Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Razlike i slicn0sti izmedju islama i hriscanstva?  (Pročitano 25039 puta)
Svakodnevni prolaznik


Fortes fortuna iuvat!

Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 402
Zastava Negde iznad duge.......je sreća
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 2700
Mislim da ne vredi prichati o tome, kada nemaju svi isto mishljenje....  Smile
IP sačuvana
social share
PlayBoss
Pogledaj profil WWW Skype Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 2610
Treba razgovarati na normalan nacin? Danas je tesko na balkanu ikako razgovarati, a kamoli u granicama neke ljudskosti.

Slicnosti izmedju islama i hriscanstva postoje.
npr. islam priznaje sve Bozije poslanike, koje priznaje i hriscanstvo, s tim da hriscani ne priznaju zadnjeg poslanika, pecata svih poslanika, Muhammeda a.s. Islam priznaje i Tevrat (Toru), Zebur(Stari Zavjet) i Indzil (Novi Zavjet).
Bog je slao i ranije poslanike da uspostave mir i da uspostave vjeru u jednog Boga, ali su oni bili ubijani ili se istina nije mogla odrzati.
Sama Biblija kao sto se zna je izmjenjena nekoliko puta. Tako da se ne moze uzeti kao kompetentna knjiga. Jer u njoj ima dosta protivrijecnosti, a Bibilija se razlikuje od izdanja do izdanja,
npr. U jednom od izdanja Biblije pise da je faraona i faraonova vojska kad je isla za Musom a.s. (Mojsijem) potopljena u moru tj. da ih je more progutalo. Dok u Kur'an pise da je more izbacilo tijelo koje ce biti opomena svim buducim narodim

Kur'an se osvrce na zadnje trenutke faraonovog zivota sa preciznoscu. On kaze:
"A on, kad se poce daviti, uzviknu: "Ja vjerujem da nema Boga osim Onoga u kojeg vjeruju sinovi Israilovi i ja se pokoravam."
"Zar sada, a pre si neposlusan bio i razdor sijao?"
"Danas cemo izbaviti samo tijelo tvoje da bi bio poucan primjer onima poslije tebe - ali mnogi ljudi su ravnodušni prema Nasim poukama."(Junus, 90-92)
Tijelo faraona su engleski istrazivaci (1898 god) izvadili iz ukopanog crvenog pijeska i odnijeli u muzej `British`.
Metode upotrijebljene za ispitivanje godina ovog tijela ne daju isti rezultat. Medjutim 14 metoda potvrdjuju da ono ima najmanje 3.000 godina i da je iz doba Musaa a.s.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Dosta mi je cudna cinjenica da puno ljudi bilo muslimana ili hrišćana se zaplice oko ove tame koja jeste malo slozena ali nikako se nemoze reci da je nejasna.

Naime Kuran je vrlo konkretan kad su u pitanju "ehlikitabije" ili ti Židovi i Kršćani koje on naziva "ehlikitab" ili ti pripanici knjige tj. narodi koji imaju bozanske knjige misleci pri tome na Jevanđelje i Toru.

On  vrlo cesto govori o Isusu pri cemu postoje i dva poglavlja Imranova porodica ( Imran je otac Marijin) koja se spominje kao blagoslovljena porodica , i Merjem tj, Marija.


Tako se u suri Maryam stih 16-22 kaze :


"Utječem se Milostivom od tebe, ako se Njega bojiš!" - uzviknu ona.
"A ja sam upravo izaslanik Gospodara tvoga" - reče on - "da ti poklonim dječaka čista!"
"Kako će imati dječaka" - reče ona - "kad me nijedan muškarac dodirnuo nije, a ja nisam nevaljalica!"
"To je tako!” - reče on. "Gospodar tvoj je rekao: ’To je Meni lahko’, i zato da ga učinimo znamenjem ljudima i znakom milosti Naše. Tako je unaprijed određeno!"
I ona zanese i bremenita se skloni daleko negdje.
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Dakle prethodni  stihovi su dijalog između Marije i anđela koji joj saopstava vijest da će roditi Isusa.

Slicno je i u Imranova porodica 45-53:

A kada meleki rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih, Isa, sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih;

on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"-

ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: ’Budi!’ - i ono bude."

I poučiće ga pismu i mudrosti, i Tevratu i Indžilu,

i poslati kao poslanika sinovima Israilovim: "Donosim vam dokaz od Gospodara vašeg: napraviću vam od ilovače nešto poput ptice i puhnuću u nju, i biće, voljom Allahovom, prava ptica. I iscijeliću slijepa od rođenja, i gubava, i oživljavaću mrtve, voljom Allahovom, i kazivaću vam šta jedete i šta u domovima svojim gomilate; to će, uistinu, biti dokaz za vas, ako pravi vjernici budete;

i da potvrdim istinitost Tevrata, objavljenog prije mene, i da vam dopustim nešto što vam je bilo zabranjeno. I donosim vam dokaz od Gospodara vašeg - zato se Allaha bojte i mene slušajte -

Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!"

A kada se Isa uvjerio da oni neće da vjeruju, uzviknuo je: "Koji će biti pomagači moji na Allahovom putu?" - "Mi" - rekoše učenici - "mi ćemo biti pomagači Allahove vjere, mi u Allaha vjerujemo, a ti budi svjedok da smo mi poslušni Njemu.

Gospodaru naš, mi u ono što Ti objavljuješ vjerujemo i mi poslanika slijedimo, zato nas upiši među vjernike!"

IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Mislim da nema potrebe da nastavim da citiram Kuran jer ko to zeli prijevod moze lako da nađe na internetu , ali sa moje tacke gledista kao muslimana stvar je ovakva.

Bog je stvorio Adama i Evu i od njih cijelo covecanstvo.  Ljudi su grijesili i zaboravljali na Boga i istinu , te ostavljali bozije zakone te im je on slao svoje Poslanike ili kako ih hrišćani nazivaju Proroke koji su upucivali ljudi na pravi put. Posto su i Biblija i Kuran od istog stvoritelja normalno je da o istim Poslanicima imaju vrlo slicna kazivanja , o Mojsiju , Noji itd.

Poenta stvari po meni je u cinjenici da se potreba za novim Poslanikom javljala zato sto su ljudi ostavljali ili zapostavljali tokom vrjijemena upute predhodnog poslanika , a mozda i zbog tehnicko-tehnoloskih uslova nisu bili u mogucnosti da sacuvaju neizmenjenu poslanicu kojiu bi im poslanik ( Noje , Josip , Jakob ,Abraham  , Mojsije ...) donio od Boga.

Odatle i periodicno javljanje Proroka koje je opisano i u Bibliji i u Kuranu. Do ovog mjesta Islam i Hriscanstvo se skoro u potpunosti podudaraju.

Sustinska razlika nastaje kod Isusa. Naime muslimani tj. Kuran za njega kaže da je on jos jedan u nizu poslanika koji su dosli da sa uputom gospodara svoga da izvedu ljude iz tmine neznanja na svijelo vjerovanja u svoga stvoritelja.On se doduse istice kao jedan od 5 najodabranijih i Allahu najblizih poslanika ali mu se u potpunosti nagira bilo kakvo  bozansko svojstvo.
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Mislim da ne vredi prichati o tome, kada nemaju svi isto mishljenje....  Smile
Pa kad bi svi imali isto, ne bi imalo smisla razgovarati...
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Ovdje bi hteo ( ako mi dozvolite ) da ukazem na jednu cinjenjenicu koje nazalost nisu svjesni ni mnogi muslimani prevashodno zbog nepoznavanja svoje vjere , naime u islamu se osim sto je kategoricki Kuranskim tekstom zabranjeno naturati nekom vjeru islam ( " U vjeri nema prisile , pravu put se jasno razlikuje od zablude" ) i sustinski na mnogo mjesta istice da vjera dolazi od Allaha i da je samo On taj koji određuje ko ce koje vjere biti  , te stoga ni Boziji poslanik Muhamed neka je mir na njega , nije mogo uprkos velike volje preobratiti svog strica ebu taliba na islam ( iako mu je doticni bio veliki pomagac i prijatelj) .

Dakle na muslimanu je jedino da kaze ono za sta on smatra da je istina . Nasa nas vjera uci da je Bog svoritelj svakog covjeka i da se on brine o njemu i da ce on odluciti sta ce on biti , normalno istina je jedna i onaj ko je promasi hmmmmmmm neka mu se Allah smiluje.

Stoga mi cesto smeta " vulgarno i nametljivo" prezeniranje bilo koje vjere i ideologije .
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Једна стара радост - Зора Новог дана

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6599
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Po mojem mishljenju (Islamskom mishljenju), Bog je Isusu (Isa-u) dao knjigu kojom ce da uchi ljude pravoj vjeri, ali....ljudi ga nisu shvatili, i pomislili su da je on Bozji sin (chitala sam u Bibliji da je Isus rekao: Svi smo mi sinovi Bozji), jer nisu dobro shvatili shta je tim hteo da kaze.......rekao je da je sve njih stvorio Bog (oni u to u pochetku nisu verovali, verovali su u kipove). Tako je nastalo Hrishcanstvo, pa je Bog slao druge Poslanike kako bi neki od njih uspeo da ljude prizove u pravu veru. Muhammed a.s je to uspeo, i konachno su ljudi shvatili (neki-tj.Muslimani) kako su nastajale sve predjashnje vere. Po tome Kur`an je jedina knjiga koju ljudi nisu izmenili (sve ostale su izmenjene - npr. Biblija je nadogradjivana, dodate su mnoge istorijske priche i pesme, i sada vishe lichi na istorijsku chitanku, nego na knjigu koja ljude uchi nekoj veri)... Bez uvrede...to je moje mishljenje! Smile

Има логике у таквом мишљењу. Занимљиво је међутим да монофизитски југ (од Сирије до горњег Египта) први прелази у ислам, односно они хришћани који су веровали како Христос има само божанску природу - види: Монофизити. Недавно сам гледао на телевизији једног нашег ђакона, иначе мог комшију, који је одлично говорио о "монофизитском Истоку, где се човек губи у Богу"... То би био неки дубљи смисао.
Лично верујем да смо сви ми деца Божија, и није ми логична ту нека искључивост. Бог није ни бео, ни црн, ни жут, па не знам зашто би имао сина који је дошао из једног одређеног народа. Ако можемо говорити о неком тројству - то су онда Бог Отац (демијург), Свети Дух и Логос (у Библији Јованово Јеванђеље).
Сцена у којој неписмени Мухамед прима Реч (Кур'ан) са неба где је исписан ватреним словима је заиста импресивна (то је иначе устав Сауди Арабије - устав који није писао ниједан човек). Према легенди тако је настало арапско писмо, ако се не варам. Узгред, све "нације" (вероисповести) настале у тој блискоисточној култури и под њеним утицајем су одмах стварале своје писмо (а није увек било тако). Рефлекс тога имамо и данас у Србији где је многима битна ћирилица као одлика идентитета.

Сад кад сам рекао доста похвалног, рећи ћу и нешто мање похвално. Не разумем обичаје муслимана. Не знам од каквог је значаја "каменовање демона", које је крај хаџилука, иначе обичај због кога много људи изгине у гужви. Забрана једења свињетине је значајна за одређену климу, не видим ништа универзално у томе. Самоповређивање које практикују неки муслимани као "доказ вере" ме такође не импресионира. Најзад само клањање ми јесте логично (најзад, реч ислам се преводи као потчињавање), али то није део моје културе.
Лично ми је много ближи Његош који је одбио да целива окове у којима је био свети Петар уз речи: "Црногорци не љубе ланце".
IP sačuvana
social share
У свом срцу он чува путеве мира, али ипак држи своје оружје у приправности... То је живот самураја, начин на који зарађује своју одећу, храну и заклон; при том се његово срце одмара, а он је спреман да на дуге стазе отплаћује своје обавезе према господару и свој дуг према родитељима...
Наша храброст у рату плашила је странце. Нас странци никада нису поробили, нити су нам одузели земљу.
Јамага Соко
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Sto se tice kamenovanja demona tokom hadža treba reći da hadž kao obred ima svoje farzove ( tj obaveze) i sunete ( stvari koje je lijepo uraditi ali nije neophodno )  , kamenovanje demona je je ovo drugo te je samo sibolicni gest i nema veci znacaj od toga ( a sto se tice pogibija to je krivica lose organizacije saudijskih vlasti i nema bas nikakve veze sa vjerom ) , sto se samopovredživanja tice to je obicaj nekih sekti i nema nikakvih potvrda niti u kuranu niti u zivotu naseg poslanika pa ga ja smatram kao i ti guposću i uz to i velikim grijehom jer se vjeri pripisuju stvari od kojih je ona cista .

Gore navedene primedbe su manje vise jasne stvari  , te si tek na kraju zaintrigirao moju malenkost primedbomo lancima .
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Nokia 
Dakle Islam je dosao da izvede ljude iz ropstva robovima u ropstvo gospodaru robova.

Boziji poslanik Muhamed neka je mir na njega , nije dozvoljavao da mu ljudi ustaju iskazujuci mu postovanje kad bi negde usao  niti da mu ustupe mjesto za sjedenje u nekoj prostoriji i sl.

Svi znamo da je Meka tj. Kjaba najsvetije mjesto muslimana ali po jednom predanju se kaze da koliko god da je ona velika kod Allaha dostojanstvo jednog vjernika je kod njega jos i vjece.

Dakle mi robijemo Alahu i nikome drugome i postujemo dostojanstvo svakog covjeka jer tako mi Allaha i on postuje vjernicko dostojanstvo pa kako da ga mi ne postujemo .

Dakle ako taj tvoj Njegos nije dozvoljavao da mu se niko klanja niti na bilo koji nacin osim po radnom mjestu bude ispod njega ( dakle po odeci , hrani , kuci u kojoj je zivio , dali ga je neko sluzio isl )onda mu svaka cast u protivnom je to bila suplja prica , jer onaj ko pogazi cast jedna covjeka kao da je pogazio cast svih ljudi.

IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.