Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zeleni čuvar srca: kupus i kelj  (Pročitano 8432 puta)
21. Nov 2007, 22:54:35
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia the best
Zeleni čuvar srca

Kupus i kelj

Kupus

Kupus smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara, kao i od raka dojke i debelog creva, leči čir na stomaku i pomaže kod reumatizma i problema sa kožom

Pretpostavlja se da su divlji kupus doneli u Evropu keltski osvajači oko 600. godine pre naše ere, a počeo je da se gaji u staroj Grčkoj i Rimu. Smatrali su ga “panaceom”, lekom koji leči mnoge bolesti. U srednjem veku ovo povrće je bilo poznato i kao “lek siromašnih”.

SASTAV I DEJSTVO
* Kupus je izuzetan izvor vitamina C, obiluje hranljivim vlaknima, a sadrži i magnezijum, kalcijum, magnan, folate, vitamine A, B1, B2 i B6, kalijum, omega-3 masne kiseline, kao i fitohemikalije indol i sulforafan.
* Sok svežeg kupusa je efikasan u lečenju čira na želucu, a to potvrđuje i istraživanje u kome su pacijenti pili litar svežeg soka kupusa dnevno što je doveo je do potpunog izlečenja za desetak dana. Razlog za to su visok nivo glutamina i amino kiseline koji su
“gorivo” za ćelije u zidu želuca i tankog creva.
* Predmet nekoliko skorijih istraživanja bile su koristi od fitonutrijenata iz kupusa, posebno indol-3-karbinola (I3C), sulforafana i indola. Ovi sastojci deluju kao antioksidansi, čiste organizam od toksina, a I3C pospešuje detoksikaciju estrogena i smanjuje rizik od raka dojke.
* Iako je najmanje obolelih od raka dojke zabeležen kod devojaka koje su tokom adolescencije često jele veće količine svežeg ili kratko barenog kupusa pokazalo se da i u kasnijem periodu kupus obezbeđuje zaštitu od ove opake bolesti.
* Kupus smanjuje rizik i od raka debelog creva! Visok sadržaj hranljivih vlakana i fitonutrijenata zaslužan je za to, a istraživanja pokazuju da narodi koji jedu velike količine kupusa manje oboljevaju od ove vrste raka.
* Svež kupus je odličan izvor folne kiseline koja je potrebna za pravilan razvoj ploda.
* Kupus, takođe, smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara, pomaže kod reumatizma i problema sa kožom.

SAVET PLUS
* Ako primetite insekte i crve, koji mogu ponekad da se nađu u organski gajenom kupusu stavite 12-15 minuta glavicu u slanu vodu ili vodu sa sirćetom.
* Da biste izbegli nadimanje koje kupus može da proizvede dodajte mu začine kumin, komorač ili - oba.
* Ako želite da jelu od kupusa date mirise Indije kombinujte isečen crveni i beli kupus sa svežim sokom limuna, maslinovim uljem i začinima kao što su kurkuma, kumin, korijander i crni biber.
* Kiseli kupus i crni luk servirajte preko kaše od heljde.

ZANIMLJIVOST
Na godišnjem sastanku Američke asocijacije za istraživanje raka je 2005. godine predstavljeno istraživanje koje je pokazalo da Poljakinje rođene u toj zemlji 3 puta ređe oboljevaju od raka dojke od onih koje su emigrirale u SAD. Jer, poznato je da je kupus osnovno povrće u poljskoj kuhinji.

OPREZ
Kupus sadrži goitrogene, supstance koje mogu da utiču na funkciju štitaste žlezde, pa bi oni koje već imaju problema sa ovom žlezdom trebalo da ga izbegavaju. Pored toga kupus smanuje i asorpciju joda.

LIČNA KARTA
1 šolja kupusa kuvanog na pari (150 g)

- 33 kalorije
- 75, 35 mcg vitamina K
- 30,15 mg vitamina C
- 3,45 g hranljivih vlakana
- 0,18 mg mangana
- 0,17 mg vitamina B6
- 30 mcg folata
- 0,17g omega-3 masnih kiselina
- 0,09 mg vitamina B1
- 0,08 mg vitamina B2
- 46,50 mg kalcijuma
- 145,50 mg kalijuma
- 198 IU vitamina A
- 1,53 g proteina
- 12 mg magnezijuma

VRSTE KUPUSA
Crveni bolji od belog

Crveni kupus sadrži više zaštitnih supstanci od belog! Ima 6-8 puta više vitamina C od belog, u 100 g svežeg crvenog kupusa ima 196,5 mg polifenola, od kojih je 28,3 mg antocijanina, dok ista količina belog ima 45 mg polifenola, uključujuću 0,01mg antocijanina.
Antioksidansi kojima obiluje crveni kupus, posebno antocijanini, mogu da zaštite ćelije mozga od negativnog delovanja slobodnih radikala (beta-amiloid proteina) - navodi se u istraživanju objavljenom u časopisu Nauka i tehnologija hrane.

U NARODNOJ MEDICINI
Za opekotine i rane

* Svež i presan kiseli kupus sprečavaju pojavu skorbuta.
* Kupus ima mnogo vitamina C, sok od kupusa je dobar lek za lečenje obolele sluzokože organa za varenje, posebno želuca.
* Sladak i kiseli kupus i rasol su lekovi protiv hroničnog zatvora.
* Ljutina kupusa potiče od sumporovih heterozida koji deluju antiseptično i trebalo bi da se jede kao preventiva kod zaraznih bolesti.
* Dobar rasol je najbolji lek protiv mamurluka.
* Listovi kupusa stavljaju se na opekotine, rane, čireve i uboje.
Dr Jovan Tucakov, “Lečenje biljem”

RECEPTI
Vitaminska salata

- 500 g kupusa
- 1 kisela jabuka
- 2 šargarepe
- komad celera
- 1 mala cvekla
- 1 glavica crvenog luka
- 2 kašike oraha
- maslinovo ulje
- jabukovo sirće
- 1 kašika smeđeg šećera
- 1 kašika mlevenog kima
- so, biber

* Izrendajte kupus, jabuku, šargarepu i celer, izmešajte, pa prelijte marinadom od ulja, sirćeta, šećera, soli, bibera i kima. Ostavite da kratko odstoji, pa odozgo nabacajte kolutove crvenog luka, rendanu sirovu cveklu i listiće oraha (ili lešnika, badema, kikirikija, pistaća...).

Gusta čorba

- 300 g suve slanine
- manja glavica slatkog kupusa
- 3 šargarepe
- 3 krompira
- manja glavica crnog luka
- so, biber i lorber

* Slaninu isecite na deblje kriške i kuvajte u 1 l vode sa lorberom i biberom u zrnu. Izvadite je, a u tu vodu dodajte šargarepu isečenu na štapiće i glavicu luka. Kupus isecite na krupnije rezance, poparite i spustite u čorbu 15 minuta posle šargarepe. Zajedno kuvajte oko ½ sata. Pri kraju dodajte isečen krompir, kuvajte i vratite slaninu isečenu na manje komade.

Lagani kupus

- 1 glavica kupusa
- ½ l soka od paradajza
- 1 paprika
- 2-3 paradajza
- malo mirođije
- 2-3 šargarepe
- nekoliko manjih krompira
- 1-2 tikvice
- glavica crnog luka
- 2 češnja belog luka
- meso po želji
- so, biber, lorber, tucana paprika

* Na malo ulja prodinstajte krupnije isečen crni luk sa kockicama mesa. Poređajte naizmenično sve ostale sastojke isečene na komadiće, nalijte sokom od paradajza i poklopljeno kuvajte na tihoj vatri. Na kraju pospite seckanom mirođijom.


Kelj


Krstaš protiv raka
Brojna istraživanja dovode u vezu ishranu bogatu krstašicama, među kojima je i kelj, i smanjen rizik od različitih vrsta raka (rak pluća, debelog creva, dojke, jajnika, bešike)

Ovo povrće potiče iz Male Azije, a u Evropu je stigao oko 600. godine pre naše ere. Kelj je bio popularna hrana u srednjem veku, a u poslednje vreme sve je više “in” u mnogim kulinarskim specijalitetima.

SASTAV I DEJSTVO
* Kelj je i odličan izvor vitamina A, C, mangana, a sadrži i hranljiva vlakna, kalcijum, bakar, vitamina B6 i kalijuma. Ova kombinacija vitamina, minerala i fitonutrijenata čini kelj zdravstvenim superstarom.
* Osnovni sastojci kelja značajnih za zdravlje su glukozinati i metil cistein sulofoksidi. Nekoliko istraživanja potvrđuju sposobnost ovih sastojaka da aktiviraju enizime za detoksikaciju jetre koji neutrališu potencijalno kancerogene supstance.
* Ovo povrće je bogato flavonoidom kempferolom. Istraživanje koje se bavilo značajem flavonoida pokazalo je da su žene u čijoj je ishrani najzastupljeniji bio kempferol imale 40% manji rizik od raka jajnika. Osim kelja, koji je odličan izvor ovog flavonoida, to su još i luk, brokoli, spanać, praziluk, borovnica.
* Jedna šolja kelja obezbeđuje 192,4 % preporučenih dnevnih vrednosti vitamina A, odnosno beta-karotina važnog za dobar vid. Beta karotin se, takođe, dovodi u vezu sa smanjenim rizikom za oboljevanje od epitelijalnih vrsta raka.
* Šolja kelja obezbediće i 27 % preporučene dnevne doze mangana.
* Preporučuje se dijabetičarima jer hranljiva vlakna održavaju nivo šećera u krvi na naormali.
* Kelj blagotvorno deluje i na kardiovaskularni sistem.
* Hranljiva vlakna iz kelja se vezuju za kancerogene supstance i odstranjuju ih iz organizma, pa i na taj način preventivno deluju protiv raka debelog creva.
* Kelj preventivno deluje da ne dođe do zatvora.
* Bogat je kalcijumom koji je neophodan kostima.
* Istraživanja dovode u vezu ishranu bogatu krstašicama među kojima je i kelj i smanjen rizik od različitih vrsta raka (rak pluća, debelog creva, dojke, jajnika, bešike).
* Kelj je bogat i karotenoidima, posebno luteinom i zeaksantinom, koji sprečavaju oštećenja oka zbog prevelikog izlaganja ultraljubičastom zračenju i preventivno deluju protiv katarakte.
* Šolja kuvanog kelja sadrži 88,8% dnevnih dnevnih doza vitamina C, borca protiv slobodnih radikala.
* Šolja kelja sadrži 93,6 mg kalcijuma i samo 36,4 kalorije, dok šolja mleka sa 2% masti sadrži 296,7 mg kalcijuma i 121 kaloriju tako da je kelj dobra alternativa mleku i mlečnim proizvodima.

SAVET PLUS
* Brzo propržite kelj sa svežim belim lukom, poprskajte limunovim sokom i maslinovim uljem pre serviranja.
* U poklopljenom sudu kuvajte kelj i jabuke. Pre serviranja, dodajte balsamsko sirće i iseckane orahe.
* Pomešajte iseckan kelj, pinjole i feta sir sa pastom od integralnog brašna, pa dodajte maslinovo ulje.

OPREZ
Kelj sadrži oksalate, pa oni koji imaju problema sa bubrezima i bešikom ne smeju da preteruju sa upotrebom ovog povrća.
Kelj sadrži i susptance koje mogu da utiču na rad štitaste žlezde, pa bi pacijenti koji imaju problema sa ovom žlezdom trebalo ređe da ga jedu.

LIČNA KARTA
Kelj, kuvan, 1 šolja (130g)

- 36,40 kalorija
- vitamin K 1062,10 mcg
- vitamin A 9620,00 IU
- vitamin C 53,30 mg
- mangan 0,54 mg
- vlakna 2,60 g
- bakar 0,20 mg
- kalcijum 93,60 mg
- kalijum 296,40 mg
- gvožđe 1,17 mg
- magnezijum 23,40 mg
- omega 3 masne kiseline 0,13 g
- proteini 2,47 g

RECEPTI
Salata sa maslinama

- 1 manja glavica kelja
- 100 g crnih maslina
- 3 kisela krastavca
- 3 tvrdo kuvana jaja
- 100 g oraha
- 5 kašika maslinovog ulja
- so
Za Preliv:
- 1 dl kisele pavlake
- ½ limuna
- prstohvat žutog šećera
- so i biber

* Nasecite kelj na uzane rezance, prelijte sa 3 kašike maslinovog ulja, posolite i ostavite da se marinira 1 sat. Masline, krastavce i kuvana jaja sitno naseckajte, orahe naseckajte krupno i sve umešajte u kelj. Kiselu pavlaku umutite sa limunovim sokom, ostatkom maslinovog ulja, posolite, pobiberite i sipajte šećerom i prelijte salatu.

Zelena musaka

- 1 glavica kelja
- 200 g mlevene junetine
- 150 g belog sira
- 1 jaje
- 1 glavica crnog luka
- ulje
- 2 dl kisele pavlake
- malo mleka
- so, biber, biljni začin

* Kelj isecite na krupnije komade i obarite. Na ulju propržite iseckan crni luk sa mesom i začinite, pa u podmazan sud stavite polovinu kelja, potom meso, pa izgnječen sir. Prekrijte ostatkom kelja, prelijte pavlakom umućenom sa jajem i malo mleka i zapecite.

Varivo od kelja

- 1 kg kelja
- 2 krompira
- 1 glavica crnog luka
- 1 šoljica ulja
- 3 čena belog luka
- aleva paprika, biljni začin
- so, biber

* Isecite glavice kelja na veće komade, obarite ih i ocedite. Zagrejte šoljicu ulja, dodajte iseckan crni i beli luk i propržite, a zatim dodajte kockice krompira, alevu papriku, biljni začin i oceđen kelj. Promešajte, prelijte supom ili vodom u kojoj ste kuvali kelj, posolite, pobiberite po ukusu i ostavite da se lagano kuva dok krompir ne počne da se raspada.

Izvor: Bilje i zdravlje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.