Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:31:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 14 15 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Shta mislite o vlasima?  (Pročitano 14978 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Saglasan sa Milanom
Do sada si nam na ovom topiku gradila sliku o Vlasima "za koje svi znaju da su slozni i puni para".
Ja sam za Vlahe cuo samo da pricaju nekim, da izvines groznim jezikom i da zive na nekim planinama na jugoistoku Srbije.
To je sve
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Apple 
Eto malo informacija Smile

Naziv Vlah: U doba kada su rimljani osvajali Balkan, na Balkanu je bilo i dosta Keltskih plemena koji su se bavili vadjenjem rude. Kod nas ih je bilo dosta oko danasnjeg Bora i oko Majdanpeka. Za njih istorija belezi da su prvi koji su se odrekli svoje kulture i da su prvi romanizovan narod u istoriji. Najvece keltsko pleme koje je bilo na Balkanu se zvalo Wallacholz. To ime kasnije postaje sinonim za sve romanizovane narode. Taj izraz se koristio u vecem delu evrope za Italijane, Rumune itd sve do 19-tog veka.
Nesporazum oko naziva Vlah u vreme Turaka:
Turci su relativno lako prodrli na Balkan i kasnije su mucili muku sa osvajanjem Austro-ugarske. Posto su lokalni narodi (misli se uglavnom na Srbe) sa cije su teritorije napadali Austro-ugarsku gajili samo svinje, Turci su imali problem sa ishranom. Vlasi su bili jedini koji su gajili stoku na celom Balkanu. Posebnom uredbom turska vlast postavlja Vlahe u povlascen polozaj, tj. nisu smeli biti ubijani i kaznjavani i bili su im manji porezi ukoliko gaje stoku. Zato se naziv Vlah vezuje za stocara (to je ono sto se kod nas uci u skoli). Takva situacija nije odgovarala ni lokalnim turskim vlastelinima, niti okolnim narodima, pa odatle postoji izvesna mrznja prema Vlasima i naziv Vlah u jezicima tih naroda postaje pogrdan.

Izjasnjavanje kao Vlah je u Srbiji ukinut u periodu 1900 - 1915 godina. Sve Vlaske crkve su srusene i popovi rascinjeni i SPC gradi svoje crkve i postavlja svoje popove. Pod kraljem Petrom I vlasima se menjaju prezimena da lice na srpska ( Ispas - Ispasojevic, pa kasnije Spasic). Posle II sv.rata, sredinom 50-tih godina, komunisticka vlast forsira da se vlasi izjasne kao narodnost, samo da bi se umanjio broj srba (vlasi se vec racunaju kao srbi u popisima) jer su Srbi bili vecina u Jugoslaviji. Medjutim, cine gresku i teraju Vlahe da se izjasne kao Rumuni neznajuci za jednu istorijsku cinjenicu. Kada su turci napali drzavu Vlasku, Vlad Cepes (cuveni Drakula) odlucuje da prepusti deo preko Dunava turcima(danasnja Istocna Srbija) i da brani samo teritoriju iznad Dunava (danasnja Rumunija). Zbog te izdaje Vlasi se odricu ostatka nacije (sa kojom su i inace vezani bili samo istim jezikom, ne i poreklom) i dolazi do razdora jer su ostavljeni turcima na milost i nemilost. Da se vratim u 50-te godine: Vlasi odbijaju da se izjasne kao Rumuni i kao kontra-efekat, svi su se izjasnili kao Srbi.
Pocetkom raspada YU, kao i sa bilo kojom krizom u svetu, svako se seti nekog svog porekla, tako da je opet pokrenuto to Vlasko pitanje itd.
Vlaski jezik je vec dobrim delom izumro (teritorija gde zive Vlasi je potpala pod Srbiju 1856 godine) i prenosi se iskljucivo usmeno. Vlasko pismo se ne koristi vec vise od 400 godina (grcki alfabet prilagodjen Vlaskom jeziku)…
Malo je sada kasno da se sada spominje bilo sta vise oko toga.
Za jos koju godinu vise niko nece znati da prica Vlaski.


« Poslednja izmena: 14. Dec 2007, 22:27:21 od nedostizna »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Nepoznat
Browser
SAMSUNG-SGH-Z400 1.0
svaka ti cast nedostizna ! Skidam ti kapu ! Treba izdrzati ove napade i uvrede upucene na tvoju adresu i adresu svih vlaha.  Sve najlepse i samo tako nastavi! Ja sam uz tebe! I da znas da obozavam VLAJNE!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 70
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia N95
nista
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Apple 
I da znas da obozavam VLAJNE!

Pa onda, blago vlajnama Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 79
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
E tako! Svaka cast na textu! I za uvid nikoga nisam napadao pa da bi se branio! I ja sam jos odavno reko da volim vlajne!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 110
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
E tako! Svaka cast na textu! I za uvid nikoga nisam napadao pa da bi se branio! I ja sam jos odavno reko da volim vlajne!!!

ma volis Ti sve sto je zensko Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 79
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
Ima i tu istine Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Ona saradnja sa turcima mi je nesimpaticna, ali posto je to bilo jako davno- zaboravicemo.
Vlajna, otkucaj, nam nesto na vlaskom:)
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


I tako...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 38246
Zastava Šta te se samo tiče!?
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Motorola DynaTAC 8000X
Otkucala bi kad bi znala!  Smile  Smile  Smile
Ona je Vlah,ko što sam ja Egipćanin.  Smile
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 14 15 17
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:31:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.131 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.