Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:19:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: 12 banjaluckih beba  (Pročitano 27679 puta)
19. Jun 2007, 19:44:13
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung S7220
Na današnji dan
1992.: Umrla dvanaesta "banjalučka zvezdica"

U bolnici u Banja Luci je umrla 12. beba zbog nestašice kiseonika, jer SAD i ostale zapadne zemlje nisu dozvoljavale ni dostavu humanitarne pomoći vazdušnim putem zapadnom delu Republike Srpske tokom borbi srpskih jedinica s muslimanskim i hrvatskim snagama za koridor kod Brčkog. Prva od 12 beba u Banja Luci je zbog ovakvog drastičnog kršenja ljudskih prava umrla 22. maja 1992.




Смрт 12 беба



У периоду од 22. маја до 19, јуна 1992. године на одсјеку за интензивну његу и терапију Клинике за дјечије болести у Бањој Луци умрло је 12 новорођенчади! Свима је кисеоник у терапијском поступку био неопходан. Због прекида "коридора" према Србији кроз Посавину, усљед свакодневних борби, била је онемогућена достава кисеоника копненим путем из Србије, којим смо дотад редовно снадбјевани. Једина могућност добијања кисоника била је ваздушним путем. Многи апели за помоћ упућени су путем радија, телевизије, "Гласа српског" и осталих гласила, писмено су обавјештени: Савезни завод за социјалну политику СРЈ, господин Ален Корд, представник УНИЦЕФ-а за Југославију, ТВ Београд је објавила интервју Татјане Ленарт са господином Бутросом Галијем у коме је упознат са овим проблемом. Упркос свим апелима, авион са боцама кисеоника који је неколико дана чекао дозволу за полијетање на Батајничком аеродруму, није добио одобрење да полети.

Није мога летјети без посебног одобрења Савјета безбједности, јер је била уведена забрана летења над бившом БиХ.

Тако су се угасили животи 12 беба. Међу умрлом дјецом било је седмеро српске и петро муслиманске националности. Ако је то важно?!
Да смо имали кисеоник, нека од ове дјеце сигурно би данас била жива.
У међувремену, кисеоника у "у централном систему" није било, а повремено смо у терапији лористили "индустријски кисеоник" из боца које су доносили припадници Војске Републике Српске, приватни подузетници који користе кисеоник за обављање својих дјелатности, као и грађани, али је то било недовољно.
Када је ослобођена Посавина и успостављен друмски коридор са Србијом, стигао је конвој са боцама кисеоника и два апарата за производњу кисеоника.

Због нечије несвјести умрле су бебе:
1. ЂУКИЋ ДУШАНКЕ мушко, рођ. 22.51992, умро 22. 5.1992
2. КНЕЖЕВИЋ ЖИВКЕ мушко, рођ. 22.51992, умро322. 5.1992
3. ДЕДИЋ ФАТИМЕ мушко, рођ. 23.51992, умро 27. 5.1992
4. ТУБИЋ ЖЕЉКЕ мушко, рођ. 28.51992, умро 28. 5.1992
5. МУРИЦА-ДЕЛИЋ ЗИЛХЕ женско, рођ. 1.6.1992, умро 1. 6.1992
6. МЕДИЋ САФЕТЕ женско, рођ. 26.5.1992, умро 2. 6.1992
7. ПУШКА НАЂА женско, рођ. 29.5.1992, умро 1. 6.1992
8. МАРИЋ ДРАГОСЛАВЕ женско, рођ. 3.6.1992, умро 5. 6.1992
9. САНДИЋ МИЛЕНЕ женско, рођ. 15.6.1992, умро 16. 6.1992
10. КОМЉЕНОВИЋ ДРАГИЦЕ женско, рођ. 1.6.1992, умро 19. 6.1992
11. ЂУРАН МАЈДЕ мушко, рођ. 17.6.1992, умро 17. 6.1992
12. РАУШ ГРОЗДЕ ВЛАДИМИР, рођ. 28.5.1992, умро 19. 6.1992



ДВАНАЕСТ ЗВЈЕЗДИЦА

ја не молим за себе
како је суђено и биће
ал' реците господине
дал' вас пеку ове сузе
дал' спавате

У истом дан рођени
у исти дан ваш оштар мач пресуди
и питам се господине
који бог има моћ
да вам опрости

Дванаест звјездица с неба пало је
ноћас на ваш длан
цијењени господине
Дванаест звјездица с неба пало је
шта су скривиле
цијењени господине

У исти дан су рођени
у исти дан ваш оштар мач
им пресуди
и питам се висости
који бог има моћ да вам опрости

Дванаест звјездица
с неба пало је на ваш длан
цијењени господине
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2990
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung Galaxy S9+
@vlado85

Mislim da nisi trebao otvarati ovu temu.Ovo je tako uzasno i tuzno da ne vidim sta da komentarisemo.  Smile Moze se desiti da upadne neka budala koja ce reci:"E tako treba" i rasprava ce otici u pm  Smile
IP sačuvana
social share
nema  vise s tobom price prebicu te lice imam iza sebe vojsku Srbija mi klice na mobilnom telefonu obrisi njen broj ako zelim da postedim bedni zivot tvoj.ej riki martine brate shvati me dobices batine

 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 5610
Нека је лака земља Српским анђелима!
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Србија

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 7739
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 
Zalosno.
Ne znam kom narodu to da se dogodilo ne moze biti nista drugo nego tragedija.
IP sačuvana
social share
Leeds United....Movin' On Up


“Jedan za sve – svi za jednoga” lozinka nasa “Smrt ili slavu”
Boze daj nam snage da stvorimo otadzbinu pravu.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Lako je dati zivot za nesto, kad ga nemas

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava Cehoslovacka ;p
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
HTC Topaz
Zalosno.
Ne znam kom narodu to da se dogodilo ne moze biti nista drugo nego tragedija.
tako je
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Brat broj 666

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 2806
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Nokia 6630
Stvarno koja je poenta otvaranja ovakvih tema . Ja sam u ratu izgubio oca i majku , pa mi je muka od samog pomena rata , a kamoli ovakvih stvari .
IP sačuvana
social share
Pol Pot , Idi Amin , Robert Mugabe , Avgusto Pinoče , Anastazio Somoza , Mao Cedung , Enver Hodža ...Svi se rađaju samo jednom al umiru mnogo puta .



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije


tv izveštači izveštačuju izveštaj svakog dana

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 28218
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone 6
 Smile nek' im je laka zemlja  Smile
IP sačuvana
social share

jetra mi je propala, imam čir na crevu,
kamen je u bubregu, .ebem li mu kevu
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Дошао је тихо и отишао у легенду...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 8641
Zastava Beograd - Dorćol
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Nokia 5610
Stvarno koja je poenta otvaranja ovakvih tema . Ja sam u ratu izgubio oca i majku , pa mi je muka od samog pomena rata , a kamoli ovakvih stvari .
Поента ових тема је да се ове жртве не забораве, и никада не опросте душманима.
IP sačuvana
social share
                         C' вером у Бога за Краља и Отаџбину - Слобода или смрт                              
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2990
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Samsung Galaxy S9+
Citat
Поента ових тема је да се ове жртве не забораве, и никада не опросте душманима.

Ne treba zaboraviti ovakav odvratan i gnusan zlocin.Medjutim ovo je forum od jako mnogo clanova i ne bi me cudilo da naidje neki retardirani kreten koji ce reci da je to tako trebalo da bude.Onda tema vrlo lako odlazi u pm  Smile Sto se tice
12 zvezdica citiracu tebe "Нека је лака земља Српским анђелима!"  Smile
IP sačuvana
social share
nema  vise s tobom price prebicu te lice imam iza sebe vojsku Srbija mi klice na mobilnom telefonu obrisi njen broj ako zelim da postedim bedni zivot tvoj.ej riki martine brate shvati me dobices batine

 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Tihi protest!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5131
Zastava Majevica
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Ericsson T28
PRIJEDOR - Slađana Kobas, jedina preživjela beba iz banjolučkog porodilišta ratne 1992. godine, kada je zbog zatvorenog koridora i nemogućnosti dopreme neophodnog kiseonika za inkubatore umrlo 12 novorođenčadi, sahranjena je juče u Prijedoru.

Četrnaestogodišnja Slađana je u četvrtak preminula u  stanu u Prijedoru, nakon duge i neizvjesne borbe sa  karcinomom kostiju, koji je u posljednje vrijeme metastazirao na pluća.

Tužnom skupu na prijedorskom pravoslavnom gradskom groblju prisustvovalo je nekoliko stotina  Prijedorčana,  Slađinih školskih  drugova, prosvjetnih radnika Osnovne škole "Dositej  Obradović", predstavnika lokalne vlasti, te mandatar za sastav nove vlade RS Milorad Dodik.

Oproštajno pismo trinaestoj zvjezdici, koja se godinama borila za život, pročitala je direktor prijedorske škole "Dositej Obradović" Branka Davidović. 

"Naša Slađa je zaspala vječni san. Trinaesta zvjezdica, naša iskrica, ode za onih dvanaest beba čiji je život davno prekinut nebrigom, nečojstvom svih onih koji su pomagali i raspirivali strašni rat na ovim prostorima", kazala je Davidovićeva, ističući da je Slađana bila simbol borbe za  život i  jednog tragičnog vremena, te na kraju postala žrtva i istinski stradalnik tog doba.

Posebno bolno, uz porodicu Kobas i Slađaninog oca Stojana, koji je uz Slađaninu bolesničku  postelju proveo sve godine njenog liječenja od Banje Luke, Novog Sada, Beograda, do Rusije i Amerike, Sremske Kamenice i Prijedora, vijest o njenoj smrti su primili učenici škole u kojoj je ona završila sedmi razred. Njeno mjesto u VIII 4, u drugoj klupi do vrata biće prazno, a njeni drugari svakoga dana tu će ostavljati cvijeće.

Slađana Kobas je rođena u banjolučkoj bolnici 18. juna 1992. godine. Usljed nedostatka kiseonika u inkubatorima u ovoj bolnici je tog juna umrlo dvanaest  beba. Slađana Kobas je čudom preživjela, ali je od tada neprestano vodila bitku s brojnim zdravstvenim problemima. Onu posljednju, četrnaestomjesečnu borbu s karcinomom kostiju, uz sve napore, i pored svih nastojanja ljudi dobre volje koji su njeno liječenje i finansijski podržali, nažalost, nije dobila. Trinaesta zvjezdica se ugasila.
------------------------------------------------------------
Neka im je laka crna zemlja! Takve stvari su se dešavale i u Alijinoj državi, takođe su umirale bebe , slušao sam na radiju u to vrijeme!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 07:19:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.