemo. i ti sam ispd kažeš da nemamo suverenitet
Citat
Пази брате..Косово је Српско било и биће увек..Ми можда немамо сад валаст над њим али ћемо га кад тад вратити...макар и после 500 година...Свидело се теби то или не...
Вратиће га ако не ја онда моја деца...Свидео се то теби или не то је тако....Сби су народ који не воли да робије и слободу....

Kosovo nije samo srpsko i teško da će biti vraćeno pod suverenitet Srbije - i to je istina svidelo se tebi ili ne. Ni jedan narod ne voli da robuje i svi vole slobodu, zato borba za slobodu nije borba protiv slobode drugog

i nisam ni video tvoj komentar na moj odgovor o kosovskom boju a tražio si da ti to napišem
« Poslednja izmena: 01. Mar 2009, 21:59:53 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
SonyEricsson k310i
Citat
pa nije valjda da dva puta moram na isto pitanje da odgovorim?
Nisam video da si odgovorio...Kad su turci dosli na ove prostore?Ili ako ti je lakse da li su Turci porobili Srbe?

Citat
vazda ih je i bilo od vajkada do danas i mi smo bili medju njima
Drago mi je da priznajes da sete bili medju njima..Za razliku od nas Srba koji nismo..

Citat
Pa moj pradeda nije Nikolaj Velimirovic - ako tvoj jeste - onda ništa
što bi dao nekom deo teritorije, pa niti ja imam taj deo teritorije niti moja država pa da nekom dajemo. i ti sam ispd kažeš da nemamo suverenitet
Nedaj ja brate veru a ne teritoriju....Neka on meni nedira veru i kulturu briga me gde cu da zivim..razumer...Ja zelim da budem srbin i to pravoslavac...

Citat
Kosovo nije samo srpsko
No cije je ?
Citat
Ni jedan narod ne voli da robuje i svi vole slobodu, zato borba za slobodu nije borba protiv slobode drugog
Jeste protiv okupazije drugih..Ajde molim te reci mi gde je sloboda Srbima na KiM?

Citat
i nisam ni video tvoj komentar na moj odgovor o kosovskom boju a tražio si da ti to napišem
Izbegao si najvaznije pitanje a to je kad i zasto su turci dosli ovde...Da li su Turci okupirali Srbiju ja tebe pitam?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Nisam video da si odgovorio...Kad su turci dosli na ove prostore?Ili ako ti je lakse da li su Turci porobili Srbe?

Mi smo gore raspravljali o tome kada su srbi i albanci došli na ove prostore, a da li su Turci porobili Srbe, a Stefan Nemanja bogumile i tako dalje. - pa jesu, ali smo zato sa turcima proterali prvo dahije, a onda i tursku vlast (koja je na kraju i bila samo nominalna)

Citat
Drago mi je da priznajes da sete bili medju njima..Za razliku od nas Srba koji nismo..

Mi Srbi jesmo jedno vreme, e sada za vas Srbe ne znam

Citat
Nedaj ja brate veru a ne teritoriju....Neka on meni nedira veru i kulturu briga me gde cu da zivim..razumer...Ja zelim da budem srbin i to pravoslavac...

pa budi što se mene tiče - slobodno - ja to nikome ne ograničavam. Istorijski trenutak je takav da mi ne možemo vratiti teritoriju - ali onaj srpski zvaničnik koji bi se izvinio Albancima, Albanci bi prišli da mu praštaju

Citat
Izbegao si najvaznije pitanje a to je kad i zasto su turci dosli ovde...Da li su Turci okupirali Srbiju ja tebe pitam?

ti si me pitao za Kosovsku bitku, a ne za turke kada su došli Smile a kada su došli prvi turci to niko ne može pouzdano da ti odgovori, ali recimo da je srbija pala pod vlast 1459 godine i tada je Srbija osvojena - pa to niko ne osporava


« Poslednja izmena: 01. Mar 2009, 22:32:24 od klićo »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
SonyEricsson k310i
Citat
pa budi što se mene tiče - slobodno -
Tebi brate hvala ali mi nedaju siptari na KiM i ovi okupatori...

Citat
ali recimo da je srbija pala pod vlast 1459 godine i tada je Srbija osvojena - pa to niko ne osporava
Ja bi rekao porobljena ali dobro..I sta se onda desavalo dalje...Kako su Srbi ziveli tada u to vreme...Kako su se ponasali turci tada?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Tebi brate hvala ali mi nedaju siptari na KiM i ovi okupatori...

ne bih rekao da je do te mere pritisak na kosovu, ali jer se pitaš zbog čega je to tako?
Citat
Ja bi rekao porobljena ali dobro..I sta se onda desavalo dalje...Kako su Srbi ziveli tada u to vreme...Kako su se ponasali turci tada?

Vlastela hrišćanska se naravno smanjila posle dolaska turaka ali je jedan deo opstao, sa druge strane položaj zavisnih seljaka se vremenom pogoršavao (zbog prestanka turskih osvajanja i slabljenja centralne vlasti), ali položaj zavisnih ljudi nije bio suštinski drugačiji u vremenu pre dolaska turaka i nakon toga - zavisio je od vere i od težine nameta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
SonyEricsson k310i
Citat
ne bih rekao da je do te mere pritisak na kosovu, ali jer se pitaš zbog čega je to tako?
Znam ja zasto je...Dobro ti mislis da je to osveta nama ali kako onda da ne bude osveta nasa i njima....

Citat
Vlastela hrišćanska se naravno smanjila posle dolaska turaka ali je jedan deo opstao, sa druge strane položaj zavisnih seljaka se vremenom pogoršavao (zbog prestanka turskih osvajanja i slabljenja centralne vlasti), ali položaj zavisnih ljudi nije bio suštinski drugačiji u vremenu pre dolaska turaka i nakon toga - zavisio je od vere i od težine nameta
Значи по теби нису Турци тлачили Србе 500 година?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 4610
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
Citat
Znam ja zasto je...Dobro ti mislis da je to osveta nama ali kako onda da ne bude osveta nasa i njima....

ma ne mislim ja da osveta treba da bude način medjusobnog odnosa, ali eto reci mi ti zašto je tako?

Citat
Значи по теби нису Турци тлачили Србе 500 година?

Obzirom na verski karakter carstva, etnička pripadnost nije igrala nikakvu ulogu, oni koji su prihvatili islam ili kojima je bio nametnut - imali su bolji položaj od ostalih pa sve do najmoćnijih Sokolovića, ali oni drugi nisu - slično kao i sa rajom koja nije smela da bude bogumilska u vreme Stefana Nemanje. Ali je jedan suštinski drugačiji turski sistem doveo, posebno tokom svog propadanja, do sve težeg položaja zavisnog stanovništva. Položaj pod čitluk-sahibijama je bio naročito težak za zavisno stanovništvo. Naravno u vreme postojanja knežinskih samouprava stanovništvo gotovo da nije imalo dodira sa turskim vlastima i to su dakle bile odredjene samouprave pod turskom vlašću.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 9097
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
SonyEricsson k310i
Citat
ma ne mislim ja da osveta treba da bude način medjusobnog odnosa, ali eto reci mi ti zašto je tako?
Ја би више волео да ми кажу они зашто је то тако...Ја ако ти поченм говорити зашто је то тако остасмо до ујутру Smile Зато што желе да униште сваки тарг о постојању Срба на том делу територије и зато што желе да нам наметне своју веру...
Citat
oni koji su prihvatili islam ili kojima je bio nametnut - imali su bolji položaj od ostalih pa sve do najmoćnijih Sokolovića, ali oni drugi nisu -
То ти је одговор на твоје питање горе...Тако је и сада...Они који признају Шипатаре имају положај они који не признају пролазе како пролазе...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7 9
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:57:12
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.