Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:21:51
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pravilna ishrana u trudnoci  (Pročitano 8119 puta)
15. Maj 2005, 13:56:46
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Pravilna ishrana u trudnoci

Veoma je važno da se pravilno hranite tokom trudnoće. Čak i kada samo pokušavate da ostanete u drugom stanju dobro je da promenite i poboljšate svoju ishranu, jer kada dobro jedet, kada ste zdravi, najverovatnije će beba takođe biti zdrava.

Pravilnom ishranom:

Povećavate zapreminu krvi i udovljavate povećanim potrebama koje trudnoća zahteva od vašeg organizma. Krv ispira i obliva placentu gde se vrši razmena kiseonika i hranjivih materija.
Potpomažete materici i ostalim tkivima da pravilno rastu i budu elastičnija, da vaša beba raste do svog potpunog genetskog potencijala i da bude teška onoliko koliko bi trebalo.
Postižete odgovarajuću telesnu težinu i zdravu posteljicu što povećava verovatnoću da ćete se lako poroditi. Pravilnom ishranom se smanjuje rizik od komplikacija kao što su infekcije, anemija i toksemija kod majke, prevremeni porođaj, malu težinu novorođenčeta, mrtvorođenje, oštećenje mozga ili retardiranost bebe.
Vaš organizam deponuje masti i tečnosti koje će vam biti potrebne kada počnete da dojite. Treba da nastavite da se pravilno hranite i nakon što je vaša beba rođena.
 

 

Posebne potrebe u ishrani tokom trudnoće
U trudnoći se povećava vaša potreba za kalorijama i proteinima. Vaše potrebe za proteinima se udvostručuju. Skoro sve vrste hrane sadrže proteine. Biće potrebno da uzimate raznovrsnu hranu, jer su hranjive materije sastojci različitih vrsta hrane.

 

FOLNA KISELINA

Folna kiselina se nalazi u zelenom lisnatom povrću. Ona je bitna za sintezu proteina u ranoj trudnoći kao i za stvaranje krvi i novih ćelija. Folna kiselina je potrebna za rast bebe. Simptomi nedostatka folne kiseline su anemija i umor. Anemija može da ima i druge uzroke. Folna kiselina se ne deponuje u organizmu, pa je u slučaju anemije treba unositi.

Ako ste uzimali pilule za kontracepciju, a sada ste trudni, možda ste iscrpeli zalihe vitamina B6 i B12 i folne kiseline i možda su vam potrebne dopune. Ako planirate da zatrudnite, uzimajte dopune folne kiseline pre trudnoće.

 

GVOŽĐE
Gvožđe se može dobiti iz soka od šljive, sušenog voća, povrća, posnog mesa, džigerice, žumanca i kuvanjem hrane u gvozdenim šerpama i tiganjima.

Gvožđe je glavni sastojak hemoglobina, koji je sačinjen od kompleksnih molekula proteina i gvožđa. Hemoglobin prenosi kiseonik do vaše bebe, tkiva i ćelija.

 

KALCIJUM
Potrebe za kalcijumom takođe su veće u toku trudnoće i dojenja.

 

TEČNOSTI
Tečnosti potpomažu cirkulaciju krvi i telesnih tečnosti i distribuciju mineralnih soli i stimulišu varenje i apsorpciju hrane. Pijte osam do deset čaša tečnosti dnevno. Pazite koliko kofeina pijete.

 

Telesna težina, ishrana bez soli, diuretici i pilule za dijetu
Ranije su lekari savetovali da se vodi računa o telesnoj težini i ne uzimanju soli tokom trudnoće. Takođe su davali ženama opasne pilule za dijetu (amfetamine) i diuretike (koji pospešuju izlučivanje tečnosti iz organizma). To su činili zato što su smatrali da ove mere opreznosti mogu da spreče stanje zvano toksemija, ili, kako se ono danas zove, preeklampsija. Oni su grešili. Trudnice treba da se dobro hrane i dobijaju na težini. Umerena količina soli je neškodljiva, a povremeno oticanje šaka i stopala je normalno. Uživajući u hrani koju jedete i hraneći se izbalasirano, pravilno se brinete o sebi i o svojoj bebi.

 

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Supstance i procedure koje u trudnoći treba izbegavati
 

DROGE

Uobičajene supstance poput kafe, čaja i lekova koji su u slobodnoj prodaji, npr. aspirin su droge i sadrže mnoge hemikalije, potencijalne faktore koji mogu uticati na trudnoću i porođaj.

Većina lekova koje uzimamo tokom trudnoće prelaze posteljičnu barijeru. Fetus je veoma osetljiv na lekove, naročito u prva tri meseca, kada se razvijaju vitalni organi. Postoje tri različita tipa direktnih uticaja supstanci na trudnoću i fetus: teratogeni (koji izaziva defekte ploda), toksični (koji izaziva ozbiljne farmakološke efekte na fetus) i adiktivni (koji izaziva zavisnost). Iako se utvrdilo da malo lekova pokazuje teratogena svojstva, postoji mnogo toga što ne znamo o drugim mogućim efektima lekova i ostalih sredstava na trudnoću i fetus. Zato bi trebalo da uzimate što manje lekova tokom trudnoće. Ponekad treba da odaberete rizik od bolesti nasuprot poznatom ili nepoznatom delovanju leka. Na primer, ako imate visoku temperaturu tokom prvih meseci trudnoće, najbolje rešenje bi bilo da uzmete lek da bi spustili temperaturu, jer produžena visoka temperatura može da bude teratogena. Ako bolujete od dijabetesa ili hipertenzije, trebalo bi da uzimate prepisane lekove da biste kontrolisali taj poremećaj, zato što vaša bolest može da utiče na razvoj bebe. Ako patite od poremećaja kao što su glavobolja, muka ili zatvor, prvo probajte ne medicinske lekove. Ako oni ne pomažu, konsultujte svog lekara pre uzimanja bilo kojih lekova, propisanih ili nepropisanih.

Poneka čaša vina ili piva ne bi trebalo da su štetne, ali bi bilo pametno da se alkohol ograniči il potpuno izostavi. Kofein je uobičajena droga koja se nalazi u kafi i čaju, čokoladi i u lekovima u slobodnoj prodaji. Postojeći dokazi, iako ograničeni, ukazuju da umerene količine kafe (tri šolje dnevno) ne predstavljaju poseban rizik. Pušenje, s druge strane, dokazano štetno deluje na fetus. Žene strastveni pušači, koje puše više od 15 cigareta dnevno imaju veći rizik od pobačaja, mrtvorođenja, preranog rođenja ili bebe sa malom težinom na rođenju. Ako ne možete da potpuno ostavite pušenje bar smanjite broj popušenih cigareta i jedite dobro.

 

RENDGEN ZRAČENJE

Preglede rendgenom treba odložiti za vreme posle porođaja. Sa gledišta prakse, ne postoji granica sigurnog izlaganja fetusa zračenju. Rendgen se može zameniti ultrazvukom. Izbegavajte postupak utvrđivanja veličine karlice (pelvimetrija) pomoću rendgen zračenja. Rendgen je opasan, nije precizan i povećava mogućnost carskog reza.

 

FIZIČKA AKTIVNOST I VEŽBE
Fizička aktivnost i vežbe su veoma važne u trudnoći. Tokom cele trudnoće žene mogu da plivaju, trče, brzo hodaju, igraju i izvode joga vežbe. Budite razumni dok vežbate i ne preterujte sa vežbama, ali dok vam prija ono što radite, ne treba da odustajete od vežbi.

 

Kako se osećati ugodno tokom trudnoće

Razmišljajte o svojim i partnerovim očekivanjima i strahovima koji se tiču trudnoće, i roditeljstva. Zamislite kakav porođaj biste želeli. Saznajte što više o bebi koja raste u vama i šta se dešava tokom porođaja. Vežbajte tehnike relaksacije, čitajte knjige. Okupite što više ljudi oko sebe - svog partnera, stare i nove prijatelje - da vam pomognu savetima i podrškom. Ako ne poznajete neku trudnicu, potrudite se da je upoznate. Žene ne treba da prolaze kroz trudnoću same.

Mnoge od žena upoznaju druge trudnice i uče o trudnoći i porođaju na časovima za trudnice.

 

 

KEGELOVE VEŽBE

Kegelove vežbe su jednostavne - napinjanje karličnih mišića. One pomažu u pripremama za porođaj.

 

Dobar način da isprobate svoje karlične mišiće je da raširite noge i da zaustavljate i puštate mlaz mokraće - to pokazuje koliko su vam snažni mišići. Još možete da probate da se stegnete oko (muškarčevog) penisa u erekciji tokom snošaja (ovo može biti veoma prijatno za njega, a može pojačati i vaše zadovoljstvo). Ili upotrebite jedan ili dva prsta.

 

Počnite vežbe sa napinjanjem mišića, prvo jako na sekund, potom potpunim opuštanjem. Ponovite ovu vežbu deset puta uzastopce. U toku jednog meseca pokušajte da odradite do dvadeset vežbi dnevno (oko sedam minuta ukupno). Ovo možete da radite u bilo koje doba- dok sedite u kolima ili u autobusu, dok pričate telefonom, ili čak kao vežbu za buđenje.

Neki od nas su primetili poboljšanje mišićnog tonusa, ponekad i povećanog zadovoljstva tokom seksa za samo nekoliko nedelja


Izvor: [autonomni zenski centar]

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 13:21:51
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.