Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tri tinejdžerke digle ruku na sebe  (Pročitano 1518 puta)
04. Sep 2007, 11:37:28
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
TRAGIČNI POTEZI MLADIH TRAŽE ODGOVORE
Tri tinejdžerke digle ruku na sebe
Autor: M. Š. - V. Z. C. - A. Ž. A. | 04.09.2007 - 08:18


BEOGRAD - Sedamnaestogodišnja S.B. ubila se juče u beogradskom naselju pucajući u sebe iz pištolja. Samo dva dana ranije, J.G, njena vršnjakinja, takođe iz Beograda, pokušala je samoubistvo na isti način. Zašto su ove dve tinejdžerke digle ruku na sebe za sada nije poznato.

Krajem avgusta, nakon što nije položila popravni ispit iz matematike, i njihova vršnjakinja M.S. iz Leskovca, u nameri da sebi oduzme život, popila je majčine lekove. Dok se M.S. oporavlja u bolnici, J.G. se nalazi u komi i lekari se bore za njen život.
U beogradskom naselju u kojem je živela S.B, juče niko nije mogao ni da pretpostavi zašto se ubila. Kako „Blic“ nezvanično saznaje, nesrećnu devojku je mrtvu u krevetu pronašla njena majka. Ona je trebalo da juče popodne krene u školu. Policija se nije oglasila povodom ove tragične smrti.
- Doselili su se u našu zgradu pre godinu dana. Bila je povučena devojka. Samo bi u prolazu kratko rekla „zdravo“ - kaže jedan njen vršnjak iz susedstva.
Prvi školski dan u školi koju je pohađala J.G. protekao je bez uobičajenog žagora i smeha. Na licima učenika videla se zabrinutost, a profesori su bili u šoku. Kao jedan od motiva pokušaja samoubistva navodi se i to što je pre nekoliko dana J.G. pala na popravnom ispitu iz matematike. Direktor ove škole kaže za „Blic“ da je njena majka, posle polaganja ispita, inspekciji uložila prigovor koji je usvojen.
- Pozvao sam njenu majku u subotu i rekao joj da devojčica ima pravo na novo polaganje, koje je zakazano za ponedeljak u 11 sati. Devojčica nije bila kod kuće, a majka se obradovala i rekla da će je odmah obavestiti telefonom. Nažalost, nije uspela da je dobije - priča vidno potreseni direktor.
Kako nezvanično saznajemo, devojčica je u subotu bila kod svog dečka, gde je sebi pucala u glavu.
- Ne znam da li je na takav potez naveo ispit iz matematike. Njena razredna mi je ispričala da je devojčica u petak bila dobro raspoložena - priča direktor.
Razredna nije bila u stanju da govori, a njeni drugari su nam kratko rekli da ne znaju šta je moglo da izazove ovakav ishod.
Prema drugoj verziji, do nesreće je došlo nakon svađe koja je izbila između nje i njenog dečka jer je on hteo da raskine njihovu vezu, zbog čega je pokušala da sebi oduzme život.
Pedagog Danijela Milisavljević, koja je do 1. septembra radila sa učenicima srednje škole, kaže za „Blic“ da stručne pedagoško-psihološke službe u školama pokušavaju da pomognu deci u čijem ponašanju su uočene promene.
- Kada dete dođe kod nas, najvažnije je da se otvori jer mu tada možemo pomoći. Ako dete neće da se otvori, da pokaže prave emocije, znači da ima veliki problem. O tome obaveštavamo direktora i preporučujemo odlazak kod psihoterapeuta - kaže Milisavljevićeva.

Loše ocene samo „okidač“ za tragediju
Prof. dr kliničke psihologije Tijana Mandić kaže za „Blic“ da su ove tragedije upozoravajući znaci i da je krajnje vreme da nam kao društvu prioritet budu naša deca. Ona objašnjava da su loše ocene ili nesrećna ljubav samo povodi za povlačenje okidača, ali da su razlozi mnogo dublji.
- Krajnje je vreme da u svakoj školi, pored pedagoga, bude i klinički psiholog, neko ko je stručan da detetu pomogne kada ima emotivnih problema. Kod nas se svaka takva inicijativa završi neuspešno - smatra Mandićeva.

Kako prepoznati kada je dete pod stresom
-Dramatična promena u ishrani (ili ne jede ili jede previše)
-Fizička aktivnost (ne kreće se ili je odjednom hiperaktivno)
-Ne spava dovoljno
-Međuljudski odnosi (druži se, ne može da podnese samoću ili se odjednom povlači u sebe, ne podnosi društvo)
-Promene u navikama (kao što su higijenske)
-Menja odnos prema sebi (nezadovoljstvo, bezvoljnost, gubitak ambicije, oseća strah, ljutnju, tugu, zabrinutost)

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1842
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6;M

Kako prepoznati kada je dete pod stresom
-Dramatična promena u ishrani (ili ne jede ili jede previše)
-Fizička aktivnost (ne kreće se ili je odjednom hiperaktivno)
-Ne spava dovoljno
-Međuljudski odnosi (druži se, ne može da podnese samoću ili se odjednom povlači u sebe, ne podnosi društvo)
-Promene u navikama (kao što su higijenske)
-Menja odnos prema sebi (nezadovoljstvo, bezvoljnost, gubitak ambicije, oseća strah, ljutnju, tugu, zabrinutost)


ovo je najjace Smile
IP sačuvana
social share
So I say live and let live. That's my motto. Live and let live. Anyone who can't go along with that, take him outside and shoot the motherfucker. It's a simple philosophy, but it's always worked in our family...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 Mala J.G. je josh u komi Smile Smile Smile Smile Smile

Male su prognoze da ce prezhiveti Smile Smile Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Stručnjaci upozoravaju na sve češća samoubistva tinejdžera
Zašto se mladi ubijaju u Srbiji

Autor: B. Jelovac | 05.09.2007 - 09:57

Mladi su često nesposobni da se suoče sa
problemima
BEOGRAD - SOS dečija linija zazvoni bar jednom mesečno, a glas sa druge strane starosti od 14 do 20 godina poručuje: „Meni se ne živi“. Samo za poslednjih nedelju dana tri sedamnaestogodišnje devojke digle su ruku na sebe.
Crna statistika u Srbiji je, takođe, neumoljiva, a kao „sezonu samoubistava“ stručnjaci označavaju proleće i jesen.
Dr Tijana Mandić, klinički psiholog, kaže za „Blic“ da sve više mladih koji dižu ruku na sebe zapravo poziva u pomoć, ne znajući kako da se izbori sa svojim problemima.
Srbija je zemlja u kojoj je prosečno registrovano 19 samoubistava na 100.000 stanovnika, ali uz jedno samoubistvo statistike beleže deset pokušaja suicida. Među onima koji pokušaju da se ubiju a prežive, prednjače mladi ljudi. Oni se najčešće odlučuju za trovanje i skokove s mosta ili solitera.
Kriminolog Zlatko Nikolić napominje da ovu situaciju treba shvatiti krajnje ozbiljno.
- Oni koji su jednom pokušali samoubistvo, u roku od četiri godine ponovo će, gotovo po pravilu, pokušati da sebi oduzmu život. Deset odsto njih u tome i uspe. U svojoj fazi sazrevanja, usled niza neuspeha a velike želje da budu lepi, voljeni, uspešni i prihvaćeni, mladi osećaju besmisao života i otuda ona rečenica: „Ništa meni ne ide“. Pokušajem da sebi oduzmu život često žele zapravo da skrenu pažnju - kaže kriminolog Zlatko Nikolić.
Stručnjaci otuda upozoravaju da je krajnje vreme da svi, mladi i njihovi roditelji, moraju da raščiste sa predrasudama o odlasku kod psihologa i psihijatra.
- Ukoliko posumnjaju da im dete pati i gubi volju za životom, roditelji mu moraju staviti do znanja da nije samo. Ne smeju ga kritikovati, moralisati, niti omalovažavati njegove probleme. Deca se moraju vaspitavati tako da shvate da su problemi rešivi, ali i roditelji moraju shvatiti da je odlazak kod psihologa, terapeuta i psihijatra, kao i poseta zubaru jer se i psiha mora održavati - kaže dr Tijana Mandić.
Iako je u to u Srbiji još retkost, mladi koji su pod stresom ili razmišljaju o samoubistvu, ali i njihovi roditelji, mogu se obratiti školskim psiholozima, SOS dečijoj liniji (0800/123456), psihoterapeutima i psihološkim savetovalištima koja postoje u svim domovima zdravlja, kao i na Studentskoj poliklinici i Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu.
Osim preventivnih poseta lekarima, stručnjaci upozoravaju roditelje da decu i mlade, ukoliko su u depresiji ili pokazuju bilo kakve suicidne namere, ne treba da ostavljati same, a posebno je važno skloniti predmete kojima bi mogli da se povrede.

Borba za život tinejdžerke

Lekari Urgentnog centra i dalje se bore za život Beograđanke J.G. (17), koja je u subotu pokušala da se ubije pucajući sebi u glavu iz pištolja. J.G. se i dalje nalazi u komi, priključena na aparate za disanje. Njena vršnjakinja S.B., takođe iz Beograda, nažalost prekjuče je uspela u nameri da hicem iz pištolja sebi oduzme život, dok su lekari uspeli da spasu M.S. (17) koja se otrovala tabletama u Leskovcu.

Oružje držati pod ključem

Dve od tri devojke koje su u proteklih sedam dana digle ruku na sebe u Beogradu i Leskovcu, nekako su se dokopale pištolja. Stručnjaci kažu da je zakonom jasno propisano kako oružje treba čuvati.
- Oružje treba držati pod ključem ili rasklopiti na delove, a najsigurniji i najjednostavniji način je da se kupi bravica za okidač. Tako sigurno ne može doći ni do kakve nesreće - objašnjava Mikan Cvetković, predsednik Lovačkog udruženja „Beograd“.

Najčešći uzroci samoubistva
-prekid emotivne veze
-neuspeh u školi
-porodični problemi
-gubitak bliske osobe
-loši odnosi sa vršnjacima
-fizičko ili seksualno zlostavljanje
-kriza identiteta, uz osećaj da nisu uspeli i ispunili ono što se od njih očekuje

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

Borba za život tinejdžerke[/b]
Lekari Urgentnog centra i dalje se bore za život Beograđanke J.G. (17), koja je u subotu pokušala da se ubije pucajući sebi u glavu iz pištolja. J.G. se i dalje nalazi u komi, priključena na aparate za disanje.

Izvor: Blic

  Mala J.G. nije vishe na aparatima.

  Umrla je Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


NEMA MALIH BOGOVA.

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2900
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
LG U8290
Sve su to posledice opšteg s(t)(r)anja u društvu. U društvu koje kao uzor postavi Cece, Karleuše i ostale kvazi zvezde, u kojem se afirmativno piše o Draškovićima, Amsterdamima, gde se mladima nameće kao motiv provod, droga, Audi, Mercedes itd., gde su sveštenici zaštićeni iako su pedofili, gde se ismejava vaspitanost, lepi maniri, nenametljivost i skromnost, kao aspekti uspešnog života promovišu ciljevi kojki se postižu gazeći druge, društvo u kome u celini vlada malograđanština, ne treba se čuditi kada tinejdžeri, gledajući kako popularnost stiču sponzoruše i tatini sinovi, dižu ruku na sebe, lišeni porodične ljubavi i razumevanja, jer ne mogu da dostignu ciljeve i nivoe društvenog priznanja, koje im nameće sredina. Klasičan primer kompleksa niže vrednosti.
IP sačuvana
social share
Srbija je Kosovo i Metohija!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
   Shta radimo (roditelji) deca nam se ubijaju.

Mala J.G. je bila djak generacije u osnovnoj shkoli.

U. petoj gimaziji je imala problema sa matematikom.

Sa momkom (u chijem stanu pucala sebi u glavu) bila je u vezi tri godine.

Bila je mnogo lepa i pmatna devojka.

Shta se tu promenilo, niko ne zna.

Pricha se sve i svashta...

Mjaka joj je pedagog.

Zhao mi sve dece,koja i nekoj "neizlaznoj"situaciji se ne obrate psihologu(ako je vec komunikacija sa roditeljima ravna nuli)
Mlau J.G. znam i mnogo mi je zhaoooooooooo Ne mogu da se smirim...Nadala sam se da ce prezhiveti.



Nek je Andjeli chuvaju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Žena
Poruke 17676
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0

 Da jesam to rekla i zhao mi je male.Nije ona kriva.

 Bila sam besna na njenu majku,sad mi je zhao shto sam to otkucala, jer Ti si Ta koja sve zloupotrebish.

 Mislim da nije momenat.Uostalom, od Tebe sam se to i nadala, samo se pitam dokle cesh vishe  bre???

 Zhao mi je male J.G.nije se probudila iz kome.

 I, naravno zhao mi je njenih roditelja.

 P.S. Anea zaobidji me Smile Smile Smile

 (zhao mi je moram da idem, a Ti nastavi da provocirash, Tebi nishta nije sveto)

 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
hm... bolje nauci da kontrolises svoje misli, umesto sto sikces na mene...
niko ne voli mracnjake...
dovoljno si odrasla da odgovaras za svoje postupke...
ne krivi mene...  Smile




Tragičan kraj devojke koja je pucala u sebe
Učenica umrla u bolnici
Autor: B.J. | 06.09.2007 - 09:44

BEOGRAD - Sedamnaestogodišnja J.G. iz Beograda, koja je u subotu pucala u sebe iz pištolja, juče je preminula u Urgentnom centru. Zbog čega je ova mlada devojka digla ruku na sebe, ni dalje nije poznato. Oproštajno pismo, koje se nalazi u policiji, krije objašnjenje da li se devojka ubila jer je pala na popravnom ispitu iz matematike ili zbog svađe sa dečkom.

U njenoj školi juče je vladao muk. Uobičajena graja, žagor i smeh tipični za prve dane nove školske godine nisu se mogli čuti. Šokantna vest juče se mogla gotovo pročitati na licima učenika iz njenog razreda, a profesori su bili u šoku.
- Profesor je korektan, a ona sem matematike nije imala problema sa ostalim predmetima, tako da mi je teško da poverujem da bi se zbog toga ubila. Znam da je inspekcija usvojila prigovor njene majke i da je u ponedeljak trebalo opet da polaže popravni - tiho pričaju učenice ove beogradske škole.
Prema rečima direktora škole, majka nesrećne devojke u subotu nije uspela da dobije J.G. telefonom i obavesti je o ponovnom polaganju.
Ona je pucala sebi u glavu u stanu svog momka, koji je po povratku iz grada zatekao stravičan prizor.
- Zabavljaju se već četiri godine, non-stop je bila s njim. On je stariji, tako da ga ne znamo mnogo. Čula sam i da se možda ubila jer je trebalo da raskinu, ali kada sam je videla u petak, bila je raspoložena, tako da ne znam da li su imali problema - kaže jedna od učenica.
Lekari Urgentnog centra u Beogradu pet dana i noći su se borili za život nesrećne devojke, priključene na aparate za disanje, koja se zbog teških povreda glave nije budila iz kome. U trenutku kada je umrla, kraj njenog kreveta bdeli su roditelji i direktor škole.

Crna serija samoubistava
Na groblju Risovača u Aranđelovcu juče je sahranjen mladić M.R. (25), koji se u ponedeljak ubio iz očevog pištolja. Tog dana, pucajući sebi u glavu iz pištolja njenog pokojnog dede u Beogradu se ubila i sedamnaestogodišnja S.B. Motivi oba samoubistva za sada su nepoznati. M.P.

Izvor: Blic

« Poslednja izmena: 06. Sep 2007, 11:53:23 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.