Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 05:38:45
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zenka ajkule začela bez mužjaka  (Pročitano 1630 puta)
24. Maj 2007, 13:33:03
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Zenka ajkule začela bez mužjaka
Autor: CDC/JS | 24.05.2007 - 10:03

Ženke ajkula čekićara mogu da se razmnožavaju same, bez odnosa sa mužjakom. To je potvrdio prvi poznat slučaj ajkule iz zoološkog vrta „Henri Dorli“ u Nebraski, koja je 2001. donela na svet mladunče, iako nije bila u kontaktu s mužjakom. Genetskom analizom naučni tim iz Belfasta, Nebraske i sa Floride dokazao je da mladunče nema očev DNK. Ovakav vid reprodukcije, poznat kao partenogeneza (na grčkom „devičansko začeće“), sreće se kada se jajna ćelija razvije kao embrion bez dodatka genetskog materijala iz sperme mužjaka. Taj tip reprodukcije mogao je da se vidi kod nekih vrsta riba, ali ne i kod porodice riba sa hrskavicom kao što je ajkula.
Zagonetka vezana za rođenje male ajkule čekićare naširoko je razmatrana 2001. godine, ali su tek sa pojavom nove tehnike DNK analize naučnici sada uspeli da objasne šta se zapravo dogodilo. Dr Paulo Prodol iz Kraljevske škole Bioloških nauka, koautor rada objavljenog u „Bajolodži leters“, ističe:
„Kičmenjaci su prestali da se razmnožavaju partenogenezom da bi povećali genetsku raznovrsnost i svoj evolutivni potencijal. Plaši nas da bi ajkule ovakvom reprodukcijom mogle da smanje svoje brojno stanje u svetu.“
Rođenje mladunčeta predstavljalo je zagonetku, ali se tragično završilo.
Mladunče je ubila raža pre nego što su čuvari mogli da ga sklone. Nove analize tkiva preminulog mladunca pokazuju da njegov DNK odgovara samo DNK jedne od ženki u rezervoaru s ajkulama. Iako je partenogeneza veoma retka kod kičmenjaka, ona se sreće kod nižih životinja, recimo kod pčela i mrava.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 05:38:45
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.065 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.