Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 14:04:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lice ili mesečeva površina?  (Pročitano 6636 puta)
24. Maj 2005, 04:59:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Lice ili mjesečeva površina?   
   
A sad, nešto nečuveno, pisac ovih redaka i sam ima lice puno komedona. Na sestrin nagovor oprobao je obje kreme i prednost dao...   
Upravo se spremate za tulum kod ekipe poznate da radi nažešće i najluđe tulume sjeverno od Zrča. Stoga sve mora biti savršeno, ne smije biti greške... Ah.... tuširanje uvijek probudi najbolje osjećaje u vama... I dok izlazite iz tuš kabine učini vam se da ste vidjeli ... ne... ne sad... Samo ne sad! Pogledate u ogledalo. Da, tako je, prokleti vulkan se probudio - na vašem svježe opranom licu opet izbija akna prijeteći da upropasti bilo kakvu večer, a pogotovo onu subotnju. Panično se hvatate prve maramice, uz bolnu grimasu krv prska po ogledalu i to je to... Vulkan je uklonjen nasilnim metodama, na vašem licu ostaje krvava točka s kraterom... Devastirano sanira kozmetika i krizna situacija je prebrođena, barem za sada, dok traje tulum.

Problematično lice puno akni od puberteta pa do zrelih godina mnogim curama, ali i dečkima otežava i komplicira svakodvenicu. Lice prepuno komedona, papula, pustula, nodula i cista izvor je duboke frustracije i ambis za samopouzdanje. Zbog tih glupih akni često radije ostajete doma uz TV, knjigu, Net ili Chat zeleći izbjeći neugodan osjećaj da netko bulji u mjesečevu površinu na vam licu. Kod dečki je to manje bitan problem – malo se pusti brada, ona zamaskira akne i mjesečevu površinu, ali kod cura je stvar ozbiljnija. Ostaje samo stalno premazivanje glet-masom od silnih tekućih puder i ostalih kozmetičkih fasadnih materijala za vaše izmučeno lice.

Zašto uopće nastaju te akne? E tu se treba najbrutalnije obračunati s nekim mitovima.

Mitovi:

Kao prvo, nije istina da su akne posljedica loše higijene. Ukoliko vjerujete u ovaj mit i spadate u skupinu sapunomanijaka koje peru lice non-stop tada morate imati na umu da na taj način možete samo pogoršati situaciju. Akne nisu posljedica prljavštine ili masnoća na licu. Ali to ne znači da bi bilo bolje ići okolo ko Slavko Prljavko – dovoljno je dva puta dnevno oprati lice s nekim finim nježnim sapunom i to je to.


   
Nadalje, ordinarni trač i laž je i to da je uzrok aknu loša prehrana. Čokolada, fast food, slatkiši, pizza... sve je to bilo optuživano za aknogeno djelovanje, ali podrobna znanstvena istraživanja dokazala su da je to nonsens. Ali, neke djevojke tvrdila su da određena hrana kod njih ipak izaziva akne – kad su prestale jesi određenu hranu akne su se povukle. Hm... Moj odgovor na tu opservaciju glasi: biti će prije da je u pitanju bila kakva alergijska reakcija na tu hranu koja se reflektirala na lice stvarajući akne. Osim toga današnja hrana sadržava isuviše raznih aditiva – moguće je da i oni imaju velik utjecaj. Ali, čista hrana definitvno ne.

Također, nije istina da su akne rezulat stresa. Ukoliko netko počne uzimati određene antidepresive tada se mogu javiti akne, ali to je čista nuspojava tog lijeka. Tada se treba javiti liječniku koji će terapiju prilagoditi da bi se nuspojava povukla.

A zapravo:

Najčešći uzrok akni je zapravo – hormonalni disbalans. Dokaz tomu je činjenica da se one javljaju u pubertetu, kada hormoni podivljaju. Spolni hormoni utječu na lojne žlijezde i to tako da potiču lučenje loja, a povećano stvaranje loja ima za posljedicu pojavu akni. Dobro usmjerena hormonalna terapija vrlo često uklanja akne. Primjećeno je i to da hormonalna kontracepcija može biti uzrok aknama. Tada treba mijenjati kontraceptiv.

Postoji teorija koja kaže da iako akne na licu izgledaju neestetski, na one zapravo signaliziraju pojačano „ludovanje“ hormona kod dotične osobe. Teorija sugerira da bi za partnere/ice trebalo birati upravo osobe koje imaju puno akni po sebi. Navodno, takve osobe su seksualno „jače“. Nisam siguran je li to ispravna teorija ili je to samo još jedan mit o aknama...


   
Akne nastaju kada lojne žlijezde počnu s pretjeranim lučenjem pa se loj počinje nakupljati ispod kože. Ukoliko ta masa ne može izači tada se javlja karakteristična izbočina. Komedoni i papule su klasična forma tog lakšeg oblika akni. Ukoliko dođe do infekcije tada se stvar komplicira, nastaje pustula, mjehurić pun loja, bijelih krvnih stanica, bakterija i mrtvih stanica kože. Ukoliko takvu pustulu lagano stisnemo ona puca i okolo pršti njezin bjeličasti sadržaj.

Ukoliko u pustuli počne upalni proces nastaje nodula – ozbiljni oblik akni koji može imati trajne posljedice – trajni ožiljci po licu. Nodula može biti vrlo bolna.

Krajne teški oblik akni naziva se ciste ili nodulocistični oblik akni. U pitanju su veliki mjehuri puni bjeličaste mase. Ciste se protežu u dublje slojeve kože i vrlo vjerojatno ostavljaju ožiljke. Nodule i ciste se vrlo često javljaju zajedno i spadaju u gadan, ozbiljan oblik akni koji se vrlo teško liječi, a ostavlja ožiljke koji zauvijek nagrđuju lice.

Dakle, što imamo protiv akni...

Najčešći oblik liječenja kreća od raznih krema i gelova za čišćenje kože – uklanjanje komedona i nečistoća sa lica.

Nadalje, koriste se i losioni s antibioticima klindamicinom i eritromicinom. Njihova je uloga da pobiju anaerobne bakterije (Propionibacterium acnes) koje razlažu kožne lojne masnoće, zbog čega nastaju toksične kiseline i počinju upalni procesi u koži.

Ukoliko postoji potreba tj. ukoliko je opravdano poseže se za hormonalnom terapijom koja često daje dobre rezultate.

Koriste se i kortikosteroidi, pripravci na bazi sumpora, azelatna kiselina, aluminija, rezorcinola, benzoil peroksida itd.

Važna skupina pripravak za liječenje akni jesu i pripravci na bazi derivata vitamina A koji često imaju dobar učinak.

OK, to su lijekovi koje propisuju liječnici i dermatolozi, što je s klasičnom kozmetikom? Ona pomaže, ali korisnija je kao preventiva. Ove kreme imaju tek preventivnu ulogu – ukoliko na vašem licu upravo bijesni erupcija pustula, nodula i cista ipak se javite vašem dermatologu.

Za ovu analizu odabrao sam dva poznata pripravka za njegu problematične kože sklone aknama. Oba pripravka proizvode poznati europski proizvođači dermokozmetike, skupi su, ali unatoč cijeni traženi. Te pripravke uglavnom nećete naći u klasičnim trgovinama kozmetikom, morati ćete poću u ljekarnu. Tamo možete dobiti i besplatne testere... Zato su ljekarne dobre... Dakako, ne kažem da proizvodi u običnim trgovinama s kozmetikom lošiji od onih u ljekarnama, ali eto ja sam ipak farmaceut...


   


Krema prva, 100 kn, 40 ml.

Uz uvijek prisutnu vodu temeljne tvari koje čine osnovu kreme jesu masne tvari poligliceril-3-metilglukoza stearat, ciklometikon i cetaril alkohol.

Emulgatori su sorbitan-stearat, PEG-100-distaerat i ksantanska guma.

Kao humektans tu je klasični glicerol.

Konzervansi su diazolidinil urea, parabeni i fenoksietanol.

Tu su i određene važne aminokiseline, serin, glicin, alanin, koje mogu pomoći njezi kože.

Ostali dodaci jesu titanijev oksid, natrijev edetat za hvatanje teških metala, te natrijev hidrogen fosfat i kalijev fosfat koji su tu radi podešavanja kiselosti kreme kako ona ne bi poremetila normanu kiselost kože, prirodnu barijeru od bakterija.

I, konačno, ključni sastojci kreme jesu mliječna kiselina i bisabolol. Miječna kiselina je poznato sredstvo koje ima keratolotički učinak na kožu i vrši piling kože. Primjerice, mlječna kiselina je važan sastojak one takućine koja se koristi za uklanjanje bradavica. Ona pomaže uklanjanju bakterija, a također pomaže i uklanjanju barijera koje sprječavaju izalazk loja iz lojnih žlijezda. Što se lojne žlijede bolje prazne to je manja vjerojatnost da će nastati akna.

Bisabolol je prirodni, blagi protuupalni agens. Nalazi se u eteričnom ulju kamilice, a danas se dobiva i sintetskim putem.


   


Krema druga, 120 kn., 50 ml.

Voda, kao prvo i najviše.

Masnih tvari u ovoj kremi tek dvije – silikonsko ulje fenil trimetikon i umjetni vosak izoparafin. Fenil trimetikon je emolijentno protektivno ulje otporno na bakterije, dok izoparafin čini kremu konzistentnom.

U ovoj kremi nalazimo svu silu raznih emulgatora. Takva kombinacija osigurava stabilnost kreme, ali čini se da ima i ulogu emulgirati masnoće iz loja te ukloniti ih iz začepljenih lojnih žlijezda, omogućujući lojnim žlijezadam da „dišu“. Tu je dominiraju neutralni vodotopivi emulgatori PEG-4-dilaurat, PEG-4-laurat, polietilen-glicerol, ali tu je i emulgator na bazi gela poliakrilata koji ujedno stabilizira kremu i ne dopušta njezino „rušenje u dvije faze“ (trietanolamin+ stearil aktilat/dimetikon metakrilat kopolimer, alkilakrilat krospolimer). Takva polimer koji je kombinacija masnih tvari i aktilata smatra se naprednim masnim gelom. Tu je i Laureth-7 detergentni emulgator.

Humektansi: U ovoj kremi nalazimo napredne humektanse butilenglikol, dekstran i arginin pirolidon karboksilat.

Zanimljivo je da krema sadržava i abraziv u obliku sitnih čestica od najlona. Vjerojatna uloga tih čestica jest mehanička pomoć u uklanjanju masnoća iz lojnih žlijezda. Nakon što se krema razmaže po licu primjete se sitan bijeli prah čestica najlona.

I najvažnije od svega - aktivne tvari. Glikolna kiselina ima keratolitički eksfolijativni učinak (radi pilig), cink sulfat i cinkov pirolidon karboksilat (cink PCA) i bakrov pirolidon karboksilat) smanjuju lučenje loja i vrše antiseptičko uklanjanje bakterija sa kože.

Najagresivnija tvar u ovoj kremi jest salicilna kiselina, poznati keratolitik koji radi žestoki piling, uklanjajući mrtve stanice i razara tanke slojeve epidermisa koji loju spriječavaju oticanje uz lojnih žlijezdi.

Hammamelis virgiana je biljka čiji ekstrakt, sadržan u ovoj kremi, ima protuupalno djelovanje na upaljenu kožu.

Sve u svemu, moćna kombinacija aktivnih tvari – takva kombinacije djeluje antiseptički, keratolitički, eksfolijativno i protuupalno. Uz pomoć čestica najlona i emulgatora iz kreme jasno je da će uspješno pomoći u spriječavanju razvoja akni. Da bi riječ rek'o.

Od dodataka tu je poliakrilamid koji na površini kože stvara tanak film omogućujući aktivnim tvarima iz kreme da dulje djejuju, potom,konzervansi fenoksietanol, jodopropinil butilkarbamat i klorfenezin, te kelator natrijev edetat koji štiti od otrovnih teških metala.

Uz sve to tu su i prerađene alge te hidrolizirani algin. Ti sastojci mogu imati samo emulgirajuće djelovanje, a što se tiče aktivnog djelovanja – o tome ni govora. Učinak algi je tek neznatan, daleko ispod onih agresivnih tvari koje smo naveli gore.

A sad, nešto nečuveno što se još nije dogodilo na ovim stranicama: pisac ovih redaka i sam ima lice puno komedona. Na sestrin nagovor oprobao je obje kreme – dakle ovo je ono što bi kolege informatičari rekli: usporedni test!

Subjektivna procijena daje veeeliku prednost drugoj kremi. Ta druga krema uklonila je skoro sve komedona s lica i to momentalno. Prva krema je malo pomogla, ali daleko od učinka prve kreme koja definitvno razara komedone, a koža postaje poput dječije guze. Naravno, to je moj subjektivni dojam, možda će vama prva krema biti bolje. Ukoliko i sami želite isprobati ove dvije kreme otkrit ću vam kako do njih doći – džabalesku. Naime, pođite u neku ljekarnu i tražite testere krema za problematičnu kožu punu akni. Dobit ćete pregršt toga, pa pogledajte sastav i otkrite o kojim kremama zapravo pišem.

Pavle Močilac, mr. pharm. (urednik portala farmakologija.com )
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 14:04:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.