Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 10:03:45
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 36 37 39
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Порођај једне војске  (Pročitano 28268 puta)
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
@miodrag2
Iskustva iz '99. su takva da sredstva o kojima ti govoris nisu bila efikasna protiv mobilnih sistema koji cesto menjaju lokaciju i obavezno nakon dejstva. GPS bombe su efikasne protiv stacionarnih objekata ili sistema koja ne menjaju polozaj pa se njihova pozicija unapred zna.
Problem za HARM je to sto radari S-300 cesto menjaju frekvence na kojima rade tako da ne daju sansu HARMU "zakljuca" metu.
Dakle najveci problem za protivnika S-300 je detekcija, posto se radari naizmenicno pale i gase u zavisnosti od pretnje i lokacije na kojoj se nalaze, a uz to primenjuju mere ceste promene frekvencije, sto dodatno otezava lociranje izvora zracenja. Bilo bi potrebno bukvalno zrtvovati odredjeni broj aviona kako bi se unistio jedan ili dva elementa sistema. Uz to, ako bi se u sistem uvezali i osmatracki radari VOJIN, to bi dodatno povecalo broj potencijalnih izvora zracenja, a pvo bi imala potrebne informacije a da pri tom ne upale ni jedan radar sistema S-300 pre nego se proceni da je cilj usao u zonu iz koje nema bezanja.
Nasi radarski sistemi su najcesce unistavani zbog previse dugog zracenja u jednom pravcu (osvetljavanje cilja za KUB ili osmatranje kada je poginuo Velickovic).
Desavalo se da budu komponente unistavane raketama sa tv vodjenjem, delovi sistema kub ako se dobro secam, ali to je zato sto su nato avioni imali nesmetan pristup nasem nebu i mogli su da se bave pretrazivanjem zone iz koje se dejstvovalo pre toga kako bi otkrili sistem sa kojeg se dejstvovalo. I ta detekcija se zasnivala na vizuelnom otkrivanju sistema koji je nakon dejstva ugasen zbog straha od HARM-a.
Uz postojanje bolje i efikasnije pvo, tako nesto piloti natoa ne bi mogli sebi da priuste jer bi bili unistavani komponentama sistema koje se ne nalaze u zoni koju lovci bombarderi pretrazuju.
« Poslednja izmena: 02. Dec 2007, 14:45:55 od ramon23 »
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
Ramon , vecina stvari koje si ti rekao su opste poznate . Nisam ja ni rekao da GPS vodjena raketa moze da pogodi pokretan cilj . Ali , da bi pokrenuo osmatracki radar ti moras da prekines pretrazivanje , da sklopis radar , da ga premestis na drugu lokaciju , da ga ponovo postavis i pustis u rad . Zavisno od daljine promene lokacije , imaces osmatracki radar sistema van upotrebe minimum od 15 minuta do  sat vremena ( zavisno da li ga postavljas na jarbol ili ne ) . Onda ti ostaju samo nisanski radari koji su manjeg dometa , sektora pretrazivanja , i mogu da prate i uniste manji broj ciljeva . Zato ne verujem da bi neko svaki cas , ili posle svakog dejstva baterije ili bataljona premestao osmatracki radar . A ako ostane u mestu , GPS vodjena sredstva ce ga razneti dok trepnes . Na to sam mislio kada sam rekao da se mogu unistiti GPS vodjenim bombama i raketama .

Drugo , zaboravljas da su vec pocetkom devedesetih proizvedene termovizijske kamere koje su mogle da prate cilj na sedamdeset kilometara . Sada su te daljine i vece . Glava naoruzana takvom kamerom moze da pogodi cilj sa mnogo vece daljine nego danasnji Maveric-ci koji ne mogu da pogode cilj na daljini vecoj od 35 do 40km . I laserski vodjeno oruzje dobija nove bolje lasere i bolje glave za pretrazivanje cime im je domet povecan . A da ne govorimo o visekanalnom vodjenju . Svakog dana se pojavljuju nova i savrsenija sredstva . Sve o cemu smo mi pricali uzima u obzir samo ono sto je vec vidjeno , ne i ono sto se razvijalo u to vreme , a danas se lagano uvodi u naoruzanje .

Rusi su vec razvili protivradarsku raketu dometa 120km koja , zahvaljujuci novim procesorima , moze da prepozna , prati zracenje i proracuna lokaciju cak i AESA radara na osnovu prethodno snimljenih frekventnih opsega i dijagrama zracenja antena . Ne verujem da su Amerikanci daleko od toga .

Poenta moje price je da zemlja sa ovako malom i uskom teritorijom , uz to brdsko-planinskim terenom koji je bogom dan za jurisne avione i borbene helikoptere , ne moze da se dugo i uspesno brani . Da je u pitanju teritorija Rusije ili neke vece zemlje , to bi bila druga prica . Kod nas je samo pitanje maste i takticke snalazljivosti . Rekao sam ti , realni gubici protivnika sa brojem nasih aviona koje je naveo Bf-109 i sa bataljonom/divizionom sistema S-300 , zajedno sa uvezanim ostalim elementima PVO ne bi presli 100 aviona . To ipak nisu gubici koji se ne bi mogli opravdati , a mi bi na kraju izgubili .

Sto se tice zrtvovanja aviona , ne bi oni zrtvovali avione , vec bespilotne letelice i vodjene rakete . Ovde ne govorim o pokusaju zasicenja radara , vec o provokaciji da se radar uopste upali . A kad radi , pola posla je gotovo . Zaboravljamo isto da su vec razvili naoruzane bespilotne letelice i da se spremaju da ih upotrebe u dejstvima u Afganistanu . Promena frekvencije pali , ako neko nije vec prethodno snimio frekventni opseg radara i dijagrame zracenja antena , a to AWACS-i mogu da urade kad hoce . A sto se tice radara sistema VOJIN , oni su najcesce stacionarni ili im treba previse dugo vremena da se sklope i predju u marsevski polozaj , pa bi lako bili unisteni ili Tomahawc raketama ili GPS vodjenim sredstvima . Posle toga S-300 bi bio prepusten sam sebi . Kazem ti , teritorija nam je previse mala , a pogotovu uska , i previse je zgodan teren da bi nam omogucio uspesnu dugotrajnu odbranu ili nanosenje ozbiljnijih gubitka protivniku kao sto je NATO . Da bi prosli lako , ne bi , ali da bi prosli kao bosi po trnju , ne bi ni to .
« Poslednja izmena: 02. Dec 2007, 18:24:14 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1489
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
nato nije koncentrisao 1500 najsavremenijih aviona ,tek kasnije je taj broj dostigao oko 1000 i to ne bash najsavremenijih  Smile

o tome zashto se tomahawcima ne moze unishtiti s-300 imash posebnu temu tamo na military pdf ,uostalom nisu unishtili ni ovu pvo koju imamo s tim  Smile

 jednostavno ,pri ovom scenariju koji sam naveo ,njihovi gubici bi bili previsoki (stotine aviona  Smile ) ,a to se jednostavno ne bi isplatilo - kosovo ipak ne vredi toliko .

Oni, tj. NATO ni ne moraju da nam unište ni sve vojne baza ni PVO sisteme, ali dovoljno je da nam unište
industriju, ono od čega živimo. To je dovoljno da nas poraze.

likovi kao ovaj bf to jednostavno ne mogu da shvate.... bez para nema ni vojske ni države...
IP sačuvana
social share
"Cogito, ergo sum"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 poshto vidim da se slabo razumesh u elektromagnetiku  Smile

uopshte nije lako odrediti poziciju osmatrachkog radara . naime oni koriste niske frekvencije ,velike talasne duzine i potrebni su posebni izvidjachki avioni da im otkriju i pribliznu poziciju (ea-6b je koriscen 1999) . josh je teze da se HARM "zakljucha" na takav EM talas (velika tal.duzina trazi i veliku antenu  Smile) . to ne zavisi od dometa samog HARM ,koji ide i do 120 km ,nego od prirode cilja .

drugo ,ako ti je mozda promaklo , pomenuta je i lovachka avijacija. veoma je neugodno vrshiti wild weasel misije ako se ulaskom u domet PVO istovremeno ulazi i u domet lovaca sa modernim raketama i ispravnim radarima  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1489
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
Te vase price Srbija vs NATO nemaju simsla. Zašto?

NATO ima gotovo neograničene resurse u odnosu na Srbiju
IP sačuvana
social share
"Cogito, ergo sum"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
poshto vidim da se slabo razumesh u elektromagnetiku  Smile

uopshte nije lako odrediti poziciju osmatrachkog radara . naime oni koriste niske frekvencije ,velike talasne duzine i potrebni su posebni izvidjachki avioni da im otkriju i pribliznu poziciju (ea-6b je koriscen 1999) . josh je teze da se HARM "zakljucha" na takav EM talas (velika tal.duzina trazi i veliku antenu  Smile) . to ne zavisi od dometa samog HARM ,koji ide i do 120 km ,nego od prirode cilja .

drugo ,ako ti je mozda promaklo , pomenuta je i lovachka avijacija. veoma je neugodno vrshiti wild weasel misije ako se ulaskom u domet PVO istovremeno ulazi i u domet lovaca sa modernim raketama i ispravnim radarima  Smile
Znas , da nekom kome je ostalo jos par ispita da diplomira na smeru telekomunikacija pricas da ne zna elektromagnetiku , to je i od tebe malo previse . Ja sam lepo rekao da bi lokacije osmatrackih radara pre svega odredjivali avioni AWACS . Unistenje bi usledilo sredstvima koja bi bila navodjena GPS-om , ili bi isla unapred programiranom putanjom , ili neposrednim vazdusnim napadom vodjenim raketama . A ako govoris o radarima sistema S-300 , pogotovu o AESA radarima , oni ne rade na metarskim frekvencijama . Uz to nemoj da zaboravis jednu cinjenicu : svaka antena moze da uhvati bilo koji signal , pitanje je samo na kojoj udaljenosti od izvora zracenja . Ne zavisi sve od talasne duzine signala , vec i od mnogo drugih faktora , kao sto je direktivnost antene , njeno pojacanje , itd . Sve ovo zavisi od dimenzija i oblika antene , ali samo odredjuje na kojoj daljini ce antena uhvatiti dati signal . Sposobnost da se taj signal uspesno detektuje zavisi i od osetljivosti prijemnika , od termalnih i drugih sumova , od vremenskih uslova , itd . Svi ti podaci o kojima smo mi pricali vezano za S-300 takodje zavise od vremenskih uslova . Posto svi savremeni radari rade u mikrotalasnom podrucju , na njihove signale uticu vremenski uslovi u istom obimu kao i na sve druge signale : satelitske , TV , radio i druge . Vremenski uslovi posebno uticu na signale cija je noseca frekvencija oko 14GHz i 22GHz . Uticaj , recimo , kise takodje zavisi i od zestine kise i velicine kapljica kise , posebno zbog efekta rasejanja .

Sto se lovacke avijacije tice , rekao sam ti koje bi njene sanse bile kada bi se susrela sa visestruko nadmocnijim protivnikom . Te eskadrile Wild Weasel o kojima pricas na te zadatke ne bi isle same . Uz to , najverovatnije te zadatke ne bi obavljale one , vec avioni F-117 , ili ukoliko bi odbrana bila previse jaka , cak i avioni B-2 koje je mnogo teze detektovati nego F-117 . Letece krilo je i danas enigma za vecinu radara . Uz odgovarajuce kontramere i maskiranje radara B-2 bi se provukao bez problema do daljine na kojima moze da lansira GPS navodjena bombe i rakete . Cak i da ne bude sve tako , rekao sam ti da niko ne mora da napadne sam S-300 , ili osmatracke radare . Moze da posalje naorizane ili nenaoruzane bespilotne letelice , koje bi sledila jurisna avijacija ili borbeni helikopteri i unistavali deo po deo sistema , krckajuci ga parce po parce . Kasnije bi stvorene rupe iskoristili drugi jurisni avioni , ili eskadrile aviona za PEB i krenule prvo na sisteme manjeg dometa , da bi kasnije napale i sam S-300 . Rekao sam ti , sve je ovde pitanje taktike . Nasa teritorija nije velika kao teritorija Rusije , mala je i previse uska , uz to preovladjuju brdsko-planinski predeli , isto tako nam je u okruzenju , sve je puno radarskih maski koje se mogu iskoristiti . A pitanje je da li bi baterije PVO uopste mogle da reaguju kad im odjednom iza brda izleti protivnicki jurisnik , raspali po njima , okrene se i odjuri ponovo iza brda . O tome ti pricam . Takve napade bi mogli da izvode i iz Bosne , i iz Makedonije , i iz Albanije , i iz Rumunije . Tako bi mogli da otkidaju i unistavaju deo po deo sistema i da ogoljuju parce po parce teritorije dok ne pokrenu opsti napad .

Ako ne znas na sta mislim , seti se situacije kad je pred sam rat nasoj obali prisla italijanska krstarica puna novinara , kako bi demonstrirala slabost nase odbrane . Nasi su je namerno pustili , a onda su poslali Orla , koji je odjednom izleteo iz planina i nadleteo krstaricu , okrenuo se i otisao nazad u planine . Usrali su se zivi i pobegli odatle glavom bez obzira , jer da je rat bio u toku , ili da je pilot imao odobrenje , razneo bi ih pre nego sto trepnu .
« Poslednja izmena: 02. Dec 2007, 19:20:41 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 jao ...  Smile koliko puta ti kazem da AWACS ne moze da odredjuje polozaj tudjih radara - niti mu je to namena ,niti to fizichki moze jer se jedva bori i sa svojim ogromnim EM zrachenjem ....

 ako stvarno diplomirash na etf ,onda je brate velika sramota da ne znash koja je frekvencija metarskih radara (pominjesh tu GHz ... ) i da ne znash da osmatrachki radar itekako detektuje tzv stealth letelice ... inache za tvoju informaciju ,radarski odraz b-2 je istog reda velichine kao i f-117 (bolja tehnologija ,mnogo veci avion) ,dakle ... Smile inache ,f-117 je penzionisan posle onog "incidenta"  Smile

shto se tiche radarskih maski i niskog leta - taktika je iz 70-ih . mogu ti reci da je nasha PVO bila i 1999 spremna za tu varijantu  Smile

italijani nemaju krstarice ,a niko nije lud da raznese brod u medjunarodnim vodama samo da bi pokazao da je baja ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
jao ...  Smile koliko puta ti kazem da AWACS ne moze da odredjuje polozaj tudjih radara - niti mu je to namena ,niti to fizichki moze jer se jedva bori i sa svojim ogromnim EM zrachenjem ....

 ako stvarno diplomirash na etf ,onda je brate velika sramota da ne znash koja je frekvencija metarskih radara (pominjesh tu GHz ... ) i da ne znash da osmatrachki radar itekako detektuje tzv stealth letelice ... inache za tvoju informaciju ,radarski odraz b-2 je istog reda velichine kao i f-117 (bolja tehnologija ,mnogo veci avion) ,dakle ... Smile inache ,f-117 je penzionisan posle onog "incidenta"  Smile

shto se tiche radarskih maski i niskog leta - taktika je iz 70-ih . mogu ti reci da je nasha PVO bila i 1999 spremna za tu varijantu  Smile

italijani nemaju krstarice ,a niko nije lud da raznese brod u medjunarodnim vodama samo da bi pokazao da je baja ...

Prvo , koliko se ja secam , italijani imaju krstarice , ali to nije bitno . Koji god da je bio brod , nije bio u medjunarodnim vodama , vec se usudio da udje u nase . Mi smo ga pustili namerno . Da bi mu se desilo upravo ono sto ga je snaslo .

Sto se frekvencija reda GHz tice , vec sam u prici presao na radare S-300 , a da si pazljivo citao , to bi i shvatio . Frekvencija metarskih radara je od 300MHz pa nanize . Ali , problem je da shvatis sta neko hoce da kaze kada ne zelis to da cujes , vec samo zelis da odbranis svoj stav . A to ne valja .

Iskreno da ti kazem , sto se AWACS-a tice , tu si u pravu , ali svaki avion za elektronsko izvidjanje moze da detektuje osmatracki radar kada hoce . Ja dugo nisam imao vremena da citam mnogo toga novog , niti da pogledam ono sto sam ja ranije sakupljao , ali koliko se secam postoje cak i verzije B-52 za elektronsko izvidjanje . Takodje , svaki avion za elektronsko izvidjanje moze da snima i opsege frekvencija i dijagrame zracenja antena osmatrackih i drugih radara . A kada to jednom imaju , posao za avione za PEB je mnogo laksi . Mada , bas me zanima da li radar na AWACS-u moze da radi samo u prijemnom rezimu , bez emisije ? To nikad nisam probao da nadjem  .

A vazna stvar koja odredjuje da li ce neka antena moci da primi signal odredjene frekvencije je osim faktora koje sam pomenuo i snaga zracenja , koja je za osmatracke radare ogromna . Sto veca energija zracenja izvora , lakse je taj signal uhvatiti .

Sto se B-2 tice , tu je igra mnogo drugacija od F-117 . Mozda im je ukupni odraz isti , ali ga je mnogo teze uhvatiti i pratiti , prvenstveno zbog odsustva vertikalnih stabilizatora i povrsina na trupu aviona kao kod F-117 . To umnogome otezava posao . Poprecni presek aviona , kao i ceoni presek su izuzetno mali , bez ostrih su uglova , skoro je nemoguce vezati se za bilo koju dimenziju aviona i poslati signal odgovarajuci njoj i time obezbediti siguran odraz . B-2 je mnogo teze otkriti nego F-117 . U uslovima elektronskog ometanja , pasivnog ili aktivnog , jos teze .

Sto se penzionisanja F-117 tice , ne znam ko je izvodio precizne vazdusne udare nad Bagdadom u drugom Zalivskom ratu . To su izgleda bili neki penzionisani F-117 , izvadili ih iz naftalina .

Sto se tice taktike , nije bitno iz koga je vremena , vec da li moze da donese rezultate . Ti PVO ne mozes da razmestis na tudjoj teritoriji , vec na svojoj . Ako imas bespilotne letelice koje idu ispred udarne grupe , naoruzane ili ne , onda imas sliku u realnom vremenu gde je neprijatelj i odakle dejstvuje . Maskiranje pomaze dok ne otpocnes dejstvo , kada jednom pocnes da gadjas , polozaj ti je otkriven . A kazna odmah sledi . Jurisnici ili jurisni helikopteri odmah stizu i raznose te . Ako jos AH-64 imaju " Longbow " radare , onda si tek jebo jeza . Glavu ce da pomole tek kad budu sigurni da su te pronasli , a onda kazna sledi . Pitaj momke koji su bili po karaulama na granici sa Albanijom kako je to izgledalo , kako im je lep vatromet bio . Pojedine momke nisu mogli da pronadju u komadu , nego su ih skupljali i u kesama vracali kuci da ih sahrane . A kako izgleda nalet u brisucem letu konkretno F-16 , imao sam vise puta prilike licno da vidim nad Nisom , usred bela dana , video sam ih kao na dlanu , a video sam i kako ih nasa superprecizna PVO promasuje bez problema . A imao sam utisak da su toliko nisko da bi ih puskom skinuo . Najsmesnije je sto su u pola tih dnevnih naleta umesto bombi bacali letke . A ni tad nismo uspeli da ih pogodimo .
« Poslednja izmena: 02. Dec 2007, 21:28:14 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
da pochnem od kraja : f-117 penzionisan 2006.

AH-64 - veliki promashaj  Smile - pokazalo se da helikopteri nisu sposobni za dejstvovanje u dubini protivnika ...

granichare su napadali kasetnim bombama avioni ,ne helikopteri ,ako na to mislish ...

radarski odraz b-2 u cm opsegu  isti red velichine kao f-117 , u metarskom opsegu veci (interferencija ,difrakcija , .... pozaboravljao si  Smile)

ELINT - postoje specijalizovani avioni za te namene ,ali opet ti kazem , vrlo je teshko otkriti tachnu poziciju metarskog radara ,bash iz istog razloga zashto je nemoguce metarskim radarom otkriti tachnu poziciju aviona (nego se dobije neshto reda velichine km) . bash iz tog razloga NATO nije uspeo da zaustavi ove radare 1999. jednostavan princip , za vecu tal.duzinu potrebna je veca antena jer je indukcija manja kad je frekvencija manja .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia 
da pochnem od kraja : f-117 penzionisan 2006.

granichare su napadali kasetnim bombama avioni ,ne helikopteri ,ako na to mislish ...

radarski odraz b-2 u cm opsegu  isti red velichine kao f-117 , u metarskom opsegu veci (interferencija ,difrakcija , .... pozaboravljao si  Smile)

ELINT - postoje specijalizovani avioni za te namene ,ali opet ti kazem , vrlo je teshko otkriti tachnu poziciju metarskog radara ,bash iz istog razloga zashto je nemoguce metarskim radarom otkriti tachnu poziciju aviona (nego se dobije neshto reda velichine km) . bash iz tog razloga NATO nije uspeo da zaustavi ove radare 1999. jednostavan princip , za vecu tal.duzinu potrebna je veca antena jer je indukcija manja kad je frekvencija manja .
Kakve veze ima inteferencija talasa ? O interferenciji signala bi mogao da govoris kada bi govorio o AESA radarima , ali ne i o metarskim . Sa cim ce dolazni signal da interferuje , sa kojim ce se to signalom sabirati ili oduzimati ? Kolike talasne duzine signal mora biti da bi doslo do difrakcije signala ? Ako dodje do difrakcije , opet sa kojim ce signalom difrakcioni signal inteferirati ? Ako gledas u suprotnom pravcu od pravca iz koga je signal dosao , signal ce inteferirati sa dolazecim signalom .

Sto se granicara tice , ja ti samo govorim ono sto mi je rekao drug koji je bio tamo . Neke od karaula napali su i AH-64 , i to im nije bilo lepo iskustvo . Njemu je drug poginuo u jednom od tih napada . Ako on laze , lazem i ja .

Tacno je da ne mozes otkriti tacnu poziciju upravo zbog prirode signala , ali mozes suziti podrucje u par stotina metara . Ostalo mogu da odrade ili bespilotne letelice , ili sateliti . Opet imas tacnu poziciju . A sto se protivradarskih raketa tice , mogu da se zakace za osmatracke metarske radare , jedini problem je smanjenje dometa rakete za istu snagu zracenja radara i isti prijemnik , u odnosu na domet rakete za signal manje talasne duzine . Ostalo je isto . Jednostavno , ne mozes reci da antena bilo kog uredjaja mora da bude velicine talasne duzine signala . U tom slucaju , kolike bi prijemne antene morali da imamo na prijemnicima radio uredjaja ?
« Poslednja izmena: 02. Dec 2007, 23:09:04 od miodrag2 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 36 37 39
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 10:03:45
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.