Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Nuklearne baterije trajat će desetljećima  (Pročitano 657 puta)
26. Maj 2005, 05:37:12
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Nuklearne baterije trajat će desetljećima   
   
Otkriće će dovesti do nove vrste baterija koje će nas energijom opskrbljivati godinama   
Primičemo se kraju razdoblja u kojem mobitel ili laptop treba s vremena na vrijeme 'uštekati' u struju. Znanstvenici su izumili baterije koje traju i traju i traju.   

Američki znanstvenici razvili su novu tehnologiju proizvodnje koja će omogućiti da nuklearne baterije traju desetljećima.

Istraživači sa sveučilišta Rochester tvrde da je tehnika već deset puta efikasnija od postojećih nukleranih baterija i ima potencijal da njihovo trajanje produži za oko 200 puta.

Ovo otkriće neće imati utjecaja samo na trajanje baterija u vašim mobilnim telefonima ili prijenosnim računalima.

Tehnologija je u prvom redu kreirana za nepristupačna mjesta ili za ekstremne uvjete. Primjerice, u medicinske svrhe kao što je napajanje pacemakera i implantiranih defibrilatora ili, pak, za napajanje uređaja koji se šalju u najudaljenije dijelove svemira.

Iako je tehnologija na kojoj se temelji ovo otkriće poznata već 50-ak godina – tzv. betagalvanski način (betavoltaic) – zbog male energije koja se tako dobivala, njezina je iskoristivost bila ograničena.


    
Beta elektroni koje emitiraju izotopi pretvaraju se u električnu energiju    
Betagalvanska tehnologija koristi silicij kako bi se uhvatili elektroni koje emitira radioaktivni plin, kao što je tritium, a sve u cilju proizvodnje električne energije. U općenitom smislu, to je uređaj koji beta-elektrone koje emitiraju izotopi pretvara u električnu energiju. Ipak, ovako proizvedena struja ima manju snagu nego ona koja je dobivena preko obične solarne stanice (koja je također galvanski element).



Dio problema sastojao se u tome da kada se radioaktivna supstancija počne raspadati, većina elektrona promašila bi površinu silicija.

"Posljednjih 50 godina ljudi su istraživali pretvaranje jednostavnog nuklearnog raspadanja u iskoristivu energiju, ali rezultati su uvijek bili slabi. Pronašli smo način da interakciju učinimo efikasnijom i nadamo se da će ovo otkriće dovesti do nove vrste baterija koje će nas energijom opskrbljivati godinama", rekao je Philippe Fauchet, profesor električnog i računalnog inženjerstva na sveučilištu Rochester i jedan od sudionika u istraživanju.

Fauchet je zajedno sa svojim timom istraživača jako povećao površinu na kojoj se proizvodi električna energija. Naime, umjesto korištenja ravne, odnosno plosnate prikupljajuće površine, oni su koristeći standardnu tehnologiju proizvodnje poluvodiča, silikon izrezbarili mikrorupicama.

Svaka rupica će se potom napuniti plinom tritium, a kada se plin počne raspadati, sve će se više elektrona sudarati s površinom silicija.

"Naš konačni dizajn uvećao je površinsko područje i to oko 160 puta više nego što to omogućuje plosnati dizajn", rekao je Fauchet.

Istraživanje je objavljeno u novom broju časopisa Advanced Materia. Više o ovom otkriću možete pronaći na [stranicama sveučilišta Rochester].

   
IskonInternet   
25.05.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 275
Strava covece Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.