Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 07:17:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Opasne igračke  (Pročitano 5548 puta)
13. Avg 2007, 12:02:37
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Prodavnice i tezge i dalje su pune igračaka koje mogu ozbiljno da ugroze zdravlje i život dece, a koje su uglavnom proizvedene u Kini

BEOGRAD - Iako je od pisanja Kurira o štetnosti dečijih igračaka proizvedenih na Dalekom istoku prošlo skoro dva meseca, prodavnice i tezge i dalje su pune zanimacija koje mogu ozbiljno da ugroze zdravlje i život dece. Igračke koje su stavljene na crnu listu Evropske unije, najnovije u nizu, mogu se naći u gotovo svakoj kući u Srbiji. U pitanju su plastične ljuljaške koje sviraju, patkice za kupanje i "pazle" tepih slagalice.

Naime, na listi Evropske komisije, u okviru sistema brzog upozorenja članica EU (RAPEDž) o proizvodima opasnim po zdravlje ljudi, prošle nedelje postavljena je slika ljuljaške, inače proizvedene u susednoj Mađarskoj, pored koje piše da je "proizvod opasan, jer postoji ozbiljan rizik od gušenja, zbog toga što dečja glavica veoma lako može da se zaglavi". Pored slike tri gumene patkice za kupanje, proizvedene u Kini, stoji upozorenje da pomenute igračke u sebi sadrže ftalate (omekšivače), koji se već godinama izbacuju iz upotrebe jer oštećuju jetru, bubrege, a u organizmu mogu delovati poput ženskog hormona estrogena remeteći razvoj i delovanje reproduktivnog sistema.
Na listi su se našle i omiljene bebeće igračke, sunđeraste pazle na kojima beba leži i koje u igri često stavlja u usta. Pored njihove slike stoji upozorenje EU u kome piše da pazle u sebi sadrže opasne i iritirajuće materije koje mogu uticati na kožu i centralni nervni sistem.

- Dok se deca igraju sa delovima pazli, kožu neizbežno direktno izlažu relativno dugom kontaktu s igračkom, čime se stvara i velika mogućnost upijanja otrovnih hemijskih supstanci. Ova igračka ne podleže Direktivi o igračkama i relevantnom evropskom standardu EN 71 - navodi se na evropskom sajtu za kontrolu proizvoda. Na sajtu je navedeno i da su ove igračke povučene iz prodaje te da ne smeju da se uvoze u zemlje EU.
Za razliku od evropskih zemalja, koje rigoroznim inspekcijama i proverama kvaliteta pokušavaju da smire ogroman uvoz otrovnih igračaka, u Srbiji je to gotovo nemoguća misija.
Iako u Upravi carina ističu da je njihov posao da utvrde da li roba koja se uvozi ima sve neophodne papire, poput onih o zdravstvenoj odnosno sanitarnoj ispravnosti, te da li količina na papiru odgovara uvezenoj, najveći broj igračaka na tržište stiže ilegalnim kanalima. U beogradskom Bloku 70, popularnom "kineskom tržnom centru", ekipa Kurira pronašla je ne samo zabranjene sunđeraste pazle i voštane bojice koje su prepune olova već i ogroman broj ostalih igračaka koje ne ispunjavaju ni minimalne standarde.

BOJA PUNA OLOVA

Za razliku od zemalja Evrope, gde se proteklih dana iz ponude igračaka intenzivno povlače 83 različita artikla renomirane američke firme "Fišer- Prajs" zbog sumnje da imaju previše olova u boji, većina domaćih prodavnica u ponudi i dalje ima ogroman broj igračaka ovog proizvođača.
U "Fišer-Prajsu" ističu da su deca u opasnosti ako boja spadne s igračke i da je mala količina olova dospela u igračke proizvedene od 19. aprila do 2. jula ove godine. Olovna boja može se povezati sa zdravstvenim problemima kod dece, teškoćama u učenju i trajnim oštećenjima mozga.

Izvor: Kurir / (M. S. - A. ME.)
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone SE 2020
Ne kupujte igračke bez deklaracije

Autor: Violeta Nedeljković | 11.02.2008 - 07:04



Nepažnja roditelja prilikom kupovine igračaka zapravo je igranje dečjim zdravljem. Ukoliko igračke nemaju deklaraciju koja mora da sadrži podatke o proizvođaču, kvalitetu i sastavu, ne treba ih kupovati jer sva je prilika da su štetne po zdravlje.

U Srbiji je od novembra prošle do januara ove godine iz prodaje povučeno pola miliona komada igračaka, a sva je prilika da praktično svaka druga ne odgovara prihvatljivim standardima.

Kratak raport inspektora tržišne i sanitarne inspekcije izgleda ovako: pola miliona komada igračaka, koje nisu propisno deklarisane, povučeno je iz prodaje. Trajno je oduzeto 1.765 igračaka. Utvrđeno je da se na čak 149 prodajnih mesta nalaze igračke koje ne poseduju rešenje o zdravstvenoj ispravnosti.
Promet i kvalitet igračaka kontrolisan je od 26. novembra 2007. do 20. januara 2008. godine na teritoriji cele Srbije. Inspektori su tada „zavirili“ u 1.065 specijalizovanih prodavnica u kojima se prodaju samo igračke, u maloprodajne objekte koji u svom asortimanu, pored ostalog, imaju i igračke, ali i u veliki broj „kineskih radnji“.
- Igračke nisu slučajno kontrolisane. Akcija je usledila posle informacija da se u našim prodavnicama nalazi veliki broj igračaka lošeg kvaliteta koje utiču na bezbednost i zdravlje potrošača, a naročito dece. Kraj godine je inače period kada se ovi proizvodi masovno kupuju kao novogodišnji i božićni pokloni. Početkom prošle godine, prilikom redovne kontrole, videli smo da postoji problem sa deklaracijama i zdravstvenom ispravnošću igračaka. Sve je to uticalo da sa Sektorom za sanitarni nadzor Ministarstva zdravlja, koji kontroliše zdravstvenu ispravnost igračaka, preduzmemo zajedničku akciju - kaže Dušan Vučković, državni sekretar u Ministarstvu trgovine i usluga.
Inspekcija je tokom akcije utvrdila da se u prometu nalazi veliki broj igračaka koje ne poseduju rešenje o zdravstvenoj ispravnosti izdato u Sektoru za sanitarni nadzor Ministarstva zdravlja. U Zrenjaninu su takve igračke nađene u čak 29 prodavnica. U Novom Sadu nebezbednih igračaka bilo je na 28 prodajnih mesta, u Subotici - 13, u Jagodini i Beogradu - 11, u Somboru u 10, u Boru - devet i u Pančevu na osam prodajnih mesta. Ali igračaka koje nemaju potvrdu da su zdravstveno ispravne ima i u Šapcu, Smederevu, Leskovcu, Užicu, Čačku, Kraljevu, Zaječaru, Sremskoj Mitrovici i Požarevcu.
- Inspektori su na 149 prodajnih mesta pronašli igračke koje nisu imale potvrdu o zdravstvenoj ispravnosti. Sanitarna inspekcija je odmah otišla u te prodavnice i privremeno stavila van prometa sve igračke koje su zatečene bez rešenja o odobrenju uvoza, a koje je ujedno potvrda da su zdravstveno ispravne. Prodavcu je dat rok da od uvoznika pribavi potvrdu, a ukoliko to ne uspe, trajno se zabranjuje njihova prodaja - kaže Svetlana Mijatović, pomoćnik ministra zdravlja zadužena za sanitarni nadzor.
- Zbog neažurnog vođenja evidencije (ulaz-izlaz robe), privremeno smo oduzeli 482.136 komada igračaka, u ukupnom novčanom iznosu od 12.029.476 dinara. Po oduzimanju ovih igračaka podneli smo zahteve za pokretanje prekršajnih postupaka. Pored toga, utvrdili smo da se u prometu nalaze igračke bez isprava o nabavci. Ove igračke smo oduzimali jer su u prometu potpuno nelegalno - objašnjava Vučković.
Ubedljivo najveći broj igračaka stavljen je van prometa u Pančevu - čak 479.122 komada, zbog poznatog pančevačkog buvljaka gde inspekcija godinama pokušava da uvede kakav-takav red. Pančevo zauzima prvo mesto i po broju privremeno oduzetih igračaka - 477.563 komada, ali i onih koje su trajno oduzete (957 komada).
U Subotici, Užicu, Nišu, Prokuplju i Beogradu inspektori su zbog neposedovanja propisane dokumentacije o nabavci veće količine igračaka privremeno zatvorili devet prodajnih objekata.
- Naplaćeno je osam mandatnih kazni u iznosu od po 180.000 dinara zato što na igračkama koje smo zatekli u prodaji cena nije bila vidno istaknuta. Podneli smo 31 prijavu za privredni prestup i 149 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka - naglašava Vučković, najavljujući nove akcije kontrole prometa i kvaliteta igračaka. Kazne za privredni prestup kreću se od 300.000 dinara do tri miliona dinara.

Otrovne igračke se povlače iz prodaje i u evropskim zemljama
Evropska unija ima razrađen sistem brzog upozoravanja (RAPEX) u koji su uključeni proizvođači, trgovci, distributeri, potrošači i, naravno, državni organi, a čiji je cilj da se sa tržišta što pre povuku proizvodi koji mogu ugroziti zdravlje i bezbednost potrošača. RAPEX nedeljno informiše potrošače o otrovnim igračkama i o tome šta se preduzima da se eliminiše rizik. Evo nekoliko igračaka koje su u EU povučene iz prodaje zbog zdravstvene neispravnosti.

Gumene igračke - „Žute patke“
Zemlja porekla: Kina
Opasnost: hemijski rizik
Ova igračka predstavlja ozbiljan hemijski rizik jer 40,5 odsto težine predstavlja disononil ftalata isononil (DINP), što prelazi dozvoljeni maksimum od 0,1 odsto težine.

Patka koja se vuče uz zvuke
Zemlja porekla: Holandija
Opasnost: rizik od trovanja
Ova igračka predstavlja rizik od trovanja za decu jer sadrži prekomerne količine olova i hroma u crvenoj boji (olovo 618mg/kg, hrom 113mg/kg)

Stiskajuće skvičeće igračke
Zemlja porekla: Kina
Opasnost: gušenje i hemijski rizik
Proizvod predstavlja ozbiljan rizik od gušenja zato što se mehanizmi za skvičanje tokom testova naprezanja odvajaju i staju u cilindar za male delove. Te igračke predstavljaju ozbiljan hemijski rizik zato što sadrže ftalat DEHP 31,9 odsto, koji je klasifikovan kao druga kategorija toksičnosti za repromaterijal

Ogradica za bebe
Zemlja porekla: Italija
Opasnost: hemijski rizik
Ovaj proizvod predstavlja ozbiljan hemijski rizik jer plastični deo proizvoda sadrži prekomernu količinu od 20,8 odsto od težine ftalata estera DEHP
Izvor: www.bebac.com


Na šta treba obratiti pažnju
- Da li igračka ima deklaraciju koja sadrži podatke o proizvođaču, zemlji porekla, uvozniku, distributeru, kvalitetu, sastavu, datumu proizvodnje, načinu upotrebe, održavanju ili čuvanju proizvoda.
- Da li igračka ima upozorenje o štetnim ili opasnim dejstvima, u zavisnosti od uzrasta (ograničenje uzrasta kada dete može da koristi igračku).
- Pri kupovini plastičnih igračaka treba obratiti pažnju na to da piše da je proizvod PVC FREE, ili NON TOXIC. Kod farbanih igračaka na deklaraciji treba da piše i da je korišćena netoksična ili bezbedna boja.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020


Zemlja koja obaveštava o opasnom proizvodu: Finska
Kategorija: Igračke
Proizvod: Podloga za igranje
Marka: Nepoznata
Tip/broj modela: Broj 35509000
Opis: Podloga za igranje veličine 73 x 130 cm u kartonskoj kutiji, tema "Moomin"
Zemlja porekla: Hong Kong
Opasnost: Hemijska
Proizvod predstavlja hemijski rizik jer sadrži količinu olova koja prevazilazi granicu od 90 mg/kg. Tamno plava plasika u donjem delu podloge sadrži 250 mg/kg olova.

Proizvod ne ispunjava kriterijume Direktive za igračke i Evropske standarde EN 71-3.
Nadležni su zabranili uvoz proizvoda.



Zemlja koja obaveštava o opasnom proizvodu: Nemačka
Kategorija: Igračke
Proizvod: Plastična igračka za vodu
Marka: Lena
Tip/broj modela: Simm, br 65545 i 65548, EAN 4006942655489
Opis: Narandžasti morski konjic, veličine oko 14 cm. Poseduje mehanizam za pokretanje peraja: artikal br 65545 u vakumiranom pakovanju sa brendom Lena i artikal br 65548 u plastičnoj kesici sa brendom Simm ispisanom na pakovanju.
Zemlja porekla: Honk Kong
Opasnost: Hemijska
Proizvod predstavlja hemijski rizik zato što narandžasta farba sadrži više od dozvoljene količine olova i preko 660 mg/kg hroma.

Proizvod ne ispunjava kriterijume Direktive za igračke i Evropske standarde EN 71
Proizvod je dobrovoljno povučen sa tržišta i od kupaca.



Izvor: Bebac
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple iPhone SE 2020
Igranje sa decom
Z. RAKIĆ,

PROIZVOĐAČI igračaka najčešće ulažu sredstva u marketing i novu proizvodnju, ali ne i u istraživanje kakav uticaj na mališane one imaju. O kvalitetu predmeta koji prolaze svakodnevno kroz ruke devojčica i dečaka računa vodi sanitarna inspekcija, ali skoro niko se ne bavi pitanjem kakav uticaj “loše” igračke ostavljaju na najmlađe.
Prijatelji dece Srbije jedini u našoj zemlji organizuju akciju “Dobra igračka”, a na njihovom konkursu mogu učestvovati proizvođači i uvoznici čiji proizvodi zadovoljavaju pedagoško-psihološke, tehnološke, zdravstveno-higijenske i estetske uslove.
Psiholog Vesna Janjević-Popović, međutim, kaže da proizvođači nisu baš zainteresovani da učestvuju na ovakvim takmičenjima i ako jedne godine ne dobiju oznaku da im je igračka dobra, sledeći put ni ne pokušavaju. Ova organizacija nema načina da natera proizvođače da se prijave za vrednovanje kvaliteta njihovih proizvoda.
- Igračka nije jednostavno predmet za igru, u njoj postoje mnoga značenja - od toga ko ju je poklonio, kako se koristi, pa do njene uloge u životu deteta - smatra psiholog Vesna Janjević-Popović. - Povezanost položaja mališana i zahteva odraslih u odnosu na njega prelamaju se kroz igračku.
Oznaku “Dobre igračke” ove godine zaslužio je Novak Sikimić za kreativnu slagalicu “Logolo 3 plus” i preduzeće “Magaza” Beograd za društvenu igru “Darovi sunca”. Za izbor dobre igračke pohvalu je dobio uvoznik i proizvođač igračaka “Fijomi” iz Beograda, za kocku sa zvučnim efektima.
Na tržištu u našoj zemlji, međutim, ima još mnogo igračaka koje nikako ne mogu poneti epitet dobra. Sanitarna inspekcija je početkom ove godine povukla sa tržišta oko pola miliona komada igračaka koje nisu propisno deklarisane. Trajno je oduzeto 1.765 primeraka, a utvrđeno je da se čak na 149 prodajnih mesta nalaze igračke koje ne poseduju rešenje o zdravstvenoj ispravnosti. U prometu se nalazi veliki broj igračaka koje ne poseduju rešenje o zdravstvenoj ispravnosti izdato u Sektoru za sanitarni nadzor Ministarstva zdravlja.
Stručnjaci napominju da igračka ponekad može biti pratilac u usamljenosti, a nekad sjajan izvor istraživanja i otkrića.
- Igračke imaju svoje mesto u porodici, nauci, tehnologiji, tržištu, ekonomiji, marketingu, ali i vaspitanju i obrazovanju - objašnjava Janjević-Popović. - One prenose mnoge poruke koje se upućuju deci - od onih najgorih, kada je igračka predmet ugovora o razmeni za popijeno mleko, dobro vladanje ili ocene, do ambiciozne želje da dete nešto nauči.
Najnovija istraživanja u svetu pokazuju da se deca manje kreativno igraju, da imaju problema u međusobnoj komunikaciji i da nisu u igri naučila da kontrolišu svoje ponašanje ili da uvažavaju saigrače. Bar nešto od toga bi moglo da se izbegne ako bi se deca razvijala uz “dobru” igračku.

KOMPJUTERSKE IGRICE
KOMPJUTER je potpuno zasenio igračku! Umesto da se igraju sa lutkama i kamionima ili jedni sa drugima, devojčice i dečaci se “druže” sa mašinom. Razvoj tehnologije i sve veća prisutnost i dostupnost računara u svakodnevnom životu deteta direktno se odražavaju na način i sadržaj igre. Anketa Udruženja vaspitača, koju je popunilo više od hiljadu roditelja, pokazala je da dete od šest godina radnim danom provede oko 105 minuta ispred kompjutera, dok vikendom to čine 50 minuta duže.

OPASNE IGRAČKE
MNOGE igračke sa kojima se mališani kod nas igraju izgledaju isto kao one koje su, zbog hemijske neispravnosti, prošle godine zabranjene u nekim zemljama Evropske unije. Američki proizvođač “Matel” je sa tržišta povukao 18 miliona igračaka proizvedenih u Kini, pre svega lutke Barbi, Betmen, Poli Poket, kao i razne automobilčiće. Prema informacijama Asocijacije potrošača Srbije, neke od igračaka koje liče naone koje su povučene sa tržišta EU mogu se bez deklaracije naći i u Srbiji.

Izvor: Novosti
« Poslednja izmena: 13. Okt 2008, 11:58:28 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Apple iPhone SE 2020
Srbija deponija nebezbednih proizvoda
Pojedine igračke opasnije od oružja
Marija Škrbić | 02. 02. 2010. - 00:02h | Komentara: 7

Domaće tržište poslednjih godina pretvorilo se u deponiju opasnih igračaka zato što država još nije harmonizovala naše propise sa propisima EU. Autori portala bebac.com najavljuju da će ta slika uskoro biti promenjena jer će, u skladu sa direktivama EU, Srbija najkasnije za tri meseca dobiti pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dečjih igračaka. A to znači da će se ubuduće tačno znati kakvog je sastava i fizičkih svojstava igračka koja se nalazi u prodaji.

Tokom poslednjih nekoliko godina sporadično su se pojavljivala upozorenja o štetnim i nebezbednim igračkama koje su zabranjene na tržištu EU a koje se nesmetano prodaju na tržištu Srbije. Ovakvih upozorenja najviše ima na roditeljskom sajtu bebac.com, na kome se nalazi spisak od oko 1.000 štetnih dečjih proizvoda, među kojima dominiraju hemijski otrovne igračke, slagalice od sunđera i drveta i plastični automobili. Međutim, retke su informacije da se takve igračke i povlače iz prometa.
Vladimir Ješić, urednik portala bebac.com, kaže da je krivac za ovakvo stanje na našem tržištu zastareli zakon zbog koga je Srbija postala deponija igračaka štetnih po zdravlje dece. Tako se u domaćim radnjama mogu pazariti igračke lošeg hemijskog sastava, ali i loših fizičkih svojstava. Jedna od opasnijih igračaka koja se trenutno nalazi u prodaji je magnetna tabla sa slovima pomoću koje deca uče da pišu, a koja se prodaje u velikim supermarketima. Slova table sadrže magnete koji mogu biti smrtonosni po decu.
- Nisu retkost ni igračke sa liste "Rapeksa", evropskog sistema za upozoravanje potrošača na nebezbedne proizvode koje su zabranjene u EU. Jedna od igračaka s ove liste koja se može pazariti u našim radnjama je plastični plavi slon kome su uvoznici promenili deklaraciju, prekucavši joj serijski broj, za šta nisu imali potrebe, budući da se ova igračka po postojećem Zakonu o zdravstvenoj ispravnosti može nesmetano prodavati - kaže Ješić.
Ješić dodaje da najveći broj igračaka koje dolaze iz uvoza potiče iz Kine (oko 80 odsto), ali napominje da nisu sve opasne po zdravlje dece jer mnogi svetski proizvođači igračke proizvode upravo u toj zemlji.
- Opasnost predstavljaju igračke koje se prodaju po kineskim radnjama, kao što su, na primer, strelice za pikado koje na vrhu imaju kapisle i koje se, što je najgore, odlično prodaju - kaže Ješić.
Gorana Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, tome pridodaje i plagijate poznatih igračaka koje se po mnogo nižim cenama prodaju upravo u kineskim radnjama.

Da se igračke u Srbiju mahom uvoze iz Kine, potvrđuju i u Ministarstvu zdravlja. Ovde, međutim, ističu da igračke ne mogu preći granicu bez rešenja sanitarnog inspektora o zdravstvenoj ispravnosti pošiljke.
- Ministarstvo je odgovorno za ispravnost samo onih pošiljki koje u zemlju ulaze legalnim putem i koje se prodaju na za to određenim i propisanim mestima. Laboratorijske analize rade se u ovlašćenim laboratorijama i tek nakon tih provera, odobrava se njihov uvoz. Oznaka CE trebalo bi da bude garancija u pogledu ispravnosti, ali igračka treba da ima zdravstveni sertifikat proizvođača - kažu u ministarstvu i dodaju da je na godišnjem nivou utvrđeno oko tri odsto neispravnih igračaka pri uvozu, a neispravnost se odnosila uglavnom na nepostojanost boja i čupanje kose kod lutaka.
Sistem kontrole do kraja ove godine trebalo bi biti pooštren jer se tokom 2010. godine očekuje završetak izrade nacrta zakona o predmetima opšte upotrebe i pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti dečjih igračaka u skladu s direktivama EU.
U ovom poslu, kaže Vladimir Ješić, na poziv ministra zdravlja učestvovaće i autori sajta bebac.com
- Izrada pravilnika biće završena najkasnije za tri meseca. Tako će tačno biti propisano koliko jedna igračka može da sadrži, recimo, stalata ili koja sila treba da se upotrebi da se jedan deo igračke odvoji - kaže Ješić.

 

Alijansa za bezbednost dece
Uz pomoć nekoliko ministarstava, portal bebac.com uskoro će kreirati alijansu za bezbednost dece, u koju će biti pozvani svi uvoznici i distributeri proizvoda namenjenih deci.
- Oni koji nam se priključe potpisaće kodeks kojim će biti definisana društveno odgovorna pravila. A to znači da neće uvoziti proizvode koji su štetni za mališane i da se slažu sa pravilima opoziva opasnih proizvoda, što do sada nije bio slučaj u Srbiji. Odziv distributera i uvoznika biće dobrovoljan, ali će javnost biti upoznata sa imenima onih koji odbiju pristupanje alijansi - kaže Ješić i dodaje da će pri alijansi raditi centar za edukaciju roditelja.

Najopasnije na tržištu
Igračka - Opasnost
Magnetne table sa slovima - rizik od gutanja magneta iz slova
Strelice za pikado sa kapislama - rizik od opekotina
Bodljikava loptica meduza - rizik od opekotina
Polica za rad i set alata - hemijska i opasnost od davljenja
Boca sa sapunicom - mikrobiološka opasnost
Mobilni telefon - opasnost od oštećenja sluha
Vrteška - opasnost od gušenja
Muzička igračka zeka - opasnost od gušenja
Auto na radio-kontrolu - rizik od strujnog udara
Bebi igračke - hemijska opasnost
Izvor: Bebac.com

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Apr 2024, 07:17:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.