Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:40:15
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prodje zivot na birou  (Pročitano 7247 puta)
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Lazu! pa drugaru su skoro ponudili izvanredan posao,prodaja kirby usisivaca Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Samardžić-Marković: Polovina mladih bez posla
Autor: Tanjug | 07.09.2007 - 21:38

Ministarka omladine i sporta Snežana Samardžić-Marković izjavila je večeras da u Srbiji živi milion mladih ljudi do 30 godina, od čega je polovina bez posla.

"Toliko mladih bez posla je alarmantan podatak", rekla je u izjavi Tanjugu ministarka i naglasila da će "zapošljavanje mladih biti veoma važan deo Nacionalne strategije o mladima koja je u izradi".
Ocenjujući alarmantnim podatkom i to što je iz Srbije otišlo 500.000 ljudi u prethodnoj deceniji, Samardžić-Marković je rekla da je "politički cilj Ministarstva omladine ne da spreči i zaustavi odlazak mladih, jer je to preambicozno, već da uspori 'odliv mozgova' ne samo u inostranstvo već i iz manjih u veće sredine". Ona je dodala da je "obaveza ministarstva i da ohrabri pojedince ili grupe koje su spremne da što pre nešto učine za poboljšanje života mladih i da je u tom pravcu raspisan konkurs za dodelu sredstava za dobre projekte koji će uticati na poboljšanje kvaliteta života mladih".
Ministarka je naglasila i "da ne postoji precizan podatak koliko je mladih u ovoj godini otišlo iz Srbije", kao i "da se "tim podacim obično spekuliše".

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Licemerna demagogija,hocu reci narodski,zabole nju
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 :[1]:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 20
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
sta ja da radim sa 19 godine staza i 45 god zivota niti sam za penziju niti hoce neko da me zaposli  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Pa imas neke sa 45god koji nemaju ni dan  r.staza eto gde nas je dovela ova drzava
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Blizu 200.000 starijih ne radi
Osobe od 50 godina, a bez posla niko neće
Autor: E.B. | 10.09.2007 - 08:56

Pre pet godina, posle 25 godina rada u administraciji, Slavica je ostala bez posla. Imala je tada 50 godina. Uslova za penziju nema. Posla takođe. Lista nezaposlenih Nacionalne službe za zapošljavanje prepuna je onih koji imaju 50 i više godina. Krajem jula na tom spisku bila su 184.553 imena.

Slavica kaže da ni sada, pet godina po gubitku radnog mesta, ne prestaje da traži posao, ali polako počinje da gubi nadu. - Nekoliko meseci radila sam u privatnoj firmi kod jednog rođaka. Naravno neprijavljeno, ali i taj posao je propao. posle toga, više i ne znam na koja sam sve vrata zakucala. Po buticima, kioscima, trgovinama. Svuda sam dobijala isti odgovor: „Nama treba neko mlađi“- priča ona i dodaje da joj je veoma teško da se pomiri s tim da živi od muževljeve plate.
- Dok sam radila, dobro sam zarađivala, lepo se oblačila, išla na letovanja. Sada kupujem samo ono što moram. Za decu mora da bude, a meni - šta ostane. Zaboravila sam kako more i izgleda - priča ona sa setom i čeka da za tri, četiri godine ispuni starosni uslov za penziju i konačno opet dobije svoje pare.
Stariji radnici koji ostaju bez posla, a pogotovu žene, najveće su žrtve tranzicije, ocenjuje za „Blic“ Srbijanka Rafailović, potpredsednik Saveza sindikata Srbije.
- Oni se u tim godinama teško mogu prekvalifikovati i prilagoditi sadašnjem vremenu. Njih je vreme na neki način pregazilo. Pripremali su se za neko drugo vreme i u njemu proveli decenije rada, a sada se traže neka nova znanja i na snazi su druga pravila. Bez znanja engleskog jezika i poznavanja rada na računaru sada je teško pronaći posao - navodi Rafailovićeva.
Muškarcima je lakše, smatra naša sagovornica, jer uvek mogu bar nešto da fizikališu, dok žene nemaju mnogo izbora. Zato većina njih, po gubitku posla, ne mogavši da nađe novo zaposlenje, izlaz nalazi u crnom tržištu, u švercu. Ljudi u tim godinama uglavnom još imaju decu na školovanju, što dodatno otežava njihovu situaciju i stvara prave porodične drame.
„Kluz Kozara“ nekada je zapošljavala 1.600 ljudi. Sada ih je ostalo samo 230. Dušan Radović, predsednik sindikata u ovoj fabrici, kaže da je među onima koji su otišli dosta starijih od 50 godina. Na pitanje od čega sada žive i kakve su im šanse da nađu novi posao kaže: Troškare otpremnine koje su dobili. Ostali uglavnom švercuju, petljaju po pijacama. Neki su uspeli da se zaposle kod privatnika, ali uglavnom neprijavljeno i za male pare. U suštini, svi su očajni.
- Najveći broj nezaposlenih starijih od 50 godina na evidenciji beogradske filijale NSZ čine oni koji su u firmama proglašeni viškom. Oni imaju radno iskustvo, ali su demoralisani, nemaju motiva za rad, zdravstveno stanje im je često pogoršano - kaže Branislava Poznanović, stručni saradnik u beogradskoj filijali.
Sindikat, navodi Srbijanka Rafailović, radnicima može pomoći dok su još u radnom odnosu, da ako moraju ostati bez posla odu uz što povoljniji socijalni program. Kasnije se, kaže, uloga sindikata gubi, a brigu o njima, smatra ona, trebalo bi da preuzme država. Država je sa svoje strane poslodavce koji zaposle radnike starije od 50 godina oslobodila plaćanja poreza na zarade i doprinosa za socijalno osiguranje koji idu na njihov teret u periodu od dve godine. Ova olakšica pomogla je da se u prethodnih godinu dana zaposli oko 3.900 nezaposlenih starijih od 45 godina. U situaciji u kojoj se mi nalazimo, svako zaposlenje treba pozdraviti, međutim ako bi se nastavilo ovim tempom, da bi se zaposlili svi sa spiska na početku teksta trebalo bi skoro pola veka.

Obuka i subvencije
Osim olakšica za poslodavce, država preko Nacionalne službe za zapošljavanje za ove ljude organizuje obuke za aktivno traženje posla, zatim treninge samoefikasnosti koji bi trebalo da podignu njihovu motivaciju za rad. Subvencijama za samozapošljavanje, konkurs je trenutno u toku, novčano se pomaže onima koji su spremni da se otisnu u sopstveni biznis.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 20
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
koji bre sopstveni biznis pa u ovo ludo vreme sta raditi i cime se baviti kad samo opstaju mafijasi. Kazite mi sta raditi. Kad neznamo ni ja ni muz gde i u kom pravcu krenuti  i cime se baviti.Ne bezim od posla i hocu da radim ali sta. Sin mi radi u fotografsku radnju i vidim kako ga gazda eksploatise za bedne pare i plus ga salje da slika svadbe i razna veselja i radi po smenam jedan dan je u prvu drugi dan je u drugu smenu i kad je slobodan zove ga po potrebi kao da je okacen na civiluki Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46863
Zastava Босна
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
koji bre sopstveni biznis pa u ovo ludo vreme sta raditi i cime se baviti kad samo opstaju mafijasi. Kazite mi sta raditi. Kad neznamo ni ja ni muz gde i u kom pravcu krenuti  i cime se baviti.Ne bezim od posla i hocu da radim ali sta. Sin mi radi u fotografsku radnju i vidim kako ga gazda eksploatise za bedne pare i plus ga salje da slika svadbe i razna veselja i radi po smenam jedan dan je u prvu drugi dan je u drugu smenu i kad je slobodan zove ga po potrebi kao da je okacen na civiluki Smile

škola - majka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 16:40:15
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.