Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:37:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Смрт Цара Душана  (Pročitano 10776 puta)
20. Maj 2007, 19:43:17
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1831
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
Цар Стефан Душан је умро 20. децембра 1355. године, још увек млад и у пуној снази. Узрок смрти никада није утврђен али се говорило о тровању, можданом удару и чак епилепсији. Сахрањен је у својој задужбини манастиру Светих Арханђела код Призрена. После Душанове смрти Српско царство је постепено почело да се распада.
Када су 1927. године вршена археолошка ископавања на локалитету манастира, у југозападном делу цркве је нађен мермерни гроб за који је установљњно да је царев. У гробу су пронађене испретуране кости које су касније пренесене у цркву Светог Марка у Београду где и данас почивају.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


...ko ovde ne poludi, taj nije normalan...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3348
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung SGH-E730
Umro je 3 dana po povratku iz Zadra (mislim) gde je bio na sastanku sa papom oko krstaskih ratova (predvideo je proboj Turaka, pa je trazio od pape da bude vodja krstasa, a za uzvrat bi Srbiju preveo u katolicanstvo)... zato postoji teorija da ga je ubila (otrovala) srpska pravoslavna crkva... a Dusan i Milutin su jedini Nemanjici koji nisu proglaseni za svece... Milutin zbog Simonide, a Dusan, navodno, zato sto je zbacio oca sa vlasti (Stefana Decanskog)... a pretpostavlja se da je pravi razlog zato sto je hteo Srbiju da prevede u katolicanstvo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 80
OS
Linux
Browser
Mozilla Mandriva 1.0.6-15
Srbiju su skoro svi Nemanjici zeleli da prevedu u katolicanstvo.Pocev od Stevana Prvovencanog. Ovde naravno ne spadaju Sv. Sava i Sv.Simeon. Medjutim za Cara Dusana nisam znao da je to pokusavao. Znam jedino da je od pape dobio tituli "kapetana hriscanstva" ,ali je svakakva druga pomoc izostala. Negde sam procitao (mislim da je Politikin Zabavnik)  da je vrseno ispitivanje njegovih kostiju i da je otkriveno prisustvo zive.Zna se da je u srednjem veku ziva bila osnovni sastojak otrova.
Postoji jedna zanimljiva knjiga (bar meni) "Car Dusan" od Dobrila Nenadica. U ovoj knjizi je jako dobro opisana bitka kod Velbuzda.Slavna bitka u kojoj je srpska vojska odnela blistavu pobedu nad Bugarskom i Tatarskom vojskom.
IP sačuvana
social share
Edit by Anea: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


...ko ovde ne poludi, taj nije normalan...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3348
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung SGH-E730
vidis za to da je nadjena ziva nisam znao... znaci ubili nam najsposobnijeg vladara u istoriji... a sto se tice prevodjenja u katolicanstvo Stefan Prvovencani je je trebao to da uradi i krunisan je po katolickim obelezajima 1217. Sv. Sava je postao prvi srpski arhiepiskop 1219. pa je zatim krunisao Stefana po pravoslavnim obicajima 1221... i samo su Stefan i Dusan hteli da prevedu Srbiju u katolicanstvo... koliko sam ja informisan...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 199
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Милутин јесте проглашен за свеца. Smile

То за цара Душана и католичанство први пут чујем. Још једна у низу историјских подметачина и полуистина.
IP sačuvana
social share
"Кад орао изгуби крила, онда га и пилад кљују."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


...ko ovde ne poludi, taj nije normalan...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3348
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung SGH-E730
Milutin nije svetac... Smile odakle ti taj podatak? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Car Dušan jeste nameravao da predje u katoličanstvo,što je istorijski potvrdjeno i to,iz vrlo praktičnih razloga.
Neke od njih ste već pomenuli,a evo i nekih drugih.
Raskol sa carigradskom patrijaršijom(koji po redu????),verska tolerancija prema katolicima u carstvu,uticaj istih na cara(neki su zauzimali vrlo visoke državne položaje) i nastojanje Dušana da dobije podršku zapada,odnosno pape,kao ličnosti sa najvećim versko-političkim uticajem u Evropi,kao antipoda pravoslavnim patrijaršijama na istoku,koje,de facto,nisu imale ni približan uticaj,ni snagu Vatikana i bile su usitnjene.
Mislim da,tada,razlike izmedju katolicizma i pravoslavlja nisu bile tako jasne i poznate svima,kao danas.
Što se tiče same smrti cara Dušana,mislim da nije ubijen.Verovatno je to pokušavano više puta,jer je imao moćne neprijatelje.Ali takodje verujem da mu je zbog toga bilo jako teško prići.To je bilo vreme kada se ustajalo u cik zore i legalo u prvi sumrak.Umiralo se od malo jače prehlade,o bolestima i zarazama da i ne govorimo.
Živa se koristila kao lek,recimo protiv sifilisa(car Ivan Grozni je tako lečen do svoje smrti),ali i protiv drugih bolesti.
Svu Nemanjići jesu proglašeni za svece,osim Dušana,upravo zbog neomiljenosti u crkvenim krugovima kod kuće.Milutin jeste oženio devojčicu,ali sa blagoslovom patrijarha iz Carigrada.To je ,isto,učinio i Dušanov otac,Stefan Dečanski,oženivši 12-god. Mariju Paleolog.
Što se tiče zbacivanja oca sa prestola i eventualnog oce-ubistva ili brato-ubistva,to je ,skoro,bila praksa svuda.Retki su i Nemanjići koji nisu tako došli na vlast,ali nekima je bilo oprošteno jer su posle zidali crkve da se iskupe pred Bogom i narodom. Dušan se,očigledno,nije mnogo obazirao na to,nego je svoje delanje usmerio ka jačanju ovozemaljske Srbije.
Dajte dalje.
Pozdrav svima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11186
Zastava t
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
Alcatel 258
Milutin nije svetac... Smile odakle ti taj podatak? Smile

Sveti kralj Milutin jeste svetac... krsna slava pokreta "obraz"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 199
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
Milutin nije svetac... Smile odakle ti taj podatak? Smile

Како одакле ми то?  Smile Па, то је општепозната ствар. Провери мало. Чак има и надимак свети краљ. Светац је понајвише због своје богате задужбинарске делатности.
IP sačuvana
social share
"Кад орао изгуби крила, онда га и пилад кљују."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


...ko ovde ne poludi, taj nije normalan...

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 3348
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Samsung SGH-E730
bas sam pogledao knjigu "Srbija u doba Nemanjica" i pise da je svetac... hvala na ispravci... Smile i 100% sam ubedjen da je moja profesorka u srednjoj rekla da su Milutin i Dusan jedini Nemanjici koji nisu proglaseni za svece... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 19:37:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.