Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ne preterujte sa vodom  (Pročitano 22621 puta)
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson w350
Па што не пијеш воду дете?  Smile  Smile

Па да,вас боли уво,пијете Пролом,Евијан боли вас туки  Smile  а ја пише чесмовачу пуну бактерија и којечега.опуштено  Smile  Smile

nemam naviku... evo sad sam zedna,ali me mrzi da ustanem da pijem vodu...

pa i ja pijem cesmovacu....

Da...bas stoji znak jednakosti izmedju evian i prolom vode....jedna sminkerska a druga za Cesaricu, mene i ostale bubrezne bolesnike  Smile

@c@ther!nee

Dobila si 40 inekcija zato sto si dehidrirala?  Smile  Sta je bilo u spricevima? Voda?  Smile

ma ne,nego to sto sam dehidrrala je prouzrokovalo neku drugu bolest..... tako da sam dobila injekcije i zbog dehidratacije i zbog te bolesti...
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Само ти...У моме срцу си...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 15336
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia 6303
Da...bas stoji znak jednakosti izmedju evian i prolom vode....jedna sminkerska a druga za Cesaricu, mene i ostale bubrezne bolesnike  Smile


Сада вас замишљам као неке бабе и деде које су у оним базенима у бањама и трљају се блатом  Smile

Мада би се и ја трљао блатом са Цесарицом  Smile
« Poslednja izmena: 31. Maj 2008, 15:19:41 od spider026 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
hahaha  Smile

elem, sad sam se navikla na prolom i ne bih ga mjenjala ni za evian  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
SonyEricsson w350
ljudovi odoste u off....
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 18631
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Па што не пијеш воду дете? Smile Smile

Па да,вас боли уво,пијете Пролом,Евијан боли вас туки Smile а ја пише чесмовачу пуну бактерија и којечега.опуштено Smile Smile

nemam naviku... evo sad sam zedna,ali me mrzi da ustanem da pijem vodu...





E to je jos jedan razlog vise za flasiranu vodu....mnogo vise popijem kad mi je stalno pod rukom.



Da...bas stoji znak jednakosti izmedju evian i prolom vode....jedna sminkerska a druga za Cesaricu, mene i ostale bubrezne bolesnike Smile


Сада вас замишљам као неке бабе и деде које су у оним базенима у бањама и трљају се блатом Smile

Мада би се и ја трљао блатом са Цесарицом Smile


 Smile    


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Flower power! in the shower

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 649
Zastava Atlantida
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia E61i
More, sto je sigurno, sigurno je, treba piti samo, i iskljuchivo destilovanu vodu. Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
How do you do?

iMac, thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC Wildfire S


Dehidracija


Dehidracija je, najjednostavnije rečeno, nedostatak vode u organizmu. Kod svih ljudi, pa i sportista, trkača, dehidracija se može dogoditi ako se ne unosi dovoljna količina vode, a ponajpre u toplijem delu godine, čime se telo izbacuje iz ravnotežnog homeostaznog režima i tada trpi ceo organizam.

Uzroci mogu biti brojni, a neki od njih su:

    * Dugotrajna fizička aktivnost (trčanje) bez nadoknađivanja vode, a posebno u toplom i vlažnom okruženju.
    * Duži boravak i sportske aktivnosti na suvom i toplom vazduhu
    * Gubitak krvi ili hipotenzija usled povrede na trčanju
    * Dijareja
    * Sunčanica
    * Povraćanje
    * Opekotine
    * Upotreba lekova metamfetamina i drugih stimulansa
    * Konzumiranje alkohola umesto vode
    * Poremećaj odnosa elektrolita/ vode
    * Hiperglikemija- naročito u okviru dijabetesa, itd.

Simptomi dehidracije su : glavobolja kao u toku mamurluka, grčevi u mišićima, posebno nogama, suženje vidnog polja, pad krvnog pritiska, vrtoglavica i nesvestica. U težim stanjima dolazi do buncanja, nesvesti, otečenog jezika, kome i smrti. Prvi simptomi dehidratacije počinju kada nivo vode u organizmu padne ispod 2%  od normalne vrednosti. Tada se oseti žeđ, pad apetita i suvoća kože. Trkači gube i do 30% svoje snage, brzine i izdržljivosti, a temperatura tela im je povišena, a prvi znak je upravo vrtoglavica.

Blaga dehidracija ima sledeće simptome: žeđ, manja količina urina (koji je tamniji), neobjašnjiv umor, nervoza, glavobolja, suva usta i vrtoglavica. U srednje jakoj dehidrataciji imamo sledeće simptome: potpuni nedostatak urina, letargija, pospanost, padanje u nesvest i grčevi. Što je veći gubitak vode, jači su i simptomi. Srce i pluća ubrzavaju rad da bi nadomestili manju zareminu plazme i sniženi krvni pritisak, a telo se zagreva jer nema znoja da ga ohladi. Pri gubitku 5-6% vode javlja se pospanost, glavobolja, premećaj nerava i osećaj golicanja u ektremitetima. Pri gubitku 10-15% vode mišići imaju spazmove, koža se ljušti i puca, prestaje mokrenje i počinje delirijum. Preko 15% gubitka vode je fatalno.

Najbolji način sprečavanja dehidratacije je konzumiranje dovoljne količine vode ili ako ste na trčanju- sportskih izotonika (ako trčite duže treninge od 60min). Obična voda vraća volumen krvnoj plazmi i tako zaustavlja osećaj žeđi. Ako se  dehidratacija desi, onda treba polako piti vodu. Ako ste dehidrirali, izbegavajte izlazak na sunce i nepotrebno znojenje, jer to dalje troši vodu, i izbegavajte hranu dok ne nadoknadite izgubljenu tečnost.

Normalno je piti oko 2-3 litara vode na dan, naravno, u toku leta, ali i kada se bavite sportom, onda i više, a merodavno za trčanje je oko pola litra vode na sat. Preko toga stvarno nije potrebno, a osećaj žeđi i boja urina su neki pokazatelji. Boja bi trebala da bude svetlo žuta i to znači da niste dehidrirali. Ako je tamnija, povećajte unos vode i sprečite dehidrataciju.

Izvor: trcanje
Wikipedia: Dehydration




Hiperhidratacija



Hiperhidratacija se opisuje kao trovanje vodom. Postoje ekstraćelijska hipervolemija i hipoosmalitet sa prelazom tečnosti u ćelije – intraćelijska hiperhidratacija .

Uzrok nastanka

Hiperhidratacija nastaje na dva načina: zbog nemogućnosti da se ograniči unos tečnosti bolesniku sa akutnom bubrežnom insuficijencijom i zbog prekomernog lučenja ili primene antidiuretskog hormona (ADH).

Klinička slika

U kliničkoj slici se javlja dispneja (otežano disanje) u ležećem položaju, zbog opterećenja tečnošću. Bolesnik se žali na glavobolju, bolove u mišićima, pospanost, umor. U težim slučajevima se javljaju epileptični grčevi i može da se razvije i koma. Krvni pritisak je povišen, vratne vene nabrekle. Koža je napeta, vlažna, često su prisutni otoci.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, laboratorijskih nalaza (jonogram).

Lečenje

Lečenje podrazumeva ograničenje unosa vode, primene demeklocilina, a u težim slučajevima, uklanjanje viška vode peritonealnom dijalizom sa hipertonim rastvorima. Ukoliko nije u pitanju prekomerno unošenje tečnosti – potrebno je da se ustanovi mesto ektopične produkcije ADH i deluje na uzrok.

Izvor: stetoskop

---

Elektroliti i hiper-hidratacija


Voda je važna za život, jer bez nje se ne može izdržati više od par dana, dok bez hrane može i nekoliko nedelja. Vodu je važno unositi zbog toga što se koristi u raznim fiziološkim procesima.  Obično se za prosečnog odraslog čoveka može reći da mu je dnevna potreba za vodom 2-3 litra u proseku, više u toplijim, a nešto manje u hladnijim mesecima. U sportu, pa i trčanju je veoma važno pravilno se hidrirati, a potrebe za vodom tada obično rastu. Najjednostavniji test da se uverite da se ispravno hidrirate je da pogledate boju urina, koja treba da bude svetložute boje. Naravno i bubrezi se prilagođavaju količini unete tečnosti, a pokretački mehanizam treba da bude žeđ.

Preterivanje u unosu vode je moguće, a naročito je opasno u toplom delu godine pri teškim fizičkim naporima, na primer maratonu. Ova pojava se naziva i trovanje vodom ili hiper – hidratacija. Ako popijete više od 10 litara vode u veoma kratkom roku, rizikujete da se vaš balans elektrolita poremeti i to ne može da bude zdravo.

Elektroliti igraju važnu ulogu u održavanju homeostaze (ravnoteže) u organizmu. Oni pomažu da se regulišu mnogi procesi u organizmu, a ponajpre omogućavaju normalan tok  nervnih impulsa i kontrakciju srca i drugih mišića. Narušavanje balansa elektrolita nepravilnom hidratacijom je štetno. Najteži poremećaj se tiče količine Natrijuma, Kalijuma i Kalcijuma. Ostali poremećaji su ređi, ali se dešavaju zajedno sa pomenutima. Pojava dijareje i povraćanja pored dehidracije može narušiti ovaj balans, a anoreksičari i bulimičari imaju veliki rizik da premete ovaj odnos. Prilikom aktivnosti, trčanja i sporta uopšte, elektroliti se gube u vidu znoja i urina, pa ih je posle potrebno na neki način nadoknaditi.


ElektrolitHem. formulaVišak elektrolitaManjak elektrolita
NatrijumNa+hipernatremijahiponatremija
KalijumK+hiperkalemijahipokalemija
KalcijumCa2+hiperkalcemijahipokalcemija

Maratonci su više podložni uticaju hiper-hidratacije u odnosu na rekreativce jer piju dosta vode u toku trčanja. Ovo postaje problem kada nivo natrijuma padne ispod 135 mmol/L usled preteranog konzumiranja vode. Ovo rezultuje u  hiponatremiji, a prvi znaci su zbunjenost, dezorjentisanost, grčevi, a posle i kolabiranje. Naravno, ovo se sve odnosi na spore trkače koji trče maraton za 4-5 sati. U opasnosti su i dijabetičari kao i bubežni bolesnici.

Terapija za trovanje vodom je jednostavno suzdržavanje od vode, a ako je potrebno, mogu se primeniti soni rastvor intervenozno i diuretici. Preventiva je ipak najbolja, sprečite hiper-hidrataciju ograničavanjem unosa tečnosti, pijte samo kad ste žedni, čak i na maratonu. Bubrezi mogu da izluče približno 1 litar na sat, pa je to maksimalno koliko možete uneti. Na maratonima se savetuje da je dovoljno popiti na 25-30 minuta jednu čašu vode od 0,2 litra, a to znači 0,4-0,5 l/h. Sportska pića pored vode vraćaju i elektrolite pa su popularna, ali većinom su hipotonična (sadrže manje elektrolita nego što se izgubi). Zato postoje i izotonična pića koja su bolja, a sportisti ih rado koriste.

Izvor: trcanje
Wikipedia: Water intoxication


IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.16
mob
Nokia 
Citat
Ako popijete više od 10 litara vode u veoma kratkom roku, rizikujete da se vaš balans elektrolita poremeti i to ne može da bude zdravo.

Naravno.
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
Normalno je piti oko 2-3 litara vode na dan, naravno, u toku leta, ali i kada se bavite sportom, onda i više, a merodavno za trčanje je oko pola litra vode na sat. Preko toga stvarno nije potrebno, a osećaj žeđi i boja urina su neki pokazatelji.
Mada je individualno, 2 litra je sasvim dovoljno
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 29778
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Naravno da je individualno... 3 litre vode + ostatak tecnosti je uglavnom previse za vecinu ljudi normalne ili stine konstitucije(nekome od 90 kg bi verovatno bilo opusteno).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.