Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: употреба ћирилице у културно-ист  (Pročitano 9037 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Citat: DJin-djIC
Sto se tice skola mogu da vam kazem da je cirilica itekako zastupljena..naime latnica je u potpunosti izbacena...kako u papirologiji tako i u radu sa decom..naravno izuzimaju se strani jezici Smiley


To nije tačno. Kada se radi o čitanci njeni sastavljači su se rukovodili jednostavnim pravilom. Na kom je pismu knjiga štampana na tom je i u čitanci. I nepoznate reči koje se navode neposredno iza teksta, analiza teksta, zadaci i kratki tekst o piscu dati su u pismu na kojem je taj pisac pisao. Čak su i u sadržaju korišćena oba pisma, pa se i iz njega vidi koji je tekst na kom pismu.

Tako Miško Kranje, Ana Frank, Ljubislav Andrić, Ivo Andrić, Ivan Mažuranić, Isak Samakovija, Vladan Desnica, Simo Matavulj, Pablo Neruda i drugi imaju tekstove na latinici. Čak je i narodna pesma Trevnik zapaljen očima napisana latinicom.

Jasno je da u čitanci obzirom da je većina pisaca iz Srbije ćirilica preovladala. Mada ima i pisaca iz Srbije čiji su tekstovi dati latinicom. Npr. Ljubislav Andrić je Valjevac.

Što se ostalih knjiga tiče ćirilica je u prednosti u osnovnoj i srednjoj školi i to u poslednjih nekoliko godina. Ali i sada ima gluposti tipa gramatika za ruski je na latinici a za engleski na ćirilici! Uglavnom na fakultetima (tehničkim a i ostalim) ćirilične knjige se mogu prebrojati na prste jedne ruke.

Latinica se još uvek uči u 2. razredu, za razliku od Hrvatske. Kod nas nije bilo progona i spaljivanja svega što je na latinici, kao što su u Hrvatskoj radili sa ćiiličnim knjigama (ne znam da li su spalili i one stare dubrovačke i franjevačke spise i onu Krležinu knjigu pisanu ćirilicom!). Ja sam krajem devedeserih još uvek pisao jedan pismeni ćirilicom a drugi latinicom pod obavezno jer se poštovala ravnopravnost naših pisama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Citat: Aurelije


Latinica se još uvek uči u 2. razredu, za razliku od Hrvatske. Kod nas nije bilo progona i spaljivanja svega što je na latinici, kao što su u Hrvatskoj radili sa ćiiličnim knjigama (ne znam da li su spalili i one stare dubrovačke i franjevačke spise i onu Krležinu knjigu pisanu ćirilicom!). Ja sam krajem devedeserih još uvek pisao jedan pismeni ćirilicom a drugi latinicom pod obavezno jer se poštovala ravnopravnost naših pisama.




Da, ćirilica se u Hrvatskoj više ne uči osim u školama za srpsku manjinu koje imaju poseban program.
Stvar je u tome da ćirlica danas u Hrvatskoj nema nikakvu ulogu za masovnu upotrebu. Tko će učiti ruski, ili se baviti srpskom književnošću lako će naučiti ćirilicu.

Što se tiče spaljivanja knjiga, to se možda događalo, ali ne organizirano, nego su eventualno neki pojedinci na svoju ruku spaljivali knjige iz svog vlastitog fonda. Što se knjižnica tiče, ćirilčne knjige su ispočetka bile spremljene u posebne fondove i nisu se mogle posuđivati nego su bile dozvoljene samo za rad u knjižnici.  U posljednjih 6,7 godina ponovo se mogu i posuđivati.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 108
И Џитлер је спаљивао књиге!  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted:
IP sačuvana
social share
Живот је болест која се преноси сексом!

Човек је најинтелигентније биће које може да направи свака будала!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1197
Citat: Pero
Pa sve je to tacno sto je SF napisao ali jebem mu mater i previse cirilice se koristi po meni svugde...Vec se i kinezi civilizuju a mi jos vucemo nazad!Pa vec konacno bi trebalo da se cirilica izbaci iz javnih ustanova...A o internetu da ne prica...Pa ljudi ako ocemo u Europu nemozemo sa cirilicom...Gldaj ako bio smo bili mi napr. Nemacka mogli bi smo ako bismo mi diktirali pravila ali kada smo mi jebena SERIMO moramo da se adaptiramo na postojeca pravila...



Sta izbaciti cirilicu? Kakva pravila? Sta je s tobom? S koje si ti planete pao?
Trebali bi se i poturciti! Bilo bi nam lakse nego ovako ko pravoslavnima! Mozda bi trebali i uvesti njemacki ili talijanski kao zvanicni jezik! Opet bi nam bilo lakse! Ti si stvarno neuracunjljiv! To je dio nas! Sve oko nas smo mi! Jezik, pismo, kultura, obicaji, religija! Ako ti je to smetnja u zivotu, ti lagano promjeni vjeru uzmi neko drugo drzavljanstvo i to je to!!!!!!!!!
A koliko sam shvatio iz jednog Sf-ovog posta ti si slovak! Sto znaci da nisi ni Srbin niti bi trbalo da si pravoslavan! Tako da sve tvoje postove oko toga da treba Vojvodina da se otcjepi ili da se ukine cirilica shvatam kao provokaciju i necu vise da odgovaram na njih! Cisto sada nisam mogao da izdrzim!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
sdvftest Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
nisu se svi poturcili koji upotrebljavaju cirilicu.a sta sa dokumentima ako hocemo u Evropu i komuniciranje sa evropom.nece se valjda pisati cirilica na tim dokumentima.vrijeme je pregazilo cirilicu
« Poslednja izmena: 02. Okt 2005, 04:56:05 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jel i grcko pismo vreme pregazilo?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 7
Jel i grcko pismo vreme pregazilo?
ti nisi grk a cirilica nije grcko pismo Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
To ne menja cinjenicu da ga oni ne menjaju i ako su usli u sve evropske i svetske institucije. A daleko manje naroda pise takvim nego cirilicnim pismima.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Aum Namah Shivaya

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 278
Zastava Nikšić
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.6
mob
Apple iPod Touch
Ма ћирилица је мајка. Најљепше писмо што постоји. А ово што је СрпскиБорац рекао за ИРЦ ћирилицу, то би било занимљиво имати. Ако је неко има нек постује. Иначе ја у задње вријеме ћирилицу много више форсирам него прије. Само да ми је ВВиндоввс  Smile превести на српски (ћирилицу) све бих дао. Нашао сам неки језички пак али превод није потпун  Smile
IP sačuvana
social share
Peace, Love, Unity, Respect
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.122 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.