Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:01:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Да ли сте емпатични?  (Pročitano 5136 puta)
21. Jul 2007, 17:42:39
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Када неко спомене емпатију, обично сви прво помисле на саосаћејност, појачану осећајност, појачану осетљивост, лаку узбудљивост осећања, болећивост. А шта све она представља?


Емпатија је несвесно знање о томе шта неко други осећа. Она припада изворним особинама људске душе. Емпатија је способност уживљавања у емоционална стања друге особе и разумевање њеног положаја (нпр. Патње или угрожености) на основу перцептоване или замишљене ситуације у којој се та особа налази. Емпатија је, у неку руку, основни предуслов друштвености и социјализације. Она је једино средство стицања мишљења о душевном жвоту других.
Она је емоционално сазнање, замењена интроспекција, мишљење себе у другом.
Емпатија је првенствено когнитивни процес, начин на који сопствено «ја» интелектуално схвата стране доживљаје, она је нека врста интелектуалне идентификације, праћена емоцијама које ипак не могу бити исте попут оних које доживљава особа са којом се саосећа.Саосећање је везано уз перцепцију, представу и остале интелектуалне подлоге. Када са неким саосећамо кажемо «знам као ти је».

Дакле, да ли сте емпатични?
Нашла сам један занимљив текст на ту тему:

"Патња је заснована на љубави према човеку -љубав чини другога јединственим са собом, као са својим другим "ја". Сентименталност се пак заснива на љубави човека према самом себи; сентименталног човека не жалосте туђе патње, већ лично искварено расположење; она тежи не да потискује патњу у миру, већ да уклони слике патњом и поља свога видокруга.

Уметност и књижевност навикавају човекову душу на подражавање и па емоционалну укљученост у ситуацију. Човек, навикавајући се да преживљава душевно стање личности из позоришних комада, тв серија, романа, на крају почиње сам да "игра живот" као глумац на сцени. Уметност развија високу пластичност психе, која често долази до патологије и емоционалног приписивања лика који се замишља у свести. Љубав навија за другога; њој је болно зато што је болно човеку. Сентименталност навија за себе; њој је болно зато што се негативни лик патње увукао у свест и изазвао негативне амбицијe.

Љубав је заснована на жељи да други људи живе у благостању. Сентименталност на жељи за властитим душевним комфором; патње других она прихвата као непријатни несклад у свом душевном миру. Сентименталан човек не може волети, он се може заљубљивати, стварати себи идоле, служити им и тим идолима испунити своју душу.

Супротна страна сентиметалности јесте окрутност. Она што је ван граница непосредних осећања, сентименталном човеку је туђе и небитно. У бајци Егзеперија "Мали принц" аутор се истрчава: ако се угаси моја звездица, шта ће ми читава васељена", другим речима, звездица у коју сам ја заљубљен дража ми је од читаве планете.

Сентименталан човек је спреман плакати кад види болесног пса и истовремено остати глув и равнодушан кад пате милиони људи, само да он не види њихове патње. Сентименталност није љубав, већ болесна осећајност, то је хронична пригушена хистерија, која замењује љубав; сентиментализам је стварно либерализам са њиховом луциферовском савршеношћу.

Архимандрит Рафаил (Карелин)
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 262
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6101 2.0
Ne znam i nisam siguran jesam li ali znam da mogu u odredjenim trenucima osetiti tudje emocije. Sta se desava to kada se to cesto desava? To krijem jer okolina u kojoj zivim ne razume. Jer to dar ili je nesto drugo u pitanju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
LG 4X HD
Citat
Jer to dar ili je nesto drugo u pitanju.
neshto drugo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 262
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6101 2.0
Npr sta drugo?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
LG 4X HD
Ne mozesh da osetish?

Npr.si ti osoba koja  voli da umishlja da poseduje neke natprirodne sposobnosti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 262
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6101 2.0
Mogu a vi neverujete nista. Ne znam ni zasto u opste piskarate. Vi bre poricete sve jer ne zelite da vidite a ono sto ne zelite i ne mozete ni videti, ni cuti, ni osetiti. Sve poricete. Nije ni cudo sto smo stigli do samog dna i otudjili se jedni od drugih. I treba nam biti ovako kako jeste a kasno cemo shvatiti neke stvari.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.5
veruj mi znam da nisi u pravu!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to ti mislis da je tako a u stvari umisljas razmisli malo  i sto pre se javi lekaru!!
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
LG 4X HD
Mogu a vi neverujete nista. Ne znam ni zasto u opste piskarate. Vi bre poricete sve jer ne zelite da vidite a ono sto ne zelite i ne mozete ni videti, ni cuti, ni osetiti. Sve poricete. Nije ni cudo sto smo stigli do samog dna i otudjili se jedni od drugih. I treba nam biti ovako kako jeste a kasno cemo shvatiti neke stvari.

Ja bih bash hteo da vidim ali ti nisi nishta ponudio sem svojih tvrdnji a to ne vredi mnogo.Piskaramo da bi se bavili realnim stvarima,a ti chini mi se piskarash da bi pokushao da pridobijesh paznju koja ti nedostaje.Samo shto to chinish na potpuno pogreshan nachin i izazivash animozitet i podsmeh zbog svojih smeshnih tvrdnji koje chak i da su istinite su prezentovane na nachin koji otkriva tvoju duboku socijalnu neprilagodjenost.
Oprosticesh mi shto ne pokazujem dovoljno empatije za tebe i tvoj sluchaj ali velike su vrucine i priznajem da to pochinje da ima efekat na moje nerve.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 262
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6101 2.0
Ima uticaja ova vrucina. Ja sam prokuvao, radim u trgovini za vitrinom za meso i vise mi je prslo sve. U vitrini ima 21 stepen a treba da bude 2 stepena. Kad napomenem da nije u redu to, osecam njihov bes kako kljuca sto sam ja to rekao a ne neko drugi. Uvek osetim taj bes u njima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
Verovao ili ne , veliki deo ljudi ima to o cemu ti govoris a generalno se zove - intuicija ... ne moram da budem nesto previse intuitivan pa da znam da je neko u bolovima kada mu vidim grimase na licima i krv na rani ... ili sam i ja poseban ?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 05:01:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.