Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 02:35:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li je preljuba neoprostiva?  (Pročitano 31712 puta)
12. Nov 2007, 09:26:39
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia 
Da li je preljuba neoprostiva?


LOS ANĐELES - Da li je neverstvo oprostiv greh? Može li se i kako sačuvati brak ili trajna emotivna veza? Postoji li lek da se prebrodi lična kriza koja nastupa kad se jedan partner uveri u neverstvo drugoga? Ako je suditi po rezultatima jednog opsežnog istraživanja, 90 odsto anketiranih žena i muškaraca u SAD tvrde da je neverstvo "grešno i pogrešno" ali, u isto vreme, 20 odsto anketiranih muškaraca i 17 odsto žena priznaje da "vara supružnika".

Uzimajući u obzir podatke iz ovog najnovijeg istraživanja, psihijatar i seks terapeut, doktor Laura Berman iz Kliničkog centra u Los Anđelesu ukazuje da preljuba razara porodice u SAD, dok je ciklus osećaja lične sramote, samooptuživanja, izneverenog poverenja i gneva vrlo teško razbiti.

- Radimo sa brojnim parovima koji nameravaju da ostanu zajedno čak i posle neverstva jednog od njih. A pod uslovom da na vreme zatraže pomoć i suoče se sa različitim elementima koji su doveli do neverstva, postoji realna nada za ozdravljenje odnosa - tvrdi dr Berman.

Ukoliko se par koji prolazi kroz period "postneverstva" odluči za stručnu pomoć, ne sme očekivati da će "razbijeni krčag brzo biti slepljen". Preljuba dramatično utiče na same temelje uzajamnog poverenja i odanost partnera, na osećaj iskrenosti, sigurnosti i intimnosti. Parove, tvrde terapeuti, treba ohrabriti da izvesno vreme na terapeutske seanse dolaze bar jednom nedeljno.

Takođe, kao deo terapije parovima se savetuje da potpišu takozvani ugovor o neverstvu, u kome će se partner koji je počinio neverstvo "svečano obavezati da neverstvo neće ponoviti i da će prekinuti svaku vezu s osobom s kojom je počinjena preljuba".

Jedna terapeutska tehnika, koja se pokazala korisnom, sastoji se u obavezi nevernog partnera da redovno dokazuje prevarenom partneru da zaista više ne održava bilo kakav kontakt s trećom osobom, kao i da prevarenog partnera obavesti o svakom njenom pokušaju da s njom ili s njim stupi u kontakt. To pomaže da se obnovi poverenje u odnos, a pri tom je za obnavljanje poverenja izuzetno važno da prevareni partner do detalja zna dnevne obaveze i raspored nevernog partnera, kako bi se izbegla sumnja u - "vreme nepokriveno rasporedom".

Prevarena osoba najčešće je opsednuta mislima o izdaji. Ona ili on će dugo razmišljati o periodu kad je partner imao ljubavnu aferu, o lažima kojima je prikrivano neverstvo, a neretko i vizualizovati detalje seksualnog odnosa nevernog partnera.

Osećaj depresije, odsustvo osećanja sopstvene vrednosti i snažan gnev prema nevernom partneru najčešće prate krizu. Zato je, tvrde terapeuti, za žrtvu prevare izuzetno važno da "otvori ventile" za gnev, i to u kontrolisano kratko vreme.

I dok možda postoji dovoljno kajanja zbog njenog ili njegovog ponašanja, postaje ipak vrlo teško za nevernu osobu da se "vrati" u okvire braka i prođe kroz svojevrsnu katarzu - ako joj se stalno nabija na nos preljuba i grešno ponašanje.

Terapeuti, podseća doktorka Berman, često savetuju parovima da svakog dana odvoje bar 10 minuta za "ventiliranje". Tada žrtva, dakle prevareni partner, može urlati, vrištati, odapinjati strele mržnje na nevernog partnera - ali samo kratko vreme.

Takođe, prevaren bračni partner treba da postavlja pitanja o neverstvu, a onaj drugi da otvoreno odgovara, ali je izuzetno važno da "grešna strana" po svaku cenu izbegava detaljne odgovore o seksu sa drugom osobom - ma koliko prevarena strana na njima insistirala. Eventualna priča o detaljima vanbračnih "nestašluka" samo otežava stvaranje atmosfere obnovljenog poverenja.

Kad terapeut, ali i laik, sretne par posle preljube, odmah postaje jasno da neverstvo nije bilo samo - traganje za "golim seksom na brzaka". Takođe je dokazano da bračni partner koji je počinio preljubu najčešće ne oseća grižu savesti, ali i da partner/ka/-žrtva smatra da ni na koji način ni u čemu nije pogrešila. Pri tom, gotovo po pravilu, ni jedan od partnera ne želi da prihvati odgovornost za bračni brodolom.

Ali da bi bio započet proces "lečenja" i "ozdravljivanja", terapeuti traže od oba partnera da do detalja istraže sopstveno ponašanje koje je, možda, "inspirisalo" preljubu. Ponekad je ona posledica gubljenja samopoštovanja i samopouzdanja ili je simptom ulaska u "krizu srednjeg doba", kada preljubnik ili preljubnica preispituju detalje dotadašnjeg života - uključujući posao, karijeru, brak i celokupno mesto u društvu.

Ponekad, takođe, postoji poprodična tradicija i istorija preljubništva, pri čemu se objašnjava da je "preljuba zapravo naučeno ponašanje, koje nije sankcionisano već je često ohrabrivano". A kad se jednom raščiste i razjasne problemi koje svako od partnera donosi za "pregovarački sto", može se, uz pomoć terapeuta, početi sopstveno, ali i preispitivanje dotadašnjih odnosa.

Opraštanje neverstva je proces kroz koji se teško i mučno prolazi, kako individualno tako i udvoje, ali on nikada ne donosi toliki stepen olakšanja da bi brak bio isti kao pre preljube. Neverstvo iz osnova menja život oba partnera, ali kad jednom uspešno preispitaju sebe i partnera, kao i kvalitet odnosa pre neverstva, brak ipak može biti spasen.

izvor:Na dlanu
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ljudski je prastati... medjutim, sve zavisi od toga koliko nam je stalo do veze, odnosno do osobe koja se upustila u preljubu, a posebno koliko je stalo toj osobi. Licno sam vise za varijantu da se veza raskine ukoliko misli odlelujaju ka drugoj osobi, nego da se prolazi kroz agoniju koju stvara neverstvo. Mojoj jacoj polovini bih verovatno oprostila "jedan izlet" (ali bih mu pucala u kolena i laktove Smile salim se Smile), medjutim... ne bih zaboravila... samim tim bih se jednostavno, bez reci, okrenula i otisla, jer ocigledno nije potpuno srecan pored mene, a nije dao sansu razgovorom da resimo ono sto ga ne cini srecnim. Nisam za varijantu "vraticu ti istom merom", cak i ne razumem osobe koje to cine. Takva vrsta osvete nikada nikome dobro donela nije, niti ce.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
Mogla bih oprostiti teoretski, mogla bih mozda i u praksi, ali ne vidim koje dobro bi to donijelo. Ja toj osobi vise ne bih mogla verovati, to je sto posto sigurno i onda nema svrhe ostajati u vezi i maltretirati oboje.
Sto se tice osvete.. meni je to smesno, dovoljna mi je 'osveta' njegova savest jer nisam porazena ja, vec on koji je to ucinio.
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Namćor&Namćor&Namćor

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1330
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Oprostiva je svakako.
Mnogo je ozbiljnije pitanje i odluka kako živeti sa preljubnikom , preljubnicom.

Citat
Kad terapeut, ali i laik, sretne par posle preljube, odmah postaje jasno da neverstvo nije bilo samo - traganje za "golim seksom na brzaka". Takođe je dokazano da bračni partner koji je počinio preljubu najčešće ne oseća grižu savesti, ali i da partner/ka/-žrtva smatra da ni na koji način ni u čemu nije pogrešila. Pri tom, gotovo po pravilu, ni jedan od partnera ne želi da prihvati odgovornost za bračni brodolom.

Ali da bi bio započet proces "lečenja" i "ozdravljivanja", terapeuti traže od oba partnera da do detalja istraže sopstveno ponašanje koje je, možda, "inspirisalo" preljubu. Ponekad je ona posledica gubljenja samopoštovanja i samopouzdanja ili je simptom ulaska u "krizu srednjeg doba", kada preljubnik ili preljubnica preispituju detalje dotadašnjeg života - uključujući posao, karijeru, brak i celokupno mesto u društvu.

....i šta sa svim tim saznanjima  Smile
IP sačuvana
social share
Ne volem,
nikog, lutko, takva mi je narav
kao odžak star i garav
puno dima je kroz mene proslo.
Ne volem,
ujne, strine, šogore, komšiluk,
nataknem ih na čiviluk
od njih ništa dobro nije došlo
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Lakše je hipotetički dati odgovor na to pitanje, nego zaista postupiti u skladu sa tim kad se situacija prevare zapravo desi...
Niko od nas (ili veoma mali broj) ne može biti 100% siguran kako bi ZAISTA postupio...

Iskreno, nadam se da nikada neću ni saznati kako bih postupila...
« Poslednja izmena: 12. Nov 2007, 23:03:14 od B@mbin@ »
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Namćor&Namćor&Namćor

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1330
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
B@mbin@

Razmišljanja i odgovori  o preljubi su zdravorazumska i lakonska stvar  :mrgreen:kad se dešava drugima.

 Smile

Za sebe mogu da kažem da bih najverovatnije oprostila i otišla  Smile
IP sačuvana
social share
Ne volem,
nikog, lutko, takva mi je narav
kao odžak star i garav
puno dima je kroz mene proslo.
Ne volem,
ujne, strine, šogore, komšiluk,
nataknem ih na čiviluk
od njih ništa dobro nije došlo
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Citat
Da li je preljuba neoprostiva?

Da, ako si ponosan kao osoba.
« Poslednja izmena: 12. Nov 2007, 23:13:56 od yourtoiletpaper »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


tezi nemogucim da bi ostvario moguce!!!

Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 507
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
zavisi od veze'jacine ili slabosti), zavisi od osobe ,zavisi od zelje zavisi od vremena provedenog zajedno zavisi od posledica zavisi od.....  od mnogo toga ... Smile
IP sačuvana
social share
Edit by crni scorpion: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 4678
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
Pa ako ga jako volim onda NE! Smile
Ako smo već onako drugarski nastrojeni, gde emocijama preovlađuje razum DA! Smile
Ali to je test i koliko ko koga voli, jer ako ga volim neću mu tako nešto ni uraditi, ni očekivati da on meni uradi...jer da ga volim on mora da mene voli! Smile
Ovakoc blesavu! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
  Oprostiva...............Da, al' se ne zaboravlja!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 02:35:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.