Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Samohodni protivavionski top M53/59 Praga *Predstavljanje*  (Pročitano 14114 puta)
01. Sep 2007, 18:40:34
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Ko visoko leti nisko pada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1196
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6267
SAMOHODNI PROTIVAVIONSKI TOP 30/2 mm- M53/59 Praga

Pun naziv: PAST 30/2mm M53/59/70 NRHU JOT 171A

TT karakteristike:

Kalibar topa: 30 mm
Borbeni komplet: 400 metaka
Pocetna brzina zrna: 1000 m/s
Horizontalan domet: 9700 m
Vertikalan domet: 6300 m
Teoretska brzina gadjanja: 840-900 metaka u minuti
Maksimalna dužina neprekidnog rafala: 100-150 metaka
Horizontalno polje dejstva: 360 °C
Vertikalno polje dejstva: -5 °C, 85 °C
Brzina okretanja topa po pravcu: 80 °C u sekundi
Masa topa: 1750 kg
Masa automata bez okvira: 224 kg
Masa kompletne cevi: 78 kg
Masa okvira: pun 89 kg, prazan 32 kg
Kapacitet okvira: 50 metaka
Masa zrna: 0,435 kg
Masa metka: 1,14 kg
Daljina izbacivanja caure: 5-15 m

  Samohodni protivavionski top 30 mm M53/59 razvijen je tokom pedesetih godina u tadašnjoj Čehoslovačkoj, kao alternativa ruskom oruđu ZSU-57-2. Sistem je nastao postavljanjem dvocevnog topa 30 mm M53 na oklopljenu šasiju kamiona V3S. Jugoslovenska Narodna Armija je top M53/59 uvela u naoružanje 1968. godine.
  Čelični oklop štiti od vatre streljačkog naoružanja i parčadi granata. Motor je smešten u prednjem delu vozila, u srednjem delu se nalazi kabina sa mestima za četiri člana posade, dok je naoružanje i mesto nišandžije postavljno na zadnjem delu kamiona.Automatski protivavionski top 30 mm M53 radi na principu pozajmice barutnih gasova i ima maksimalnu brzinu gađanja od 840-900 metaka u minuti. Polje dejstva po elevaciji je od -10° do +85° a po pravcu 360 stepeni. Iz topa se ispaljuje trenutno - zapaljivo - obeležavajući projektil mase 0,435 kg sa 0,041 kg eksploziva i pancirno - obeležavajući projektil koji probija 60 mm oklopa na daljini 600 m. Efikasan domet protiv ciljeva u vazdušnom prostoru je 3000 m, a ciljevi na zemlji se gađaju do 3000 m. Top se hrani iz okvira kapaciteta 50 metaka, a ukupno se u borenom kompletu nalazi 400 metaka. Za nišanjenje se koristi jednostavna nišanska sprava sa vertikalnom rešetkom. U slučaju potrebe top se može skinuti sa vozila i dejstvovati sa zemlje.Za pogon vozila koristi se šestocilindrični vazduhom hlađeni dizel motor Tatra T 912-2, koji razvija 81 kW (110 ks) pri 2200 obrtaja u minuti. Pokretljivost van puteva nije na nivou savremenih oklopnih vozila na točkovima.
  U JNA je sredinom osamdesetih godina izvršena modernizacija vozila ovog tipa, koja je podrazumevala ugradnju domaćeg nišanskog sistema J-171A i jačeg motora. Rađeno je i na projektu povezivanja "Prage" i osmatračkog radara "Žirafa" i uvođenju laserskog daljinomera i balističkog računara, ali ova modernizacija nije sprovedena. Tokom rata u Bosni pojavila se jedna zanimljiva modifikacija - umesto topova 30 mm za koje je ponestajalo municije, na "Pragu" su postavljena dva dvocevna avionska topa GŠ-23, kalibra 23 mm. Na pojedina vozila kao pomoćno naoružanje postavljan je mitraljez Browning M2HB kalibra 12,7 mm.
  Samohodni protivavionski top M53/59 je danas zastareo i bez obimne modernizacije može se efikasno koristiti samo za gađanje ciljeva na zemlji. Glavni nedostatci sistema su nemogućnost dejstva noću i u uslovima ograničene vidljivosti, odsustvo savremenog sistema za upravljanje vatrom, nezadovoljavajuća pokretljivost, nedostatak sistema za NHB zaštitu i izloženost nišandžije dejstvu neprijatelja.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

vj-praga.jpg
(35.08 KB, 596x400)
praga u dejstvu.jpg
(103.98 KB, 800x542)
praga.jpg
(100.96 KB, 1024x768)
M-53-59_Czech.jpg
(25.2 KB, 400x300)
m5359pragav3s273xd.jpg
(58.23 KB, 640x426)
m5359pragav3s074re.jpg
(19.24 KB, 512x303)
IP sačuvana
social share
Edit by Lightsoft:  Link uklonjen
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
bila je lepa dok joj je bio vek, ali mislim da joj je sada mesto na kalemegdanu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
josh uvek moze korisno da posluzi ,npr protiv ovk,vehabija i slichne bagre  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
pa izgleda veoma privlačno za teroriste Smile šta će VS uraditi sa jnima? oće ih pokloniti Afganistanskoj Vojssci kao Crnogorci svoje štrojpušake ili će ih iseći? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung sgh-550i
Pa mogu da ih poklone ako im promene ime u npr. "aviopuc"!
Smile
IP sačuvana
social share
Sivi soko, sivi soko, sivi soko, ću-ću-ću. Sivi soko, soko sivi, sivi soko, šubi-dubi-du!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
 Smile Smile  mada opet mislim da bui mogli da iskoristimo za nešto drugo ove prage. npr, kao neki kamion za nešto Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Prage nisu više u upotrebi u Vojsci Srbije.  Povučene su iz naoružanja i konzervirane u skladištima strateškoh rezervi.  Zaniljivu priču o tom oruđu i njegovoj istoriji na Balkanu možete pročitati u vojnom magazinu „Odbrana” broj 46 od 15.  avgusta.  hxxp: www. odbrana. mod. gov. yu/odbrana046/08%20Arsenal. pdf
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6

Tesko je u danasnje vreme nekom pokloniti nesto,a pogotovo kad je odavno zastarelo.Trebalo je Prage modernizovati jos osamdesetih i produziti im zivotni vek kolko tolko,danas je za sve vrste modernizacije kasno.Bilo bi zanimljivo ako neko zna dali je neko od korisnika Prage izvrsio neke modernizacije.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia 6300
pa i 55ice i MiG-21ice su tebali 80tih modernizovati Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3955
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
pa i 55ice i MiG-21ice su tebali 80tih modernizovati Smile

Trebalo je mnogo toga,ali nazalost od svega nije bilo nista. Smile
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.233 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.