Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Anksiolitik ili antidepresiv - kako pravilno odabrati  (Pročitano 45187 puta)
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


I observe people.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12;

Postoji li neki drugi lek koji ce mi probuditi energiju, a ne da me uspava (posto ocigledno to sama ne mogu da uradim) i vredi li psihoterapija u slucaju totalnog gubitka samopouzdanja i samopostovanja(mislim da je to moj osnovni problem)?

Hvala

[quote/]
Ako bih ti npr. rekao da ne vredi psihoterapija u slucaju totalnog gubitka samopouzdanja, mislim da bi se poremecaj izjednacio sa HIV-om...

Svaki antipsihotik/depresiv ima neke svoje propratne efekte, i da ne razvlacim sad, obicno su to tremor, vrtoglavica, osecaj popanosti, nemogucnost koncentracije, gubitak apetita itd itd...dakle supstanca koja ce ti zarad svog delovanja - npr vestacka proizvodnja serotonina- uzeti nesto..
Konkretno, najmanje nuspojava imaju Risar i Eftil, u svakom slucaju konsultuj psihijatra...



 
IP sačuvana
social share
Doctor, doctor, People keep ignoring me!
-Next please!


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Zašto antidepresivi ne deluju na neke osobe

Lidija Novaković 08.05.2008.

Naučnici su dugo tragali za odgovorom na bitno pitanje: zašto neki ljudi uopšte ne reaguju na pojedine lekove i u njihovom organizmu ne dolazi do odgovarajuće hemijske promene?

Odgovor se možda krije u - genima.

Na Londonskom univerzitetu naučnici su došli do sledećeg zaključka: u mozgu se dešavaju genetičke promene, kojima se mozak štiti od nepoznatih supstanci. To se može odraziti i na uzimanje antidepresiva. Potrebno je da doktor uradi jednostavan test da bi mogao da prepiše odgovarajući lek. Ovakvo testiranje pomoglo bi doktorima i da prilagode odgovarajuću dozu svakom pacijentu i smanje neželjene efekte leka na minimum.

Dakle - nije poželjno da se antidepresivi prepisuju svima po sličnom obrascu, već preporučivanje ovih lekova treba da se personalizuje, tj. prilagodi svakom pojedinačnom pacijentu. U tome doktorima najviše može pomoći genetski materijal pacijenta čija precizna slika može da se dobije testiranjem.

Sudeći po podacima Svetske zdravstvene organizacije, depresija je glavni razlog samoubistva. Depresija danas pogađa oko 121 milion ljudi širom sveta.

Ranija istraživanja bavila su se vezom između genskih mutacija i dejstva antidepresiva, ali bez diferenciranja lekova, tako da nije bilo nekih korisnih otkrića.

Jedan nemački tim naučnika istraživao je kako se tri najčešće prepisivana tretmana antidepresivima odražavaju na promene u genu ABCB-1. Baš ovaj gen veoma je značajan, jer štiti mozak od molekula koji ne pripadaju kodu proteina nazvanog P-gp, koji sprečava strane supstance da prodru u tkivo mozga.

Ovo istraživanje urađeno je na eksperimentalnim životinjama - miševima, kojima je ubrizgan gen ABCB-1, a potom tri različita antidepresiva. Otkriveno je da protein u mozgu blokira dejstvo prva dva leka, ali ne i trećeg. Zaključeno je da taj konkretni genetički sastav može da primi na pozitivan način samo jednu vrstu leka, a ostali antidepresivi u tom slučaju su beskorisni.

Posle nekih genetskih promena, organizam može pozitivno reagovati na drugačiju vrstu lekova nego ranije.

Čak 30% ljudi ne raguje na antidepresive, bar ne na one koje su im lekari prepisivali. Precizan genetički test pomogao bi da se ovaj problem reši.

Kao i na mnoga druga pitanja, odgovor je i ovog puta - u genima.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


"Nisu loša vremena, nego čovek."

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 7244
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Samsung Z 240
Nijedan...sve je to fuckin' placebo otrov...
Sve je stvar tvoje svesti. Samo ti znaš u čemu je problem Smile
« Poslednja izmena: 15. Jul 2008, 20:28:35 od tarantulica »
IP sačuvana
social share
Ništa nije samo po sebi dobro, ni loše, zavisi samo šta o njemu mislimo
"Jučer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe.

(Sri Chinmoy)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Nijedan...sve je to fuckin' placebo otrov...
Sve je stvar tvoje svesti. Samo ti znaš u čemu je problem Smile

Ne znam da li znas da se ponekad marihuana tretira kao antidepresiv...
Tako da je ovaj tvoj post prilicno paradoksalan.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


"Nisu loša vremena, nego čovek."

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 7244
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Samsung Z 240
Nijedan...sve je to fuckin' placebo otrov...
Sve je stvar tvoje svesti. Samo ti znaš u čemu je problem Smile

Ne znam da li znas da se ponekad marihuana tretira kao antidepresiv...
Tako da je ovaj tvoj post prilicno paradoksalan.  Smile
Ako nešto ne volim, to je stalno i stalno pominjanje fuckin' marihuane u bilo kom kontekstu, u bilo kom mom postu.
Kažem ti lepo, kulturno, da su to sve gluposti koje ti sjebavaju ne samo mozak (sa sve osaćanjima), nego i ostale organe.
Ne verujem da je ikome potreban antidepresiv, jedino ako nije stvarno prs'o, tačnije, ako nema neku ozbiljnu psihičku bolest, kada može da naudi drugima.
Depresija, depresija, depresija. Jbt, svi su depresivni, odličan izgovor za sve. I nagutaš se lekića, sve ti lepo, a za godinu dana zaboravljaš kako se zoveš.
Uzmite nešto i radite, čistite, perite, usisavajte...nema depresije, znači lekovi nisu potrebni.
Nije svako bedak stanje depresija, jer da jeste, većina nas bi već davno visila sa nekog drveta...
Žene i depresija, dve najbolje prijateljice Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ništa nije samo po sebi dobro, ni loše, zavisi samo šta o njemu mislimo
"Jučer sam bio pametan. Stoga sam želio mijenjati svijet. Danas sam mudar. Stoga mijenjam sebe.

(Sri Chinmoy)
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.