Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poginuo Tose Proeski ~ Otvorena tema  (Pročitano 46287 puta)
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 618
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Pustite vise coveka da se odmara u grobu.

IP sačuvana
social share
__
                                  /  /
                          ____/  /_
                         /  /  /   /  /_
                        /  ~   ~    \  \ 
                        \                 /
                         \               /
                          =======
                           zdravo Smiley
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung X660
Citat
Не и требаше многу да ја преболи "најголемата љубов" Тоше Проески


Веста што во изминативе неколку дена ја стресе јавноста повторно се однесува на Андријана Будимир. Поранешната ракометарка, а сегашна козметичарка, како што пишува "Свет", е повторно вљубена. И покрај молкот и тагата по својата "најголема љубов", постојаниот надзор од лекари во сопствениот дом, далеку од очите на јавноста таа нашла време да изненади со ново момче.

Луѓе блиски до неа, пишува "Свет", тврдат дека била "затрескана до уши" во момче, кое живее и работи во Скопје. Таинствениот љубовник наводно се вика Дарко, има 30 години и живее во скопската населба Аеродром. Ги запознала нивна заедничка пријателка, поранешната Мис на Македонија, Драгана Клопчевска, со која Будимир во последно време била неразделна. Инаку, Дарко е во тајна врска со Андријана неколку недели од пред отворањето на нејзиниот салон, кога материјално и морално ја помогнал екс-ракометарката. Се гледале најчесто на неутрални места, а Даре секојдневно и се јавувал и ја опсипувал со романтични пораки и често ненајавено се појавувал во нејзиниот салон.

Интервјуата што ги даваше Будимир по трагичната смрт на Тоше, а кои упатуваа на тоа дека е скршена од болка, сега се далеку зад неа, а за новата машка личност во нејзиниот живот зборуваат фотографиите на кои таа за одбраникот на своето срце бира танга-гаќички. Во јавноста ги нема поради стравот од реакцијата на јавноста затоа што до неодамна таа страници полнеше со својата тага. Колку за потсетување, во јавноста Будимир се афирмираше по смртта на Тоше, кога се појави со низа обвинувања упатени на сметка на менаџерката Љиљана Петровиќ, која наводно ја саботирала нивната љубов.


Izvor:http://www.vecer.com.mk



 Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 02. Apr 2008, 00:48:09 od jajinho »
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 668
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
neizmerno bih bio zahvalan kad bi neko mogao da prevede textove    Smile

Unapred Zahvalan  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1882
Zastava Banja Luka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Samsung Galaxy Duos 2
 Humanitarni koncert biće održan na Gradskom stadionu, na kojem će biti postavljena velika pozornica (17x12 metara), kao i ogromni ekrani za praćenje programa.

Proeskog će se setiti kolege iz domovine Kaliopi, Naum Petreski, Adrijan Gadža, operski pevač Igor Durlovski, grupa Sintezis i pijanista Simon Trpčevski.


Muzičari iz regiona koji će odati poštu Tošetu nastupom su Leontina, Goca Tržan, Biljana Krstić, Vlado Georgiev, Željko Samardžić, Toni Cetinski, Maja Tatić... Posebna gošća biće pobednica Eurosonga 2004. godine, Ukrajinka Ruslana.

Veliki orkestar Makedonske opere i baleta, pod vođstvom dirigenta Saše Nikolovskog-Gjumara, pružiće orkestarsku podršku koncertu, zajedno sa Tošetovim bendom.

Organizatori koncerta su Vlada i Ministarstvo kulture Makedonije, kao i humanitarna fondacija "Toše Proeski-Kruševo".

Zvezda makedonske i regionalne pop scene, Toše je poginuo u saobraćajnoj nesreći kod hrvatskog mesta Nova Gradišta 16. oktobra prošle godine.
Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
Samsung X660
ЕДНА ГОДИНА БЕЗ ЛЕГЕНДАТА


Тоше Проески останува број еден

Според христијанските црковни обичаи, денеска во Крушево, на тажното Гумење ќе се одбележи една година од смртта на најголемата македонска музичка ѕвезда на сите времиња - Тоше Проески. Миленикот на сите генерации го загуби животот на 26-годишна возраст во сообраќајна несреќа што се случи на на 16 октомври минатата година кај Нова Градишка, Хрватска

Тоше Проески - идолот на генерациите со чија музика растеа во изминатите десет години; човекот кој со само 26 години го направи она што многумина не би можеле ниту за десет животи; момчето кое никогаш не го заборави своето родно Крушево и не направи горди што можеме да го наречеме свој; човекот кој не правеше музика, туку едноставно беше музика... Нема зборови со кои би можела да се опише болката поради загубата на едноставното момче од Крушево, чии музички почетоци датираат од училишните клупи и настапот на Златно славејче. Првиот настап во јавноста му се случува како петтоодделенец кога на влашки ја отпеа "Јас и дедо ми". Љубовта кон музиката го носи во Средното музичко училиште во Битола, а подоцна и на Факултетот за музичка уметност во Скопје. По победата на тинејџерскиот фестивал "Мелфест" во 1996 година и со деби-настапот на "Макфест" во 1997 со темата "Пушти ме" станува дел од естрадното музичко небо на кое за кусо време се искачува до тешко дофатливи височини.

Остави седум албума "Некаде во ноќта", "Синот Божји", "Ако ме погледнеш во очи", "Ден за нас", "По тебе", "Божилак" и "Игри без граници", статусот на балканска ѕвезда, но и улогата на амбасадор на добрата волја на УНИЦЕФ. Постхумно беше прогласен за почесен граѓанин на Македонија. Во 2004 година со темата "Life" ("Ангел си ти") ја претставуваше Македонија на Евровизија во Истанбул, а истата година со првиот концерт на Градски стана првиот македонски изведувач кој го наполнил стадионот. Македонија одамна клекна пред Тоше, а за кусо време тоа им се случи и на сите екс-Ју републки... Од Вардар до Триглав Тоше стана еднакво популарен, а неговите концерти рушеа рекорди -стартуваше со оној на 14 февруари 2007 во Белградска Арена.

Последниот негов скопски концерт одржан на 5 октомври, десетина дена пред трагедијата, по многу нешта беше посебен и поинаков - по поводот, затоа што приходот беше искористен за подобрување на образованието, затоа што на "Јужна" немаше едно празно место и Тоше пееше повеќе од три часа пред повеќе од 25.000 публика и уште речиси толку околу стадионот...

"Концерт каков што досега кај нас немало, барем кога е посетеноста во прашање и каков, веројатно, ќе нема до следниот негов", напишавме тогаш, за жал, таков веќе и ќе нема. "Најмногу трема имам пред домашните концерти, но тие ми го продолжуваат животот и затоа ги правам", рече Тоше во завршницата на едно од неговите најдобри концертни изданија.

Трагедијата не му дозволи да ужива во плодовите на англискиот материјал и годинава да ни каже пак дека "не сака сите", да ужива во омиленото ѕвездено небо, со внукот Кристијан во живо да ја отпее "My little one",...

На промоцијата на последниот албум "Игри без граници"

Во опуштено издание на островот Хвар каде во 2007 се одржа Хрватскиот радиски фестивал. Тоше беше апсолутен победник

Торта во форма на омилениот автомобил со 26 свеќички, што набрзо и беше паркиран во неговиот двор

Фанатик по чевли

Фотографија од последниот концерт на Градски, 5 октомври 2007

 Дуетот со Џана Нанини најава за англискиот албум, кој и покрај се ќе биде издаден. Се споменува 25 јануари, детот на роденденот на Тоше

Хуманитарните концерти во Универзална беа традиција, се одржуваа во завршницата на секоја година



Izvor: http://www.vecer.com.mk/
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ne znam zasto, ali znam dobro...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7937
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N79
Suđenje za nesreću u kojoj je poginuo poznati pevač
Tošetov vozač tvrdi da je vozio 100 na sat
Autor: A. Ž. A. | Foto:Beta | 11.11.2008. - 07:57

SKOPLJE – Đorđe Đorđevski, vozač Tošeta Proeskog, optužen da je 16. oktobra prošle godine kod Nove Gradiške u Hrvatskoj skrivio saobraćajnu nesreću u kojoj je poginuo poznati pevač, juče je na početku suđenja izjavio da je tog jutra vozio sto kilometara na sat jer je bila magla i da je pokušao da izbegne sudar.

Đorđevski je zatražio da ne ponavlja ono što je već rekao istražnom sudiji.
- Ne osećam se dobro, ni fizički, ni psihički - rekao je Đorđevski.
Iako skrhan, Đorđevski je odgovorio na sva pitanja koja su mu postavljena o saobraćajnoj nesreći, u kojoj je pogunio, kao je rekao „njegov prijatelj Toše Proeski”. Ostao je pri tvrdnji da je tog jutra, džip vozio brzinom od sto kilometara na čas, a ne kako su utvrdili veštaci iz Hrvatske i Makedonije 171, odnosno 152 kilometara na čas. Objasnio je da je vozio sporo jer je bila magla.
- Iz daljine sam primetio kamion, koji se pomerao sleva nadesno. Vozio sam sredinom autoputa i pokušao da ga preteknem, ali je kamion zadnjim levim točkom udario džip. Pre udesa ablendovao sam vozaču kamiona, međutim, metalni branik već je ušao u krilo džipa. Čula se detonacija, pukla je guma, a džip se blokirao - rekao je Đorđevski i dodao da je pokušao da izbegne sudar, ali da je kamion udario u džip koji se nekoliko puta prevrnuo.
Đorđevski je naveo da tog jutra nije osećao umor, niti je bio pospan. Iako je bila pozvana da svedoči, u sudu se juče nije pojavila Ljiljana Petrović, menadžerka Tošeta Proeskog, koja je u nesreći povređena. Sredinom decembra, ona bi trebalo da se pojavi u sudu, a tada bi i svoje mišljenje o uzroku nesreće trebalo da daju i stručnjaci s Tehničkog fakulteta u Bitolju i Mašinskog fakulteta u Skoplju.

Izvor Blic
IP sačuvana
social share
Da nema dovoljno ludaka, nikada ne bi smo izasli na kraj sa pametnima!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Izgubljen među kvadrilionima nebitnih informacija

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1330
Zastava Negde iza sedam brda,sedam gora,sedam mora...
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Philips 
Nikada necu prezaliti njegovu smrt,ljudi znao sam ga lično!Upoznali smo se kad sam bio u Ohridu.Odličan dečko i moji prijatelji su ga znali pedeset buta bolje od mene!Beskonačno R.I.P.,a nikada se ne može isplakati onoliko suza koliko je potrebno za ovo!
Ajd da napravimo listu umrlih u 2008!Prokleta godina! Smile Smile Smile Smile :cry:xinfinity
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Nikada necu prezaliti njegovu smrt,ljudi znao sam ga lično!Upoznali smo se kad sam bio u Ohridu.Odličan dečko i moji prijatelji su ga znali pedeset buta bolje od mene!Beskonačno R.I.P.,a nikada se ne može isplakati onoliko suza koliko je potrebno za ovo!
Ajd da napravimo listu umrlih u 2008!Prokleta godina! Smile Smile Smile Smile :cry:xinfinity

Umro je u 2007.
« Poslednja izmena: 12. Dec 2008, 12:33:59 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple iPhone SE 2020
Makedonski veštaci tvrde:
Nepažnja vozača, a ne brzina izazvala smrt Tošeta Proeskog
Autor: Blic online | Foto:D.Danilović | 05.02.2009. - 17:13


Makedonski veštaci objavili su na sudu u Skoplju da je glavni uzrok nesreće u kojoj je poginuo makedonski pevač Toše Proeski nepažnja vozača Georgija Georgievskog, prenosi sajt Svevijesti.ba.

Do ponovnog veštačenja automobila VW Touarega, nakon veštačenja hrvatskih stručnjaka, vladalo je mišljenje da je zapravo brzina vožnje bila uzrok tragične nesreće 16. oktobra 2007, kada je nedaleko od Nove Gradiške preminuo popularni makedonski pevač.
"Brzina nije glavni krivac za nesreću, već neodgovarajuća reakcija vozača. Možda je zaspao, radio nešto drugo, slušao muziku", izjavio je sudski veštak Stoilko Zlatkovski za makedonsku televiziju TV A1.
Tošina menadžerka Ljiljana Petrović, koja je takođe bila u autu, ali je prošla s lakšim povredama, ipak se nije priključila tužbi i odustala je od traženja materijalne odštete, a advokat Tošinog prijatelja i vozača Georgievskog zatražila je da se veštačenje makedonskih stručnjaka poništi jer se razlikuje od hrvatskog.

Iako je makedonska pop zvezda preminula u 27. godini života, njegovi obožavatelji ga nisu zaboravili. Pevač je posthumno postao izvođač s verovatno najodanijom publikom. Njegov posljednji album "Igra bez granica", koji je objavljen u avgustu 2007, dostigao je zlatni tiraž u rekordnom roku, a Tošino rodno mesto Kruševo postalo je sveto mesto za sve one koji uživaju u pesmama "makedonskog anđela".

Iza njega je osim porodice i verne publike ostala i devojka, srpska rukometašica Andrijana Budimir. Iako je u poslednjem intervjuu na makedonskoj televiziji veče uoči nesreće rekao da nije ni sa kim u vezi, nekoliko dana nakon njegove smrti, Budimir (28), s kojom je bio u vezi od 2001. do 2004. godine, izjavila je da su njih dvoje, nakon kratkog raskida, ponovno bili zajedno kao i da su često govorili o venčanju, čak i deci.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Čuvaj se - pas ujedam!

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 1155
Zastava Pozarevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Samsung neki
Citam, i ne mogu da se ne setim corbinih stihova:
Sve to nije dobro, mrtvi nisu roba!
Pustite da mirno leze na dnu groba.
IP sačuvana
social share
Kažu da je život kao jednosmerna ulica, moj nekako više liči na kružni tok.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.116 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.