Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:32:21
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: najveći strah: strah od smrti?  (Pročitano 25845 puta)
12. Jan 2008, 21:44:16
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Najpre... tražila sam ovakvu temu, ali sam našla samo ovu... U njoj je poslednji odgovor dat aprila 2006. a znam da ne treba pokretati teme starije od 6 meseci... a ta je bajata...  Smile

Elem... pre nekog vremena, pišući jedan rad za faks, naiđem na knjigu "Strah od smrti" (autora Ljubomira Erića). U knjizi se, između ostalog, nalaze kliničke slike ljudi koji su hospitalizovani upravo zbog toga što im je ovaj strah (tanatofobija) onemogućio normalno funkcionisanje... Nekolicina njih imala je patološki strah od smrti bliskih osoba, a više njih strah od sopstvene smrti i načina na koji će umreti...
Mnogi teoretičari koji su se bavili ovim pitanjem smatraju da je strah od smrti urođen i da je najjači od svih strahova, kao i to da je u osnovi ljudskog postojanja. Idu i korak dalje, pa kažu da je sve što radimo, samo način da pobegnemo od smrti... Sigurno da to nije tema o kojoj često treba razmišljati ( Smile), ali smo svi, neki više ili manje, imali iskustva sa smrću drugih osoba... Obično tada i počnemo da razmiljamo o njoj...
Sigurno je da smo svi svesni da je smrt neminovna...

Da li razmišljate o smrti? Da li se bojite tog "sudnjeg dana"? Ili pak više smrti bliskih ljudi?

I ako ne, koji je to vaš najveći strah?
« Poslednja izmena: 12. Jan 2008, 21:45:24 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


The worst vice is advice

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 9076
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.24
Fina tema. Mislim da je u nekolicini tema bilo reci o tome, ali nijedna se nije konkretno bavila ovom tematikom.
Dakle...naravno da razmisljam o smrti. Ne bojim je se, ali se pripremam za nju.
Strah od smrti meni bliskih ljudi, a pritom mislim iskljucivo na svoju porodicu, postoji...naravno. Samo, trudim se da ne razmisljam previse o tome jer je mucno i opterecujuce, i bespotrebno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
ne bih rekao da je strah od sopstvene smrti toliko jak - jachi je strah od patnje ,bola ... i.t.d.... poznato je da su se vojnici na frontu vishe plashili dozivotnog invaliditeta nego same smrti.

shto se tiche straha od smrti dragih osoba ,to je kompleksno pitanje - zavisi koliko su nekom vazne te osobe ,tako da se ne moze generalno tvrditi da li je taj strah veci od straha od sopstvene smrti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Citat
Da li razmišljate o smrti? Da li se bojite tog "sudnjeg dana"? Ili pak više smrti bliskih ljudi?

I ako ne, koji je to vaš najveći strah?

1. Ne.
2. Ne, vise neke nemoci.
3. Ne, sto ne znaci da mi nije stalo.
4. Strah od nemoci (ludilo, nesvesnost, toga da ce mi jednog dana zatrebati vijagra  Smile)

Btw, mislim da je glupost misliti da sve radimo kako bi pobegli od smrti... barem pametniji znaju da uzivaju u zivotu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0b2
mob
Apple iPhone SE 2020
Citat
Da li razmišljate o smrti?


Ne.

Citat
Da li se bojite tog "sudnjeg dana"?


Ne. Zivot je skup trenutaka srece, a ne skup misli o tragicnim dogadjajima

Citat
Ili pak više smrti bliskih ljudi?

Iskreno... to me vise plasi, posto sam kako i svi oni koji ostaju sklona samosazaljenju...

Citat
I ako ne, koji je to vaš najveći strah?

Isto kao YTP... fizicke nepokretnosti... ovisnosti od pomoci drugih... vegetativnog stanja...
Zato sam za eutanaziju.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows 2000
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
Nokia 
Ne želim da umrem i kad mi nije dobro osećam izvestan strah od smrti. Posebno ako mi nekoliko dana uzastopno nije dobro. Postanem depresivna.

Više nego smrti plašim se za svoju decu koja bi ostala suviše mlada sama. Bojim se i da ću patiti kao invalid.

Od pomisli da bi se mojima nešto moglo desiti zaboli me glava unapred ali nisam neka opterećujuća osoba koja om ne da da se mrdnu. Bog neka blagoslovi MTS.  Smile

Srećom svi ti strahovi su pod razumnom kontrolom svesti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Mislim da dosta toga, recimo, zavisi od konteksta i perspektive iz koje posmatramo taj famozni strah od smrti...

Recimo, ovo što je bf spomenuo o vojnicima na frontu... oni su ipak u specifičnim okolnostima i donekle su svesni da je njima smrt možda bliža nego u svakodnevnim okolnostima prosečnog čoveka... Naravno da je drugačija slika o smrti čoveka koji je svakodnevno izložen opasnostima po sopstveni život i onoga ko živi u mirnom okruženju i brine o "trivijalnim" stvarima...

Mislim i to da su ljudi prilično nesvesni koliko je ovaj strah zapravo prisutan u svima od nas... Recimo, ako pogledamo koji je najjači nagon od svih: nagon za životom... Onda je logično da je i najveći strah sputavanje tog nagona, koji, dakle, rezultira smrću...

Naravno da niko (govorim o normalnoj populaciji, odnosno relativno normalnoj  Smile) intenzivno ne razmišlja o tome... Takvo razmišljanje može povesti i u patologiju (kao oni slučajevi koje sam čitala u pomenutoj knjizi)... Zanimljivo je i to da ljudi nerado međusobno o tome govore... Kad me to pitanje zaintrigira (kao, recimo sad, ili kad se desi neka smrt, ali smrt neke daleke osobe), obično od nekolicine ljudi dobijem odgovor: "Ma neću o tome ni da razmišljam" ili "Jao, što si morbidna, imaš li ti nekih lepših tema"  Smile... I to dosta govori o tome koliko se branimo i odbijamo da o tome mislimo i govorimo...

IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Pa sta ima da se govori.. umres.. pojedu te crvici ili budes kremiran... i to je to...
Lajos Zilahi je u svojoj knjizi "Osveta oruzja" govorio o tome kako je smrt kraj zivota i kako je treba voleti kao deo zivota... na kraju krajeva... u smrti smo svi jednaki.. i bogati i siromasni...

E.. sad.. ja imam ovako poprilicno lagodan odnos prema citavoj prici jer sam u poslednjih par godina izgubila za mene dosta, za druge samo par, meni izuzetno bliskih ljudi... tako da sam sebi totalno demistifikovala prestanak zivota...
Npr. Kada mi je umro deda, pored bola zbog gubitka, osetila sam i srecu jer je on napokon ispunio svoju zelju i pridruzio se ljubavi svog zivota... osobi sa kojom je 60 godina delio i dobro (a bilo ga je malo) i zlo (e, toga je bas bilo)...

Tako da... ja se za sebe ne bojim.. ne plasim... Kad god da se otisnem...iza mene ce ostati cinjenica da sam imala koliko-toliko lep zivot...
Malo mi je bezveze sto je kod nas kremiranje i prosipanje pepela malo komplikovano, ali to je posledica licnog iskustva sa prijateljima koji vise naricu od rodbine i istih prijatelja koji dolaze na parastose da bi zdrali...

Inace... ne mislim da je u osnovi straha od smrti borba za zivot... vise je to borba za uspomene... varijanta: "Jadan ja, niko me se nece secati..." Wink
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Alcatel One Touch
Smrt ne boli...iz licnog iskustva... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Sto bi iko normalan, iole normalan dumao o smrti, sudnjem danu, votevr. Gubljenje vremena sto se mene tice; da ce se desiti kad tad, desice se, i to je sve sto trebam i mogu znati. A vise me i ne zanima.

Najveci strah ?
Da cu nekad zastati i shvatiti da sam sve vreme pogresno sanjala. Malo je to cudno i tesko za objasniti, ali u principu otprilike to. 
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:32:21
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.