Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:08:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pulicerova nagrada 2007  (Pročitano 3755 puta)
23. Maj 2007, 22:07:57
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
Pulicerova nagrada

Pulicerova nagrada, koja će ovogodišnjim laureatima biti dodeljena sutra na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, najcenjenija je američka nagrada za štampano novinarstvo, književnost i muziku i ima status najvišeg nacionalnog priznanja.



Dodeljuje se od 1917. godine i ima 21 kategoriju, među kojima su nagrada za istraživačko novinarstvo, komentar, kritiku, fotografiju, književnost i komponovanje muzičkih dela.

U 20 kategorija dodeljuje se diploma i novčani iznos od po 10.000 dolara, dok je za 21. kategoriju za "javnu službu", koja se uvek dodeljuje određenim novinama, nagrada zlatna medalja sa likom Džozefa Pulicera.

Ta nagrada osnovana je u čast Džozefa Pulicera, američkog novinara mađarskog porekla, koji je deo svog bogatstva po smrti, 1911. godine, zaveštao Univerzitetu Kolumbija. Od jednog dela njegove zaostavštine, 1912. godine osnovan je Fakultet za novinarstvo u okviru ovog univerziteta.

Džozef, odnosno Jozef Pulicer, rođen je 1847. godine u mestu Mako u Mađarskoj, a u SAD se preselio 1864. godine gde se, posle učešća u građanskom ratu, smestio u Sent Luisu i, spajanjem dve postojeće dnevne novine, osnovao "Sent Louis post - dispatch".

Pulicer, koji je u međuvremenu postao veoma bogat, 1882. godine kupuje i "New York World", novinu koja je do tada pravila ogromne gubitke, a koja će pod njegovim vođstvom postati najtiražniji američki dnevnik svog vremena sa tiražom od 600.000 primeraka.

Profesionalni vrhunac Pulicer je doživeo 1909. godine, kada je razotkrio nelegalnu isplatu 40 miliona dolara koje su američke vlasti dale francuskoj kompaniji "Panamski kanal". Pulicer je tada tužen za klevetu na račun predsednika Teodora Ruzvelta i moćnog bankara J. P. Morgana.

Oslobađajuća presuda, koju je u tom slučaju doneo sud, predstavljala je jednu od najvećih pobeda slobode štampe u američkoj istoriji.

Za Pulicerovu nagradu godišnje konkuriše više od 2.400 kandidata, ali dvadeset zasebnih žirija, u kojim sede ukupno 102 člana, izabere samo po jednog laureata u svakoj kategoriji.

Ove godine, Pulicerovu nagradu za "javnu službu" dobio je "Wall street journal ", za "udarne vesti" novinari lista "Oregonian" iz Portlenda, za "istraživačko novinarstvo" Bret Blekledž iz lista "Birmingham news", za "eksplikativo izveštavanje" novinari lista "Los Angeles Times" Kenet Vajs i Uša Li Mekferling kao i fotograf Rik Lumis.

Nagradu za "lokalno izveštavanje" dobila je novinarka magazina "Miami herald" Debi Kencpajer, za "nacionalno izveštavanje" Čarli Sevidž iz "Boston globe", za "međunarodno izveštavanje" redakcija lista "Wall steet journal", za "reportažu" Andrea Eliot iz novina "New York Times", za "komentar" Sintija Taker iz "Atlanta journal", a za "kritiku" novinar "LA weekly" Džonatan Gold.

Laureati nagrade za "pisanje uvodnika" su Artur Braun, Beverli Ventraub i Hajdi Evans iz njujorškog časopisa "Daily news".

Nagradu za strip dobio je Volt Hendelsman iz lista "Newsday", a nagrade za "udarnu fotografiju"i "reportažnu fotografiju" dobili su Oded Baliti iz agencije "Associated press", odnosno Rene Si Bajer iz "Sacramento bee".

Kada je književnost u pitanju, nagradu za "beletristiku" dobio je Kormek Mekarti, za "dramu" Dejvid Lindsdej-Eber, za "istorijsko delo" Džin Roberts i Henk Klibanof, za "biografiju" Debi Eplgejt, za "poeziju" Nataša Trethjui i za "dokumentarno delo" Lorens Rajt.

Ovogodišnja nagrada za muziku otišla je u ruke Orneta Kolmena.

Za razliku od komplikovanih ceremonija i kraljevskih banketa, koji se priređuju prilikom dodele Nobelove nagrade u Stokholmu i Oslu, dobitnici Pulicera nagrade dobijaju tokom skromne ceremonije u Pravnoj biblioteci Univerziteta, u prisustvu porodice, kolega i članova žirija.



Izvor: B92-Kultura
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 19:08:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.