Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 22:55:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Americki ustav  (Pročitano 8287 puta)
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
da li bi neko mogao da mi preporuci neku knjigu u vezi toga ili neki verodostojan izvor Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ajmo, droga, petarde, ulosci na komad!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 3545
Zastava Dry Valley Nis Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson K510i
imas onu Istoriju SAD od Henrija Bensford Parksa, koju ima skoro svaka kuca jer je falicna  Smile
IP sačuvana
social share
Najzad sam pobedio u fantaziji!!!

Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
pokusacu da nadjem to  Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 199
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Имаш Историју америчког  народа, Пол Џонсон, није лоша.

То за немачки је тачно, само није био у питању баш један глас, али врло тесно је победио енглески, а Немаца је било много у Америци, што се и данас види по именима градова, али и неким презименима. Замислите само како би се "немачка" Америка у 2. св. рату понашала! Smile
IP sačuvana
social share
"Кад орао изгуби крила, онда га и пилад кљују."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Ozbiljno, tvorci USA tražili su inspiraciju u staroj grčkoj. Pogledaj kuće Vašingtona i kompanije, sve imaju grčke stubove i kolonade.A imformaciju o tom kuriozitetu sam našao u knjizi R. Klog-Istorija Grčke novog doba.

ovo je zanimljivo a ja sam citao da su inspiraciju trazili u Franuskoj revoluciju i ta prica cak ima i kuca ista kao ona bijela u nekom mjestu u Francuskoj
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ajmo, droga, petarde, ulosci na komad!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 3545
Zastava Dry Valley Nis Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
SonyEricsson K510i
ovo je zanimljivo a ja sam citao da su inspiraciju trazili u Franuskoj revoluciju i ta prica cak ima i kuca ista kao ona bijela u nekom mjestu u Francuskoj

pa u to sumnjam posto je Americki ustav donet pre francuske revolucije
IP sačuvana
social share
Najzad sam pobedio u fantaziji!!!

Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
@Arbus_Di da veoma zanimljivo i meni je to palo na pamet  Smile
a sto se tice grckog nekako mi je to ne izvodljivo  Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Izbijanje Francuske reolucije ubrzala je finansijska kriza koja je zahvatila cijelu državu. Da bi obezbjedio veća novčana sredstva kralj Lui XVI (1774-1792) je sazvao Skupštinu državnih staleža, koja se nije sastajala više od 150 godina. Ali kralj nije dobio podršku trećeg staleža koji je sebe proglasio Narodnim skupštinom (7. maja 1789) kojima se pridružilo i niže sveštenstvo. Da bi osujetio izgradnju ustava kralj je počeo da okuplja vojsku zbog čega je 12. jula došlo do prvih sukoba između građana i vojske. Padom Bastilje 14. jula otpočela je Francuska buržoaska revolucija. Kada su u seljačkom pokretu buknula uporišta feudalne vlasti u unutrašnjosti, na sjednici Skupštine u noći 4. avgusta 1789. proklamovano je da je feudalni poredak ukinut, a donesena je Deklaracija prava čovjeka i građanina. Međutim kralj nije htio da prizna Deklaraciju zbog čega su mase 5. i 6. oktobra opkolile dvor i natjerale kralja da pređe u Pariz, gdje je prešla i Skupština. Skupština 1791. godine donosi Ustav na osnovu koga je Francuska postala ustavna monarhija s tim da je kralj imao pravo suspenzije odluka Skupštine. Izvršena je centralizacija zemlje, a radi pokrića dugova, konfiskovana su crkvena imanja. Revolucija je razbudila politički život u zemlji (jakobinci i kordeljeri).

Francuskoj prijeti spoljna opasnost od Koalicije evropskih feudalnih država (Pruska, Austrija, Engleska). Ona Francuskoj objavljuje rat s ciljem da vrate apsolutizam i kraljevu vlast i da spriječe moguće revolucije u svojoj državi. Nakon otkrivanja kraljeve saradnje sa Koalicijom, kralj i njegova porodica su zbačeni sa vlasti, uhapšeni i pogubljeni. Nakon toga osnovana je revolucionarna skupština - Konvent, koja je proglasila republiku. Jakobinci su 31. maja 1793. izvršili državni prevrat i zaveli "jakobinsku diktaturu". Glavnu riječ u unutrašnjoj i spoljnoj politici vodio je Komitet javnog spasa sa Robespjerom na čelu. On je nastojao zavesti još veću diktaturu, ali je naišao na otpor. U Konventu je stvorena zavjera protiv jakobinaca i zavjerenicu su 27. jula 1794. uhapsili robespjera i njegove drugove. Sutradan su Robespjer i njegovi saradnici giljotirani. Tako je završena jakobinska diktatura.

Buržoarskom revolucijom uništen je feudalni poredak u Francuskoj i uspostavljeni su kapitalistički i društveni odnosi. Za Francusu je glavna tekovina Revolucije bila integracija francuse nacije.

evo ti Francuska revolucija

Устав Сједињених Америчких Држава (енгл. The United States Constitution) је највиши закон у САД и уједно најстарији устав на свету. Донешен је на Уставној конвенцији у Филаделфији 17. септембра 1787. године. Њиме су САД из лабавог савеза држава претворене у федералну државу. Устав је формално ступио на снагу 21. јуна 1788, а почео се примењивати од 13. септембра 1788, нови државни органи су почели са радом 4. марта 1789. године.

Устав је до данас на снази, а састоји се из преамбуле и седам великих чланова или параграфа. Допуњен је са 27 амандмана. Првих десет амандмана чини Закон о правима (енгл. Bill of Rights). Устав је увек био радо читан од стране обичних грађана због краткоће и ретке јасноће излагања.

Организација власти је заснована на принципу тројне поделе власти - на извршну, законодавну и судску власт. Према уставу САД врховну законодавну власт врши председник САД, законодавну Конгрес, а судску Врховни суд.

Устав оставља државама чланицама велике надлежности у грађанском, кривичном и процесном праву.

evo ti americki ustav

upravu si
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Osmeh je kriva koja sve ispravlja.

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1689
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
LG viewty
a jel mozda neko ima americki ustav preveden na srpski da vidimo sta konkretno to pise u tom famoznom ustavu
amandmani i to

Amandmani nisu deo ustava. Donosenej istih propisuje sam ustav, a prvih deset (koji su doneti brzo posle donosenja ustava) cine Bill of Rights (bil o pravima)

I amandman - zabrana ustanovljavanja drzavne religije i sloboda govora, stampe, sakupljanja i podnosenja peticija;
II amandman - pravo na posedovanje i nosenje oruzja;
III amandman - zabrana smestaja vojnika u privatnim kucama bez saglasnosti vlasnika;
IV amandman - zastita od neprimernog pretrazivanja i oduzimanja licnih predmeta;
V amandman - pravo na odgovarajuci sudski postupak (due process of law) i zabrana oduzimanja privatne imovine bez naknade;
VI amandman - pravo na brzo sudjenje i pravo na odbranu;
VII amandman - pravo na porotno sudjenje;
VIII amandman - zabrana utvrdjivanja prekomernog iznosa kaucije i okrutnog kaznjavanja;
IX amandman - zabrana da se prava predvidjena Ustavom koriste tako da narusavaju prava drugih;
X amandman - garancija da sva prava koja nisu preneta na federalnu drzavu, pripadaju drzavama - clanicama narodu


eto.. ja sam nasla u ovom prevodu, ovako napisane... da li je tacno tako.. ne znam.. ali eto cisto da imas uvid  Smile
IP sačuvana
social share
Nemojte nikad reci da ste sreli najglupljeg čovijeka; uvijek se može desiti da ga neko pretekne!

      CARPE DIEM!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 22:55:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.