Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 23:43:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Povećan broj razvoda u Srbiji  (Pročitano 25784 puta)
25. Sep 2007, 12:14:45
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Apple iPhone SE 2020
rakovi pucaju zbog nasilja i alkoholizma
Povećan broj razvoda u Srbiji
Autor: N. Erac | 25.09.2007 - 09:42

U proteklih sedam godina, u Srbiji je zabeležen drastičan porast broja razvoda i prema poslednjim podacima dostigao je broj od skoro 2.000 godišnje. Žene se na ovaj korak odlučuju i zbog nepoštovanja ili nasilja, dok muškarci teško podnose uplitanja njene porodice i robuju stereotipu po kojem mora da se zna ko nosi pantalone.

Tamara Borisavljević iz beogradskog Centra za socijalni rad kaže za „Blic“ da broj razvoda oscilira prethodnih godina, ali postoji trend porasta od 2000.
- Najdrastičniji razlozi su nasilje u porodici, alkoholizam jednog od supružnika, zatim prevelika predbračna očekivanja i razlika o definicijama uloga supružnika - kaže Tamara Borisavljević.
Zbog nasilja u porodici, na razvod se odlučuju obično žene koje su duže u braku jer, prema iskustvu stručnjaka, retko koja se odluči da pokrene razvod posle prvog incidenta. Pre donošenja takve odluke, žene žrtve nasilja su sklone da minimiziraju situaciju, optužuju sebe da su krive i stide se o tome da govore. Drugi razlog je alkoholizam u porodici, a neverstvo kao inicijalna kapisla za pokretanje parnice je na trećem mestu.
- Žene se češće obraćaju za pomoć kada je reč o neverstvu, što ne znači da su muškarci u gorem položaju. Muškarci se uglavnom nikom ne žale kada otkriju da je žena u vanbračnoj vezi jer ih je stid. Oni se odmah odlučuju za razvod - kaže za „Blic“ porodični psihoterapeut Vera Despotović-Stanarević.
U poslednje vreme, sve je više bračnih parova u poodmaklim godinama, onih koji su dobili i unuke i sada traže razvod braka. Obrazloženje koje tada daju žene se svodi na rečenicu: „Trpela sam ga dok deca nisu porasla i iškolovala se, a sad više neću“.
Vera Despotović-Stanarević kaže da se često dešava da žene posle više godina „mrtvog“ braka odluče da preseku i preuzmu odgovornost. One objašnjavaju da se su se, jednostavno, udaljile od supruga i posle takve odluke se retko kolebaju.
Mladi se najčešće razvode u prvih pet godina bračnog života i to su uglavnom parovi koji nemaju dece, ali ima i onih koji žele da zajednički život prekinu zbog neslaganja naravi ili zbog bračnog neverstva.
- Žene pričaju o jednakosti, dok muškarci pružaju otpor. Na kraju se ispostavi da su ženska deca vaspitavana uz rečenicu: „Nemoj da trpiš kao što sam ja trpela“, a da su dečacima govorili: „Zna se ko nosi pantalone“ - kaže Despotović-Stanarević.
Da je razvod u Srbiji postao sve češća opcija pokazuje primer iz Požarevca gde je od početka ove godine sklopljeno 205 brakova, a Opštinskom sudu je pristiglo 177 tužbi za razvod braka. Matičari i sudije parničari kažu da se od deset sklopljenih brakova čak sedam nađe pred sudom za razvod. Prema podacima, do razlaza supružnika najčešće dolazi u sedmoj i petnaestoj godini braka, a na takav potez se češće odlučuju žene sa višom i visokom stručnom spremom, što je preduslov za materijalnu sigurnost.

Medijacijom do lakšeg rastanka

Vera Despotović-Stanarević, rukovodilac Centra za medijaciju u beogradskom Centru za socijalni rad, kaže da je taj postupak razvoda braka kraći, a ima pozitivne efekte na buduće odnose roditelja i dece. Pored toga, medijacija je besplatna.
- Od ukupnog broja parova koji nam se obrate 25 odsto nemaju informaciju da je postupak medijacije dobrovoljan. Od preostalih 75 odsto dve trećine prihvata postupak i okončava sporazumno odnose, a potom se obraćaju sudu - kaže Vera Despotović-Stanarević.

Najčešći razlozi za razvod
Žene
1. Nasilje
2. Alkoholizam
3. Neverstvo

Muškarci
1. Neslaganje naravi
2. Uplitanje njene porodice
3. Supruga donosi odluke

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Nokia 
ja bas bi razveo ponovo  Smile
al ovde ponovo izvire sociografiju srbiju, al da muskarci moraju pokazati da su sperma i radost donori sa snagom to je sigurno Smile
zato vise volim zene Smile
koga volite necete razvesti ni sa papirom ni sa institucijom vezati
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 4372
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
I razvod je zivot. Kazu da je bolji dobar razvod od loseg braka. Dokazano je da se ljudi koji nisu institucijalno vezani vise vole , cak mozda i vise dece imaju. Moj drug se vencao prosle godine , tada je imao vec dvoje dece i na vencanju je bilo bas zabavno. Vise je licilo kao razlog za dobu zurku.
Moj sef mi je danas pricao kako se je vencao dva puta sa istom zenom. Najverovatnije posle 20 godina. Retko romantican covek , zato nije vazno ako se je trebalo pre toga razvesti. Smile Na pitanje "sta je najvise sto biste uradili za voljenu osobu ";naisao je na puno odgovora; Od prala bi mu nogei prljave carape , dao bi joj moj bubreg.......puno toga....
Ljudi vole , ljudi vole puno, ljudi se jos vole .....
Tako su romanticini  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
Sve više razvoda u Srbiji
Cetvrtak, 28. februar 2008. 10:23

Broj razvoda u Srbiji iz godine u godinu raste, a tome najviše doprinose neverstvo partnera, nasilje ili neka vrsta zavisnosti, ali i promena društveno-moralnih pravila. Tako se u 2006. godini razvelo skoro 1.000 supružnika više u odnosu na prethodnu godinu, a trend se nastavio i u 2007. godini, piše "Press".

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 2006. godine bilo je oko 8.200 razvoda. Prosečna dužina trajanja braka u Srbiji je oko 12 godina, a najčešće se razvode muškarci između 35 i 39 godina i žene između 30 i 34 godine. Broj razvoda opao je šezdesetih i sedamdesetih godina, kao i između 1990. i 1995. godine, da bi posle toga iz godine u godinu rastao.

Psihoterapeut Radmila Vulić-Bojović iz Savetovališta za brak i porodicu u beogradskom centru za socijalni rad kaže za "Press" da se danas parovi češće razvode i zbog "razbijanja" tabua braka kao institucije.

"Neka vrsta zavisnosti, nasilje ili prevara u porodici i dalje su aktuelni razlozi za razvod braka. Međutim, sve je više parova koji nemaju tako drastičan razlog, a ipak se razvode. Oni definišu problem kao poteškoću u komunikaciji i neslaganje karaktera. Takođe, razvod je prestao da bude tabu i ljudi se lakše odlučuju na takav korak. Nekada uopšte nije postojala mogućnost razvoda, a i kasnije su supružnici morali da se izjašnjavaju ko je kriv za razlaz", ističe Bojovićeva.

Ona kaže da je jedan od specifičnih razloga za razvod Srba "uplitanje šire porodice u bračna pitanja".

"Mnogo parova dolazi na bračnu terapiju upravo zbog uticaja ostalih članova porodice, čak i ako ne žive u zajednici. Tako su svekrve i tašte najčešće krive što jednom od supružnika 'pukne film' i više ne može da ostane u braku", kaže Bojovićeva.

Porast razvoda braka zastupljena je među svim generacijama, ali Bojovićeva navodi da mladi bračni parovi ranije odustaju jer nekadašnji model "ćuti i trpi" više ne postoji.

"Odnosi među supružnicima promenili su se sa razvojem društva i emancipacijom žena. Međutim, najveći problem u Srbiji i dalje je ekonomski model. Tako ljudi ostaju u braku zbog materijalne sigurnosti, i to češće nego zbog dece, koju navode kao razlog za spas braka. Do razvoda kod starijih ljudi najčešće dolazi kada deca odrastu i napuste porodicu, a supružnicima odjednom sve postaje obesmišljeno", objašnjava Bojovićeva.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Ne znam kako je to u drugim sredinama, ali cinjenica je da ovde, osim preranog ulaska u brak, najveci problem predstavlja pritisak okoline...

Pritisak porodice... pritisak prijatelja...
Nije mi najjasnije zasto, ali nekoliko puta sam imao vrlo neprijatne situacije kada su u pitanju bili komentari na neke moje izbore, od strane onih koji, realno, ama bas nikakvo pravo nemaju da se mesaju u takve stvari...
Imam tu srecu da sam davno shvatio da takve stvari treba seci u korenu... dakle kada neko krene da se mesa gde mu nije mesto vrlo jasno mu staviti do znanja da to nikako nije dobro i da nece nikako na dobro da izadje...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 13400
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia 
Da bi danas brak opstao,potrebno je pre svega ogromna tolerancija,ljubav sama po sebi ne raste nego se pretvara u nesto potpuno drugacije,a sa decom dolaze i potpuno druge brige,nema se tu bas mnogo vremena da se kao nekad misli non stop na bracnog partnera.Nazalost zivimo u jako brzom vremenu i svi upadamo u masinu koja melje,jurnjava za egzistencijom stvara zestoku napetost,i to je jedan od glavnih razloga zbog cega se razvodi u Srbiji gomilaju.Odavno je neko rekao:''Kad nemastina zakuca na vrata,ljubav izlazi kroz prozor,tako da mislim da je to najveci razlog ovako ocajne situacije Smile
IP sačuvana
social share
Onaj ko nadzire prošlost, nadzire i budućnost. Onaj ko nadzire sadašnjost, nadzire i prošlost.
George Orwell

Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows NT 4.0
Browser
Mozilla Burek
mob
Nokia 
U SAD je prošle godine više brakova razvedeno nego sklopljeno. Reč je o međunarodnom trendu, ne o nasšem specijalitetu. Istina je da nemaština i nevolje podrivaju brak. Istina je i da se svekrve, tašte, razne strine i ujne često bezočno mešaju u tuđi brak ali to ne predstavlja problem kod snažnih ličnosti.

Ne verujem da je svaki razlog za razvod dovoljno dobar i da je svaki razvod bolji od braka. Neki jesu ali čini mi se da se jednostavno ljudi nedovoljno trude da se uklope.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Samsung S7
Problem je sto ljudi razlicitih svetova blistaju u zaru ljubavi ,ali kad se prasina slegne i krenu ozbiljni i normalni problemi ....onda je to bauk.I sta se desava,jedan krivi drugog......svadje ......razvod.Mislim to je problem u mojoj okolini na koji sam bukvalno oguglao,mada nervira me kad mi dodje komsinica i ne vadi bivseg muza iz usta.Moja zena to resava kratko .....ja prosto ne mogu da slusam.
IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
LG Google Nexus 5
do sad sam se cudila ovim ovde ... .zive 15 godina zajedno, imaju dete, a nisu vencani ... kakva glupost ..

sad, mozda i nije tako lose .. kad se sve slegne, kad se stvore uslovi, onda naprave i svadbu ...

zasto, pitam ja, ako se volite, sve cete zajedno prevazici bili u braku ili ne? zato sto nam je ovako lepo i ugodno, odgovor dobijam.
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
pozdrav svima na forumu.  .  .  .  trebaju mi  informacije procesa pokretanja bas jednog loseg braka.  .  .  .  .  ili mozda preporuka nekog advokata u bg.  .  .  hvala vam unapred ocajna sam :( :help: :cry:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 23:43:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.