Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:28:18
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Механизми одбране  (Pročitano 1149 puta)
17. Sep 2007, 11:14:15
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 

   Механизми одбране су несвесни унутрашњи механизми усмерени на ублажавање различитих негативних осећања која су последица нерешених  проблема и конфликата .
То су научени начини реаговања којима се превазилази, избегава, замењује или игнорише фрустрација или претња .
Механизми одбране су поступци којима се човеково ја брани од угрожавајућих спољашњих опасности и од сопствених неприхватљивих жеља.
Они представљају револт ега против мучних афеката.
Заједничке одлике  свих механизама су да су несвесни, аутоматски и  кривотворе стварност.
Мотиви су страх, стид итд, а циљ одбране је заштита од нагона и афеката.
Неуспешни (патогени) су порицање, потискивање, негирање, пројекција, рационализација, цепање, идентификација, реактивна формација, регресија итд. А успешни сублимација и регресија у служби ега.

Механизми одбране  имају протективну улогу у интрапсихичкој равнотежи -овладавање анксиозношћу услед неприхватљивих осећања (анксиозност,  кривица неуспех) Њихов циљ је очување поштовања и самопоштовања.

Врсте маханизама одбране


Репресија- потискивање неприхватљивих садржаја из свести.
Рационализација- оправдавање поступака, неуспеха, обезвређивањем циља (“кисело грожђе”) или величањем слабог успеха (“слатки лимун”)
Посто су прави разлози понашања потиснути, човек покушава да пронађе друге, прихватљивије, оправданије разлоге свог понашања. При том, он никог не обмањује, већ стварно у њих верује.
Пројекција-сопствена  негативна осећања или особине се приписују другима
Састоји се у приписивању сопствених дубоко скривених, потиснутих жеља. Понекад се човек може најбоље проценити на основу његових судова о другима, јер се у њима пројектује његова скривена природа .
Реактивна формација-испољавају се супротна осећања и импулси од првобитних . Недозвољени садржај се потискује, а затим се изграђује понашање које је директно супротно потиснутом садржају. Уместо потиснуте агресивности према људима, среће се изузетна, претерана љубазност.
Изолација- снажни афекти се не доживљавају, као да су “залеђени”*
Негација/одрицање- особа се према проблему односи као да не постоји, проблем се испољава у понашању, а негира у свести, (алкохолизам)  Огледа се у превиђању, незапажању опасности, негирању опасности и непризнавање озбиљности проблема.
Регресија-враћање на превазиђене облике понашања (енуреза, тепање, сисање прста) тј. спуштање на примитиван нацин понашања, на начин понашања карактеристичан за ранији узраст.
Фантазија-задовољење потреба у машти, привремено растерећење и задовољство
Сублимација-зрели механизам одбране, не блокира психичку енергију, задовољење потребе усмерава кроз друштвено  прихватљиву активност.Овај механизам трансформише енергије сирових и неприхватљивих нагона у префињене, социјално прихватљиве и цењене мотиве. Најздравији је али и најређе употребљаван механизам одбране.
Идентификација- усвајање туђих особина да би разрешио конфликт, задовољиле личне потребе (за самовредновањем-са идолом, за смањење угрожености-са агресором, са изгубљеном особом-да се умањи сепарациона туга)
Осећање личног неуспеха може се ублажити идентификовањем, поистовећењем са неком другом особом или групом. Посебан облик идентификације је идентификација са агресором. Човеку се чини да је мање угрожен и да је моћнији ако се понаша као онај од кога му прети опасност.
Потискивање је најзначајнији одбрамбени механизам.Човеково ја се брани од спољашње и унутрашње опасности. Унутрашња опасност и анксиозност постоје када о човекову свест теже да продру недозвољене жеље.









IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:28:18
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.