Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sudjenje clanovima "zemunskog klana" - Kazna 465 godina i 12 mil. evra  (Pročitano 9534 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Snimanje u zgradi suda ubuduće uz pismenu molbu
Autor: Beta | 02.11.2007 - 12:51

Snimanje i fotografisanje u zgradi Okružnog suda u Beogradu ubuduće će biti dozvoljeno samo po pismenoj molbi medijskih kuća o kojoj će odlučivati predsednik suda Siniša Važić, saopšteno je danas.

Takva odluka je, kako se navodi u saopštenju Okružnog suda u Beogradu, doneta na osnovu nedavnih primedbi koje su uputili pojedini učesnici u postupcima koji se vode pred tim sudom, a koji se odnose na prisustvo kamera i foto-reportera i snimanja u zgradi suda.
Molba se može uputiti faksom na broj 2682 771 ili na Email: okruznisudbgd@sbb.co.yu.
Molbu je dovoljno poslati dan ranije, a saglasnost za snimanje i fotografisanje biće data u pismenoj formi neposredno pred početak dozvoljenog snimanja, navodi se u saopštenju.
Predsednik Okružnog suda može dozvoliti fotografisanje i snimanje u zgradi suda van toka glavnog pretresa, a video i zvučno snimanje na glavnom pretresu i javno prikazivanje snimka obavlja se po odibrenju predsednika Vrhovnog suda Srbije, uz prethodno pribavljeno mišljenje predsednika veća, sudije i saglasnost stranaka.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Optužbe Miladina Suvajdžića na suđenju zemunskom klanu
Simovićima za otmicu Babovića milion maraka
Autor: U. Piper | 03.11.2007 - 06:10

Ðura Mutavi
BEOGRAD - Na suđenju pripadnicima zemunskog klana svedok saradnik Miladin Suvajdžić, zvani Đura Mutavi, optužio je juče Miloša i Aleksandra Simovića da su uzeli po pola miliona nemačkih maraka za otmicu biznismena Milije Babovića.

Suvajdžić je svedočeći bez prisustva javnosti rekao da su braća Simović bili „najveći koljači i ubice zemunskog klana“, saznaje „Blic“.
Aleksandar Simović je tokom suočenja sa Suvajdžićem upitao svedoka saradnika kako zna da je on učestvovao u otmici Babovića, kada „Dušan (Spasojević) nikada nije govorio koliko je ko uzeo para“.
Svedok saradnik je, kako saznaje „Blic“, optužio Aleksandra Simovića da je učestvovao u većini ubistava kao vozač ili pratnja ubicama. Suvajdžić je rekao i da su Branislava Lainovića Dugog pripadnici zemunskog klana ubili jer je „bio blizak sa Zoranom Uskokovićem Skoletom“. Simović je, s druge strane, optužio svedoka saradnika da je ubio Velibora Iličića, Uglješu Ljubojevića i Đorđa Topića. Suvajdćić je optužio Simovića da je prisustvovao kada su ostali pripadnici klana zlostavljali otetog Suada Musića. Tokom suočenja Suvajdžić i Simović su se često vređali govoreći jedan drugom „džukelo“ i „strvino“.
Pripadnici zemunskog klana optuženi su za 17 ubistava, tri otmice i terorističke napade na preduzeće „Difens roud“ i sedište Demokratske stranke Srbije u Beogradu. Protiv njih se sprema nova istraga za još pet ubistava.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Posle četiri godine u Specijalnom sudu izrečena presuda za zločine zemunskog klana
Kazna „ zemuncima“ 465 godina i 12 miliona evra
Autor: V. Z. Cvijić, U. Piper | 19.01.2008 - 08:05




BEOGRAD - Milorad Ulemek Legija je i treću maksimalnu kaznu na 40 godina zatvora, izrečenu u Specijalnom sudu zbog zločina zemunskog klana, dočekao s ljutnjom. Ulemek je žustro napustio sudnicu pre nego što je sudija Milimir Lukić obrazložio presudu. Za Ulemekom u stopu krenuli su Aleksandar Simović, Đorđe Slavković i Nikola Bajić.

Ulemek je osuđen kao organizator zemunskog klana na pet godina, zbog ubistva Ivice Nikolića i pokušaja ubistva Ljubiše Buhe Čumeta na 40 godina, zbog otmice Milije Babovića na 15 godina i zbog miniranje „Difens rouda“ na 15 godina. Zbog tih dela izrečena mu je ukupna kazna od 40 godina.
Sudija Lukić je saopštio da je na Ulemeka primenjen novi, blaži zakon, pa je oslobođen optužbi za krivična dela u kojima nije direktno učestvovao, a koja se na ovom suđenju stavljaju na teret zemunskom klanu.
Trideset trojica optuženih osuđena su za 18 ubistava, tri otmice i terorističke napade na sedište DSS-a i preduzeće „Difens roud“.
Osim Ulemeka, maksimalna kazna je izrečena i Milošu Simoviću, Vladimiru Milisavljeviću Budali i Sretku Kaliniću. Sva trojica nalaze su u bekstvu.
Ostalih 29 kažnjeno je zatvorskim kaznama od tri do 35 godina. Osim zatvorskih kazni, sedmorica pripadnika zemunskog klana osuđeni su i da zajednički plate 11,6 miliona evra, koliko su uzeli za otkup otetih Milije Babovića, Vuka Bajruševića i Suada Musića.
Osuđeni „zemunci“ juče su bez reči slušali sudiju Lukića dok je saopštavao presudu kojom su oglašeni krivima. Tajac je bio i u prostoriji za publiku, u kojoj su uglavnom bili rođaci i prijatelji okrivljenih. U trenutku kada je sudija Lukić saopštio da je Ulemek osuđen na 40 godina, majka prvooptuženog Natalija Ulemek i supruga Aleksandra Ivanović ljutito su napustile sudnicu. Burno je reagovala i rodbina okrivljenog Đorđa Slavkovića nakon što je sudija saopštio da ga kažnjava sa 35 godina zatvora. Majka i sestra Slavkovića briznule su u plač. To su bile jedine reakcije dok je saopštavana presuda.
Sudija Lukić zatim je sve prisutne zamolio da sednu kako bi dao kratko obrazloženje. Ulemek je tada ostao da stoji i preko čuvara zatražio da napusti sudnicu. Pošto mu je zahtev odobren, Legija je mahnuo publici i izašao iz sudnice. Za njim je krenuo Aleksandar Simović, uporno gledajući okrivljenog Dušana Krsmanovića, koji je u istrazi detaljno priznao zločine, a na suđenju potvrdio da ostaje pri iskazima. Krsmanović je u svim delima za koja je osuđen dobio manje kazne od ostalih, odnosno ukupno 20 godina. On je sedeo okružen zatvorskim stražarima, potpuno odvojen od ostalih okrivljenih. Sudnicu su napustili i Đorđe Slavković i Nikola Bajić, osuđeni na po 35 godina zbog učestvovanja u po jednom ubistvu.
Presudi se jedino obradovao Dragan Miladinović Gagec, koji je, nakon što je sudija Lukić saopštio da ga osuđuje na pet godina zatvora i da mu se ukida pritvor do pravosnažnosti presude, počeo da se krsti i zahvaljuje Bogu.
Izricanje presude podsećalo je na početke rada Specijalnog suda, zbog broja novinara i publike. U publici je bio i pripadnik bivše JSO Saša Pejaković, koji je osuđen u postupku za ubistvo premijera Zorana Đinđića na osam godina zatvora, ali se nalazi na slobodi do pravosnažnosti presude.
Od okrivljenih, Sretko Kalinić se tereti za najviše ubistva, čak sedam, pa je njemu u pet slučajeva određena maksimalna kazna.
Sudija Lukić je obrazlažući presudu rekao da je krivica optuženih utvrđena iskazima četvorice svedoka saradnika, dvojice okrivljenih Dušana Krsmanovića i Saša Petrovića, koji su u potpunosti priznali dela, i materijalnim dokazima koji se slažu sa iskazima.
- U pitanju je banda koju su organizovali optuženi Ulemek i pokojni Dušan Spasojević i Mile Luković. Oni su eliminisali pripadnike suparničkih klanova, svakog ko može da im se suprotstavi ili da predstavlja smetnju - rekao je sudija Lukić.
On je naveo da je svedok saradnik Ljubiša Buha, nakon što su pokušali da ga ubiju, zaštitu zatražio od države.
- Da bi pokazali koliko su moćni, oni su minirali preduzeće Buhe i njegove supruge na dan kada je usvojen Zakon o borbi protiv organizovanog kriminala - rekao je Lukić.
On je napomenuo da se sve to dešavalo 2002. godine, koju je tadašnja vlada proglasila za godinu borbe protiv organizovanog kriminala.
- Ulemek i Spasojević su bacanjem bombi na sedište DSS-a planirali da izazovu sukobe među političkim strankama - obrazložio je sudija Lukić.

Inspektor Pažin na ivici suza
Najviše je bio potresen nekadašnji policijski inspektor Slobodan Pažin, koji se od juče, odlukom suda, ponovo nalazi u pritvoru. On je odmah poslat u zatvor do pravosnažnosti presude, jer je osuđen na sedam i po godina zatvora zbog pomaganja u prikrivanju i nakon izvršenih zločina. Pažin se, u poslednje dve godine branio sa slobode. On je nakon obrazlaganja presude zamolio sudiju Lukića da se sastane sa advokatom. U tom trenutku, videlo se da je na ivici suza.
- Ukoliko vaš advokat to ne učini, ja ću obavestiti vašu porodicu da ste u pritvoru - rekao je sudija Lukić i odobrio njegov zahtev.
Pažin je na to nemoćno raširio ruke.

Oslobođeni Konstatinović i Opačić

Ninoslav Konstatinović koji je u bekstvu i Nenad Opačić oslobođeni su optužbe za zločinačko udruživanje zbog zastarelosti. Zbog zastarelosti za isto delo oslobođeni su i Aleksandar Zdravković i Dejan Ranđelović koji je takođe u bekstvu.

Robija od tri do 40 godina
Osim četvorice „zemunaca“ koji su osuđeni na maksimalne kazne, na po 35 godina zatvora osuđeni su Aleksandar Simović, Nikola Bajić i Đorđe Slavković, dok je Milan Jurišić Juriško osuđen na 34 godine, a Milan Glišović koji je u bekstvu na 32 godine.
Milan Jurišić Jure i Dušan Krsmanović osuđeni su na po 20 godina zatvora, Darko Milićević na 13 godina, Selman Hamidović i Milomir Kaličanin na po 10 godina, a Dalibor Nišavić na 9,5 godina zatvora.
Slobodan Pažin osuđen je na 7,5 godina zatvora.
Saša Petrović, Dragan Miladinović Gagec, Milan Jovanović. Milan Drča i Darko Milić osuđeni su na po pet godina zatvora, Bojan Dolić i Srećko Trajković na po 4,5 godina, a Slobodan Kovčić na četiri godine zatvora.
Toni Gavrić i Predrag Maletić osuđeni su na po tri godine zatvora.


Reagovanja
Anastasijević: Složen proces
Novinar nedeljnika „Vreme“ Dejan Anastasijević kaže da je to bio jedan od najsloženijih procesa u istoriji sudskog pravosuđa. On ocenjuje da su teške kazne bile očekivane, ali i da treba sačekati da se vidi šta će reći drugostepeni sud.
- Kada je reč o obeštećenju koje optuženi treba da isplate ljudima koje su otimali, to je nešto što je relativno novo u srpskom pravosuđu, kao što su i kidnapovanja takve vrste ranije bila nepoznata. Bar neki od optuženih imaju prilično imovine u nekretninama, kuća Milorada Ulemeka Legije procenjuje se na par miliona evra. U tom smislu, bar jedan deo tih potraživanja će moći da se naplati, ali verujem da jedan drugi deo neće - rekao je Anastasijević.
Danilović: Presuda upozorenje kriminalcima
Advokat Rajko Danilović rekao je da je očekivao da će pripadnici zemunskog klana biti kažnjeni.
- Ta kazna je pravedna s obzirom na stepen opasnosti koju je imao zemunski klan. Takođe, presuda je i upozorenje svim potencijalnim kriminalnim grupama šta mogu da očekuju od suda kada budu otkriveni oni i njihova zlodela.
Vasić: Pažina je trebalo strože kazniti
- Likvidirana je najopasnija zločinačka organizacija koja je ikada postojala u Srbiji. Nikada se više neće steći splet okolnosti kao u vreme Miloševićevog bezdržavlja iz kojeg je ono nastalo - kaže za „Blic“ Miloš Vasić, novinar „Vremena“, i dodaje da je presuda očekivana.
Ipak, Vasić smatra da je policajca Slobodana Pažina trebalo za primer kazniti strože. Oduzimanje imovine, kao presuda, za Vasića je krajnje značajan, ključni potez.
- Dokle god oni sede u zatvoru, a njihova kriminalno stečena imovina je raspoloživa rođacima, saradnicima, advokatima, dotle opstaje društvena opasnost. Ovo je trebalo davno uraditi, jer dok se ne poseče kriminal na finansijskom planu, neće biti efikasne borbe protiv njega. Novac je ključ svega. Dokle god imaju novac, makar sedeli u zatvoru, oni imaju moć - navodi Vasić.
Milivojević: Razočaran sam, ali ne i iznenađen
Branilac prvooptuženog Milorada Ulemeka Legije, advokat Slobodan Milivojević izjavio je da je „razočaran, ali ne i iznenađen presudom“.
- Oduzeli su mi verovanje, ali ne i nadu. Nadam se da će neko nekada pročitati presudu i ustanoviti da se ona ne može doneti samo na osnovu izjava svedoka saradnika - rekao je Milivojević novinarima ispred zgrade Specijalnog suda i najavio žalbu na presudu.

Potraga za tajnim računima

Specijalno tužilaštvo će narednih dana krenuti u potragu za tajnim banknovnim računima i nekretninama osuđenih pripadnika zemunskog klana u inostranstvu. Kako ekskluzivno saznaje „Blic“, na meti tužilaštva prvo će se naći novac koji su osuđeni položili na račune banaka u Grčkoj i Švajcarskoj.
Izvor „Blica“ iz srpskog pravosuđa tvrdi da se, prema informacijama koje su do sada stizale u Specijalno tužilaštvo, radi o nekoliko miliona evra.
- Tužilaštvo sada ima pravni osnov da traži njihove tajne račune, jer je sudsko veće donelo presudu kojom se nalaže oduzimanje imovine „zemuncima“ - kaže naš izvor.
On navodi da je još u „Sablji“ bilo poznato da „zemunci“ imaju tajne račune u inostranstvu.
- Bez presude, srpsko pravosuđe nije imalo zakonski uslov da „dirne u njihov novac“. Sada, posle presude kojom im se oduzima 12 miliona evra, kreće potraga za njihovim parama. Bogatstvo „zemunaca“ u Srbiji nam je poznato i ono će se sada naći pod udarom zakona - kaže naš sagovornik.
Prvooptuženom Miloradu Ulemeku Legiji tako preti oduzimanje kuće u beogradskom naselju Filmski grad, koja vredi više od milion evra, stana u centru grada, ali, kako navodi naš sagovornik, i luksuznog apartmana u Atini.
Braća Aleksandar i Miloš Simović imaju kuću u Zemunu i restoran pečenjaru. Kuće imaju i Dušan Krsmanović, Vladimir Milisavljević i Milan Jurišić.
Novac oduzet od „zemunaca“, prema presudi, biće isplaćen žrtvama njihovih otmica. Najviše novca, deset i po miliona evra „zemunici“ će morati da isplate porodici biznismena Milije Babovića.
Optuženi su dužni da nadoknade i 750.000 evra Bojani Bajrušević, čijeg su brata Vuka „zemunci“ oteli u novembru 2000. godine. Bojana je trenutno u bekstvu kao osumnjičena za šverc cigareta.
Pripadnici klana moraće da nadoknade i 350.000 evra bratu otetog Suada Musića, koliko je platio za njegov otkup.
Novac će morati da vrati i bivši pripadnik BIA Toni Gavrić, koji je pripadnicima klana dojavljivao gde se krije svedok saradnik Ljubiša Buha. Njemu je za tu informaciju isplaćeno 700 evra.
Profesor Pravnog fakulteta Goran Ilić objašnjava za „Blic“ da se u ovakvim slučajevima osuđenima oduzima sva imovina koja se vodi na njih, bez obzira na to da li se radi o gotovini, novcu na bankovnim računima ili nekretninama. On objašnjava da se može oduzeti i imovina koja je preneta na treća lica.

U. Piper

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Kako naplatiti novac koji su iznudili članovi zamunskog klana
Imovina „zemunaca“ na doboš
Autor: E. B. N. | 20.01.2008 - 00:00


Specijalni sud je obavezao Milorada Lukovića Legiju i šestoricu pripadnika zemunskog klana da Miliji Baboviću, Suadu Musiću i Bojani Bajrušević, odnosno njenom bratu Vuku, na ime odštete isplate 11,6 miliona evra. Ali, ostaje otvoreno pitanje da li će i koliko žrtvama otmice zaista biti vraćeno od iznosa koji je dat za njihov otkup ako presuda bude potvrđena.

Istina, u našem zakonodavstvu postoji odredba po kojoj imovina pribavljena krivičnom delom mora da se vrati. Kako objašnjava profesor beogradskog Pravnog fakulteta Goran Ilić, u ovakvim slučajevima se oduzima imovina koja se vodi na njih, bez obzira da li se radi o gotovini, novcu na bankovnom računu ili nekretninama. Takođe, zakon predviđa i oduzimanje imovine i od drugih lica ako se utvrdi da je osuđeni imovinu prebacio na njih. Naravno, prethodno mora da se utvrdi da ta lica nisu platila nadoknadu za imovinu, ili da je ta nadoknada nesrazmerna u odnosu na stvarnu vrednost.
Međutim, u praksi se retko događa da se to i realizuje. Najveća smetnja je što osuđeni najčešće nema novac u gotovom ili na računu u banci ili se, pak, pokretna i nepokretna imovinu ne vodi na njegovo ime.
- Ako sud koji je vodio krivični postupak nije utvrdio koja je imovina osuđenog nastala nakon izvršenog krivičnog dela i od novca koji „zarađen“ tim krivičnim delom, male su šanse da se u izvršnom postupku to oduzme. Jer, izvršni sud nema ovlašćenja da nešto utvrđuje ili dokazuje, na primer, da je kuća kupljena od para iznuđenih otmicom. Prema tome, ako izvršni sud ne nađe kod osuđenog novac u gotovom i na računu u banci, ili imovinu koja se vodi na njegovo ime, on će samo konstatovati da naplata nije moguća - objašnjava za „Blic nedelje“ dr Nebojša Šarkić, profesor na Univerzitetu „Union“ i rukovodilac radne grupe koja je izradila Zakonik o izvršnom postupku.
U ovom slučaju veće Specijalnog suda je samo odredilo iznos, ali tokom procesa nije utvrđivano gde je završio novac uzet od otmica.
Prema novinskim informacijama, Legija ima kuću u beogradskom naselju Filmski grad, stan u centru grada i, navodno, luksuzni apartman u Atini. Za braću Aleksandra i Miloša Simovića se navodi da u Zemunu imaju kuću, restoran i pečenjaru, a da su Dušan Krsmanović, Vladimir Milosavljević i Milan Jurišić vlasnici kuća. Do sada, bar zvanično, nije obelodanjen dokaz da se sve to vodi na njihovo ime.
Ako nedorečenosti i praznine postojećih propisa mogu trenutno da idu naruku „zemuncima“, malo je verovatno da će oni, ukoliko budu pravosnažno osuđeni, izbeći udar odredbi novog zakona koji je u pripremi i čije je donošenje inicirao bivši specijalni tužilac Slobodan Radovanović.
- Novi zakon će omogućiti da se postavi pitanje porekla čitave imovine neke osobe koja je osuđena za određena krivična dela. Tada bi okrivljeni morao da dokazuje da je svu imovinu stekao zakonito. Ono što ne uspe da dokaže da je stekao na zakonit način biće mu oduzeto. Predviđeno je i da tužilac, u roku od godinu dana od pravosnažne presude, može da pokrene postupak za oduzimanje imovine, a očekuje se da će novi zakon stupiti na snagu tokom proleća - kaže profesor Ilić.
Prema presudi, najveći deo novca uzetog od otmica, u dinarskoj protivvrednosti od 10,5 miliona evra, „zemunci“ moraju da isplate porodici Milije Babovića.
O Legijinoj ulozi u kidnapovanju Babovića, koji je u zatočeništvu ostao 40 dana, Mile Novaković, bivši pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije, ispričao je autorima knjige „Oni su jači od nas“:
„Kod otmice Babovića ‘zemunci’ su radili drugačije nego ranije, jer je sve trajalo dugo, punih 40 dana. Za to vreme Legija je svakodnevno išao u Babovićevu kuću. Zamislite to! Tih dana se u Babovićevoj kući sastajalo samo njih petoro, uz Babovićevu suprugu, trojica najbližih prijatelja i Legija. Samo su oni znali šta se radi i sprema. Legija je Spasojeviću i javio da su lako sakupili pare, da ima još prostora za ucenu: ‘Pritiskajte, imaju još’. Porodica i prijatelji su prvo dali pet miliona, ali Babovića nisu pustili. Na kraju, kada je nosio čitavu sumu za otkup, Legija je pred njima dramio, plakao, ridao: ‘Jaoj, šta bi’ mu ja radio... bušilicom bi’ mu bušio kost na butini...’ Tog dana kada su skupili sav novac, jedan od Babovićevih prijatelja je, misleći na otmičare, više za sebe izgovorio: ‘Dabogda deci na lekove trošio ove pare’. Legija je nesvesno reagovao: ‘Nemoj tako, brate, što deca!’ Mnogo kasnije su razumeli njegovu reakciju.“
Na pitanje autora knjige Miodraga Vukovića i Vojislava Tufegdžića kako, kada se za Legijinu umešanost u otmice znalo mnogo ranije, država nije reagovala, tadašnji ministar policije Dušan Mihajlović je odgovorio:
„Kako? Kada je otet Milija Babović, u policiji su svi znali da je Legija direktno umešan. Tada je već bio smešan s tim svojim ponašanjem. Naravno, ako su znali svi u policiji, znali su i mnogi van nje. Ali, još je bio heroj.“
Sud je naložio osuđenima i da Bojani Bajrušević, čijeg su brata Vuka oteli u novembru 2000. godine, nadoknade 750.000 evra. Na listi oštećenih je i brat Suada Musića. Za otkup brata, on je „zemuncima“ isplatio 350.000 evra.
Mihajlovićevo kajanje
Prema saznanjima „Blica“, Specijalno tužilaštvo će uskoro krenuti u potragu za nekretninama i tajnim računima „zemunaca“ u inostranstvu, pre svega u Grčkoj i Švajcarskoj. Prava prilika je, izgleda, propuštena pre sedam godina, prilikom otmice Miroslava Miškovića. O tome autori knjige „Oni su jači od nas“ pišu:
„Pre puštanja Spasojevića iz zatvora u septembru 2001. godine, ministar policije Dušan Mihajlović je dobio još jednu ‘ponudu’ koja je trebalo da ga uveri u nevinost vođe zemunskog klana:
‘Poruka koja mi je preneta glasila je: ‘Evo, Spasojević nudi da ti pokaže brojeve računa u najboljim švajcarskim bankama, pa kada vidiš koliko on miliona maraka ima na računima, shvatićeš da je uspešan poslovan čovek koji nema potrebe da otima Miškovića i od njega uzima siću od sedam miliona maraka.’ Tada sam definitivno pukao i rekao im: ‘Ma nosite se u p... materinu, nemojte se više zajebavati!’ Jedino se zbog toga danas kajem. To je bila greška, što nisam uzeo brojeve tih računa jer bismo u ‘Sablji’ našli pare. Ali, ko je u leto 2001. mogao da pomisli da će do ‘Sablje’ uopšte doći’, ispričao je Mihajlović.“

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Pripadnici klana kazne će služiti u KPZ „Zabela“
Legija ostaje u pritvoru do pravosnažne presude
Autor: Tamara Marković-Subota | 21.01.2008 - 06:00




BEOGRAD - Milorad Ulemek Legija i još desetorica pripadnika zemunskog klana, koji su u petak presudom veća sudije Specijalnog suda Milimira Lukića oglašeni krivim za 18 ubistava, tri otmice i dva teroristička napada, ostaće u ćelijama Okružnog zatvora u Beogradu do pravosnažnosti sudske odluke.

Sedmorica okrivljenih „zemunaca“ sa liste od 30 optuženih u ovom postupku u bekstvu su, dvanaestorica su puštena do pravosnažnosti presude, jedna osoba je oslobođena, dok je protiv jednog pripadnika klana postupak razdvojen.
- Na ovu odluku suda okrivljeni, ali i Specijalno tužilaštvo imaju pravo žalbe u roku od 15 dana od dostavljanja pismene presude. Po ovim žalbama odlučuje Vrhovni sud, a odluka koju donese jeste pravosnažna. Tek tada osuđeni mog da budu poslati na izdržavanje zatvorske kazne - kaže izvor „Blic“ blizak vrhu Ministarstva pravde.
On navodi i da će s obzirom na to da se radi o kompleksnom predmetu, s velikim brojem okrivljenih, pravosnažna presuda u slučaju protiv „zemunaca“ najverovatnije biti doneta tek krajem godine.
- U ovom slučaju, Ulemek, ali i begunci Miloš Simović, Vladimir Milisavljević i Sretko Kalinić, koji su osuđeni na maksimalne zatvorske kazne, po zakonu imaju pravo i na suđenje u trećem stepenu, u kome odluku donosi sedam sudija Velikog veća VS - kaže naš izvor.
On objašnjava i da će do pravosnažnosti presude u CZ-u ostati svi oni kojima je u ovom postupku određen pritvor.
- Na izdržavanje kazne u neki od zatvora u unutrašnjosti moći će da odu ranije samo ukoliko to sami pismeno zatraže, a postupajući sudija im odobri zahtev. U tom slučaju, osuđeni „zemunci“ biće najverovatnije prebačeni u KPZ „Zabela“ u Požarevcu - kaže za „Blic“ izvor blizak vrhu Ministarstva pravde.
On navodi i da, sudeći po ranije osuđenim pripadnicima zemunskog klana, okrivljenim za ubistvo premijera Zorana Đinđića, ne očekuje da neko samoinicijativno zatraži da bude prebačen iz beogradskog CZ-a.
- Nijedan od pripadnika zemunskog klana do sada nije zatražio da bude prebačen na izdržavanje kazne, pre svega jer najbolje uslove imaju u Okružnom zatvoru, a i većini osuđenika porodice žive u Beogradu - kaže naš izvor.
On navodi i da bi, u slučaju da CZ napuste pre pravosnažnosti presude, osuđeni pripadnici zemunskog klana bili prebačeni u Sedmi paviljon požarevačkog zatvora, u kome je najviši stepen obezbeđenja, a u kome se već nalazi nekoliko osoba osuđenih zbog organizovanog kriminala.
- U Sedmom paviljonu već se nalazi Dušan Maričić Gumar, Branko Berček i Leonid Milivojević osuđeni zbog ubistva Ivana Stambolića i atentata na Vuka Draškovića, vođa kruševačkog klana Zoran Jotić Jotka, Kristijan Golubović, članovi veterničkog klana, sa braćom Dušanom i Dragoljubom Zličićem na čelu... - kaže naš izvor.
On objašnjava i da je u „Zabeli“ izgrađen objekat za specijalne namene, u kome bi zatvorsku kaznu trebalo da izdržavaju osobe osuđene za dela iz organizovanog kriminala. Iako je taj paviljon već izgrađen, u njemu još nema zatvorenika.
- Zatvorenici će moći da budu prebačeni u taj paviljon tek kada se usvoji zakon o izdržavanju kazne za dela iz organizovanog kriminala. Izglasavanje tog zakona, međutim, kasni zbog odlaganja zakona o krivičnom postupku, bez koga ne može da bude usvojen. Pretpostavljamo da će zakon biti usvojen do pravosnažnosti presude „zemuncima“. Tako će oni, po zakonu, i biti prebačeni u „Zabelu“ - kaže naš sagovornik.
On objašnjava i da su po tom zakonu, prava osuđenika za organizovani kriminal razlikuju od onih koja važe za ostale zatvorenika.
- Jedna od bitnih odredaba tog zakona jeste i da je onemogućen kontakt osuđenika iz iste kriminalne organizacije - objašnjava naš izvor.
Bezbednost u novom paviljonu regulisana je po međunarodnim standardima. Objekat može da primi 120 osuđenika. Opasan je debelim zidinama visokim šest metara, po kojima šetaju stražari, i biće pokriven video-nadzorom. Prilikom poseta, zatvorenici će biti odvojeni neprobojnim staklom, a s posetiocima će moći da komuniciraju telefonom. Svaki njihov korak pratiće kamere. Stražari će zatvorenike pratiti na plazma ekranima kako bi sprečili njihov kontakt s pripadnicima svoje kriminalne grupe.

Krsmanović pod posebnim merama
Dušan Krsmanović, „zemunac“ koji je u petak osuđen na 20 godina zatvora, i dalje se nalazi pod specijalnim merama bezbednosti nakon što je nedavno u pismu Vrhovnom sudu Srbije izjavio da priznaje sva dela i da se kaje... Krsmanović je u petak na izricanju presude sedeo odvojen od ostalih pripadnika klana, okružen nekolicinom sudskih stražara.

Na koliko je ko osuđen

Pripadnici klana    Ubistvo Đinđića    Zločini zemunskog klana
Milorad Ulemek    40    40
Sretko Kalinić    35    40
Ninoslav Konstantinović    35    oslobođen
Vladimir Milisavljević    35    40
Milan Jurišić    30    20
Miloš Simović    30    40
Aleksandar Simović    35    35
Dušan Krsmanović    30    20

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Državni organi će teško doći do novca "zemunaca" na tajnim računima
Legija sakrio pare, za zaplenu samo kuće
Autor: Uroš Piper , Vuk Z. Cvijić | 26.01.2008 - 20:13




BEOGRAD - Do novca koji su na račune u inostranim bankama sakrili Milorad Ulemek Legija i ostali pripadnici zemunskog klana biće veoma teško doći, tako da pravosudnim vlastima ostaje samo mogućnost da zaplene njihovu imovinu u Srbiji, kaže za „Blic“ izvor blizak vrhu pravosuđa.

Po presudi Specijalnog suda od 18. januara, kojom je 26 pripadnika klana osuđeno na 465 godina zatvora, njih sedmorica su dužni i da porodicama otetih vrate otkup od skoro 12 miliona evra.
- Osim Legije, novac moraju da vrate Aleksandar Simović i Dušan Krsmanović, kao i begunci Miloš Simović, Sretko Kalinić, Milan Jurišić i Vladimir Milisavljević. Ukoliko taj novac sami ne nadoknade, Specijalno tužilaštvo i ministarstva pravde i finansija će osim zaplene njihove imovine pokrenuti i potragu za njihovim novcem. Pretpostavlja se da su „zemunci“ posle ubistva premijere Zorana Đinđića raspolagali velikom količinom novca.
- Najviše novca imao je Milorad Ulemek Legija i to na nekoliko računa u švajcarskim bankama. Srpskoj policiji predao se tek nakon što je posle godinu dana skrivanja novac sa računa prebacio na sigurno. Pretpostavka je da su računi koje je koristio prazni. Gde je sakrio novac, biće veoma teško utvrditi. Mogao je da podigne i skloni keš, ali i da milione evra bogatstva prebaci na račune njemu bliskih ljudi - kaže izvor „Blica“.
On navodi i da je velikim sumama novca raspolagao i Sretko Kalinić dok su ostali iz zemlje u vreme „Sablje“ pobegli skoro bez novca i da su se u inostranstvu sakrivali isključivo zahvaljujući pomoći jataka.
Uprkos najavama da će imovina „zemunaca“ biti oduzeta, da bi se namirile žrtve njihovih otmica, sudija Četvrtog opštinskog suda Zoran Tejić ističe da imovina ne može biti oduzeta ako je prebačena na druga lica.
- Sud u izvršnom postupku ne istražuje na koga je preneta imovina, već se samo fokusira na onoga ko je krivičnom presudom određen da vrati novac. Ako osuđenik nema novca na svoje ime, sud dalje ne može da istražuje gde je ta imovina završila - ističe sudija Tejić.
On je dodao da je moguće oduzeti imovinu i od trećih lica, samo ako je u presudi krivičnog suda naznačeno ko su te osobe na koje je imovina mogla da bude preneta.
- Jedna od mogućnosti jeste i da se imovina oduzme od supruga osuđenih, ali samo ona koja se vodi kao zajednička - navodi sudija Tejić.
On je objasnio da je ipak moguće poništiti ugovore o prenosu imovine na treće osobe, ali da to mora da pokrene republički javni pravobranilac.
- Takođe, uskoro se očekuje usvajanje zakona o oduzimanju imovine stečene organizovanim kriminalom, koji propisuje da je moguće oduzeti celokupnu imovinu, za koju osuđeni mafijaš ne može da dokaže poreklo - ističe Tejić.
Slično misli i profesor Goran Ilić sa Pravnog fakulteta.
- Novi zakon će omogućiti da se postavi pitanje porekla imovine osobe osuđene za određena krivična dela. Tada će pripadnici kriminalnih grupa morati da dokazuju da su imovinu stekli zakonito, a ono što ne uspeju da dokažu biće im oduzeto. Predviđeno je da tužilac može u roku od godinu dana od pravosnažne presude da pokrene postupak za oduzimanje imovine, a očekuje se da će novi zakon stupiti na snagu tokom proleća - kaže profesor Ilić. U slučaju „zemunaca“ nije izvesno da će pravosnažna presuda uopšte biti doneta ove godine, pa će se oni sigurno naći pod udarom novog zakona.

Primedbe advokata

U Vrhovnom sudu u Beogradu juče je održana sednica po zahtevu za zaštitu zakonitosti, koju su kao vanredni pravni lek na presudu za ubistvo Ivana Stambilća i atentat na Vuka Draškovića u Budvi, podneli branioci optuženih. Advokati Milorada Ulemeka i Branka Berčeka, koji su osuđeni na po 40 godina zatvora, izneli su niz primedbi na rad nižih sudova, istakavši da je najsporniji iskaz svedoka saradnika Nenada Šarea, koji je policiji pokazao mesto gde je zakopan Stambolić. Oni tvrde da je dovođenje Šarea na Frušku goru bilo nelegalno, jer tome nisu prisustvovali branioci osumnjičenih. Vrhovni sud će naknadno saopštiti odluku po žalbi odbrane.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Danas početak suđenja za otmicu Miškovića
Autor: Beta | 28.01.2008 - 09:40

Pred sudskim većem Četvrtog opštinskog suda u Beogradu danas će početi ponovljeno suđenje članovima zemunskog klana optuženim za otmicu predsednika kompanije Delta Miroslava Miškovića i još dve otmice i iznudu.
Na optuženičkoj klupi sedeće Aleksandar Simović, Dušan Krsmanović, Nenad Opačić i Nikola Bajić, a u bekstvu su Miloš Simović, Vladimir Milisavljević i Milan Jurišić Jure.
Članovi te kriminalne grupe ranije su, u dva procesa, prvostepeno osuđeni za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, kao i za brojna ubistva, otmice i terorističke napade.
Suđenje će biti održano u beogradskoj Palati pravde, pošto je 24. oktobra prošle godine odloženo, jer zgrada Četvrtog opštinskog suda nije dovoljno bezbedna.

Miškovića su, prema optužnici, 9. aprila 2001. godine u Bulevaru Arsenija Čarnojevića na Novom Beogradu oteli Mile Luković, braća Miloš i Aleksandar Simović i Milisavljević.
Mišković, čiju je otmicu, prema optužnici, planirao vođa klana Dušan Spasojević, bio je primoran je da zatraži od zaposlenih u Delti da otmičarima isplate sedam miliona nemačkih maraka, nakon čega je pušten.
Dušan Spasojević i Mile Luković ubijeni su u policijskoj akciji "Sablja" 27. marta 2003. godine, jer su, kako je tada saopšteno, pružali oružani otpor prilikom pokušaja hapšenja.
Optužnica članove zemunskog klana tereti i za otmice Dragoslava Vukovića i Milenka Aleksića za čije su oslobađanje uzeli ukupno 5,5 miliona maraka, kao i za iznudu 44.000 maraka od Saše Pešića.
Okružni sud ukinuo je prethodnu provostepenu presudu, izrečenu tokom "Sablje", i vratio predmet Četvrtom opštinskom sudu na ponovno suđenje.
Suđenje je zakazano za 9.30, a sudskim većem predsedava sudija Dušan Milenković.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.10.3
Browser
Safari 600.6.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Luka Bojović i Vlada Budala oslobođeni optužbe, Kaliniću 35, Simoviću 30 godina zatvora

Ivan Milićević   | 19. 05. 2015. - 15:51h  izmena vesti 16:11h |

Specijalni sud u Beogradu izrekao je danas prvostepenu presudu kojom su Luka Bojović i Vladimir Milisavljević zvani Vlada Budala oslobođeni optužbi da su počinili nekoliko ubistva tokom 2004. Istom presudom Sretko Kalinić osuđen je na 35 godina zatvora dok je četvorooptuženi Miloš Simović osuđen na 30 godina.

 
U obrazloženju presude predsedavajući sudija Vladimir Mesarović je rekao da tokom postupka nije dokazano da su Bojović i Milisavljević počinili dela koja su im optužnicom stavljena na teret.

 
 Njima je presuda izrečena u odsustvu jer se nalaze u španskom pritvoru zbog optužbi da su učestvovali u ubistvu  Milana Jurišića Jureta. Presudom španskog suda koja i dalje nije pravosnažna Bojović je oslobođen optužbi za to ubistvo.
 
Advokati Luke Bojovića pozdravili su oslobađajuću presudu rečima "da još ima nade za srpsko pravosuđe".
 

- Sud je doneo ispravnu odluku. Tužilac nije uspeo da dokaže Bojovićevu krivicu i izjava Sretka Kalinića, kojom optužuje Bojovića za ubistva, nije bila dovoljna - Zadovoljni smo tokom i ishodom ovog postupka, očigledno ima nade za srpsko pravosuđe - rekao je Bojovićev branilac Borivoje Borović.
 
Istog mišljenja je i drugi Bojovićev branilac, advokat Dragoslav Ognjanović, koji kaže da je sud doneo jedinu moguću odluku.
 
- Nesporno je da je sud na ispravan i zakonit način ocenio sve što je izneto na suđenjima i doneo jedinu moguću presudu, kojom su i poternica i zahtev za ekstradiciju Luke Bojovića napokon postali besmisleni - kazao je Ognajnović.
 
Beogradsko Tužilaštvo za organizovani kriminal Bojovića i ostale tereti za ubistvo Branka Jeftovića Jorge i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka 2004. godine, kao i za ubistvo njihovih telohranitelja Dejana Živančevića i Milutina Jovičića, koji su nastradali prilikom pokušaja ubistava.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.11
pa nikad ni u jednoj demokratskoj drzavi...svjedocenje ..nije bilo dovoljano  ..da bi se  neko osudio...
. pa ni dva  svjedoka..da su u pitanju...
msm...ako nema  materijalnih  dokaza ...koji potkrepljuju svjedocenje...

i najgore je od svega..sto zbog takvih stvari...pocinioci zavrse na slobodi...
sva sudjenja... cije presude se  temelje na svjedocenju kriminalaca ..u svojstvu svjedoka ..
a koje ne potkrepljuju dokazi...
u neko dogledno vrijeme... bit ce ponistena...
« Poslednja izmena: 19. Maj 2015, 16:51:00 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Chrome 42.0.2311.111
12 godina kasnije.. oni ni ne znaju gde su im svi optuzeni  Smile

Al zato bicikl u beogradskom spicu nadju za 45 minuta  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.