Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:38:12
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tihi kradljivac kostiju  (Pročitano 2196 puta)
16. Sep 2007, 10:40:10
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia the best
Tihi kradljivac kostiju



Osteoporoza je oboljenje skeleta koje karakteriše smanjena čvrstina kosti i povećan rizik za nastanak fraktura .Spada u metaboličke bolesti kostiju jer nastaje kao posledica poremećene ravnoteže između dva suprotna, ali dobro regulisana, metabolička procesa, koja se odvijaju u kostima tokom celog života. Naime, neprekidno jedne koštane ćelije (osteoklasti) resorbuju kost, a druge (osteoblasti) stvaraju novu popunjavajući mesta razgradnje. Sve dok su procesi resorpcije i formacije u ravnoteži kost se obnavlja. Osteoporoza nastaje kada se ta ravnoteža poremeti a procesi razgradnje prevagnu. Vremenom kost gubi kvalitet, postaje krta i sklona prelomima.


-Brojni su faktori koji mogu poremetiti ovu ravnotežu: razne bolesti (reumatoidni artritis, ankilozantni spondilitis, poremećena funkcija štitne žlezde, brojne hronične bolesti...), lekovi (dugotrajna upotreba kortikosteroida), dugotrajna imobilizacija... - kaže dr Milijanka Lazarević iz Specijalne bolnice za reumatske bolesti Novi Sad -« Jodna Banja.» - Kada je u osnovi osteoporoze neka druga bolest, upotreba leka ili slično, govorimo o sekundarnoj osteoporozi. Postmenopauzalna (tip 1) i senilna (tip2) osteoporoza su primarne bolesti.

Bolest napada svaku drugu ženu

Oko 10% ukupne populacije ima osteoporozu. Svaka druga žena i svaki peti muškarac, od 50 i više godina, su u riziku da dobiju frakturu.Osteoporoza je u stalnom porastu pa se procenjuje da će se broj obolelih udvostručiti do 2020. godine. Ovakav trend rasta se i dalje očekuje iz više razloga :produžen životni vek povećava strukturalnu zastupljenost starijih u populaciji, savremen način života bez većih fizičkih aktivnosti, upotreba lekova ,bolja evidencija obolelih itd.

Prva je posledica smanjene funkcije jajnika i nivoa estrogena u perimenopauzalnom periodu, a senilna osteoporoza je posledica smanjene koncentracije kalcijuma zbog nižeg nivoa aktivnog oblika vitamina D.U primarne osteoporoze spada i tkz. idiopatska osteoporoza, bolest nepoznatog uzroka od koje mogu oboleti i deca, mada, na sreću, retko. Deca uglavnom imaju osteoporozu u sklopu nekog drugog primarnog oboljenja.
Najveći medicinski i socioekonomski problem su frakture kuka jer je smrtnost u prvoj godini nakon preloma velika – čak 25%, invalidnost je oko 50 %, a samo trećina se oporavi. Po rečima naše sagovornice frakture kičmenih pršljenova su najčešći osteoporotični prelomi i češći su kod postmenopauzalne osteoporoze, dok su frakture kuka ili podlaktice češće kod senilne osteoporoze.

-Važno je napomenuti da je osteoporoza »tihi kradljivac kostiju», pa kada se prvi simptomi pojave znači da je bolest već uzdapredovala a tada je uspeh terapije znatno manji - kaže dr Lazarević. - Ponekad je fraktura prvi znak bolesti, a standardni rentgen snimak ne pokazuje uvek znake preloma iako bol u krstima i mikrofrakture sitnih koštanih gredica postoje. Bol u kičmenom stubu obično nastaje naglo, bez neke veće fizičke traume ,takoreći bez razloga , pojačava se prilikom kretanja ili ustajanja iz kreveta. Kao posledice ovih preloma javljaju se deformiteti kičmenog stuba, povijen hod, smanjenje telesne visine. Ako su prelomi nastali bez jakog bola, gubitak visine od više santimetara može biti prvi znak bolesti. Iz svega navedenog je jasno da je najvažnije rano dijagnostikovati bolest kako bi se predvidele i sprečile frakture. Rana dijagnoza osteoporoze moguća je samo merenjem koštane gustine, osteodenzitometrijom.

Postoje mnogobrojni metodi merenja ali je zlatni standard koji se preporučuje DEKSA - komforana, precizana, pouzdana metoda za procenu koštane gustine. Pregled traje manje od pet minuta, a zračenje je minimalno tako da se i deca mogu pregledati bez ogranićenja . Osteodenzitometrijski se meri samo kvantitet –gustina kosti ,ali ne i njihov kvalitet , koji takođe bitno utiče na čvrstinu.

-To objašnjava činjenicu da se prelomi javljaju i kod osoba sa normalnom koštanom gustinom, a kod nekih sa niskim se ne javljaju . Smanjen koštana gustina, je siguran faktor rizika za frakturu ali nije jedini. Faktori rizika za frakturu su ponekad značajniji i treba ih tražiti, posebno kod postmenopauzalnih žena. Tu je odgovornost i uloga lekara opšte prakse velika jer prvi dolaze u kontakt sa pacijentima. Faktori rizika su definisani i poznati samo ih treba procenjivati i osobe kod kojih su prisutni uputiti na merenje koštane gustine- ističe dr Lazarević.
Zahvaljujući američkoj farmaceutskoj kompaniji „Merck Sharp & Dohme“ Jodna Banja uskoro treba da dobije na korišćenje najsavremeniji DEKSA aparat.

Izvor: Dnevnik
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:38:12
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.064 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.