Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 22:44:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Just do it!  (Pročitano 5502 puta)
10. Maj 2005, 00:12:46
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
ropstvo našeg doba.

"Struktura cijene proizvoda koje kupujemo (udjeli u cijeni tenisice od 100 Eura):

plaće radnika: 0,50
troškovi proizvodnje: 1,50
reklamiranje prodavača: 2,50
profit za kooperanta: 3
transport i carina: 5
reklamiranje branda: 8
materijal: 8,50
istraživanje: 11
troškovi prodajnog i skladišnog prostora: 12
profit za vlasnika branda: 13
porez na dodanu vrijednost: 17
plaće prodavača: 18"


Još brojaka:

"2,46$ - dnevni minimalac u Indoneziji. Nike je priopćio da je previsok

1,2$ - cijena 12 sati rada u Nikeovih radnika u Kini

10,48$ - kazna za veće pogreške radnika u Kini

16 - prosjek godina žena koje rade za Nike u Indoneziji (26 - dob u kojoj se žene većinom otpušta jer su prestare)

1,60$ - dnevna zarada Nikeovih vijetnamskih radnika
2,10$ - cijena triju jednostavnih obroka u Vijetnamu

12 - broj Vijetnamki koje su se onesvijestile nakon što su za kaznu morale trčati po dvorištu tvornice"


"U izvještaju na 108 stranica Nike priznaje zlostavljanje radnika - od prisilnog prekovremenog rada do zabrane pijenja vode. ... Između 25 i 50 posto tvornica u toj regiji (Aziji, op.a.) ograničava radnicima odlazak na toalet te pristup pitkoj vodi tijekom radnog vremena. Isti postotak radnicima ne odobrava niti jedan slobodan dan u tjednu.
U više od polovice Nikeovih tvornica u južnoj Aziji i više od četvrtine u svijetu zaposlenici rade više od 60 sati tjedno. Oko 25 posto tvornica kažnjava radnike koji odbijaju raditi prekovremeno, a jednako tako četvrtina tvornica radnicima plaća manje od legalnog minimalca u određenoj državi."

(citati iz Jutarnjeg lista)

Zanimaju me etičke implikacije ovog problema. Što čovjek treba činiti u svijetu u kojem se ovakve stvari događaju svakodnevno, u kojem je sloboda ideal i svetinja, a stvarnost je prepuna ropstva.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
Postoji za to jedna prosta rec:

eksploatacija

Da prosirimo: nehumana eksploatacija.

Nazalost i neizbezna stvarnost. Postoje grupe koje bojkotuju proizvode proizvedene na ovaj nacin, bas konkretno Nike, recimo u USA. Medjutim, te grupe nisu dovoljno glasne da bi se nesto postiglo. Sve zavisi od same korporacije - neke mnogo eksploatisu, neke malo, retke su one koje ne eksploatisu.

Covek kao pojedinac moze samo da bojkotuje robu pomenute firme. Vise ljudi zajedno mogu da dignu dovoljnu buku koja bi izazvala smanjenje prodaje patika sto bi nateralo management firme da preispita svoje plate i odnos prema radnicima. Tu je naravno i pritisak na vladu, mada sumnjam da nesto moze da se uradi po tom pitanju, jer velike firme redovno lobiraju u Vasingtonu i Briselu.

Sve u svemu, slaba vajda da nesto moze da se uradi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Citat
Zanimaju me etičke implikacije ovog problema. Što čovjek treba činiti u svijetu u kojem se ovakve stvari događaju svakodnevno, u kojem je sloboda ideal i svetinja, a stvarnost je prepuna ropstva.     


Moto engleske kraljice Elizabete I. je bio Aut ferias, aut feri. Ne feriaris feri.(Ili udari ili ćeš biti udaren. Da ne budeš udaren, udari.)

Lijepo si ironično napomenuo "slobodu i demokraciju". Međutim psihologija današnjeg čovjeka je takva. Uzmi samo mladenačku poeziju. Koje su dvije osonovne tematike, dva osnovna pokretača? Ljubav i društvena angažiranosti. Međutim, svaki onaj mladac koji piše o pravdi u svijetu i lažnom moralu, kad pročita ovo što si napisao i shvati da je to istina, da vijetnamska djeca pate, šta napravi? Ne objesi Nike tenisice na klin, nego batali pisanje.

Gdje su danas "šezdesetosmaši" i "vudstokovci", oni koji su se najglasnije zauzimali za "slobodu"? Sjede u Nike-Coca Cola-McDrek uredima i u stožerima američke, francuske, britanske i drugih vojski i smišljaju gdje iduće udariti.

A bitno je da smo nas dvojica i oni koji misle kao mi, zatucani. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
Citat
Moto engleske kraljice Elizabete I. je bio Aut ferias, aut feri. Ne feriaris feri.(Ili udari ili ćeš biti udaren. Da ne budeš udaren, udari
Citat
Nadam se da će se ove izreke uskoro sjetiti potomci podanika kraljice Elizabete.
Ne mogu za sebe reć da sam bezosjećajno govno, smetaju mi patnje ljudi, ali nekako mi sve manje smetaju što su ti ljudi dalje od mene. Moja empatija slabi na kilometraži i na tome koliko je tko meni sličan ili nije. To nije ljudski to nije pošteno, neki bi to nazvali i rasizmom, ali što ja mogu kad više volim svoje nego tuđe i što me zapravo lagano zaboli što u Koreji jedu pse i što u Kini i Vjetnamu ekipa radi dok ne crkne i što se Japanski vozači ubijaju ako njihov vlak ne stigne na vrijeme i što se u Africi međusobno razvaljuju Hutsi i Tutsi ili kako se već zovu ta plemena. Žao mi je, ali shit happends!!!
Ali sranja koja su se počela događati kod nas u Europi, to da u svakoj državi vlada sve veća nezaposlenost i recesija, to da zatvaraju tvornice jer se ne isplati proizvoditi tu zbog preskupe radne snage. To je već problem koji me zabrinjava, što ta banda očekuje da mi lučonoše civilizacije i napretka sutra radimo za šaku riže i 2 deci čiste vode da se i mi pretvorimo u azijate. Mislim da se i Elizabeta okreće u grobu kad vidi kako razmišljaju o zatvaranju tvornice Rovera.
Zar smo se mi za to borili, zar za takvu jednakost. Ne hvala!
Meni se one brojke nikako ne sviđaju jer sutra vidim da će možda i moji potomci živjeti u istim govnima.
Zato: Aut ferias, aut feri. Ne feriaris feri.(Ili udari ili ćeš biti udaren. Da ne budeš udaren, udari!)
   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Zvezda u usponu


Legum servi sumus ut liberi esse possimus.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2135
Zastava tako blizu, a tako daleko
mob
SonyEricsson 
Kapital nema naciju.

Toplo preopručam Kenetha Galbraitha. Mislim da se da naći u knjižnicama.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
... neki bi to nazvali i rasizmom, ali što ja mogu kad više volim svoje nego tuđe i što me zapravo lagano zaboli što u Koreji jedu pse i što u Kini i Vjetnamu ekipa radi dok ne crkne ... Žao mi je, ali shit happends! [sic!]

Ali sranja koja su se počela događati kod nas u Europi, to [...] je već problem koji me zabrinjava, što ta banda očekuje da mi lučonoše civilizacije i napretka sutra radimo za šaku riže i 2 deci čiste vode da se i mi pretvorimo u azijate...

Kineska civilizacija je daleko najduza po neprekidnom trajanju ljudska civilizacija, a uostalom i jedna od 8 najranijih na svetu (Lepenski Vir, Egipat, Stonehenge jesu stariji ali su se davno i zavrsili).

Kina je imala hartiju, barut, slozeno pismo, ogromne brodove koji su dolazili do Amerike vise stotina godina pre Evropljana.

Dakle, tesko bi evropski rasisti mogli da se kvalifikuju kao bilo kakve luconose u odnosu na Kinu -- pa cak i u odnosu na Indiju (koja je takodje rano pocela -- sa npr. kupatilima 1500 godina pre Krita, dugo trajala, ali je imala prekid kad su je okupirali prvo muslimani, a kasnije i Britanci).

Cak i civilizacije Juzne Amerike su imale mnogo sta prilicno ispred dometa Evropljana pre samo 500 godina (dok ih evropski pljackasi nisu unistili)  -- npr. kalendar, rudarstvo (zlato) i poljoprivredu (paprika, paradajz itd. a narocito krompir i kukuruz koji su postali osnovna hrana u Evropi).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Niko nije rekao da je zivot fer.
Citat
2,46$ - dnevni minimalac u Indoneziji. Nike je priopćio da je previsok
1,2$ - cijena 12 sati rada u Nikeovih radnika u Kini
Ne tako davno ni ovde nije bila nista bolja situacija, a nisi imao big brothera koji ti je sweo na kicmu i tera te da radis, radio si na istom mestu coe zivot a imao si platu od 5 maraka mesecno, pa posle kad se kao situacija sredila 50ak... i sta sad... oni bar znaju za sta rade... ono sto oni naprave nosi pola sveta, a da imaju bolje od toga ne bi radili tu, dakle da im je lose, mozda i jeste, ali posto bolje nema bas i nemaju neko pravo da se bune.
Slazem se ja da je to neljudski, ali to je isto kao sto fizikalac ceo zivot radi za ono sto jedan student sa par klikova misa mozda nacrta.. ali opet to je zivot.
Znak Nike je placen studentu 30$, znak MS Windowsa isto tako studentkinji designa neku slicnu cifru.. to su znakovi koji su ne obisli svet nego su prepoznatljiviji od licnostima na novcanicama u vecini zemalja...

Life is a bitch, get used to it, try being above it, or live with it.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 57
Svi veliki revolucionarni tehnički izumi u modernom svijetu su se dogodili u Europi i Americi, svi velika društvena dostignuća su izborena i stvorena u Europi i Americi. Antički svijet je odavno nestao, a svijet današnjice su stvorili europski narodi i to najčešće nošeni željom za profitom koja je podupirana snažnim nacionalizmom. Da nije bilo europske ekspanzije Kinezi bi i dalje jeli rižu, indijanske civilizacije bi i dalje prinosile ljudske žrtve bogovima i ne bi znale za kotač. A hindusi u Indiji bi živjeli u strogo odjeljenim kastama u kojima i danas žive.
To da kapital nema naciju je istina, ali vlasnici kapitala je imaju, barem su je do nedavna imali. U vremenu prije pada Berlinskog zida, u vremenu prije liberalizacije tržišta Kine vlasnici su imali naciju, jer ih je jedino država štitila od bauka komunizma; u vremenu prije komunizma vlasnici su imali naciju jer su ljudi živjeli u policentričnom svijetu u kojem su se sukobljavali Britanci, Njemci, Francuzi, Amerikanci Rusi za svoj dio kolača. Dakle postojao je sukob koji je tjerao vlasnike da se okupe oko države koja će im davati sigurnost za njihov kapital. U to vrijeme postojali su imperiji koji su se sukobljavali, a što ih je primoravalo da svoje povlaštene mase (pripadnike nacije) drže zadovoljnim.
Danas postoji samo jedan imperij, on nije prostorno određen - ne radi se o SAD-u iako je u SAD-u najača poluga tog imperija. Dogodilo se ono čega su se komunisti najviše užasavali dogodilo se ostvarenje ovog pokliča: "Kapitalisti svih zemalja ujedinite se!" To je program globalizacije, ujedinjenje tržišta i okrupnjivanje kapitala. U takvoj konstalaciji snaga gubitnici su svi oni koji nisu vlasnici, dakle Azijati koji su prisiljeni raditi u takvim tvornicama, budući da je njihovu poljuprivrednu proizvodnju od koje su do sad pristojno živjeli uništio neki korumpirani političar te azijske zemlje u suradnji s korporativnim vlasnicima kapitala sa Zapada. Gubitnici su ljudi na Zapadu koji gube svoja radna mjesta jer ona sele na Istok, jer gube svoja socijalna prava koja država više nije u mogućnosti plaćati. Gubitnik je na koncu i sama nacionalna država jer da bi opstala mora dati dio svog suvereniteta nekoj nad-državi (EU). Na gubitku su svi osim onih koji imaju kapital i onih koji taj isti kapital dobivaju da bi održavali stanje onakvim kakvo ono jest, a to su: mediji zajedno sa industrijom zabave, reklamnim agencijama i menadžerima na Zapadu, to su vojska SAD-a i lokalne vojske koje sprečavaju pojavu "nestabilnosti u regiji" (jeste li primjetili da je stabilnost postala važnija od mira, jer mir je važan ljudima, a kapitalu je važna stabilnost), tu su i korumpirani političari i kupljeni znanstvenici.
I da se vratim opet na početak lučonoše civilizacije se ne smiju pomiriti s time ; i nije mi prihvatljiv ovaj  Američki reklamni trik koji bi trebao smiriti i istovremeno pružiti lažnu nadu masama
Citat
Life is a bitch, get used to it, try being above it, or live with it.
Mi Europljani smo uvijek težili solidarnosti s onima koje smo smatrali vrijednima iste, naša je veličina što se kroz život ne probijamo sami kao što to čine Amerikanci. Europske zemlje i danas imaju kakvo takvo besplatno zdravstveno osiguranje, a Ameri to nikad nisu imali. Nadam se da će to uskoro shvatiti, iako za te nade ne postoji nikakvo opravdanje. Nama ne preostaje nego se nadati da će što više ljudi primjeniti Elizabetin moto i da će ovakvom razvoju stanja doći kraj
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Evropa je u odnosu na Kinu ono sto je drumska krcma u Brckom u odnosu na Versailles.

A USA je u odnosu na Kinu ono sto je poljski klozet (outhouse) u toj istoj krcmi u Brckom u odnosu na katedralu svetog Pavla u Londonu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

357 kume, 357...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 1503
evropa je do skoro zaostajala prilicno za usa.. Smiley btw. jel' neko ukapirao film matrix?
IP sačuvana
social share
Be sociable - have a Pepsi
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 22:44:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.