Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:16:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ponovo BMW Isetta?  (Pročitano 16758 puta)
29. Nov 2007, 22:54:27
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ponovo BMW Isetta?



Pošto je uspešno reinkarnisao Mini, bavarski BMW bi mogao uskoro da vrati među žive još jednu legendu – BMW Isettu ! Očigledno je da se trend oživljavanja ikona automobilske industrije nastavlja bez prekida, jer posle Volkswagenove nove Bube (New Beetle), novog Minija, retro Fiata 500, pa najava o novom Spačeku (Citroen 2CV), BMW sada navodno ozbiljno razmišlja o modernoj interpretaciji svoje Isette, modela koji je bavarsku fabriku izvukao iz finanskijskih problema u godinama posle Drugog svetskog rata.

Ako je tada BMW-u Isetta bila neophodna za preživljavanje, ova nova (ako je bude naravno) imaće drugačiju misiju. Naime, svojim skromnim dimenzijama, manevarskim sposobnostima i malom emisijom CO2 (moguća je i verzija na elektropogon), buduća Isetta bi bila idealno prevozno sredstvo za prenatrpane gradove na početku 21. veka. Naravno, nova Isetta će samo izgledom podsećati na original iz pedestih godina prošlog veka, koji je bio dugačak samo 2,4 metra, imao zaista jednostavnu unutrašnjost za dva putnika i nešto prtljaga, kao i menjač bez prenosa za vožnju unazad.

Nova Isetta će biti većih dimenzija i neuporedivo bezbednija, imaće bočna vrata za ulazak putnika (u staroj Isetti se ulazilo od napred), ali će motor i dalje biti smešten u zadnjem delu. Iako ljudi iz BMW-a za sada nisu zvanično potvrdili planove o tome da li uopšte rade na novoj Isetti, nezvanično se ipak saznaje da šefovi bavarske fabrike trenutno razmatraju dizajnerske predloge za ovaj model. Ako se sve kockice slože kako treba, novu Isettu navodno možemo očekivati na tržištu 2010. godine, a tada bi Smart ForTwo, Fiat 500, Renault Twingo, budući Volkswagen up! i ostali mališani dobili opasnog konkurenta.

Istorijat (varijante):

Originalni model: Isetta Iso - Italija


Iseta Velam - Francuska


Isetta - Brazil


Isetta - BMW (British) sa tri tocka


BMW Isetta


Izvor: http://auto.blog.co.yu/blog/auto/top-secret/2007/11/29/ponovo-bmw-isetta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 61201
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
Prva Isetta se pojavila u aprilu 1955. i imala je 12 konjskih snaga. Sada je BMW odlučio da je vreme za reinkarnaciju, tako da će 2010. Smart i Fiat dobiti konkurenciju. Motor će biti postavljen pozadi i naravno imaće mnogo više snage. Zbog svoje male veličine i težine, nova Isetta će imati najmanju emisiju ugljen-dioksida u paleti BMW automobila. Inače, Isetta je jedan od najuspešnijih mikroautomobila u periodu nakon Drugog svetskog rata. Vremena su se promenila i mnogi su skeptični da li će novi model pružati dovoljno sigurnosti, s obzirom na to da je motor pozadi i da će noge biti iznad prednje osovine. Nema sumnje da veliki BMW sve to ima u vidu, tako da ostaje da vidimo kakav će uspeh zabeležiti naslednik čuvenog mališana.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


A-electronic

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5040
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4;M
mob
HTC desire s
Ko bi rekao da ce ovako ruzan auto moci da se sredi Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Mališan za ceo svet - (Model koji je spasao BMW)

Ako ste mislili da je BMW uvek bio proizvođač sa paletom punom skupih, luksuznih modela sa sportskim performansama, prevarili ste se. Pre nego što je postao globalno priznat, gamu bavarske marke činili su i mali, bukvalno, mikro automobili, koji su mu pomogli da preživi teške posleratne godine. Isetta je ime dobro poznato svima...

   

Ako se zna, da je BMW izašao iz rata praktično uništen, bez čitavih postrojenja i bez kupaca, panika koja je zahvatila upravu kompanije je bila potpuno razumljiva. Naime, većina fabričkih hala, ostala je iza ”gvozdene zavese” dok je u funkciji bio samo deo, namenjen proizvodnji motocikala. U takvim uslovima, BMW je pokušao da pokrene proizvodnju automobila, ali je to uradio u pogrešnom pravcu.

Modeli koji su ugledali svetlost dana pod čuvenim plavo-belim znakom su bili luksuzni i preskupi automobili, nedostižni posleratnim kupcima. Iako lepi i kvalitetni, BMW 501 sedan, 503 Coupe i 507 Roadster, su bili proizvedeni u veoma malom broju primeraka, što fabrici nije donelo dovoljno novca da preživi na tržištu. Suočivši se sa bezizlaznom situacijom i neprijatnom blizinom bankrota, uprava BMW-a je morala da smisli radikalno rešenje.

U isto vreme, jedno 1000 km južnije od Minhena, italijanska fabrika rashladnih uređaja i metalne galanterije po imenu ISO napravila je model Isetta.
To je bio mikro-automobil za dva putnika, nešto prtljaga, sa motorom i točkovima od skutera.

Pogled na jug
Italija, kao domovina malih gradskih automobila, odlično je prihvatila novog mališana koji se pokazao odličan za gradske uslove, ali ništa više od toga, jer bi bilo kakav ozbiljniji put loše delovao na putnike zbog slabog komfora i nikakve udobnosti. Prodaja Isette je zadovoljavajuće krenula po celoj Evropi, i taj uspeh je privukao pažnju BMW-a koji je odlučio da otkupi licencu i započne proizvodnju ovog autića u Nemačkoj.

   

Ipak, nemački inženjerski ponos, nije dozvoljavao BMW-u da samo ”prekopira” Isettu, nego su odlučili da je mehanički i dizajnerski unaprede. Za početak, motor je zamenjen BMW-ovim agregatom iz motocikla, zapremine 250 ccm sa 12 KS pri 5800 obrtaja u minuti, montiran je četvorostepeni menjač, a snaga se prenosila na zadnja dva točka, preko gumenih kaiševa. Dizajnerski, farovi su izdvojeni od karoserije, a logo BMW-a je montiran ispod vetrobrana. Inače, taj logo je bio daleko manjih dimenzija nego kod ostalih modela, kao da se bavarski proizvođač stideo ovog simpatičnog automobila.

Iako se promene mogu činiti površne, Nemci su u stvari potpuno promenili model Isetta fabrike ISO. Tako da ova dva automobila samo liče, a realno, nemaju ni jedan zajednički deo.

Zapanjena i zaintrigirana publika
U svakom slučaju, premijera BMW Isette je bila 1955. godine, pred zapanjenom, ali i zaintrigiranom publikom. Zapanjenom, jer tako nešto niko nije očekivao od BMW-a, a zaintrigiranom jer je Isetta, predstavljala mikro-automobil potpuno nove koncepcije.



Tržište je odmah odlično reagovalo na nov model i u roku od 8 meseci, preko 10.000 narudžbina je stiglo na adresu fabrike. Cena od ispod 1.000 tadašnjih nemačkih maraka je samo pomogla, a fabrika je garantovala 85 km/h maksimalne brzine, dok je prema zakonu, Isettu bilo moguće voziti i sa dozvolom za motocikl.

Već sledeće godine, 1956, Isetta dobija malo veći motor (300 ccm sa 13 KS) koji je napravljen tako što su postojećem agregatu povećani hod i prečnik klipa. Maksimalna brzina ostaje ista, a popularnost raste, dok BMW počinje da izvozi Isette i u ostale zemlje.

U to vreme, u BMW salone su dolazile samo dve kategorije ljudi, oni bogati, dovoljno situirani da plate skupe limuzine serije 501 ili oni koji su želeli da voze automobil, ali su mogli da si priušte samo mikro-vozilo kao što Isetta. Zbog toga je tih godina BMW pokrivao samo početak i kraj ponude automobila. Iste godine, Nemačka uvodi obavezu prave vozačke dozvole za kupce Isette, jer ih je bilo dosta na ulicama.

Život i imidž modela
Ohrabren uspehom ovog automobila, BMW otvara filijalu u Engleskoj, gde se Isetta počela proizvoditi 1957. godine. Popularnosti ovog modela doprinosi i energetska kriza sa kraja 50-ih i činjenica da ovi automobili nisu bili veliki potrošači goriva.

Želja da se ova koncepcija razvije, naterala je BMW 1958, da predstavi Isettu 600, model koji je imao još dva sedišta i konvencionalnu zadnju osovinu radi boljih voznih svojstava. Motor je raspolagao sa 600 ccm i 20 KS, a maksimalna brzina je povećana na 103 km/h. Ovaj model je bio najozbiljnija Isetta u smislu ponašanja na putu i jedina koja je mogla da poveze više od dva putnika.

Ipak, početkom 60-ih, BMW je odlučio da mu Isetta kvari imidž kao i da je uradila ono zbog čega je stvorena, a to je da stvori profit i omogući fabrici da opstane. Na negodovanje publike koja je zavolela ovaj mali automobil velikog šarma, objavljen je prekid proizvodnje u avgustu 1962. Nakon 130.000 primeraka napravljenih u Nemačkoj i 30.000 u Velikoj Britaniji, Isetta je otišla u istoriju kao najuspešniji mikro-automobil na svetu. Ali, Isetta se nije sklonila sa ulica i u velikim evropskim gradovima je mogla i nadalje da se vidi u gužvama na velikim bulevarima...

David spasao Golijata
BMW je zahvaljujući uspehu Isette izgradio imperiju koja danas možda ne bi ni postojala da nije bilo ovog malog automobila. I ne samo što je ovaj automobilčić spasao jednu čuvenu marku, nego je postao uzor za drugu, pa su tako konstruktori Smatra, otvoreno priznali da im je najveći uzor u radu bila baš Isetta. Titula ”invalidski automobil” koju je Isetta dobijala na nekim tržištima je potpuno nezaslužena, jer vozilo nikada nije bio namenjeno toj grupaciji ljudi.



Kod nas je ovih simpatičnih BMW-ova bilo i to u većem broju, ali su ih vlasnici brzo zaboravljali kada bi se dokopali novca za neki ozbiljniji model. Stoga ih je malo i ”preživelo”. Nisu skupi za restauraciju, a nude interesantan gradski prevoz, kao i potpuno novu dimenziju vožnje koja je modernim poznavaocima strana. Na tržištu oldtimera su cenjeni, ali ne i skupi tako da se za malo novca dobija mali automobil, što je, priznaćete, ispravno. No, ne treba zaboraviti da je ovo mali automobil, ali sa velikom dušom i zaslugom...

Nova BMW Isetta



Imajući u vidu uspeh Smarta ili Fiata 500, rukovodstvo BMW-a se setilo da u svojoj riznici modela imaju pravog kandidata za ”oživljavanje”, odnosno model Isetta. Pod uslovom da dobije ”nov život”, ona bi bila pozicionirana ispod modela Mini.

Ipak, neke od karakteristika starog modela, kao što su vrata napred i motor nazad, neće biti zadržane, pa bi tako nova Isetta mogla da bude daleko konvencionalnija, sa agregatom i pogonom napred i parom bočnih vrata.

Rok za odluku je 2010. godina, nakon koje ovi mališani mogu da preplave ulice svetskih metropola, kao što je nekad učinio njihov prethodnik.

Izvor: http://www.vrelegume.co.yu/strana.php?id_cikkek=1013
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


I Express My Uniqueness

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 11691
Zastava Lost Heaven
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Nokia N70
Auu,na šta ovo liči  Smiley 1
IP sačuvana
social share




Euphoric Vibes Episodes
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
HTC Tattoo
bocko da li se možda sećaš,bio je jedan kod robne kuće na Karaburmi,pre jedno 20 god.,kad sam bio klinac bio mi mnogo interesantan. Smile
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ja ga (mnogo davno) video na kruznom toku kod Bogoslovije, i mislio sam da je auto za invalide. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
HTC Tattoo
Ja ga (mnogo davno) video na kruznom toku kod Bogoslovije, i mislio sam da je auto za invalide. Smile
I ja sam isto mislio da je to bmw napravio za invalide,još kad sam video kako se ulazi. Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Burn the tire, not your soul...

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 4377
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
Nokia N73 Music
takodje  Smile
ima ga jedan matori u Sapcu vec ... par vekova... i stalno je "auto" cist, ispoliran... a on ponosan ko da vozio novu sedmicu...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 86
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Ima kod mene u komsiluku jedan cova par komada isette, neke je i rasprodao ali jos ima 3-4 mislim, i multiplu, i sredjenog topolina.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:16:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.