Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:30:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prepoznajte disleksiju  (Pročitano 1757 puta)
20. Apr 2005, 15:33:15
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Prepoznajte disleksiju   
   
Djeca s disleksijom pri čitanju mijenjaju redoslijed slova ili slogova u riječi, zamjenjuju ili izostavljaju neka slova, mijenjaju, dodaju ili izostavljaju pojedine riječi   
   
   
Kod disleksičara zbog kašnjenja razvoja lijeve polutke jezične funkcije preuzima desna   
   
   
Disleksična djeca opisuju da im se pri čitanju riječi okreću u različitim smjerovima, da slova 'plešu', da ne mogu uhvatiti red ili da se rečenice stapaju.

Rukopis im je često neuredan i nerazumljiv, također dolazi do izostavljanja i zamjene pojedinih slova i slogova te teškoća pri izražavanju misli u pisanom obliku. Disleksično dijete je često dezorijentirano u vremenu i prostoru i ne može točno odrediti vremenski slijed događanja. Ovisno o obliku i stupnju disleksije, dijete može imati sve ili samo neki od navedenih simptoma.

Dio njih može se javiti i kod određenog broja djece koja nemaju disleksiju, što često zbunjuje roditelje i nastavnike. Međutim, simptomi kod djece s disleksijom su brojniji, jače izraženi i dugo traju. Zato je važno razlikovati djecu koja imaju prolazne teškoće u čitanju i pisanju, djecu koja imaju trajne poteškoće (disleksija) i djecu koja imaju teškoće u okviru općenito smanjenih sposobnosti. Svakoj od navedenih grupa treba pristupiti na prilagođen način.

Većina stručnjaka slaže se da je glavni uzrok disleksije zamjena funkcija moždanih polutki. Za jezične funkcije mozga, dakle, i za čitanje i pisanje, zadužena je lijeva moždana polutka koja se još naziva analitička. Kod disleksičara zbog kašnjenja razvoja lijeve polutke jezične funkcije preuzima desna. Kako desna polutka primarno vrši funkcije sinteze vizualnog i auditivnog tipa, pojavljuju se teškoće pri analizi riječi, a to objašnjava zbog čega disleksičari misle na neverbalan ili vizualan način.

I geni su važni, no ne i presudni za nastajanje disleksije. Naime, dijete može posjedovati gen za razvoj disleksije, ali to ne mora značiti da će imati taj poremećaj. Prema posljednjim rezultatima sedmogodišnjeg istraživanja provedenog u Walesu i zapadnoj Engleskoj, u obiteljima tristo djece koja pate od disleksije gen uzročnik disleksije je KIAA0319, no njegov utjecaj na razvoj poremećaja tek se treba detaljno proučiti.

Na razvoj disleksije utječe i govorno područje i načini podučavanja čitanja i pisanja. Razlikuje se analitičko-sintetička metoda podučavanja i globalna, koja je pogodnija za disleksičnu djecu. U hrvatskom jeziku piše se prema glasovnom načelu (kako čujemo tako i pišemo) i zbog toga je važno analizirati glasove, što češće dovodi do pojave disleksije.

Postotak disleksije u zemljama slavenskih jezika kreće se od pet do 10 posto, dok se u zemljama engleskog govornog područja, zbog velikih razlika između govora i pisma, penje na 15 do 30 posto. Usporedbe radi, u Kini i Japanu gdje je u upotrebi slikovno pismo, koje obrađuje desna moždana polutka, tek jedan posto stanovništva ima disleksiju.
   
   
   
Tajana Klasić
srijeda, 20.04.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Disleksija stvara nove poglede na svijet   
   
Sindrom specifičnih jezičnih teškoća poznatiji kao disleksija na žalost mnoge djece koja se s njim moraju nositi kod nas još uvijek nije općeprihvaćen. Neupućene osobe na pozicijama koje direktno utječu na djecu mogu svojim neutemeljenim optužbama djetetu u potpunosti zagorčati odrastanje. Nema potrebe da budete u toj skupini ili, još gore, na mjestu roditelja koji se protiv tog neznanja bori, a sve na račun djeteta   
   
   
Disleksija se najčešće otkriva s polaskom u školu, kada se kod djeteta javljaju problemi prilikom čitanja, pisanja, a dijelom i računanja jer ne može pravilno prepoznati pisane simbole jezika   
   
   
Disleksija se javlja u najranijem djetinjstvu te se obično otkriva u ranoj školskoj dobi, kada dijete počinje savladavati vještine čitanja i pisanja. Disleksična djeca su prosječne ili natprosječne inteligencije, izrazito kreativna, s razvijenim posebnim, vizualnim, stilom mišljenja. Razlikuju se oblici i stupnjevi disleksije, a pravovremeno otkrivanje, podrška okoline i prikladna terapija mogu je ublažiti.

Primarni je problem kod ovog sindroma što ga roditelji koji nisu upoznati s njim ne mogu ni prepoznati. Oni koji su čuli ili čitali o disleksiji mogu već kod djeteta predškolske dobi primijetiti znakove disleksije, no i tada ne mora značiti da se radi o disleksiji.

'Primijetila sam da moje dijete nikako ne može pročitati riječ spajanjem slogova, već isključivo spajanjem slova, što ga je užasno usporavalo. Također je u pisanju bio vrlo neuredan, slova je pisao naopako ili bi u riječi izostavio koje. Zatražila sam mišljenje učitelja, a odgovor je bio - nemojte paničariti, dijete vam je jako lijeno, malo ga pogurajte, ako u drugom razredu neće znati čitati, onda se zabrinite', ispričala nam je majka dječaka koji je skupo platio učiteljsko nepoznavanje disleksije.


   
   
   
   Razrednica je potpuno ismijala naša nastojanja da joj objasnimo da disleksično dijete nije niti glupo niti debilno      
   
   
   
'Kroz drugi razred se ponovila ista situacija, a objašnjenje učitelja je uvijek bilo isto: lijen, nezainteresiran, pa čak i glup. U trećem razredu dijete je potpuno 'zablokiralo', više nije htio niti pisati niti čitati. Škola je za njega postala pakao, a mi roditelji, zbog vlastitog neznanja, pritiskali smo ga sve više i jače.'

Da im sin ima disleksiju otkrili su nažalost tek kad je počelo drugo polugodište četvrtog razreda osnovne škole. Zbog velikih poteškoća u pisanju i čitanju, ali i nerazumijevanja nastavnika, premješten je u drugi razred, gdje mu je sugerirano da ode u Dom zdravlja na 'obradu' kako bi se ustanovio uzrok njegovog odbijanja učenja i svega što s učenjem ima veze.

'Nakon 'obrade' koja je trajala gotovo četiri dana i gdje su ga 'obradili' defektolog-logoped, psiholog i psihijatar, rečeno mi je da moje dijete ima disleksiju. No najveći šok je slijedio u razgovoru s psihijatrom koji je tražio snimanje njegove glave u Vrapču, jer tko zna što se tu još krije.'


   
Zbog toga mu je potrebno više vremena nego ostaloj djeci, nedostaje mu preciznost i razumijevanje pročitanog, a samim time teže stječe i pokazuje znanje   

Poslije takvih savjeta očito je da se liječnike ne mora baš u svemu slušati. Umjesto u Vrapče zabrinuti su se roditelji dali u potragu za literaturom i osobom koja bi im mogla i htjela pomoći. Osoba je bila prof. Ines Galić-Jušić, a prvo što im je rekla bilo je da je njihovo dijete potpuno izgubilo povjerenje u sebe, u ljude, ali i u roditelje. Nije ni čudo, jer ruganje, ignoriranje, izbjegavanje, ismijavanje pratili su ga pune četiri godine.

Problemi tu nisu prestali, jer iako je 'dijagnosticirana' disleksija te su roditelji poduzeli sve što je u njihovoj moći, profesorima to jednostavno nije bilo dovoljno.

'Koliko su neki naši učitelji i profesori needucirani shvatili smo kada je naš sin krenuo u peti razred. Razrednica je potpuno ismijala naša nastojanja da joj objasnimo da disleksično dijete nije niti glupo, niti debilno, niti je potrebno da radi po posebnom programu, već da mu treba samo malo više vremena nego ostaloj djeci, npr. samo pet minuta više da napiše test. Njezin je odgovor uvijek bio isti - znate, ne mogu ja njemu gledati kroz prste zbog druge djece u razredu.'

Jedini je izlaz bio promjena sredine. Rezultat je bio očit te je do tog trenutka jedva dobar učenik osmi razred u drugoj školi završio s vrlo dobrim uspjehom te upisao Školu za primijenjenu umjetnost i dizajn. Ipak, postoji velik broj djece kod koje možda nitko nije svjestan njihovog pravog problema te ih se i dalje pogrdno etiketira, što u većini slučajeva rezultira asocijalnim ponašanjem ako ne i nečim gorim.

U svakom slučaju, nema razloga da ne učite na primjeru drugih. Posumnjate li da neko dijete ima disleksiju, potražite stručno mišljenje logopeda ili defektologa. Danas postoje vrlo jednostavni testovi pomoću kojih se može sa sigurnošću utvrditi disleksija.


   
Pogrešan odnos prema disleksičnom djetetu vrlo lako može rezultirati njegovim asocijalnim ponašanjem   

Važno je također objasniti djetetu, rječnikom prilagođenim njegovoj dobi, što mu se i zbog čega događa, te mu biti podrška, iskazivati razumijevanje i hrabriti ga. Također, s problemom i potrebama djeteta treba upoznati i ostale članove obitelji, školu i prijatelje.

Nastavnicima koji u razredu imaju dislestično dijete preporučuje se da u radu čim više koriste različita nastavna sredstva i pomagala (vizualna, slušna, osjetilna), da imaju individualan pristup i da stvaraju pozitivnu atmosferu u razredu, u kojoj se prihvaćaju različitosti. Nastavnik ni u kom slučaju ne bi smio prisiljavati disleksično dijete da čita u razredu pred svima ostalima, ako ono to ne želi, zadavati mu dodatne vježbe kao što su prepisivanje, zahtijevati da piše urednije i davati mu iste vremenske okvire za rješavanje zadataka kao i ostalim učenicima.

Za kraj dodajmo da su Albert Einstein, Thomas Edison, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Walt Disney, Agatha Christie, John Lennon i brojne druge značajne osobe imale disleksiju, što samo potvrđuje da su zbog specifičnih poteškoća naučili razviti drugačiji stil mišljenja i vizualizacije, a svojim su se sposobnostima istaknuli i upisali među velikane.

Kako prepoznati disleksiju
   
   
   
Tajana Klasić
srijeda, 20.04.2005
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:30:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.