Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Преминула Мира Алечковић  (Pročitano 1690 puta)
28. Feb 2008, 02:17:14
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Преминула Мира Алечковић
 

Једна од најплоднијих и најактивнијих књижевница српске и шире јужнословенске литературе, посебно дечје, Мира Алечковић преминула је у 84. години, саопштила је јуче Танјугу њена породица.

Аутор је преко 50 књига за младе, уредница дечјих и омладинских листова и часописа „Змај”, „Младост”, „Пионир”, „Полетарац”. Рођена 2. фебруара 1924. године у Новом Саду, Алечковићева је завршила у Београду студије светске књижевности и лингвистике, а затим Фушеову школу у Паризу. Са Десанком Максимовић и Бранком Ћопићем, један је од оснивача часописа за децу „Змај”.

Била је дугогодишња председница Друштва Југославија–Француска, као и Удружења књижевника Србије.

Аутор је више књига за децу и одрасле које су преведене на многе светске језике. Њена поезија ушла је у Антологију српске поезије преведене у Русији. У сећању ће остати песма „Југославијо”, на музику Николе Херцигоње, која је била позната као „Свечана песма”.

Мира Алечковић је, као болничарка, била учесник народноослободилачке борбе. Носилац је многих одликовања међу којима две Легије части, руске отаџбинске медаље и ордена „Цар Душан”, које су јој доделили Срби с Косова и Метохије.

Танјуг

--------------------------------------------------------------------

Бунт и свети инат   

Сувишно ће бити да вам објашњавам њену поезију: треба слушати, треба читати, поезија је таква. Узећете њену књигу пред вече и утонути у њу, док је не завршите, а онда ћете ноћу уснути оно што је у вама остало од те поезије…

Ове је речи записала песникиња Десанка Максимовић у предговору избору песама за децу „Сребрни ветар” Мире Алечковић. Десанка Максимовић, драга и блиска пријатељица и учитељица поезије младој Мири Алечковић, имала је високо мишљење о стиховима оне коју су и многи критичари и хиљаде и хиљаде читалаца сматрали њеном наследницом. И ти су стихови били препуни топлине и снова од којих је, заиста, изаткана поетика Мире Алечковић која је, у једном тексту за познати додатак за децу нашега листа, чији је била и сарадник и саговорник у безброј наврата, рекла:

„… истина је да и ако стигнемо на Марс, увек ће месечина бити месечина под којом ће млади шетати, волети се, уздисати. Ту месечину снова ми не можемо човеку отети, ту машту. Ето, то је оно што је трајно у поезији која се рађа из туге, бола, отпора злу, из неког светог ината.”

Тако је Мира Алечковић одговарала на питање, једно од најчешћих али и најтежих за одговор – Како се пишу стихови?

Њен бунт и свети инат, али и вера да човек мора да напредује и да успе у остварењу својих снова, навели су је да се као тринаестогодишњакиња упише на списак који је у Београду правио један од познатих предратних књижара: списак оних који потврђују да желе да једног дана отпутују на Марс.

Оптимизам који ју је хранио целог живота, одвео ју је и у народноослободилачку борбу у којој је била добровољац; наравно, плашила сам се, рећи ће касније, али је моје осећање љубави за земљу надвладало тај страх. Зато није праштала, и отворено је критиковала оне који су касније, у миру, после Другог светског рата, изневеравали те заједничке идеале. Водила ју је мисао да су њена, и њој блиске генерације веровале да могу да промене свет. И да ће то бити свет једнаких, слободних људи, свет без граница.

„Ја и данас верујем да у нашем свету може много да се промени. А опет ратови, опет мржња, границе, затварања, све то видим. Али, када не бих веровала, не знам да ли би вредело живети”, објашњавала је свој оптимизам, који је никада није напуштао, у једном од бројних интервјуа у којима је увек, увек била отворена и искрена.

То уверење да свет може бити бољи подстакло ју је да се 1999. поводом НАТО бомбардовања наше земље огласи, као дугогодишњи, осведочени пријатељ и стари француски ђак, писмом тадашњем француском председнику Жаку Шираку, у којем је, између осталог, рекла да „овај рат НАТО није рат Француске, већ Америке која је понизила Европу под изговором ’спасавања’ наших Албанаца и слања хуманитарне помоћи. А то је, заправо, рат да би се домогли природних богатстава земље коју би да претворе у колонију… И где је ту Француска, једна од највољенијих земаља? У овом свету, Француска и Русија су наше највеће љубави”.

Оптимиста, сматрала је, отима од живота мало топлине, нежности, људскости, лепоте у овом времену зла; зато је оптимизам ширила око себе, и није престајала да буде ангажована. У нашу редакцију јављала се често. Памтимо њен глас и речи којима нам је објашњавала да мора да настави да се бори за опстанак часописа „Змај” у којем је толико деце објављивало своје стихове, добијало награде и стремило да једног дана постану велики, познати и признати књижевници.

Прва објављена збирка стихова, „Три пролећа” (1949) била је тек почетак стазе која ју је одвела у, како је говорила, „тајни свет поезије”, и до више од 30 књига које је потом објавила. Углавном за децу. Била је, у једном је интервјуу то и записано, наш класични дечји писац чије је дело било обавезна лектира и у Пољској (роман „Збогом велика тајно”), и у другој половини 20. века после Десанке Максимовић најпознатија српска песникиња чији су тиражи дела бележили цифру већу од 220.000 примерака!

Књиге су јој превођене на невероватно велики број језика, бележили су новинари: од руског, пољског, мађарског, албанског, француског, италијанског, бугарског, румунског, немачког…

А. Ц.

Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Njen roman "Zbogom velika tajno" sam mnogo volela. Zao mi je sto je umrla, a isto tako mi je drago sto je dozivela duboku starost. Desanka Maksimovic i ona ostace mi uvek u secanju, takve dve zene se vise nikada nece roditi. Hvala joj na svemu sto je uradila za decu, za njihovo detinjstvo i hvala joj sto je do kraja volela ovaj narod onako kako je ona umela i znala. Neka joj je laka zemlja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Man i fell like a woman!

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 13269
Zastava Nebuchannezzar
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia c3
divna zena i mnogo dobar pisac...neka joj je laka  zemlja
IP sačuvana
social share
Ljudi koji ne grese obicno ne rade nista
Zagrljaj je predivan dar. Jer odgovara velicini svakog...
Veselo je srce lek, a sumorno kosti susi
Slava na visini Bogu, na zemlji mir, medju ljudima dobra volja
A sada nam ostaje vera nada i ljubav, a najvaznija je ljubav
Citat: Louis Lane
"malac" uzivaj.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Nokia 
jos i ja sam poznavao nju Smile
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Nepodnosljiva sam... Znam... Pa sta...?!

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 245
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
Ericsson k810i
Ja jos ne znam ko si

Tebe sam jedino uvek volela
i tobom uvek punila dane,
za tebe jedinog sam ruke izgorela
u noci ih utapala besane.
Ko si ti?
Da li moja ljubav prva
pod snegom sto stoji ispod drvoreda?
Ili tek ceznja koja me ophrva,
od jednog pogleda?
Jesam li ti ona ljubav prikrivena,
pritajena mirom sto iznutra plamti,
ljubav koju nosi od rodjenja zena,
reci mi, sta sam ti?
I ko si ti, kazi?
Ja jos ne znam ko si.
Mozda sva mastanja rodjena u meni,
svi strahovi moji nestasni i bosi
najdublji koreni, iz kojih ce nici
svi snovi buduci?
Jos te nisam srela
tako mi se cini,
a zivim stalno ja u tvojoj kuci,
u tvojoj blizini.

/Mira Aleckovic/
IP sačuvana
social share
Ne zaviruj!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.