Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:00:32
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Katolicki svestenici?!  (Pročitano 8421 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Pre svega u Prvoj Timoteju, 3 glava ima kako sluge Bozje treba da se ponasaju (pa pise da budu muzevi jedne zene - dakle Bog nikada nije iskljucivao zenidbu, a stav koji On ima o seksu jasan je jos od stvaranja Adama i Eve!) Dakle, Bozji stav o seksualnim odnosima i braku je poznat jos od pocetka covecanstva.
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Ovo je savremeni srpski prevod:

"A Duh izricito kaze da ce u poslednja vremena neki otpasti od vere, povodeci se za varljivim duhovima i DEMONSKIM ucenjima, koja sire licemerni lazljivci otupele savesti. Oni ZABRANJUJU zenidbu i namecu uzdrzavanje od jela koja je Bog stvorio da ih sa zahvalnoscu uzimaju oni koji veruju i koji su spoznali istinu. Jer, sve sto je Bog stovrio je DOBRO i ne treba odbacivati nista sto se uzima sa zahvalnoscu, posto je posveceno Bozjom recju i molitvom"

1 Timoteju 4:1-5

Tako da zivela zenidba, seks u braku, dobra ishrana, jer to je dobro i Bog je rekao da je dobro!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Prvo da naglasimo ono što je rekao Laslo, a to je da je celibat pitanje crkvene discipline, a ne dogme.

Pokušat ću kratko svima odgovoriti:

@Ktantonet

Za pitanje odricanja žene, muža imaš u Mt 19, 12: " Jer ima ljudi..." ( Da sve ne citiram, no ako treba, javi pa budem.) Mislim da je jasno.
Istina je i slažem se s tobom da svi nisu rođeni za celibat, zato i svi nisu svećenici. Negdje sam već pisao na forumu da je seksualna energija strašna i da ljude " tjera" da se ponašaju onako kako se ponašaju. Zato se od svećenika traži da baš tu energiju usmjere na nešto drugo, propovijedanje Evanđelja. Ponekad je ta energija prejaka pa se, nažalost, događa sve i svašta, no ne zaboravimo da su i svećenici također ljudi, a " ljudski je griješiti".
Ono da na drugom svijetu nećemo se ženiti ni udavati naveo sam samo kao primjer da svećenici već sada žive to djevičanstvo.

@cbbj

Ono što si našao u Tim je točno, no trebaš imati na umu da je to na početku Crkve kad su se takvi tražili. Tokom povijesti se o celibatu razmišljalo i došlo je do ovakvog stanja kakvo je sada.

@SF

I ovdje možeš vidjeti da se više drži do Pavla nego do Evanđelja.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2771
Uz svo duzno postavanje prema onome kako Crkva razmislja, ja ipak drzim da je to sto je napisano za prvi vek adekvatno i za ovaj dvadeset i prvi vek, sto je i praksa pokazala. Tako da nisam za celibat i ne mislim da je to Bogom dana praksa. Doduse, ako ima onih koji iz nekih razloga to moraju da budu, nisam protiv, ali ne mogu da to prihvatim kao dogmu i doktrinu jer se kosi sa Bogom kao Bogom koji je stvorio muskarca i zenu i rekao im kao prvu zapovest da - stupe u seksualni odnos!

U svetu koji dolazi, sigurno da cemo biti kao andjeli, ali taj svet jos nije dosao. Kroz potomstvo, o cemu se bas super govori na ovim stranicama, Bog je isplanirao da produzi samog sebe i to je verovatno najlepsa stvar koju je ikada smislio... kakav velicanstveni Bog!
IP sačuvana
social share
Nije bitno sta imas, bitno je koliko dajes.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@cbbj

Istina je da celibat u Crkvu ulazi tek nakon tri stoljeća, a potvrđen je tek u XII., no također je istina da se Crkva konstantno razvijala i razvija i da je on došao kao plod razvoja. Ti si ovdje postavio pitanje, i to s pravom, je li tim pozivom Bog ostao vjeran svome početnom nacrtu o čovjeku, svojoj slici koja je izražena u potpunom čovjeku - u muškarcu i ženi združenima zajedno. Jasno je da se tek po tom susretu ostvaruje onaj temeljni poziv vlastite osobnosti, jedino se tu pronalazi identitet muškarca, odnosno žene. Često se čini da je to samovanje " radi kraljevstva božjeg" protuprirodno, jer ne živi život i sudbinu s ostalom svojom braćom, te je osuđen na samoću koja je izvor gorčine i klonuća", no u pitanju je onaj " uzvišeniji put" o kojem Pavao govori ( 1 Kor 12, 31), gdje se daje više nego što zakon traži. Njime idu oni koji su doživjeli tajnu ljubavi i svaka im se druga radost tada učinila neukusnom i nedovoljnom. Njihov je život ponesen i oni ne smatraju gubitkom ono što se čini da gube, ni žrtvom ono što se čini da jest. Kako piše Pavao VI. u svojoj enciklici - ljubav je posvemašnja, isključiva, stalna, neprekidna i neodoljiva za svaki heroizam i samo ona može uvjeriti pojedinca u vrijednost celibata. To znaju svi oni koji su doživjeli zavodljivost ljubavi, koji su joj to uzvratili svojom ljubavlju i - ražarili se još većom ljubavlju kad su doživjeli da im se ona bezgranično uzvraća.
Može se činiti da se svećenicima u rimokatoličkoj crkvi taj izbor nameće, jer je celibat uvijet za svećeništvo, no iz dokumenata se II. vatikanskog sabora može zaključiti da, kad Crkva traži od svojih prezbitera celibat, ona se pouzdava da će " poniznom i usrdnom molitvom Crkve" njima biti i udijeljen taj dar, tj. da će ono prepoznati tu ljubav.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 982
Citat: koni
@Ktantonet

Za pitanje odricanja žene, muža imaš u Mt 19, 12: " Jer ima ljudi..." ( Da sve ne citiram, no ako treba, javi pa budem.) Mislim da je jasno.
Istina je i slažem se s tobom da svi nisu rođeni za celibat, zato i svi nisu svećenici. Negdje sam već pisao na forumu da je seksualna energija strašna i da ljude " tjera" da se ponašaju onako kako se ponašaju. Zato se od svećenika traži da baš tu energiju usmjere na nešto drugo, propovijedanje Evanđelja. Ponekad je ta energija prejaka pa se, nažalost, događa sve i svašta, no ne zaboravimo da su i svećenici također ljudi, a " ljudski je griješiti".
Ono da na drugom svijetu nećemo se ženiti ni udavati naveo sam samo kao primjer da svećenici već sada žive to djevičanstvo.


Kao sto ti kazes "no ne zaboravimo da su i svestenici takodjer ljudi, a "ljudski je gresiti". Da bas tako i bas odatle treba da krene tematika tj problematika. Znaci ako svi znamo, a to zna i Papa da smo samo ljudi i da je ljudski gresiti trebalo mu je biti jasno da ne moze svaki svestenik da obuzda tu energiju i da je ipak na kraju mora usmeriti na jednu stranu koliko su svi oni jaki da je usmere na stranu Jevandjelja to i sami vidimo. Nisu dovoljno jaki niti ce biti pa zar onda nije logicnije dozvoliti im da se zene kako bi taj deo energije usmerili ka zeni sto je Bogom dano nego ka jos vecem grehu muskarcu, mladim svestenicima i slicnim stvarima koje se desavaju.
Tu i jeste nastala podela i razlaz (jedan od razloga) gde se Crkva podelila na dva odnosno na Katolicki i Pravoslavni deo, imam tecu koji je Pop u Pravoslavnoj Crkvi i secam se kada se Vencavao sa Crkvom ali je pre toga morao biti ozenjen. U Jevrejstvu niko ne moze postati Rabin ukoliko nije ozenjen predhodno znaci ako si stigao do stepena Rabinstva a nisi ozenjen ili ce te ozeniti ili ces za Rabina malo cekati. Ipak Jevrejstvo kao preteca Hriscanstva govori prirodu ljudstva i sa tim se nosi pa se tako zna da covek nije dovoljno jak (mozda 1 u ......) i da tu energiju ne moze dovoljno dugo cuvati tj usmeravati na ono sto Katolicka Crkva propoveda pa se tako zna da ce kad tad sve to puci i krenuti pogresnom stranom.
Znaci iako postoji pitanje odricanja žene, muža svima nama je do danas jasno da je to ne moguce pa ces se sigurno sloziti samnom da je manji greh dozvoliti Katolickim Svestenicima da se zene nego da masovno isplivavaju kao homoseksualci. Jer kao sto pise za odricanje zene,muza tako isto pise "Covek sa covekom ne sme stupiti u seksualni odnos!
Znaci ako treba da merimo greh da li je bolje ne odreci se zene ili biti homo mislim vec da je svima jasno koja strana preteze.

Ipak mi smo tu samo da raspravljamo a oni koji bi stvarno trebali o tome da razmisljaju ocigledno to ne rade onako kako treba. Jer njima nije jasno da ne mogu odvratiti sve te homo Svestenike od greha i da ih nikada nece vratiti na "pravi put" bez da im ponude nesto drugo. Na zalost ali tako je!
IP sačuvana
social share
Marriages are made in heaven and consummated on Earth.
To love and be loved is to feel the sun from both sides.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@Ktantonet

Puno si toga napisala i to onu problematiku o kojoj se i u Crkvi raspravlja, zato ću ti pokušati odgovoriti.

U svakom pozivu i životu ima problema, tako i u svećeničkom ima problema, a ovdje govorimo o celibatu, koji nekad može biti problem. Ne znam kakvo je tvoje mišljenje o braku, no ako upoznaš nekoga koga voliš iskreno, svim srcem, i taj voli tebe i vjenčate se vjerujući da ćete uvijek biti zajedno, i onda se dogodi da ljubav splasne, nestane. Isto je sa svećenikom, " vjenča" se uvjeren da će sve biti savršeno, no onda ta ljubav splasne. Mislim da zbog toga ne bi trebalo ukinuti celibat, a i svi nemaju problem s njim. Židovstvo je preteča kršćanstva, no kršćanstvo se razvilo u drugom pravcu ( da ne objašnjavamo razlike), a katolici su i prihvatili celibat.

Na drugoj strani foruma raspravljamo o vjernost i slažemo se da je to velika vrlina, pa pitam kakva bi Crkva bila kad ne bi bila vjerna sebi?

Što se tiče svećenika homoseksualaca: oni nisu homoseksualci zbog toga što ne smiju imati žene nego jer su takvi po biološkoj osnovi. Mislim da se slažeš da je homoseksualac homoseksualac bez obzira je li ima ženu, djecu...

Već sam rekao no ponavljam, a nadam se da mi vjeruješ, o tom pitanju, ali i o mnogim drugima, raspravljaju i oni " koji trebaju raspravljati".
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12274
Zastava
Katolicka crkva jedina ima celibat (ne ukljucujuci monahe). Kada bi se ukinuo celibat ,njihova finansijska moc bi opala,sto im nije u cilju.Kompletno bogatstvo jednog svestenika ostaje crkvi,a u drugim religijama se dijeli na porodicu.
U posljednjih par godina na zapadu, masovni broj istupa iz katolicke crkve. Jedan od razloga je pedofilija i odredjeni zakoni koji gradjani nece da prihvate.Najvise su pogodjene razvedene osobe. Osim toga , veliki je broj djece ciji su ocevi kat. svesteici. Sada se o tome prica i u javnosti.
Nezvanican prijedlog je da se celibat  djelimicno ukine, sto znaci moze postati svesteniki bez celibata.
"To je nemoguce"- kaze mi jedna stara katolkinja - " Vatikan nikada nece dozvoliti da se novac rasipa."
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
@Kaliopa

Celibat i djevičanstvo imaju skoro sve religije, istočnjačke pogotovo.
Istupanje iz Katoličke crkve je problem, ali se to ne događa zbog celibata.
Ah da, uvijek je sve u novcu...
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6142
Zastava bg
mob
Nokia N95 8GB
Adam i Eva, raj, vecni zivot, ali bez greha. Elem bi greha. I bi dece. Po tumacenju sva se deca radjaju sa grehom svojih roditelja. . Otud smo i svi mi gresni. Otud i oprost greha jel nisi ti kriv ( sta god da si uradio) Ispastanje greha svojih roditelja je potpuna posvecenost crkvi itd. Otud zabrana stupanja u brak
IP sačuvana
social share
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi vi ostarite.
I ta ce mi mladost tesko pasti...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 13:00:32
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.