Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Fotomontažom do bolje prodaje turističke ponude za letovanje  (Pročitano 3186 puta)
11. Sep 2007, 13:17:09
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Agencije ponekad u trci za zaradom pokušavaju da prodaju nepostojeće
Fotomontažom do bolje prodaje turističke ponude za letovanje
Autor: M.Cvejić | 11.09.2007 - 09:16



U pokušaju da privuku što veći broj putnika agencije se neretko koriste i trikovima, pa je tako „Džoli turs“, po rečima Miroslava Ševkovića iz Beograda, pribegao najjednostavnijem triku - fotomontaži.

- Zbog šestomesečne bebe tražio sam hotel sa četiri ili pet zvezdica izvan grada, sa puno zelenila kako bismo imali gde da šetamo bebu i da ne bude mnogo daleko od aerodroma, kako bismo što pre stigli sa detetom u hotel. Na osnovu fotografije u katalogu meni i mojoj ženi se dopao hotel, posebno zbog zelenila. Na licu mesta, 2. septembra, videli smo da zelenila nema, a shvatili smo da su nam u agenciji pokazali fotomontažu. Hotel je zaista bio blizu aerodroma, toliko blizu da od aviona nismo spavali - priča Miroslav Ševković.
Po njegovim rečima, u hotelu počinje prava drama.
- Kupatilo je bilo toliko prljavo da bebu sedam dana nismo kupali. Beba nije mogla da spava nekoliko noći upravo zbog aviona. Do plaže se stizalo preko 168 stepenika, a sama plaža ličila je na kanalizaciju - kaže Ševković.
On tvrdi da su se predstavniku „Džolija“ žalili još prvi dan po dolasku, a da su jedino dobili da pređu u hotel sa tri zvezdice ili u neki hotel u Alanji koji je 130 kilometara od Antalije.
- Odlučio sam da letovanje prekinem i vratim se kući. U agenciji „Džoli“ rekli su nam da prvi let imaju 8. septembra. Dok smo tog dana čekali u redu da čekiramo karte, videli smo predstavnika „Džolija“ kako službenicima na šalteru objašnjava da nam ni po koju cenu ne čekiraju karte. To veče zvao sam našeg konzula u Antaliji, ali mi je on rekao da je uradio sve što se može, a da predstavnik „Džolija“ čak ne želi ni da razgovara s njim. Avion koji je zakupio „Džoli“ odlazi, a ja sa ženom i bebom ostajem na aerodromu. Moja agonija završila se tako što sam uspeo da preko kapetana „Geneksovog“ aviona, koji je išao istog dana u ponoć, ubacim porodicu, a kući stignem u 2 ujutru - priča Miroslav Ševković.
Hotelska plaža




U „Džoli tursu“ imaju drugačije, svoje objašnjenje za sve što se dogodilo porodici Ševković, koja je kompletan prigovor dostavila Juti i koja namerava da pravdu traži i sudski.
- Kakve to veze ima da li je fotomontaža ili nije. Bitno je to da je naš službenik prilikom pregleda aranžmana gospodinu Ševkoviću rekao da ovaj hotel nije baš smeštaj za porodicu sa bebom. Međutim, Ševkoviću je jednostavno odgovarala cena, a hotel u koji je bio smešten je kategorizovan po turističkim standardima Turske. U Antaliji naš turistički agent mu je ponudio drugi smeštaj u hotelima sa četiri i pet zvezdica. On je na kraju samoinicijativno prekinuo letovanje i nekako se vratio kući, ali mi ne znamo kako. U avionu koji smo mi zakupili 8. septembra jednostavno nije bilo mesta - objašnjava Jasmina Končar iz „Džoli tursa“.
Brankica Bajat, šef turističke inspekcije, kaže da se agencije nikako ne smeju služiti fotomontažama.
- Ukoliko građani imaju primedbe na sam aranžman, potrebno je da se po povratku s putovanja prvo obrate turističkoj agenciji i sa njima pokušaju da vansudski reše problem. Ukoliko to ne uspeju, mogu se obratiti turističkoj inspekciji, ali i sudu - kaže Brankica Bajat.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


45

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6631
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Apple 4s
joj citao sam  i da sam ja bio u pitanju...................................................................
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mislim,sta reci...

Zodijak
Pol
Poruke 1852
Zastava [spam]
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Sony 
citao sam danas u blicu
strasno
a to je jedna kao od jacih agencija
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 285
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Nokia 
Stoke sta ces!! Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


from dusk till dawn

Zodijak
Pol
Poruke 3116
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
Majku im prevarantsku,sve lopov do lopova...
IP sačuvana
social share

Metak je nestrpljiv u cijevi
u usima zvoni naredba
pucaj na sve sto je sumnjivo
momce i ne zali iredentista
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2716
Zastava bermudski trougao
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Samsung S 9 +
to je sasvim tipicno za srbiju Smile
IP sačuvana
social share
Zivot je stari kuckin sin, stalno se raspravljam sa njim,          
zivot je ofucani holivudski film. Igram bez dublera, sve sam,
sto nije prakticno to znam pomalo sniram, po malo briljiram
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mislim,sta reci...

Zodijak
Pol
Poruke 1852
Zastava [spam]
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Sony 
tuzno i zalosno
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple 
Jbg, vish kako se prave pare...  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Turističke agencije se služe lažnim fotografijama
Zbog fotomontaže i tri godine zatvora

Autor: M. Cvejić | 18.09.2007 - 09:28

Korišćenje fotomontaže u privlačenju turista, po rečima stručnjaka, može se podvesti pod krivično delo dovođenja korisnika u zabludu, ali i pod mnogo teže krivično delo prevare, zašta je zaprećena kazna zatvora od tri godine.

Upravo se Beograđanin Miroslav Ševković zahvaljujući fotomontaži u turističkom prospektu jedne agencije, o čemu je „Blic“ pisao, odlučio da ode u hotel „Nazar bič“ u Antaliji. Fotografija je pokazivala da oko hotela i na plaži ima zelenila. Ispostaviće se lažnim zelenilom jer bujnog zelenila na licu mesta nije bilo.
- Na licu mesta videli smo nekoliko stabala i malo grmlja. Na 50 metara iznad hotela uzletalo i sletalo po 200 aviona dnevno. Zbog ovog i još nekih problema naš odmor smo prekinuli i vratili se nazad kući posle nekoliko dana - priča Ševković.
U turističkoj inspekciji nisu želeli da preciziraju koje su kazne jer je postupak u toku.
U razgovoru sa turističkom inspekcijom stiče se utisak da sa ovakvim delom dosad nisu bili u dodiru. Naime, turistička inspekcija uglavnom proverava da li je agencija ispoštovala sve ono što piše u ugovoru koji je potpisala sa putnikom. Sve ono što agencija ne ispuni, mora biti nadoknađeno putniku. Svima koji putuju jasno je da su katalozi turističkih agencija pravljeni tako da privuku pažnju klijenata. Često su fotografije snimljene iz uglova koji hotel prikazuju znatno boljim u odnosu na ono kako izgleda u stvarnosti. To je, ipak, dozvoljeno. Međutim, kod fotografije hotela „Nazar biča“ jasno se vidi da je upitanju fotomontaža jer je zelenilo dodato najverovatnije u programu „fotošop“ ili nekom sličnom. Znači, ne samo da je hotel snimljen iz ugla koji bi ga učinio primamljivijim, već je dodato i lažno zelenilo, što ovu vrstu prevare čini još težom. Tako nešto, fotomontaža, nije ni predviđeno propisima koji određuju šta se sme, a šta ne sme u oblasti rada agencija.
- Pre svega ovde se radi o krivičnom delu dovođenja u zabludu korisnika. Sigurno je da po zakonu agencije moraju da pokažu realno stanje hotela, a ne ulepšanu sliku o smeštaju. Međutim, kad se malo bolje razmisli, tužilac bi čak mogao da ovo krivično delo vodi i kao krivično delo prevare, za šta je zaprećena kazna zatvora i do čak tri godine. Jasno je da turista ukoliko je doveden u zabludu, pa čak i prevaren, može da traži povraćaj novca, pogotovo za neiskorišćeni deo usluga, pošto je odmor prekinuo - kaže Slobodan Šoškić, advokat.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


YO

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 475
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
kao da nemamo jelpa mesta
IP sačuvana
social share


Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.