Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Da li se slažete da su srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski jedan isti jezik ?!?
Da, slažem se
76.2%  (48)
Ne, nipošto
11.1%  (7)
Možda ...
4.8%  (3)
Ne znam, nisam najbolje upućen u to pitanje
1.6%  (1)
Ne interesuje me ...
6.3%  (4)
Ukupno glasova: 63
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Četiri ista jezika - srpski, hrvatski, bosanski i crnogorski !?!  (Pročitano 18438 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung S7220
Vukov jezik... e sad jel Srpski, Hrvatski, Bosanski ili Crnogorski... pitanje je sad...
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Vuk je cuveni Kroata iz Rsica, nemoj da preuzimamo tudje... a i kakve veze ima cijim ko jezikom govori, i engleskim govore mnogi koji nisu Englezi....
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Sto vise jezika, to vise stavki u CV-u....  Smile

Vazno je da se mi mozemo sporazumeti, a kao se taj\ti jezici zovu... manje je vazno...
« Poslednja izmena: 07. Sep 2007, 18:47:17 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung S7220
Da manje je vazno, ali sto se bas jedan jezik mora nazivati razlicitim imenima. Zamislite situaciju da se engleski jezik prica u Srbiji i da se zove srpski... a engleski jezik je sluzbeni u mnogim zemljama...
« Poslednja izmena: 07. Sep 2007, 18:49:50 od vlado85 »
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Pazi ovako vlado, ja sam rodjena u Hrvatskoj, zivela prvih 10 godina svog zivota...
Govorila sam ijekavicom i jezikom koji vecina Srba u Srbiji ne razume... Ne verujem da si ti imao priliku da ti neko kolaci oci kad kazes "tisuca", "kruh", "krumpir"... taj jezik se tad zvao hrvatsko-srpski, a sada je samo hrvatski...
E, sad.. ja sam Srpkinja... pa samim tim mi je i srpski maternji jezik... kao sto rekoh... osnove srpskog su ekavica i stokavstina... naspram ijekavici i stokavstini koje sam koristila prvih 10 godina...
Ja sada govorim kao nekom ekavicom, presaltovala sam se vecinom na srpski, pa cak i afektiram "po beogradski"...
S druge strane, postoje reci koje ja nikada, ali nikada necu prebaciti na ekavicu... mislim.. za ovih 16 godina nisam, niti cu ikada... da budemo jos jasnija... ja necu da ih menjam... ne mogu... nikad necu moci da kazem "deo"... uvek ce to biti "dio"...
Znaci, kojim jezikom ja govorim? Srpsko-hrvatski li hrvatsko-srpski vise ne postoji? Hrvatskim ne govorim, jer koristim ekavicu i neke sinonime i vice versa...

Elem... sta je problem... iskljucivost...
Srbi kazu da hrvatski, bosanski, crnogorski ne postoji,  Hrvati da je su to razliciti jezici, Bosanci, Crnogorci takodje...
Zajednicko za sve cetiri grupe je potiranje vaznosti ostale tri... samo je njihov jezik razlicit, samo je on pravi, a ostali su se razvili upravo iz njega...
I uvek je to praceno igranjem "gluvih telefona" i becenjem ociju kada npr. narucis kaFu sa mlEkom ili krumpir...

Ja to ne razumem... verovatno zato sto sam bila na obe strane... govorila i jedan i drugi jezik... i podjednako imam zelju da tresnem po njuski one koji nece da me usluze ako pogresim jezik... Srbin, Hrvat... bam po njuski...  Smile

Mislim da ovaj problem nastaje zbog ljudi koji ne zele da se obrazuju, prosire malo svoje vidike... zakopani su u taj srpski, hrvatski, bosanski, crnogorski i ko progovori drugacije... nastaje problem...
Pa, zar je toliko tesko savladati par lokaliazama?!

Resenje: imati sto razlictih jezika ili jedan jugoslovenski...
Jedan jezik nema sanse da se oformi jer svaka od ovih nacija iz Ex-Yu ima neutazivu zelju da dokaze da upravo ona vodi poreklo direkt od Tutankamona...  Smile
« Poslednja izmena: 07. Sep 2007, 19:11:40 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung S7220
Elem... sta je problem... iskljucivost...
Srbi kazu da hrvatski, bosanski, crnogorski ne postoji,  Hrvati da je su to razliciti jezici, Bosanci, Crnogorci takodje...
Zajednicko za sve cetiri grupe je potiranje vaznosti ostale tri... samo je njihov jezik razlicit, samo je on pravi, a ostali su se razvili upravo iz njega...
Pa dobro Anea, ajde ovako... recimo da bas zelimo saznati ciji jezikom pricaju Hrvati, Srbi, Crnogorci i Bosanci... opet moze se reci da je to srpsko-hrvatski... ali gledajuci Vuka Karadzica i njegove zasluge u reformama hrvatskog jezika pomenuti narodi pricaju srpskim jezikom... O jezicima znam strasno malo, ali na osnovu toga koliko sam uspio da procitam i saznam, sam formirao ovakvo misljenje. Kakav je bosnjacki jezik? Bosnjaci pricaju bosnjackim, prihvataju Vukov pravopis i u skolama izucavaju istu materiju kao i mi. Ne odricu se Vuka, a pricaju bosnjackim... jel to moguce!?
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1544
Zastava Zagreb-Rijeka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Nije loše, Ane ... nije loše    Smile

Vlado, ajde prestani sa Vukom - i prije njega smo i pričali i pisali - barem mi u HR ...   
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
A, ne... Dinamo... potkrala mi se jedna greska... vi zelite da dokazete da poticete od kraljice Teute Smile

Citat
Vlado, ajde prestani sa Vukom - i prije njega smo i pričali i pisali - barem mi u HR ...

A, i vi ste imali Ljudevita Gaja koji je i te kako podrzavao sveslo(a)venstvo... Smiley

BTW. Upravo me je jedan vas sunarodnik ubedjivao da su Sloveni=Slovenci, te da se ta grupa naroda naziva iskljucivo Slavenima... Smiley

Elem... sta je problem... iskljucivost...
Srbi kazu da hrvatski, bosanski, crnogorski ne postoji,  Hrvati da je su to razliciti jezici, Bosanci, Crnogorci takodje...
Zajednicko za sve cetiri grupe je potiranje vaznosti ostale tri... samo je njihov jezik razlicit, samo je on pravi, a ostali su se razvili upravo iz njega...
Pa dobro Anea, ajde ovako... recimo da bas zelimo saznati ciji jezikom pricaju Hrvati, Srbi, Crnogorci i Bosanci... opet moze se reci da je to srpsko-hrvatski... ali gledajuci Vuka Karadzica i njegove zasluge u reformama hrvatskog jezika pomenuti narodi pricaju srpskim jezikom... O jezicima znam strasno malo, ali na osnovu toga koliko sam uspio da procitam i saznam, sam formirao ovakvo misljenje. Kakav je bosnjacki jezik? Bosnjaci pricaju bosnjackim, prihvataju Vukov pravopis i u skolama izucavaju istu materiju kao i mi. Ne odricu se Vuka, a pricaju bosnjackim... jel to moguce!?

Kahm... kao sto rekoh... Ljudevit Gaj je radio sa hrvatske strane, ono sto je Vuk radio sa srpske... Wink

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung S7220
Nije loše, Ane ... nije loše    Smile

Vlado, ajde prestani sa Vukom - i prije njega smo i pričali i pisali - barem mi u HR ...   
Da, ali ste poslije Vuka propricali slicno nama.

Bošnjački jezik je nacionalni jezik Bošnjaka kojim govori oko 2 do 2,2 miliona ljudi: u Bosni i Hercegovini (1,7-1,8 milion), Srbiji i Crnoj Gori (245.000) i Zapadnoj Evropi i Severnoj Americi (150.000), i neutvrđen broj iseljenika u Turskoj.

srpska Wikipedia

Citat
Kahm... kao sto rekoh... Ljudevit Gaj je radio sa hrvatske strane, ono sto je Vuk radio sa srpske... Wink

Da, ali sam ja negdje prije godinu dana procitao na wikipediji da je Vuk pred kraj reforme poprilicno umjesao prste, na njihov poziv...

-------

Jedan od značajnijih jezičko-političkih događaja toga doba je tzv. Bečki dogovor iz 1850., ili sporazum 5 hrvatskih pisaca i filologa (Ivan Mažuranić, Dimitrija Demetar, Vinko Pacel, Stjepan Pejaković, Ivan Kukuljević Sakcinski) i 2 srpska (Vuk Karadžić, Đuro Daničić), u organizaciji poznatog slovenačkog slavista Franca Miklošiča. Taj sporazum je nastao kao posledica inicijativa Austrijske vlade da se ujednači pravna terminologija, jer je «zemaljski jezik» na više područja prestajao da bude nemački. Suštinski, radilo se o shvatanjima da su hrvatski i srpski jedan jezik, pa ga treba ujednačiti u svim vidovima.

Mladogramatičari ili "hrvatski vukovci" se dele u dve ili tri generacije, no, najveći uticaj su imali oni na prelazu 19. u 20. vek (njih možemo zvati i mladogramatičarima, dok vukovce iz 1840e-ih i 1850e-ih ne, jer se radilo o amaterima i simpatizerima ideja Vuka Karadžića o obliku narodnog jezika). Najistaknutiji mladogramatičar je bio filolog i prevodilac Tomo Maretić, a uz njega Ivan Broz i Franjo Iveković. Trajna ostvarenja mladogramatičara su na dva polja: pravopisa (koji je po glasovnom načelu napisao 1892. Ivan Broz), te gramatike i jezičke istorije (velika gramatika Tomislava Maretića). Na polju leksikografije mladogramatičari su imali delomičan uspeh: sledbenici ideja Karadžićevog najboljeg nastavljača, Đure Daničića, držali su se pravila koja nisu na glavnoj liniji hrvatskoga jezika, pa je veliki rečnik JAZU/HAZU, kojeg su oni uređivali do 20-ih i 30-ih godina 20. veka, u tom delu dobrano zastareo. Dakle, može se zaključiti: trajne su zasluge mladogramatičara stabilizacija hrvatskoga pravopisa na glasovnoj osnovi , te utemeljenje standardnog jezika na novoštokavštini.



Wiki
« Poslednja izmena: 07. Sep 2007, 19:36:14 od vlado85 »
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Impossible is nothing

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 880
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Nokia N95
jedan isti jezik sto je Srpski!!!
IP sačuvana
social share
С вером у Бога, за Краља и Отаџбину! Живела Краљевина Србија!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.