Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:50:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Junkers Ju-87 Stuka  (Pročitano 11222 puta)
22. Dec 2007, 14:06:57
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3954
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11

Nastanak legende:
Razvoj Ju 87 je zapoco ranih tridesetih u tajnosti zbog ogranicenja kojih se formalno Nemacka morala pridrzavati.Krajem 1935 izvrsena su prva testiranja,da bi 1936 doslo do pocetka proizvodnje prve serije i bili opremljeni motorima Jumo 210.Ubrzo su Stuke imale prvo vatreni krstenje u Spaniji za vreme gradjanskog rata gde je pocela da ih prati zastrasujuca reputacija,koja ih je pratila i u narednim godinama.Dosta zasluge za velike uspehe koje je Stuka postigla u Spaniji a potom i u Poljskoj treba zahvaliti pre svega sto u trenitku njihovog delovanja nije bilo ozbiljnije protivnicke sile u vazduhu koja bi ih ometala.Ti nedostaci koji ce se pokazati kao veliki hendikep i bice uoceni tek prilikom bitke za Britaniju.
Prilikom invazije na Norvesku bila je spremljena verzija Ju 87r,sa prosirenim krilima,povecanim rezervoarom cime je povecan domet aviona.Ubrzo posle toga Stuke su ucestvovale u zapadnoj kampanji gde su nastavile bez vecih problema da sprovode Nemacki blickrig.
Prilikom bitke za Britaniju poceli su jasno da se ocitavaju svi nedostaci a koji se do tad nisu mnogo primecivali.Pre svega Stuke nisu mogle same da dejstvuju bez jake lovacke pratnje,a ni tad nisu bile imune na napade od Britanskih lovaca.Ubrzo su poceli da se primecuju veliki gubici u redovima Ju 87, da bi posle napada koji je obavljen 18 avgusta od strane 77 puka na radarsku stanicu poling,kojom je prilikom izgubljeno 18 Stuka doneta je odluka da se Stuke povuku iz daljih borbi.
Ubrzo posle toga doneta je odluka da se Stuke prebace u Sredozemlje da pomogu Italiji koja je sve vise posrtala.
Prilikom napada na Jugoslaviju i Grcku,Stuke su dale znacajan doprinos brzom slomu morala pre svega Jugoslavije a potom i Grcke.U tim napadima ucestvovalo je 6 grupa stuka.
Stuke su ucestvovale i u okviru africke kampanje gde su dale svoj doprinos Romelovim osvajanjima.
Prilikom napada na Rusiju Ju 87 je u pocetnim akcijama tokom leta 1941 imo velike uspehe pre svega zbog kontrole neba od strane Nemacke avijacije.Prilikom zime 1941 na 42 sve Stuke su bile prikovane na zemlju da bi se vratile na ratiste u prolece 1942.Grupa stuka pete vazduhoplovne flote koja je bila stacionirana na severu Norveske imala je zadatak da napada konvoje koji su bili upuceni prema Rusiji.
Kako je Nemacka gubila vazdusnu premoc na istocnom frontu tako je i broj Ju 87 sve vise opdao.
Verzija Ju 87 g sa dva topa od 37mm je na tren vratila veru u Stuke ali je to trajalo veoma kratko.Sve ukupno je izradjeno oko 5700 aparata.
Pred kraj rata partizani su zarobili jedan primerak koji su kristili u zadnjim mesecima borbe.

Junkers Ju 87B Stuka Specifications Type    Anti-Tank Aircraft/Anti-Shipping Strike Aircraft
Power Plant    Junkers Jumo 211Da 1,400hp
Unladen weight    9,700lbs (4400Kg)
Laden weight    14,550lbs (6600Kg)
Max Speed     Approx 195 mph (314 kph)
Cruising Speed    Approx 118 mph (190 kph)
Rate of Climb    Not known
Max range    199 miles (320 kms)
Service Ceiling    Not known
Armament     2 x fixed MG81 machine guns + 1 removable MG81
Wingspan    49ft 2½in (15m)
Length    37ft 8¾in (11.50m)
Height    12ft 9¼in (3.90m)
Wing Area    362.6 sq ft (33.69m²)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

2WWstuka.jpg
(19.32 KB, 437x197)
13930.jpg
(40.6 KB, 620x415)
0506306.jpg
(109.79 KB, 640x437)
0712896.jpg
(116.72 KB, 640x470)
10216120.jpg
(20.4 KB, 535x386)
avstuka_1.jpg
(36.1 KB, 467x378)
bobacju87.jpg
(15.78 KB, 330x150)
ju87.jpg
(26.15 KB, 590x245)
ju87_1.jpg
(39.26 KB, 396x274)
ju87_2.jpg
(17.91 KB, 300x200)
ju87_3.jpg
(38.59 KB, 396x283)
ju87_4.jpg
(24.53 KB, 396x330)
ju87_5.jpg
(27.15 KB, 396x250)
ju87_6.jpg
(35.77 KB, 396x270)
ju87_7.jpg
(19.71 KB, 396x173)
ju87b-2.jpg
(30.04 KB, 576x320)
Ju_87_colour.jpg
(33.37 KB, 550x276)
junkers-ju-87-stuka-2.jpg
(31.52 KB, 400x259)
junkers-ju-87-stuka-3.jpg
(28.11 KB, 200x264)
Stuka-bomb1w.jpg
(18.3 KB, 484x257)
ww2junkju87-0.jpg
(22.33 KB, 480x300)
ww2junkju87-1.jpg
(21.67 KB, 480x219)
ww2junkju87-2.jpg
(29.58 KB, 480x291)
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Resistance is futile

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 353
Zastava Centar
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Motorola L6
Još malo

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ju87.jpg
(28.87 KB, 448x316)
ju87_2.jpg
(27.45 KB, 350x291)
Ju87_cockpit_300.jpg
(93.66 KB, 300x385)
« Poslednja izmena: 22. Dec 2007, 15:27:33 od Dule.B »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 6267
**********************

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

190184574050.JPG
(52.95 KB, 850x606)
230203312786.jpg
(87.12 KB, 850x631)
f894_1.JPG
(53.18 KB, 850x550)
ju87.jpg
(133.5 KB, 1680x1260)
ju87_carlo_seganti.JPG
(224.96 KB, 1680x1148)
ju87_formazione.jpg
(175.14 KB, 1680x1263)
Junkers Ju87-B1.jpg
(92.29 KB, 1024x516)
Junkers Ju87-C.jpg
(80.39 KB, 1024x428)
Junkers Ju87-D1.jpg
(101.37 KB, 1024x563)
Junkers Ju87-V1 Prototype with double tail.jpg
(79.61 KB, 1024x379)
stuka.jpg
(275.38 KB, 1680x1260)
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
"Stani, stani Ibar vooodo, Ibar voooodooooo, kudaaaaaa zuris taaaaakooooo, kudaaaaaa zuriss taaaaakooo"....
Momci, ljudi, prijatelji moji, dosao sam sa svadbe cerke; ja sam polu Dalmatinac pola Pirocanac (bem ti kombinaciju),  al ova mi je pesma omiljena! Opio sam se, pleso sam, pevo' sam bre ko golub, al evo setio sam vas svih. Fala ti brate ujkaalberte: shtuka! EEEEH, Svabe, zajebani tipovi. Al taj je avion bio pomak u svoje vreme. Imam jednu italijansku doduse, u flight simulatoru. To uopste nije bio mali avion kako moze da izgleda. Ujkaalberte, brate, hvala ti na poklonu. To sam uvek nekako ostavljao za posle, a evo sada  cemo da je izanaliziramo.
Slusaj, "malo" sam popio, moro sam - svi sedeli ko punjene ptice, al ja ih razbi, prvo sa bunjevackim pesmama (nesmem vise gledat na tu stranuuuu), pa dalmatinskim (hvalile se kastilanke, cesarica, i sl), a onda makedonske ( lazi lazi Vere - moja omiljena za lumperajku - kara sevdah, mori, pa zal za mlados', ihhhhh). Al djaba svi sede ko punjene guske, al mene boli dupe - uzeo zenu pa je izdrmusao na lambadi, pobaco nesto casa na ovim kara-sevdashkim, zaigrtao becki valcer, pevo "madjar nota: tana-nana-tanana. Uhhhh! Toliko od mene - uvelicao sam im slavlje svima od reda. Znate sta prijatelji moji, jedino sto moze da se kaze je: budimo dobri jedni prema drugima, jer se ovo (sta god da je), nikada vise nece ponoviti. I to vazi za sve u zivotu.
Tako, u vezi nase price i ljubavi prema avijaciji i ostalom; radimo, istrazujmo, komunicirajmo, jer nikad, NIKAD, nista se nece ponoviti.
Sve vas pozdravljam i porucujem: budite dobri jedni prema drugima!
Bog Vam pomogo svima, opijeni i egzaltirani Papalu. Smile

(P.S., kad se osvestim, prvo cu skinem sve ovo, a onda nastavljam sa nasim planom - maketom.)
« Poslednja izmena: 22. Dec 2007, 23:04:25 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 228
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
              Ajde da i ja dam svoje misljenje:
              Junkers Ju 87 Sturzkampfflugzeug tj. skraceno "Stuka" je jedan od najboljih aviona II sv.rata. Masina koja je imala osobine akrobatskog aparata, koja je oprastala greske pocetnika, vrlo tesko je padala u kovit a da ne pominjem preciznost bombardovanja od 80% zaista zasluzuje postovanje bez obzira zbog "losih momaka" koji su je upotrebljavali. S tim u vezi, cini mi se da je i UJKAALBERT podlegao saveznickoj (pobednickoj) propagandi pa u njene mane upisuje nemogucnost zastite od organizovane lovacke odbrane. A sta bi
se i moglo ocekivati od letelice koja je PRE SVEGA obrusavajuci bombarder. Nekako vise verujem pojedinim vazduhoplovnim strucnjacima koji smatraju da je za lose rezultate Stuka
u zadnjem periodu rata vise kriva pogresna taktika nego mane samog aviona.
          Jedna stvar koja mi dugo nije bila jasna: mnogo puta sam cuo za paniku na zemlji koju su izazvale Stukine sirene prilikom napada. Uvek sam mislio da je to preterano. A onda... Da li je neko od prisutnih cuo top GAU-8 aviona A-10 u dejstvu 1999. ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Wodpecker, sjajne fotke. Smile Smile Smile Nisam znao da su se Stukama sklapala krila, a i ona varijanta sa dva kormila mi je nepoznata. Mozda je to neka rana varijanta projekta??? Smile Smile Smile
Dule B, veoma interesantna kamuflaza na tvojoj drugoj fotki. To je verovatno istocni front - Rusija, zima ili... Smile
« Poslednja izmena: 23. Dec 2007, 12:15:21 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3954
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Nisam ja podlegao nikakvoj propagandi,daleko bilo. Smile
To je zvanicni stav Nemackih pilota,koji su sami uvideli sve gore navedene mane.Jednostavno Stuka je bila izvrstan avio i vise nego napredan za svoje vreme ali isto tako je i cinjenica da bez jake lovacke pratnje nije mogla da deluje bez velikih gubitaka.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Nadjoh, u vezi sirene:
"Ju-87 Stuka. E taj aeroplan, takoreci dive-bomber je imao sirenu koja se aktivirala pri poniranju (pre nego li ce bombu da baci), svrha sirene je da UZASNU buku napravi, strah u kosti uteruje, tacno te paralizuje kada cujes na stotine takvih da bombarduju. Uzas!"

Psihologija straha.
Setite se tokom NATO bombardovanja; nisam se plasio sirene za uzbunu, al uvel bi me strecnula.
Bio sam cool mesec dana onda jednom ponovo sirene, zacnem se al srcka nece da se smiri, udara ko luda. Moro sam da popijem "beton" (pivo+rakija), onda me proslo.

Zamislite sada kad cujes sirenu Stuke, pa potom sledi eksplozija. U ono vreme veoma gadna stvar.

(P.S, al nista im na kraju nije vredelo)
Evo jedne koja se obrusava:

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Ju87-bombrelease s.jpg
(211.54 KB, 1024x890)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3954
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11

Lepa fotka. Smile
Cito sam da su piloti prilikom obrusavanja na par sekundi gubili svest,ali je to bilo reseno automatskim pilotom koji je preuzimo kontrolu dok se pilot ne bi povratio.
Sjajan avion,prava je tuga sto ih je tako malo danas ostalo. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Al ipak ih nalaze jos uvek po negde. Izgleda da ih je oko Rodosa palo dosta. Evo fotki vadjena jednog aviona sa dna. Smile
Izvor: koti.welho.com/msolanak/news.html
a evo i kratkog razvoja Stuke (izvor: www.vectorsite.net/avstuka.html)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

ju87raised1 s.jpg
(254.83 KB, 1024x768)
ju87raised2 s.jpg
(104.74 KB, 1024x768)
ju87raised3 s.jpg
(181.11 KB, 1024x768)
ju87raised4 s.jpg
(161.8 KB, 1024x768)
avstuka_3 s.jpg
(112.2 KB, 1024x782)
avstuka_4 s.jpg
(131.27 KB, 1024x881)
avstuka_5 s.jpg
(95.31 KB, 1024x676)
« Poslednja izmena: 23. Dec 2007, 22:01:24 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:50:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 1.496 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.