Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sovjetski visecevni bacac raketa 82mm BM-13 "Kacusa"  (Pročitano 23747 puta)
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Kamion je ZIL, bar ovaj na Kalemegdanu. Evo fotki:
sl.1,2 i 3 celo vozilo malo za zadnje strane
sl.4 sam sistem sa nosacima raketa je u boji, ostatak fotografije je crno-belo da bi lakse uocili konstrukciju i "odvojili" je od vozila.
Sistem izgleda prosto ko pasulj, profili (izbuseno krugovima, da bude lagano) povezani i montirani na neku vrst resetkastog nosaca koji pomera ugao po visini.
Mislim da po horizontali nije bilo rotacije (da li se grdno varam?), vec je vozilo zauzimalo pravac gadjanja (sl.5)
Na nosacima (sl.6,7 i Smile i gore i dole, vide se zljebovi koji su verovatno vodili rakete pri ispaljivanju.
Na sl.9 je detalj krajeva gde su bile montirane rakete, sto se lepo moze videti na fotografijama koje je postovao @valter_ba. Smile Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

KalisKacusPaFot31Jan08 35 s.jpg
(332.45 KB, 1024x768)
KalisKacusPaFot31Jan08 43 s.jpg
(358.26 KB, 1024x768)
KalisKacusPaFot31Jan08 37 s.jpg
(395.09 KB, 802x750)
KalisKacusPaFot31Jan08 43 sDsp.jpg
(262.69 KB, 1024x427)
KalisKacusPaFot31Jan08 48 s.jpg
(325.63 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 49 Ls.jpg
(192.73 KB, 1024x659)
KalisKacusPaFot31Jan08 51 Ls.jpg
(190.13 KB, 1024x676)
KalisKacusPaFot31Jan08 48 sDsv.jpg
(303.24 KB, 684x510)
KalisKacusPaFot31Jan08 43 sBd1.jpg
(128.26 KB, 1024x296)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Evo jos celog uredjaja, da zaokruzim obilazak oko njega. Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

KalisKacusPaFot31Jan08 44 s.jpg
(376.07 KB, 1024x534)
KalisKacusPaFot31Jan08 53 s.jpg
(388.58 KB, 1024x648)
KalisKacusPaFot31Jan08 54 s.jpg
(397.75 KB, 1024x768)
KalisKacusPaFot31Jan08 55-6 sm.jpg
(383.9 KB, 1024x852)
KalisKacusPaFot31Jan08 57 sm.jpg
(379.64 KB, 911x1024)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
A sad malo detaljnije.
Na sl.1 vidimo klupu na kojoj je verovatno sedela posada kacuse (Rusi, nije im zima sa onim subarama i tako to + "malo" votkice). Uocite dve poluge sa ruckama za okretanje na kraju. Za levu polugu (sl.2) ne znam cemu sluzi. Mislim da ona sluzi mozda za pomeranje nekakvih nosaca levo iza klupe. Za sta su ti nosaci sluzili nemam pojma -mozda zarezervne gume; za municiju? Smile Moracu to da overim, jos jednom posetom, sem ako se neko ne javi da zna o cemu se radi.
Za desnu (sl.3) znam da sluzi za podizanje i spustanje prednjeg dela sistema tj. menjanje ugla po visini (ugao gadjanja).
Fino se vidi ceo sistem prenosa nas sl.4,5 i 6, kao i jednostavnost izrade cele stvari -par zupcanika, vertikalna osovina sa navojem, zavarena resetka od cevi -stvarno jednostavno.
Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

KalisKacusPaFot31Jan08 22 s.jpg
(343.73 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 23 s.jpg
(392.59 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 24 s.jpg
(364.48 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 25 s.jpg
(382.42 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 26 s.jpg
(413.89 KB, 1024x768)
KalisKacusPaFot31Jan08 27 s.jpg
(421.85 KB, 768x1024)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
Na predhodnoj strani je stavljen Nebelwerfer ili bacac magle. Nemci su ga koristili kod nas a sudeci po zaplenjenoj municiji na Sujtescvi su koristili granate punjenje bojnim otrovom!!!  Smile

Papalu- mogu da promenim naziv tema ali zasto i kako da se zove?

Citat
U mojoj kuci se jos cuvaju srebrene casice za jako pice sa visokim stalkom (znate oni kompleti sa tacnom)

Kad dodjem u BG ja cu donesem rakiju domacu da izludis kako dobra al ce pijemo oiz tih casa  Smile
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Pa u naslovu teme "17cm K-18 Morserlafette (Matterhorn) -Kalemegdan, Beograd, Srbija" treba samo umesto 17cm staviti 15cm, sve ostalo je ok.

Eeh, casice su u Dalmaciji ili u Zagrebu (ne znam tacno, to ce znati moja "Maman" Smile, ali tu su sigurno, nisu "podate zbog teske situacije", niti srecom pokradene, pu,pu,pu! da ne ureknem), ali nista za to, more ce odemo i tamo jednom samo polako. A za rakiju ako doneses, nacicemo neke druge u Beogradu, nije frka. Smile

A vidi ti Nemcuge sta su se setili: magla, pa umesto toga bojni otrov. Sunce ti zarko, u ratu se svasta desava i sve je moguce. Brrrr! Smile
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
I jos detalja ove sprave. Onaj mehanizam za dizanje nije mi dao mira (sl.1,2,3 i 4), a tu je jos i jedna cudna dugacka rucka (sl.5 i 6), tacno na sredini vozila a ispod cele konstrukcije nosaca tj. lansera raketa. Lici mi kao da je sluzila da se nesto otkoci i da se ceo lanser moze pomerati napred nazad. Tesko cemo to saznati sem ako neko ne ma uputstvo (knjigu) za upotrebu ovih kacusa.
Smile
(P.S. inace, pogledajte -svuda lisce i otpaci, opusci isl. Nije lepo za videti, a jos je manje tehnicki ok. Ove sprave zasluzuju da ih neko cuva i odrzava)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

KalisKacusPaFot31Jan08 29 s.jpg
(398.56 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 30 s.jpg
(451.72 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 52 s.jpg
(394.36 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 45 s.jpg
(398.76 KB, 1024x768)
KalisKacusPaFot31Jan08 33 s.jpg
(446.22 KB, 768x1024)
KalisKacusPaFot31Jan08 34 s.jpg
(414.28 KB, 1024x768)
« Poslednja izmena: 02. Feb 2008, 00:07:14 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
tek sad shvatam koliko je(u odnosu na drugu ratnu opremu WW2) bilo lako,jednostavni verovatno jeftino praviti ove sisteme...  Smile Smile Smile bravo!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 2567
Zastava Srbija(VS)
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung U700
Samo da za tren skrenemo sa ove mehanike.... Meni se ovde (iako mozda zvuci cudno) najvise svidja ime...."Kacusa"...i dok sam bio mali vecina mojih drugova je znala za "kacusu"...nismo bas znali sta je ali svejedno smo culi za to... Smile...zar ne zvuci mocno?! "Kacusa" ... Smile  Sad...zanima me jel to ima neko znacenje, ili je samo ime...?
« Poslednja izmena: 02. Feb 2008, 00:34:41 od Phillip$ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.2
Samo da za tren skrenemo sa ove mehanike.... Meni se ovde (iako mozda zvuci cudno) najvise svidja ime...."Kacusa"...i dok sam bio mali vecina mojih drugova je znala za "kacusu"...nismo bas znali sta je ali svejedno smo culi za to... Smile...zar ne zvuci mocno?! "Kacusa" ... Smile  Sad...zanima me jel to ima neko znacenje, ili je samo ime...?
Kacusa je ime Ruske pesme o prici u kojoj se(kolko se secam) radi o devojci koja place za svojim verenikom koji je na ratistu i ide za njim da ga trazi.otidi na YouTube i potrazi pesmu.ima jedan sjajan snimak,napravljen jos za vreme SSSR sa najboljim izvodjacem Ruskih pesama-Horom Crvene Armije.moze se naci i legendarna Kalinka...(kolko ja volim te pesme...ne zbog Rusa,vec zbog toga sto te dignu ko nijedne druge i imaju neverovatne melodije...prelepo!!!!)vrlo je popularna u Sovjetskoj/Ruskoj armiji i dan-danas i vazi za neformalnu himnu Ruske armije.
« Poslednja izmena: 02. Feb 2008, 00:52:56 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 2567
Zastava Srbija(VS)
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung U700
@hkj hvala lepo...to je ono sto me zanimalo...ovde svaki dan naucim nesto novo... Smile   A otkud ti znas za tu pricu o "kacusi"?

Evo sad sam odlsusao pesmu.... Ne mogu da verujem...cuo sam je milion puta....i nisam znao da je to Kacusa... Smile Smile
« Poslednja izmena: 02. Feb 2008, 01:03:56 od Phillip$ »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.784 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.