Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 18:04:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Maketrastvo- od nastanka pa do uputstava za rad  (Pročitano 52485 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Fala drugar  Smile Inace ja se obruka i mojoj predhodnoj poruci.... zaboravio sam da dam podatke za pincete  Smile Evo slike a nadam se da bar ne moram sad o tome nesto dodatno da napisem  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

60699.jpg
(29.8 KB, 432x258)
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Oblikovanje delova makete ili nje u celini se radi raznim postupcima brusenja, busenja, urezivanja.... znači u ovom nastavku ćemo se baviti povrsinskom obradom makete.

1.   Brusni papiri- ima ih baš dosta vrsta a nama su najbitniji vodobrusni i finoće od 400 pa naviše. Zašto vodobrusni- pa zato jer je sama struktura zrnaca jako dobra i sto mozemo da brusimo i pomocu vode što smanjuje količinu prašine u sobi a i daje malo bolju obradu. Načelno 400 se koristi za sve grube obrade, 800 da se završno oblikuje neki deo koji je kitovan ili predhodno brušen grubljim papirom, 1200 do 1500 je završno doterivanje pred bojenje dok 2000 i 2500 služi za poravnavenje same boje i laka na maketi ako zatreba. Ja lično koristim Body i 3M papire.
2.   Turpije- naravno misli se na one male koje uglavnom korisdti precizni mehaničari. Ima ih raznih profila i u zavisnosti sta se radi, koji oblik treba da se postigne, bira se odgovarajuca turpija. Uz tu turpiju treba obavezno uzeti i malu čeličnu četkicu, dobre su one za čišćenje svećica kod vozila, za održavanje turpija.
3.   Urezivanje- vrlo često se desi da nam paneli na maketi nestanu tokom brušenja i kitovanja ili su loši ili pak da na maketi nisu urezani već reljefni pa želimo zbog vernijeg izgleda da ih urežemo. Za to služe igle za urezivanje ili graviranje. Ima ih više vrsta i suština je da one oru ili iskopaju pravilan mali kanal na maketi. Ima ih raznih vrsta. Tu postoji i poseban pribor a namena mu je urezivanje zakovica na maketi. U načelu tu može da se koristi točak koji koriste šnajderi ali ima ih i posebno naparvljenih za te potrebe.
4.   Probijanje- bolje rečeno probijači a namena im je da izbijaju rupu određenog prečnika u maketi ili najčešće u listovima plastike, o kojima će biti reči kasnije. Napredni maketari ovu spravu koriste za izradu satove instrument tabli ali i cilindara motora! Naprave niz prstenova pa ih spoeje u jednu celinu i dobiju cilindar motora u maloj razmeri.
5.   Burgije- ima ih više vrsta a posebnu grupu čine razvrtači. Vrlo često na maketi trebaju male i fine rupe. Mesto gde ih sigurno koristire su dvokrilci ili trokrilci jer se kod njih mora ukopati mesto gde će se staviti žičana zatega koje ima mnogo na tim maketama.
6.   Mašine- eh da... mnogo toga se može raditi i mašinskim putem i za ove namene postoje i male modelarske čeone brusilice, slične onim koje zubari koriste za brušenje zuba, kojima se može raditi brušenje, obično i profilno, urezivanje... sečenje i da ne nabrajam šta sve može. Ja imam glupavu Ajnhelovu ali dobro radi posao mada nije tako fina kakvih ima.

Srećko Bradić

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

15200.jpg
(32.35 KB, 432x197)
20124.jpg
(42.79 KB, 432x199)
21134.jpg
(31.85 KB, 432x327)
60627.jpg
(38.96 KB, 432x396)
60630.jpg
(54.05 KB, 413x360)
60631.jpg
(53.86 KB, 411x360)
60635.jpg
(52.16 KB, 389x360)
81496.jpg
(33.73 KB, 432x203)
82304.jpg
(36.56 KB, 430x303)
82709.jpg
(53.62 KB, 432x319)
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Sunce mu ... Smile pa to je prava hirurgija. Dobro sam ja predosetio, jos nisam ni poceo da odvajam delove ono mog Messerschmitta Bf109.
Moram makar minimalno da se opremim Smile
Vo-zdra, javljam se kada budem opremljen. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Ej- treba ti skalper, lepak, kit i brusni papir. Kasnije i boje... tj. trebace za unutar kabine na samom pocetku.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Ooo!, pa to je sitnica. Ali moja maketa (uostalom to je i logicno), bice onda "smejurija" u odnosu na te sa urezivanjem nitni etc. Dobro, da ja napravim prvu kakvu takvu, pa ce vidmo posle. Mora da se pocne od pocetka. Fotografisacu faze, pa nije lose da se daju neki komentari, da se drugi pocetnici ne prevare na tom i tom kao sto cu verovatno ja. Idealno: pracenje pocetnicke makete, a? Samo da mi prodju malo guzve. Dobar sam sto i ovoliko vremena nadjem (posla preko glave, a pri tome sredjujem zube - pre 3 dana operisali mi gornju vilicu - totalni remont, a i kosta. Sada odmaram pa donju, a posle protetika, mostovi,  eeeh, ljudi osecam se kao MiG 21 na remontu. Smile
Ajd' vidimo se. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Reign in Blood

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 20579
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Pa kolko imas godina pa imas takav zajeb sa zubima?
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
51 brate (vecinski vlasnik Smile), ali nije u godinama problem, vec u predjenoj kilometrazi zivota. Smile
Naglo mi je propalo u roku godinu dana (porodentoza - ne moses da je zaustavis, sve danas cu sutra cu i... trt), izgleda da sam stigao u pet do dvanaest. No sad je ok. Al evo pre 3-4 dana nisma mogo da pricam, sem ovde Smile
Ajd' u zdravlje Smile

P.S (sto je najgore ne mogu da drmnem jednu domacu - pijem antibiotike, isss!)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


a person who deals tactfully with others

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 384
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
BlackBerry 
Makete Smile
IP sačuvana
social share
Diplomacy is the art and practice of conducting negotiations between representatives of groups or states...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows 98
Browser
Internet Explorer 6.0
Diplomat je u pravu. Zastranismo. Nego da se vratimo na temu.(jedino da povezem zube i makete je da mi stave zlatne avioncice na bele zube - osmeh od avioncica Smile Smile Smile)
Dobro.
Jel ok ideja da postujem faze rada kada budem poceo svog prvenca, pa da se komentarise? Smile
« Poslednja izmena: 17. Nov 2007, 00:40:31 od Papalu »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Poznata licnost


Futo fukutsu - Saburo Sakai

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 3671
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
SonyEricsson C702i
@papalu Naravno da je OK da postavljas slike kako napredujes sa pravljenjem makete messera tako je najbolje jer uvek mozes pitati kad zaskripa za neki savet,sto se tice lepka ja bih ti preporucio Revelov sa iglicom (dostupan je na nasem trzistu) i srecno sa maketarenjem.
Pilot pise pravi prirucnik za bavljenje maketarstvom i koliko vidim sjajno mu ide a tek je na pola prirucnika.
@Pilot  Smile samo napred
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 18:04:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.137 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.