Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:33:31
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 15 16 18 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vodič ~ predavanja, izložbe  (Pročitano 187287 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
"Bez odlaganja" u KC Grad

U utorak 8. maja u KC Grad u Beogradu (Braće Krsmanović 4) biće otvorena izložba "Bez odlaganja" nastala kao rezultat istraživanja mlade umetničke scene u Beogradu.



Izložbeni projekat “Bez odlaganja” u okviru izložbeno-debatnog i edukativnog programa, koji se odvija u Evropskom centru za kulturu i debatu GRAD, za cilj ima da predstavi, afirmiše, analizira, teorijski promatra i umreži mlade umetnike koji deluju u domenu savremene skulpture.

Centralni događaj višednevnog programa predstavlja grupna izložba u Velikoj galeriji i javnom prostoru oko KC Grad u okviru koje će osam mladih autora - Lidija Delić, Davor Dukić, Ivana Ivković, Nemanja Lađić, Marko Marković, Branko Milanović, Marko Stanković i Saša Tkačenko - predstaviti svoje radove u proširenom mediju skulpture koji su izvedeni posebno za ovu priliku.

"Rad umetnika na izložbi povezuje promišljen, aktuelan i kritički odnos prema umetničkoj praksi, kao i lokalna sredina u kojoj deluju neretko nailazeći na probleme tokom svog profesionalnog razvoja. Razlog za ograničavanje na medij skulpture leži tome što je u njenom polju umetnička
produkcija mladih autora najmanje zastupljena, kako zbog finansijskih i prostornih ograničenja, tako i zbog nemogućnosti da se nakon završetka studija kroz izložbenu delatnost afirmišu i predstave stručnoj i široj umetničkoj javnosti, što su ujedno najveći problemi sa kojima se mladi umetnici susreću u lokalnoj sredini", najavljuju organizatori.

Na izložbi će u okviru raznovrsnog programa biti mapiran, diskutovan i problematizovan aktuelan marginalizovan položaj mladih vizuelnih umetnika u lokalnom kontekstu, a u intenzivnom edukacijskom programu koji je najvećim delom orijentisan na mladu publiku tokom trajanja izložbe biće ponuđena stručna vođenja sa umetnicima i autorima izložbe.

Istoričar umetnosti Vladimir Bjeličić u saradnji sa umetnicima sa izložbe održace tri radionice za srednjoškolce u kojima ce kroz interakciju i komunikaciju polaznici biti upoznati sa razvojem i značenjima savremene skulpture u teorijskom, praktičnom i kreativnom smislu, sa ciljem da se mladim ljudima približi i demistifikuje savremena umetnost.

Autorke projekta su Ana Bogdanović i Jelena Vojvodić, autor edukativnog programa je Vladimir Bjeličić, otvaranje izložbe je u utorak 8. maja u 2oh i biće otvorena do 20. maja.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
"Zbirka slika druga predsednika"

Izložba "Zbirka slika druga predsednika", u kojoj je 36 dela preuzetih iz nekadašnje rezidencije Josipa Broza Tita u Užičkoj 15 u Beogradu, a koje se čuvaju u Muzeju istorije Jugoslavije, biće otvorena sutra, 4. maja uveče u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.



Odabrana dela pripadaju zbirci, nastaloj u periodu od 1946. do 1978. godine i predstavljaju neobičan spoj dela italijanskih, francuskih, holandskih i drugih evropskih autora od XVII do XIX veka, kao i jugoslovenskih autora iz XIX i XX veka, rekao je, najavljujući sutrašnje otvaranje, autor izložbe Nenad Radić.

"Izbor od 36 slika napravljen je iz zbirke koja se nekada nalazila u Užičkoj 15, a koja broji 1.131 delo, većina su pokloni i naravno da nisu sva remek-dela, ali ona koja su bila u prostorijama kojima se kretao, bila su isključivo njegov izbor", rekao je Radić.

Pomalo senzacionalistički, ali svakako zanimljiv je izbor slika koje su se nalazile u Titovoj spavaćoj sobi, a takvih je na ovoj izložbi čak sedam, dodao je Radić.

Osnovni cilj izložbe je da, s jedne strane, odabrane slike ponovo stavi u kontekst reprezentativne funkcije koju je ova zbirka posedovala i da, s druge strane, osvetli i lični ukus Josipa Broza.

Kako je objasnio Radić, slike "starih majstora" u jednoj vladarskoj zbirci uvek izazivaju najveću pažnju, jer se za njih vezuju različite priče o dospeću u zbirku, ali je većina slika u Titovoj zbirci, ipak, namenski nabavljana i na tome je radio tim ljudi, među kojima su bili Ljudevit Gaj i Vera Horvat Pintarić.

Među izloženim slikama biće i čuvena slika Ðure Jakšića "Devojka sa lautom", "Rimska obala Tibra", nepoznatog rimskog slikara iz XVIII veka, a koja je poklon pape Pavla VI, kao i nedavno pronađena slika Rembrantovog učenika Gebranta Van Ekhuta "Davanje desetine".

"Zbirka u ovom obliku nije do sada izlagana, privlači mnogo pažnje, ali istovremeno nosi sa sobom i dosta nepoznanica, jer neka od dela javnosti nikada do sada nije imala pirliku da vidi, što ovu izložbu čini atraktivnom i intrigantnom", rekla je upravnica Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević, koja će biti i kustos izložbe.

Tokom trajanja izložbe, pored svakodnevnih vođenja kroz izložbu, biće organizovana stručna tumačenja autora izložbe Radića, svakog petka u 18 sati.

Izložba "Zbirka slika druga predsednika" biće otvorena u 20 sati, a trajaće do 8. juna.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
"Arhitektonov" konkurs na izložbi

Velika arhitektonska izložba "Druga nagrada časopisa Arhitekton" odžaće se od 17. do 19. maja, u Kući kralja Petra I u Beogradu, (Vase Pelagića 40).



Časopis "Arhitekton je raspisao konkurs za projektovanje i izradu idejnog rešenja objekta Paviljona arhitekture na koji se prijavilo 455 arhitekata i arhitektonskih timova iz celog sveta od čega je pristigao impozantan broj od 290 radova koji ispunjavaju propozicije konkursa. Prema podacima koje su organizatori prikupili na portalu www.arhitekton.net procena je da je oko 1.650 arhitekata učestvovalo u konkursu, (deo njih nije poslao svoj rad).

Na izložbi "Druga nagrada časopisa "Arhitekton" biće prikazani svi radovi sa internacionalnog konkursa za idejno rešenje Paviljona arhitekture, a u okviru izložbenog prostora biće izveden i montiran, u vidu instalacije, segment pobedničkog rešenja.

S obzirom na veliki broj učesnika na konkursu i usled atraktivnosti teme Izožbe očekuje se veliki broj posetilaca - stručne javnosti iz Srbije, bivše SFRJ, ali i iz Evrope, najaviili su organiizatori.

Svečano otvaranje Izložbe biće 17. maja u 19h, a uvodno veče obelžiće koktel i ceremonija dodele nagrada, na kojoj će nastupiti "Tanja Jovićević i Rich Bich band".

U petak 18. maja izložba će biti otvorena od 10h, radionice "Vodič za arhitekte sa Sikom" i "Svetlo u arhitekturi" planirane su od 17.45h kao i izvlačenje dobitnika Zumtobel lampe. Za muzički deo progrma te večeri zadužen je kvintet "Infinity". U subotu 19. maja izložba će biti otvorena od 10h do 20h.

Prošle godine u martu je otvorena Izložba arhitektonskih radova iz celog regiona, dodeljena je "Prva nagrada časopisa Arhitekton" najboljim radovima i pružena je šansa velikom broju arhitekata da izlože svoje radove prvi put u karijeri. Radove su priložili i renomirane arhitekte iz regiona i Evrope koji su objavljivani u časopisu "Arhitekton". Izložbu je prošle godine posetilo preko 600 arhitekata većinom iz Srbije i regiona.

Generalni pokrovitelj Prve Nagrade ove godine u vrednosti od 2.000 evra, je kompanija Kingspan, a pokrovitelj Druge Nagrade je kompanija Zumtobel.

Izložbu su podržale kompanije Floor Experts, Sika, Alubond, Room, Ytong, Villas i dr. , Opština Savski Venac, strukovna udrženja, Arhitektonski fakulteti u celom regionu i ostale strukovne organizacije.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Aparati koji su menjali naše živote

Brojni kućni aparati, automobili i televizori samo su deo izložbe “Tehnika narodu” koja je otvorena 12. maja u Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu.



Neobična postavka autora Ivana Manojlovića predstavlja razvoj tehnike za svakodnevnu upotrebu u Jugoslaviji od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka.

Kroz arhivska dokumenta, fotografije, muzejske predmete, video zapise i naučno – popularne časopise izložba prikazuje prekretnicu u razvoju jugoslovenskog društva nastalu masovnom upotrebom tehnike.

“Okruženi smo predmetima od upotrebne vrednosti a da uopšte nismo svesni da će za samo desetak godina oni biti istinska istorija i eksponat u muzeju”, kazao je ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, koji je otvorio izložbu.

Kućni aparati, automobili i televizija glavni su nosioci korenitih promena svakodnevice Jugoslovena. Kao što se nekada okupljalo oko ognjišta, ulaskom televizora u kuću, taj aparat postaje centar oko koga se okuplja porodica.

“’Tehnika narodu’ jeste bio ideološki slogan, ali ovo nije izložba koja govori o istoriji socijalizma jer ni ovo nije muzej socijalizma već Muzej istorije Jugoslavije”, rekao je Marković dodajući da se u obrađenom periodu gradila “nova slika socijalizma” i da su “brendovi socijalizma bili ključni za osećaj samopoštovanja celog društva”.



Autor izložbe Ivan Manojlović zahvalio je brojnim saradnicima bez kojih ne bi uspeo da postavi ovako složenu izložbu.

Osim prikaza tadašnjih naučnih trendova izložba omogućava i “pogled u budućnost” iz perspektive tadašnjih naučnika. Posetioci će biti u prilici da vide kako je tada zamišljan život u budućnosti, to jest našoj sadašnjosti, i šta se od naučnih predviđanja ostvarilo do danas.

Stručni saradnici u kreiranju izložbe bili su Jovana Nedeljković, Tatomir Toroman i Radovan Cukić, dok je za dizajn postavke zaslužan Ivan Benussi.

Izložba je realizovana uz podršku Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije, a partneri izložbe su Narodna biblioteka Srbije, Muzej nauke i tehnike, Muzej primenjene umetnosti, Redakcija za istoriografiju TVB-RTS, Programski arhiv TVB-RTS, Muzej automobila – Zbirka Bratislava Petkovića i Beogradski sajam.

Tokom trajanja biće organizovane različite edukativne i zabavne igre za decu i odrasle. Sa animatorima ili samo sa prijateljima i/ili roditeljima, deca će, igrajući se, saznati kako se nekada i sada zamišlja(la) budućnost, na koji način nastaju tehničke inovacije, kako tehnologija menja svet oko nas, navode iz Muzeja istorije Jugoslavije.

Izložba “Tehnika narodu” biće otvorena do 26. avgusta od 10h do 16h svakoga dana, osim ponedeljkom.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Otvara se Majska izložba grafike

Majska izložba grafike beogradskog kruga, na kojoj učestvuje 76 autora, biće otvorena 14. maja u Galeriji Grafičkog kolektiva.



Tom prilikom će biti dodeljena nagrada Grafičkog kolektiva "Veliki pečat", ustanovljena 1963. godine, koja predstavlja jedno od najznačajnijih priznanja u oblasti grafičke umetnosti u Srbiji.

U žiriju za dodelu "Velikog pečata" su: Vladimir Veljašević, Viktor Mijatović i Ljiljana Ćinkul.

Tradicionalna Majska izložba grafike ključni je događaj koji prati i signalizira promene u domenu savremene grafike, a posetioci će moći da je pogledaju do 2. juna, navedeno je u kratkoj najavi Grafičkog kolektiva.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
"Zlatno doba" Savremene galerije

U Savremenoj galeriji u Zrenjaninu danas 14. maja će biti otvorena izložba "Zlatno doba: 1956-1962", povodom 50 godina od osnivanja te galerije.



Izložba "Zlatno doba: 1956-1962" istražuje period od osnivanja Umetničke kolonije Ečka 1956. godine koja je radila u Kaštelu, sve do njenog institucionalnog konstituisanja, odnosno do osnivanja Savremene galerije Zrenjanin 1962. godine koja preuzima brigu o daljem radu Umetničke kolonije Ečka, kao i o zbirci koja je nastala tokom rada kolonije. U tom periodu kolonija ima svoju konceptualno-umetničku delotvornost, pronalazi svoj autentičan način delovanja i opravdava svoje postojanje. Uspeva da razvija likovni život u maloj sredini kao što je tada bio Zrenjanin i formira galeriju savremene umetnosti što je bio osnovni cilj.

U tom periodu u Umetničkoj koloniji Ečka boravila su najznačajnija imena srpske i jugoslovenske umetnosti.Na izložbi će biti predstavljeno 18 slika značajnijih srpskih umetnika (Milan Konjović, Boško Petrović, Milan Kerac, Stevan Maksimović, Ivan Radović, Jovan Bijelić, Aleksandar Luković, Miodrag B.Protić, Lazar Vozarević, Zoran Petrović...) iz fonda Savremene galerije Zrenjanin nastale u Umetničkoj koloniji Ečka u periodu od 1956 – 1962. godine.

Izložba će biti otvorena do 28. juna 2012. godine, a posetioci će moći i da je pogledaju tokom Šeste zrenjaninske Noći muzeja u subotu 19. maja od 18-02h. Realizaciju izložbe omogućili su Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine i Grad Zrenjanin.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Petar Omčikus u galeriji SANU

U Galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti 15. maja se otvara reprezentativna izložba portreta akademika Petra Omčikusa (86) saopšteno je na konferenciji za novinare u prisustvu umetnika koji je prošle godine osnovao Fondaciju Kosa Bokšan-Petar Omčikus.



Upravnik Galerije SANU, akademik Dušan Otašević, koji je autor izložbe i postavke, podsetio je da se izložba organizuje ponovo posle 14 godina u Galeriji SANU, ovoga puta u saradnju sa Fondacijom koja je učestvovala u prikupljanju portreta rasutih po muzejima i privatnim zbirkama širom sveta.

Prikupljeno je 170 slika i najveći deo će biti izložen u SANU dok će tridesetak iste celine biti izloženo u galeriji Fondacije od utorka 22. maja.

Otašević je primetio da je ovoga puta izloženo samo nekoliko Omčikusovih skulptura da se publika podseti da se on uspešno bavi i ovom umetničkom formom, ali i nekoliko slika predela da bi se dočarao kontekst u koji mogu da se smeste likovi koji dominiraju izložbom.

On je rekao da je umetnik pokazao da svojom umetnošću slavi život u svim njegovim oblicima.

Najstariji portret je nastao 1939. godine, dok su najnoviji iz ove godine, a svi će biti uključeni u veliki katalog u kome su tekstovi ambasadora Srbije u Francuskoj dr Dušana Batakovića, Gojka Đoga i Zdravka Vučinića.

Kako je rekla direktorka Fondacije Bokšan-Omčikus, dr Vesna Repić Ćujić, saradnja sa SANU je bila izuzretno dobra, a oko prikupljanja portreta se posebno angažovao član Uprave Fondacije Nedo Farčić koji ih je nalazio po najneočekivanijim mestima, jer naslednici modela nisu bili svesni njihove vrednosti ili im se slike nisu sviđale.

Petar Omčikus je izjavio da je zadovoljan izložbom, ali da nema tačan uvid u broj portreta koje je naslikao (broj im se kreće od 200 do 500) i da nastavlja sa slikanjem, kao i to će raditi do poslednjeg daha.

On je rekao da su mu modeli bili pre svega ljudi sa izrazitim licima, ali da je voleo da portretiše ne samo prijatelje i mecene, već poznate ličnosti (Ivo Andrić, Lazar Trifunović, Nikša Stipčević, Miloš Crnjanski...).

Na izložbi se mogu videti i umetnikovi autoportreti koje je radio od svoje 40. do 60. godine. Izložba će trajati dva meseca sa mogućnošću produžavanja.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Dunjićeve slike u Galeriji 212

Od utorka 15. maja u Galeriji 212 u Beogradu (Vlajkovićeva 25), biće postavljena izložba slika Vladimira Dunjića pod nazivom “Prokrustov muzej“.



U Galeriji 212 biće predstavljene nove slike i objekti slikara Vladimira Dunjića, a izlagački koncept “Prokrustov muzej“ baziran je na antičkom mitu.

Prokrust je imao krčmu u Atici, u koju je pozivao putnike da se odmore u njegovoj postelji. Ako bi postelja bila mala, on bi gostu sekao udove, a ako bi bila velika, rastezao bi ga.

“ … Svoj doživljaj sveta autor nam donosi alegorijom o čovekovoj sudbini određenoj sa Prokrustovog prestola moći, pohlepe i straha. Poznata matrica, u kojoj ljudi stisnuti u zadate društvene, ideološke i svake vrste okvire, kao i u sopstvene predrasude, trpe svoje živote vekovima, vodi nas do savremenog čoveka. On je do kraja u savršenim, suptilnim metodama, čini se dobrovoljno, zarobljen u korporativnom raju u kome je moguće živeti bez identiteta, sve dok snove oblikuju savremeni prodavci magle“ piše u tekstu u katalogu izložbe koji je napisala Tatjana Todorović.

Vladimir Dunjić je rođen 1957. u Čačku. Diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Beogradu 1981. u klasi profesora Mladena Srbinovića. Izlagao je na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu: Beograd, Zagreb, Čačak, Valjevo, Budva, Herceg Novi, Novi Sad, Pariz, Budimpešta, Beč, Toronto. Član je ULUS-a od 1982. Dobitnik je više nagrada: Prva nagrada publike na Memorijalu Nadežde Petrović 1994; Grand Prix na Sedmom međunarodnom bijenalu U svetlosti Milene 1997; Račanska Povelja, Fondacije Račanske baštine 2009; Nagrada Momo Kapor 2012.

Izložba će biti otvorena do 3. juna 2012. godine.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
”Novi Folklor” 24. maja u KC Grad

U Kulturnom centru Grad u Beogradu (Braće Krsmanović 4) u čevrtak 24. maja u 20h biće otvorena izložba autorke Ljudmile Stratimirović ”Novi folklor” na koj će biti predstavljeno nasleđe kulturne baštine.



Izložba okuplja oko 30 umetnika i dizajnera koji koristeći bogatstvo kulturne baštine kroz proces proučavanja i u saradnji sa zanatlijama, etnolozima i istoričarima umetnosti kreiraju savremena rešenja predmeta i proizvoda iz oblasti primenjene umetnosti, dizajna, kozmetike i ishrane.

Ideja ovog projekta je promocija pojedinca kao kreativnog stvaraoca. Bogatstvo narodne umetnosti kombinovano sa veštinama zanatstva, upotrebnim vrednostima, novim materijalima i modernim idejama karakteristike su ovog projekta. Među predmetima koji će se naći na izložbi su komadi garderobe inspirisane nošnjom ili posebnim tehnikama veza i dekoracije, ručno rađena obuća, nakit, torbe, prototipovi dizajna keramičkih pločica, tapeta, posteljine i još mnogo toga.

Među brojnim učesnicima su Dragana Malbaša, Ivana Čemerikić, Miloš Sarić, Jecka I Mile Galić, Sara Golić i Mihalea Jager, Dragan Mrdja, Šarlo, Mane Radmanović, Mina Ilić, TKV, Super Timor, Vedrana Petrovska, Snežaa Krejić, Nina Ivanović, Dejana Momčilović, Vesna Kracanović, Zvezdana Stojmirović, Aleksandra Stratimirović, Tina Bukmirović, Nataša Manov, Tim Barton, Milica Marinković, Filip Bojović, Valentina Obradović, Jelena Stevanović, Fini Mafini, Babbitty Rabbitty, Jelena Petrović, Šivaća Mašinerija, Aleksandar Zograf i Gordana Basta, Milica Popović, Isidora Nikolić.

Tema je kako su organizatori saopštili veoma inspirativna i pruža velike mogućnosti na polju kreiranja, istraživanja, razvijanja niza proizvoda, promocije domaćeg dizajna, pa je izložba “Novi Folklor“ prvi u nizu sličnih događaja koje Kulturni centar Grad planira. Izložba je koncipirana kao putujuća a u planu je da se projekat radi kao internacionalni i na godisnjem nivou.

Grafički identitet izložbe je uradila Monika Lang, a izložba će biti otvorena do 31. maja.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Pozorišne lutke izložene u Subotici

Nekoliko izložbi posvećenih lutkarskoj pozorišnoj umetnosti biće otvoreno u okviru 19. Međunarodnog festivala pozorišta za decu, koji se održava od 20. do 26. maja u Subotici.



Postavka "Poljske pozorišne lutke" deo je ovogodišnjeg programa posvećenog poljskom lutkarstvu, a nastala je u saradnji sa Arheološkim i etnografskim muzejom iz Lođa (Poljska).

Izložbu, koja prikazuje radove najznačajnijih poljskih dizajnera posljednjih pola veka, otvoriće 20. maja u Otvorenom univerzitetu u Subotici ambasador Republike Poljske u Srbiji Anžej Jasionovski, dok če posetioci moći da je pogledaju do 27. maja.

Sa majstorstvom poljskih lutkara, od 28. maja do 10. juna, upoznaće se Novosađani, u Pozorištu mladih u Novom Sadu, od 11. do 24. juna izložba će biti postavljena u Ustanovi kulture Palilula u Beogradu, a zatim i u Ljubljani, Mariboru i Zagrebu.

Izložba "Festivalski plakat", nastala u saradnji sa Fakultetom primenjenih umetnosti iz Beograda, obuhvata dela studenata četvrte godine studijskog programa "Dizajn": Nikole Rakića, Sanje Kusturice, Meri Ivanovske, Tamare Jovanović, Ivane Stojković, Tijane Smiljković, Nevene Živić, Dragiše Trojančevića i Darije Baste. Biće postavljena od 21. do 27. maja na Otvorenom univerzitetu.



U okviru autorske izložbe lutaka Marije Malbaš pod nazivom "Ljubav je tu", koja će biti otvorena od 21. do 27. maja u Gradskoj biblioteci u Subotici, biće izložene lutke različitih likovnih stilova i tehnoloških tipova: ginjoli, javajke sa kratkim campuritom, kombinovani stil, govorni ginjoli...

Postavka "Lutke2 (Lutke na kvadrat)" u Gradskoj biblioteci u Subotici, hrvatskog autora Ivana Špoljareca, predstavlja prikaz odabranih portreta lutaka koje su tokom proteklih godina gostovale na Međunarodnom festivalu kazališta lutaka (PIF) u Zagrebu, bilo kao "glumci" u predstavama ili kao eksponati na izložbama.

"Lutko moja, lutkice" je presek višegodišnjeg rada Malog lutkarskog pozorišta Kelebija, zapravo lutkarske sekcije u subotičkoj Osnovnoj školi "Sečenji Ištvan", a posetioci će ovu postavku moći da vide u Gradskoj biblioteci u Subotici.

U okviru takmičarskog programa 19. Međunarodnog festivala pozorišta za decu biće izvedene 23 predstave iz 15 zemalja: Bosna i Hercegovina (Republika Srpska), Čile, Egipat, Francuska, Hrvatska, Mađarska, Italija, Makedonija, Poljska, Rumunija, Rusija, Slovenija, Srbija, Španija i Velika Britanija.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 15 16 18 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Apr 2024, 15:33:31
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.