Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:41:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Berza~Osnovni pojmovi  (Pročitano 26693 puta)
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4858
Zastava negde u srpskim brdima
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
BlackBerry bold
Berza stvara mogućnost da sve one pare koje kod nas ljudi drže u čarapama budu investirane i potaknu razvoj privrede.
ne vredi to, ljudi su u velikoj meri neobrazovani i sumnjicavi!
pre ce ih drzati kuci i kupovati nekretnine!
IP sačuvana
social share
red zivot
nered smrt
nametnuti red, nered
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 242
Zastava Bosna i Hercegovina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nigdje berza nije nastala prekonoći.
IP sačuvana
social share
Muhammed, alejhi-selam: "Najbolji čovjek je onaj ko koristi ljudima, najlošiji je onaj ko im štetu nanosi."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
Nemojte slati vise komentara za redom. Postoji dugme izmeni ako ste nesto zaboravili reci. Postovanjem vise odgovora zaredom tema se samo razvodnjava i smanjuje se preglednost. Za ostala pravila ponasanja pogledajte pravilnik Burek Foruma.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 6142
Zastava bg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia N95 8GB
Citat
ne vredi to, ljudi su u velikoj meri neobrazovani i sumnjicavi!
pre ce ih drzati kuci i kupovati nekretnine!
nije to jos uvek za obicne ljude. polako, nek legne sve to kako treba, pa za par godina moze i da se razmislja na tu temu. a sumnjicavi su sa pravom. pa desetinama godina ih pljackaju, nemoze to preko noci puj pike ne vazi...nece slonce u lonce
IP sačuvana
social share
Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi vi ostarite.
I ta ce mi mladost tesko pasti...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 242
Zastava Bosna i Hercegovina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
U BiH se berza dosta brzo razvija.
IP sačuvana
social share
Muhammed, alejhi-selam: "Najbolji čovjek je onaj ko koristi ljudima, najlošiji je onaj ko im štetu nanosi."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Manje rizično ulaganje i ne plaćaju se dažbine
U obveznicama ima zarade

Autor: D. Nišavić | 28.08.2007 - 09:50

Kupovina obveznica Republike Srbije, u poređenju sa investiranjem u druge hartije od vrednosti, manje je rizično ulaganje, a godišnje građani mogu da ostvare prinos od pet do šest odsto, koliko iznose i kamatne stope na oročenu štednju u bankama. Dodatna prednost je što investitor ne plaća porez na ostvarenu kapitalnu dobit.
Na Beogradskoj berzi svakodnevno se obavlja trgovina ovim državnim obveznicama, koje su izdate kako bi se vratio dug starim deviznim štedišama. Prva serija isplaćena je 2002. godine, a ostale su još 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. i 2016.
Svaka ova hartija od vrednosti se prodaje uz umanjenje određenog procenta od svoje vrednosti. U roku dospeća, a to je 31. maj svake godine, dobija se puna vrednost na koju obveznica glasi. Primera radi, ukoliko se građanin odluči da kupi obveznicu sa rokom dospeća 2010. godine, trenutno bi morao da izdvoji 86,20 odsto od vrednosti koju će država isplatiti vlasniku poslednjeg dana maja 2010. godine. Ovaj procenat, koji je zapravo cena obveznice, menja se svakodnevno.
- Svako ko ima slobodna sredstva, a ne poznaje dovoljno finansijsko i tržište kapitala ili nije sklon riziku, preporuka je da ulaže u obveznice. To su sigurne hartije od vrednosti jer je njihov garant država, a nominovane su u evrima - kaže Ana Lukić iz „Sinerdži kapitala“.
Prvi korak koji građanin Srbije mora da učini, kako bi mogao da trguje obveznicama, jeste da izabere brokersku kuću. Inače, mogućnost da obavljaju kupoprodaju hartija od vrednosti imaju 79 brokerskih kuća i banaka.
Procedura kupovine obveznica je slična proceduri prodaje. Potrebno je da klijent definiše cenu i količinu obveznica u nalogu koji daje brokeru. Broker potom ispostavlja nalog na tržištu. Pre toga građanin treba da potpiše ugovor o otvaranju i vođenju vlasničkog računa hartija od vrednosti, kao i da potpiše ugovor o posredovanju sa brokerom. Prilikom kupovine obveznica, neophodno je i da se otvori namenski devizni račun za kupovinu obveznica kod banke i da uplati željeni iznos novca. Nakon toga dostavlja se potvrda o stanju na namenskom deviznom računu i potpisuje se nalog kupovine, a broker obavlja kupoprodaju.
Rok za saldiranje zaključene transakcije je tri radna dana. Nakon realizacije kupoprodajnog naloga broker dostavlja klijentu potvrdu o obavljenoj transakciji.

Vanberzansko trgovanje

Osim kupoprodaje obveznica preko Beogradske berze, postoji mogućnost i da se to čini vanberzanskim trgovanjem. Ipak, na građanima je da vide šta je za njih najpovoljnije, a to će utvrditi poređenjem provizija, da li imaju devizni ili dinarski račun gde im se uplaćuje novac...
Takođe, pojedine banke odobravaju gotovinske kredite, gde su zalog obveznice stare devizne štednje i to na iznose i do 100.000 evra, odnosno najviše do 80 odsto tržišne vrednosti obveznica koje služe za obezbeđenje.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 78
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Citat: Shmrk-Belo
naše finansijsko tržište još uvek nema dubinu, tako da je teško izvesti analizu na osnovu tehničkih pokazatelja. To isto važi i za traženje fundamenata, jer ima mnogo primera gde firma koja ostvaruje dobre rezultate, doživljava pad vrednosti akcija, i obrnuto.

Slazem se da na belex-u vrednost akcije ne odrazava realnu vrednost te firme ali moje misljenje je da je to pre svega zbog dogadjaja u drzavi pre i sada koji odbijaju strane investitore i zbog neznanja puno ljudi na berzi koji brzopleto kupuju akcije koje ce im naizgled doneti siguran profit i brzoplete prodaje akcija tih istih ljudi plaseci se gubitka.
Takodje puno akcija je u vlasnistvu radnika tih firma koji na prvi pomak gore-dole prodavaju akcije da im nebi slucajno "propale" ili ih ne prodavaju nikako cekajuci da cena poraste bar jos jedno 10 puta.
Moji prvi koraci na berzi su bili tako sto sam jednu osobu koja je cekala taj skok od 10 puta nagovorio da ih proda i kupi akcije koje imaju izgleda za takvo nesto, doduse nije bilo bas 10 puta ali ja mislim da je 150% za 3 meseca vise nego zadovoljavajuce.
U to vreme sam se zakacio za 4 firme na osnovu nekih pokazatelja koje su isto tako imale neverovatan skok za kratko vreme. Znam da cete reci da sam imao srece, i moguce je, ali ja sam kupovne-prodajne signale vadio iz tehnicke analize i na osnovu pracenja poslovanja tih firmi, a ono sto sam u pocetku rekao(nerealne cene akcija) je zato sto su se te vesti o poslovanju odrazavale na rast-pad bar jedno 3 puta vise nego sto bi bilo realno, ali ja opet to nenormalno kretanje cene pripisujem neznanju ljudi.
Iz tog razliga se nadam da ce ova tema malo zaziveti da bi se sto vise ljudi upoznalo sa berzom i uvideli kakve mogucnosti berza pruza.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 404
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Nokia 
Hehe, ova godina je bila berićetna za otprilike sve hartije od vrednosti, ali samo do maja. Takoreći, da si zatvorenih očiju birao koju akciju želiš da kupiš makar i tržišnim nalogom u januaru, već posle 3-4 meseca si mogao imati dvostruki, trostruki ili višestruki prinos. Ali to je bilo preduvavanje tržišta, odnosno cena akcija nije pratila realan rast sektora u kojima su firme poslovale, te se danas susrećemo sa bolnom korekcijom cena.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 78
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
Hehe, ova godina je bila berićetna za otprilike sve hartije od vrednosti, ali samo do maja. Takoreći, da si zatvorenih očiju birao koju akciju želiš da kupiš makar i tržišnim nalogom u januaru, već posle 3-4 meseca si mogao imati dvostruki, trostruki ili višestruki prinos. Ali to je bilo preduvavanje tržišta, odnosno cena akcija nije pratila realan rast sektora u kojima su firme poslovale, te se danas susrećemo sa bolnom korekcijom cena.
E pa cuj lako je to reci sad kad znas sta je bilo.
Ali opet desile su se neke stvari koje su pokrenule taj rast a to preduvavanje je cisto bila stvar ponude-traznje(bez ikakvog drugog faktora) a smatram da je to ono sto sam pisao u proslom postu o ne znanju ljudi koji su brzopleto kupovali i prodavali akcije.
Puno njih je u to vreme kupovalo po bilo kojoj ceni zato sto su akcije imale up trend i isto tako su prodavali po bilo kojoj ceni(a cesto i ispod kupovne) kada je krenuo down trend, e upravo su takvi postupci direktno uticali na takav razvoj.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 404
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 
Hehe, ova godina je bila berićetna za otprilike sve hartije od vrednosti, ali samo do maja. Takoreći, da si zatvorenih očiju birao koju akciju želiš da kupiš makar i tržišnim nalogom u januaru, već posle 3-4 meseca si mogao imati dvostruki, trostruki ili višestruki prinos. Ali to je bilo preduvavanje tržišta, odnosno cena akcija nije pratila realan rast sektora u kojima su firme poslovale, te se danas susrećemo sa bolnom korekcijom cena.
E pa cuj lako je to reci sad kad znas sta je bilo.
Ali opet desile su se neke stvari koje su pokrenule taj rast a to preduvavanje je cisto bila stvar ponude-traznje(bez ikakvog drugog faktora) a smatram da je to ono sto sam pisao u proslom postu o ne znanju ljudi koji su brzopleto kupovali i prodavali akcije.
Puno njih je u to vreme kupovalo po bilo kojoj ceni zato sto su akcije imale up trend i isto tako su prodavali po bilo kojoj ceni(a cesto i ispod kupovne) kada je krenuo down trend, e upravo su takvi postupci direktno uticali na takav razvoj.



Hehe, kakav si utopista  Smile

Veoma površno posmatraš trgovanje  na berzi ako su ti indikatori rasta i pada odnosi ponude i tražnje.

Saglasan sam da knjiška definicija tako glasi, međutim mnogo drugih fundamentalnih faktora utiče na kreiranje slike tržišta kapitala kod nas.

Ne zaboravi da smo zemlja u ranim fazama tranzicije, a to je velika razlika u odnosu na tržišnu privredu  Smile

 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 22:41:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.