Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Udesi i padovi najčešći uzroci komatoznih stanja  (Pročitano 4018 puta)
27. Jan 2008, 13:41:17
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Udesi i padovi najčešći uzroci komatoznih stanja
Većina preživi komu
Autor: Slavica Tuvić | 27.01.2008 - 00:24




Marko Nikolić (15) iz Užica, posle pada sa železničkog mosta, sa visine od 12 metara, dva i po meseca bio je u komi. Za njegov život borio se tim lekara na Vojnomedicinskoj akademiji i uspeli su da se izbore. Marko se danas potpuno oporavio, šeta, smeje se, čak uz budno oko oca sedne u auto i provoza ga po parkingu.

Od polovine decembra prošle godine, kada je napustio Vojnomedicinsku akademiju, Marko je u Ribarskoj banji na fizikalnoj terapiji.
- To što se Marko potpuno oporavio posle takvih povreda jeste svetski uspeh. Moram istaći da je tome posebno doprinela angažovanost porodice i našeg osoblja. U pitanju je bila politrauma s dominantnom povredom glave i moždanih struktura. Imao je takođe prelom rebara s desne strane, prelom desne nadlaktice i natkolenice, naprslu jetru - priseća se dr Milić Veljović, anesteziolog s Vojnomedicinske akademije koji je pratio zdravstveno stanje mladog Užičanina.
Marko je u Vojnomedicinsku akademiju stigao tri dana nakon povređivanja, iz Užičke bolnice, u komi sa sepsom. Mesec i po dana trajala je borba s infekcijom. Dok je bio u stanju kome lekari kažu da je funkcija mozga bila svega 20 odsto.
- Radovali smo se svakom njegovom napretku. Mozak nije sve, ali bez mozga sve je ništa. Naša borba je bila borba za mozak. Posebno smo srećni što je potpuno uspeo da se rehabilituje - ističe dr Veljović.
U prvih deset meseci prošle godine, kroz reanimacionu ambulantu Urgentnog centra prošla su 2.032 bolesnika. Od tog broja stiglo je 1.104 pacijenta u komatoznom stanju. Samo jedna četvrtina komatoznih pacijenata prethodno je kompletno medicinski zbrinuta, dok su dve trećine zbrinute tek u reanimacionoj ambulanti Urgentnog centra. Od svih pacijenata koji su primljeni u stanju kome, 63 odsto je preživelo, a 37 odsto je umrlo. U ovu crnu statistiku, nažalost, ući će i glumac Milenko Zablaćanski, koji je nedavno preminuo posle 18 dana kome.
- Vrlo su različiti uzroci kome. Na prvom mestu su teške povrede lobanje i mozga. Dve trećine takvih pacijenata su povrede zadobili u saobraćajnim nesrećama, i to udarcima pri punoj brzini, a trećina upucavanjem ili padom s visine. Drugi po učestalosti uzrok kome je krvarenje unutar lobanje, a odmah zatim dolaze kome kao posledice srčanog zastoja, i to infarkta srca i teške plućne embolije. Uzroci kome mogu biti još i tumori mozga, ali i metaboličke bolesti, kao što je šećerna bolest - objašnjava doc. dr Branko Milaković, načelnik Odeljenja anestezije i reanimacije Instituta za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije.
Jedna od najtežih posledica komatoznog stanja su „budne kome“, kada pacijent deluje kao da se probudio, ali ne može da se uspostavi komunikacija s njim. Takvi pacijenti obično ostaju kao biljke - vegetiraju. Nedavno je Institut za neurohirurgiju napustio pacijent koji je bio u „budnoj komi“ punih pet meseci.
- Sve je ukazivalo na to da je pacijent u beznadežnom stanju. Međutim, zahvaljujući upornosti lekara, medicinskih sestara i familije, izašao je iz kome. Danas je u rehabilitacionom centru, priča, smeje se, jede na usta. Sada ga očekuje duga rehabilitacija motornih funkcija - dodaje dr Milaković.
Dilema koja muči mnoge, a na koju ni lekari ne mogu da daju pouzdan odgovor jeste da li komatozni pacijenti mogu da čuju kada im se neko obraća. Doktor Milaković se seća devetogodišnjeg dečaka koji je tri meseca bio u komi na Odeljenju neurohirurgije Urgentnog centra.
- U dva navrata rađen mu je encefalogram, koji nije pokazivao nikakvu moždanu aktivnost. Dečak se posle tri meseca probudio. Kada ga je majka, šest meseci posle povređivanja, dovela na kontrolu, dečak je po glasu mogao da prepozna medicinske sestre koje su se o njemu brinule u vreme kada je bio u komi - priseća se dr Milaković, i dodaje da su brojna istraživanja pokazala da najveće šanse da se probude iz kome imaju deca od pet do deset godina.
Naš sagovornik kaže da se borba vodi za svakog pacijenta. Bolesnik se intenzivno leči dokle god ima izgleda da se vrati nekom normalnom životu. Jedino se ne tretiraju pacijenti koji su u komi izazvanoj zloćudnim tumorima mozga ili nakon upucavanja, gde su razoreni veliki delovi mozga. Takvi pacijenti se ne bude iz kome.
Stepenovanje
Dva škotska neurohirurga objavila su 1974. godine skalu koja jednostavno i pouzdano meri stanja svesti. Po njima se ona zove Glazgovska skala kome. Na skali od 15 poena, od 3 do 8 je koma ili besvesno stanje, a 9 do 15 označava da pacijent nije u besvesnom stanju.

Slučaj Zvonka Milojevića
Bivši golman Crvene zvezde, Anderlehta i Lokerena Zvonko Milojević, posle teške saobraćajne nesreće na autoputu u Nemačkoj nedaleko od Ahena, bio je 12 dana u komi. Zvonko je izgubio mnogo krvi i zadobio je više povreda od kojih je najopasnija bila naprsnuće između petog i šestog kičmenog pršljena. Na sreću, kičmena moždina nije bila oštećena.

Probudio se posle 19 godina
Amerikanac Teri Volesu probudio se iz kome posle 19 godina. U komu je pao kao devetnaestogodišnjak, posle teške saobraćajne nesreće. Koma je jednostavno prestala, bez ikakvog medicinskog objašnjenja i lekarske pomoći. On je izjavio da je ponekad čuo da mu govore pored kreveta, ali da nije imao ni snage, ni mogućnosti da reaguje.

Pet godina bez svesti
Profesor dr Pavić Obradović, bivši potpredsednik Skupštine Srbije, umro je krajem prošle godine posle pet godina kome. U komu je pao 27. maja 2002. godine, tokom koronografskog pregleda. Osim lekara sa Vojnomedicinske akademije, o njemu je svakodnevno brinula supruga.

Osim se izvukao
Ivica Osim (66), bivši trener fudbalske reprezentacije Japana, 16. novembra prošle godine doživeo je moždani udar u svojoj kući u blizini Tokija. On je nakon toga proveo dve nedelje u komi, a 25. decembra optušten je s odeljenja za intenzivnu negu na redovnu rehabilitaciju u medicinskom centru u Tokiju.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.