Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:33:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bostonska čajanka  (Pročitano 6720 puta)
07. Jun 2007, 11:46:00
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Apple iPhone 6s
Bostonska čajanka
 
Bostonska čajanka je bio protest američkih kolonista protiv Velike Britanije, u kome su uništili veliki broj sanduka čaja na brodovima u Bostonskoj luci. Incident, koji se odigrao u četvrtak, 16. decembra, 1773. je bio jedna od varnica koje su zapalile Američku revoluciju.

Pozadina

Zakon o taksenim markama iz 1765. i Taunshendovi zakoni iz 1767. su razljutili koloniste, zbog toga što su nametali poreze kolonijama uprkos nedostatku predstavljanja u Vestminsterskom parlamentu. Jedan od protestanata je bio Džon Henkok. 1768, Henkokov brod, Liberti (u prevodu Sloboda) su zaplenili predstavnici carina, a on je optužen za krijumčarenje. Branio ga je Džon Adams, a optužbe su na kraju odbačene. Međutim, Henkok se kasnije suočio sa više od stotinu optužnica.

Henkok je organizovao bojkot čaja iz Kine koji je prodavala Britanska istočnoindijska kompanija, čija je prodaja pala sa 320.000 funti (145.000 kg) na 520 funti (240 kg). Do 1773, kompanija je bila u velikim dugovima i imala velike zalihe čaja u skladištima bez izgleda da ga proda, jer su krijumčari poput Henkoka uvozili čaj bez plaćanja uvoznih carina. Britanska vlada je donela Zakon o čaju, koji je dozvolio Istočnoindijskoj kompaniji da prodaje čaj direktno kolonijama, što joj je omogućilo da ga prodaje po cenama nižim nego što su nudili kolonijalni trgovci i krijumčari.

Protesti su organizovani u Filadelfiji i Njujorku, ali su bostonski protesti ušli u istoriju. Građani Bostona su posumnjali da je novi Porez na čaj samo još jedan pokušaj Britanskog parlamenta da ukine američke slobode. Semjuel Adams, sa istomišljenicima, je pozvao agente i primaoce Istočnoindijske kompanije da napuste svoje dužnosti; primaoci koji su oklevali su bili izloženi teroru putem napada na skladišta pa čak i domove.[1]

Prvi od mnogih brodova koji su nosili čaj Istočnoindijske kompanije je bio HMS Dartmaut, koji je stigao krajem novembra 1773. Usledilo je zatišje između vlasti luke i Sinova slobode. Semjuel Adams je okupio masu, organizujući niz protestnih okupljanja. Protestanti su dolazili i iz grada i iz okolnih oblasti. Na hiljade ljudi je prisustvovalo ovim mitinzima, i svaki je bio veći od prethodnog. Rulja je uzvikivala parole ne samo protiv Britanskog parlamenta, Istočnoindijske kompanije, HMS Dartmauta, već i protiv guvernera Tomasa Hačinsona, koji se još uvek trudio da omogući da se čaj istovari. Rečeno je da se u noći 16. decembra okupilo oko 8.000 ljudi.

U Čajanci su učestvovali i masoni. Lokalni ogranak se sastajao u taverni Zeleni zmaj, za koju se kaže da je mesto gde je Čajanka planirana. Među članovima lože su bili Pol Revir, Džon Henkok i Džozef Voren. Na noć kada je održana Čajanka, sastanak masona nije održan, a zabeleška je prosto glasila: Bavili smo se čajem.[2]

Čajanka

U četvrtak, 16. decembra, 1773, veče pre nego što je planirano da se čaj istovari, na znak koji je dao Semjuel Adams, Sinovi slobode prerušeni u Mohavk indijance, su napustili protestno okupljanje, i zaputili se na Grifinovo pristanište, gde je bio HMS Darmaut, i novopristigli brodovi sa čajem, HMS Biver i HMS Elinur. Sanduci sa čajem su iznešeni na palubu, otvoreni, i čaj je izbačen preko palube; akcija koja je trajala do kasno u noć je izvedena efikasno, temeljno i brzo. Do zore, 45 tona čaja vrednog oko 10.000 £ je izbačeno u vode Bostonske luke.[1] Ništa drugo nije oštećeno ili ukradeno, izuzev jednog katanca, koji je slučajno polomljen, i zamenjen od strane nepoznatog lica nedugo zatim. More je nanosilo čaj na obale oko Bostona nedeljama koje su usledile.

Reakcije

Ovaj čin su kritikovali i kolonijalni i britanski zvaničnici. Na primer, Bendžamin Frenklin je izjavio da šteta mora biti nadoknađena, i ponudio je da je plati sopstvenim novcem. Britanska vlada je reagovala zatvaranjem Bostonske luke, i donošenjem novih zakona koji su bili poznati kao Nepodnošljivi zakoni i Kazneni zakoni. Međutim, mnogo kolonista je bilo inspirisano ovim činom, tako da je došlo do akcija kao što je spaljivanje broda HMS Pegi Stjuart. Bostonska čajanka je bila jedan od povoda koji je doveo do Američke revolucije.

Što se tiče pijenja čaja, mnogi kolonisti, u Bostonu i drugim krajevima, su rešili da prestanu da piju čaj u znak protesta, okrećući se drugim biljnim napicima, i kafi.

Napomene
^ 1,0 1,1 Brands, H.W. Benjamin Franklin (Anchor Books, 2000) p.465
^ The History Channel, Mysteries of the Freemasons: America, video documentary, August 1, 2006, written by Noah Nicholas and Molly Bedell

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 18:33:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.071 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.