Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Presretnut telefonski razgovor. Karadzic najavljivao pokolj.  (Pročitano 9393 puta)
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
O politici bilo koje države. Kao pravnik mogu ti reći sledeće: Ustav SFRJ iz 1974 godine u preambuli daje pravo naroda na samoopredeljenje do otcepljenja, to je tačno. Ipak, u daljoj razradi ovog prava se izričito kaže sledeće:" ovo pravo se može realizovati na sledeći način:1) u okviru postojećih republičkih granica, bez prava na povredu teritorijalne celovitosti bilo koje republike 2) republike imaju pravo na samoopredeljenje do otcepljenja samo ako se sa tim slože i ostale republike konsenzusom(tj. jednoglasno). 3) republike nemaju pravo da pretenduju na bilo koji deo koji je izvan administrativno priznatog dela teritorije. Dakle, pravo na otcepljenje je bilo zamišljeno samo kao fikcija, kao forma kojom će se smiriti strasti posle događaja iz 1971.
Nije u pitanju nikakav "moj ćef". Mislim da svaki razuman čovek treba da bude protiv svakog nacionalizma. Toliko.


Bravo Shogun! Smiley
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1867
U stvari mi i dalje nije jasno sta ti smatras pod nacionalizmom,kad ga vidis toliko lose...ko kaze da mora da preraste u mrznju prema drugim nacijama
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Nacionalizam ima puno definicija, ali mislim da bi otišli predaleko ako bi počeli priču o tome. Za mene je nacionalizam kad se ljudi bore samo za etničku, nacionalnu državu, kad u prvi plan  samo i jedino ističu pripadnost naciji, a zaboravljaju da je svako od nas na prvo mestu čovek, ljudsko biće... Ok, nisam ja protiv čuvanja jezika, kulturne baštine, vere svakog naroda, ali isticati to uvek i mahati sa tim kao ordenjem za mene je malo neukusno. Nacionalista u svojoj osnovi nosi sebičnost, jer uvek ističe samo svoju naciju, nije u stanju da vidi ništa dalje od toga. Samim tim vrlo često prelazi u šovinizam, mržnju prema drugim nacijama. Ajdemo iskreno: kakva je konkretna korist bilo kom čoveku u bilo kojoj državi od nacionalne himne, zastave, grba, od toga što će stalno vikati: "ja sam Srbin, ja sam Hrvat!", kakva korist od stalnih sukoba za neko besmisleno, malo parče obične zemlje zvane "nacionalna teritorija"??? Kad se jednom uđe u taj krug, teško se iz njega izlazi draga moja, ljudi gube vreme, energiju, živote, stalne napetosti, stalno nepoverenje... jer nacionalista nikad nije zadovoljan rešenjima za "interes njegove nacije". Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
PS: Ovo se odnosi na svaki nacionalizam, u bilo kojoj državi na svetu. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Ok, nisam ja protiv čuvanja jezika, kulturne baštine, vere svakog naroda, ali isticati to uvek i mahati sa tim kao ordenjem za mene je malo neukusno. Nacionalista u svojoj osnovi nosi sebičnost, jer uvek ističe samo svoju naciju, nije u stanju da vidi ništa dalje od toga. Samim tim vrlo često prelazi u šovinizam, mržnju prema drugim nacijama. Ajdemo iskreno: kakva je konkretna korist bilo kom čoveku u bilo kojoj državi od nacionalne himne, zastave, grba, od toga što će stalno vikati: "ja sam Srbin, ja sam Hrvat!", kakva korist od stalnih sukoba za neko besmisleno, malo parče obične zemlje zvane "nacionalna teritorija"? Kad se jednom uđe u taj krug, teško se iz njega izlazi draga moja, ljudi gube vreme, energiju, živote, stalne napetosti, stalno nepoverenje... jer nacionalista nikad nije zadovoljan rešenjima za "interes njegove nacije".


Roditelj u svojoj osnovi nosi sebičnost, jer uvek ističe samo svoje dete, nije u stanju da vidi ništa dalje od toga. Samim tim vrlo često prelazi u mržnju prema drugoj deci.

[H]Ajde[(mo)] iskreno: kakva je konkretna korist bilo kom čoveku u bilo kojoj porodici od slike, i crteza koje je njegovo det napravilo, od toga što će stalno vikati: "ja sam Markova majka, ja sam Milicin otac!", kakva korist od stalnih sukoba za neko besmisleno, malo parče obične zemlje zvane "privatna kuca ili stan"? Kad se jednom uđe u taj krug, teško se iz njega izlazi draga moja, ljudi gube vreme, energiju, živote, stalne napetosti, stalno nepoverenje... jer roditelj nikad nije zadovoljan rešenjima za "interes njegovog deteta".


============

Kako nam zvuci? Meni ne narocito dobro.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Pa ako bi se se u porodici preslikavao "nacionalistički način razmišljanja" onda to zaista ne bi bilo dobro, bilo bi katastrofalno... Osim toga poređenje ti je više nego loše: porodica počiva pretežno na krvnom srodstvu, a nacija je apstaktna celina. Roditelj i dete su najčešće biološki ista krv, pa je sasvim normalno da se svaki roditelj bori za svoje dete. A gde ti vidiš krvnu povezanost unutar jedne nacije, a??? Mislim... kad već upoređuješ, onda bar traži racionalne veze, a ne iracionalne i apstraktne.  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
PS: Još jedan primer: Upoznaš dve osobe, jedan Srbin, a drugi Amer. Ispostavi se da sa "nacionalnim srodnikom" nemaš ama baš ništa zajedničko, a da sa Amerom možeš da budeš pravi ortak. Po tvojoj logici treba ipak više poštovati svog "nacionalnog srodnika", samo zato što je Srbin, a ne onu osobu sa kojom imaš više sličnosti(devojka, drug...)??? Kako nam zvuči??? Meni nimalo pozitivno. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Nisam uopste to rekao.

Rekao sam da je osecanje pripadanja legitimno pravo bica -- bilo ono pripadanje porodici (roditelji/deca, braca/sester, baba/unuk itd.), naciji, nadnacionalnoj drzavi, religijskoj grupi, polu, seksualnoj orijentaciji, generaciji, ljudskom rodu, zivim bicima.

Ko si ti da odredis da je jedno od njih pogresno?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 673
Ja sam običan čovek, koji iznosi svoj stav, baš kao i ti... Osim toga mislim da su moji argumenti ubedljiviji od tvojih. Ali, to trenutno i nije toliko važno. Ti imaš pravo na svoj stav, iako mislim da je pogrešan i utemeljen na prilično malom znanju... Kako možeš upoređivati egzistencijalnu borbu čoveka-pojedinca, njegovu pripadnost porodici sa nekakvom imaginarnom nacionalnom celinom. Npr: meni je žao stradanja Srba na Kosovu(od albanskih nacionalista) i obrnuto, ali žao mi ih je kao ljudi, a ne samo zato što su Srbi ili Albanci. Jer ja na Kosovu nikad nisam ni bio, ni živeo, te ljude niti znam niti poznajem da bih gajio neku nacionalističku bliskost samo zato što se zovu Srbi. Žao mi ih je jer su nedužni kao ljudi. Čovek se bori za stan, kuću u kojoj lično živi, bori se za ono mesto na kojem je usmerena njegova lična i porodična egzistencija. Protiv sam svakog nasilja nad ljudima, bez obzira koje su nacije ili vere. Albanci na Kosovu kao većina ne pokazuju npr. zrelost da imaju nezavisnu državu, zato što vrše nasilje nad nealbancima. Mada ne vidim šta i oni imaju od toga što se ponašaju nacionalistički??? Da li bolje žive, da li imaju normalan standard??? Meni je svaki nacionalizam iracionalan. To je moje mišljenje i ubeđenje, kome se sviđa ok, kome se ne sviđa opet ok. Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
O tempora o mores!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


主天下

Zodijak
Pol
Poruke 2225
Zastava in the back of your mind ;-)
Cim si zbunjen svojim nerazumevanjem apstraktnih argumenata, izvrces diskusiju u tvoje licne reminescencije. Ja doduse mogu da diskutujem i na tom nivou, ali tako se diskusija razvodnjava i obesmisljava.

Ali, dobro -- posto nisi u stanju da pratis misao koja je apstraktna i nepovezana sa tobom licno -- evo uprosticu koliko mogu:

To sto se tebi desilo da nisi bio na Kosovu je potpuno irelevantno za cinjenicu da su se neki ljudi na Kosovu osecali sigurno izmedju ostalog, a pod pritiskom pripadnika druge nacije mozda i prevashodno, u svom nacionalnom opredeljenju, tj. kao Srbi.

Oni su na to imali sva legitimna -- i legalna -- prava. Ti nemas prava da njima uskratis pravo da se osecaju delom kolektiviteta, jednako kao sto nemas prava da ga uskratis ni Arnautima na tom istom Kosovu,Tutsijima, Navahoima itd. ili uostalom penzionerima, slepima i slabovidnima, lezbejkama, itd.

Dakle, to sto ljudi pripadaju odredjenoj grupi ni na koji nacin nema veze sa krsenjem zakona, kakvo je npr. omalovazavanje drugih ljudi opet samo zato sto pripadaju nekoj trecoj grupi, diskriminacija, oruzani napadi od stramne terorista na Srbe ili preterana upotreba sile od strane srpske policije.

Odnosno: nacionalizam ni u kom slucaju ne mora da proizvede sovinizam ista vise nego sto zardjali ekser MORA da proizvede tetanus. Moze, ali apsolutno NE mora.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.