Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:27:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Soko G-4 - Super Galeb  (Pročitano 7516 puta)
19. Maj 2007, 14:44:43
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
mob
Apple iPhone 6s
Soko G-4 - Super Galeb

Opis
Namena   Lovac-bombarder
Posada   dva člana
Prvi let   17. 7. 1978.
Početak proizvodnje   1983.
Proizvođač   SOKO i Lola Utva
Dimenzije
Dužina   11.86 m
Raspon krila   9.88 m
Visina   4.28 m
Masa
Prazan   3,134 kg
Pogon
Motori   1× Rolls-Royce Viper 632-46, rađen po licenci
Potisak   17.8 kN
Performanse
Maks. brzina   901 km/h
Plafon leta   15,000 m
Uspon   1,800 m/min


G-4 Super Galeb je dvosed niskokrilac, laki lovac-bombarder i avion za obuku jugoslovenske/srpske proizvodnje.

Istorija

Avion je doživeo svoj prvi let 17. jula 1978. godine, a proizvodnja je počela tokom 1983. Super Galeb je projektovan sa namerom da zameni G-2 Galeb i Lockheed T-33, koji su do tada činili stub Jugoslovenskog Ratnog Vazduhoplovstva. Ranih devedesetih godina Super Galeb je učestvovao u JPATS programu. U konkurenciji devet aviona izabran je Beech-Pilatus PC-9 Mk2 (kasnije redizajniran u T-6 Texan II), iako je Super Galeb naišao na pohvale i odobravanje američkih pilota. [1]. Jedna od presudnih tačaka je bila nestabilna politička situacija u SFRJ, koja je kasnije dovela do raspada države.

Iako se u nekim knjigama tvrdi da je G-4 Super Galeb modifikovani G-2 Galeb, taj podatak nije tačan, jer G-4 predstavnja potpuno novi dizajn.

Otkazani projekat G-5

Pored projekta jednoseda postojao je i projekat za verziju aviona sa jednim pilotom, a verovatno je nazvan G-5. G-5 je trebalo da pojača borbene sposobnosti Super Galeba, a dizajn je uključivao i radar. Rad na projektu je obustavljen, a glavni razlog je Raspad SFRJ.

G-4M Super Galeb

Poslednja verzija modela G-4 je G-4M, koja se trenutno nalazi u odmakloj fazi testiranja, dizajnirala ju je Lola Utva, a testovi i istraživanja su vršeni na aerodromu u Batajnici. U odnosu na originalni G-4, G-4M ima napredniju avioniku, integrisani sistem za navigaciju i napad, HUD, zadovoljava sve HOTAS zahteve i može da nosi vođene projektile vazduh-vazduh i vazduh-zemlja.

Borbena istorija

G-4 je bio često upotrebljavan u dejstvima na neprijateljske kopnene snage tokom rata u Bosni i na Kosovu i Metohiji.
 
Soko G-4 Super Galeb V i PVO VRS u vazduhoplovnoj bazi "Aleksandrovac".

Korisnici
 Srbija
 Republika Srpska (Vazduhoplovne snage raspolažu trenutno jednim avionom)
 Mijanmar (Mijanmar operiše sa 6 Super Galebova)
9 Super Galebova se nalazi u Crnoj Gori.

Bivši korisnici
 SFRJ
 SR Jugoslavija

Naoružanje
1h top kalibra 23 mm
različite vrste nevođenih bombi i projektila

Kao dodatak, G-4M ima povećanu korisnu nosivost na 1950 kg i dve dodatne podvesne tačke na vrhovima krila za projektile vazduh-vazduh tipa R-60/AA-8 Aphid. Takođe G-4M može da nosi TV navođene projektile tipa AGM-65 Maverick, radio navođene projektile zemlja-vazduh tipa Grom-A (jugoslovenska kopija sovjetskih AS-7 Kerry) i TV navođene projektile vazduh-zemlja, Grom-B, koje je Srbija dizajnirala kao zamenu za Maverik. Trenutno se ѕa G-4M razvija laserski navođena bomba.

Izvor: Wikipedia

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Galeb-g4p.jpg
(61.76 KB, 765x503)
V_i_PVO_VRS_Soko_G-4_Super_Galeb.jpg
(47.04 KB, 650x465)
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
G-4 je skolsko-borbeni avion. Prvenstveno je namenjen obuci pilota za letenje na mlaznim avionima, a sekundarna uloga mu je i vatrena podrska trupama na zemlji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Skorpion 26

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 54
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.14
mob
Samsung D780
Авион Г-4 Супер галеб јесте добар авион за обуку пилота, али као и сви наши млазни борбени авиони који су пројектовани у СФРЈ има једну ману, а то је што није модернизован на време.  Чак и ако дође до уласка у јединице његовог наследника Г-4М то ће вероватно бити кратког века.  Сада долази време нове генерације трејнера попут авиона Јак-130, МАКО-а . . .  Поздрав свим љубитељима наше авијације.
IP sačuvana
social share
Skorpion 26
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
ma super galeb jedan od ponsoa naseg neba,licno znam pilota SG..i on kaze da sg ima odlicne sposobnosti,al sam kao sto kaze u psotu pre mog nije na vrmee moderizovan al sad treba mnogo,mnogo novca za to...al kako stvar istoje trbealo bi za nekoliko godina da se i to uradi....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
mislim da je super galeb..nesto najbolje sto je SFRJ ikada napravila.....strasan avion...i danas u drzavama treceg sveta leti oko 150 galebova,koje je napravila SFRJ!!!!!!cisto da se zna!!!!!
avion je u bosni pravio cuda...
ovo nije 100% proveren podatak,ali gde ima dima ima i vatre....
u bosni je 90 i neke...bila nasa tajna akcija......tada je ucestvovalo 2 orla,2 super galeba i jos 5-8 aviona....
polozaj stranih trupa je bio takav da je bio iza brda...tako da nasi avionu(koji bi slucajno doleteli..ne bi mogli biti uoceni dok ne bude kasno....
naravno..kako smo mi srbi lud narod(cime se ja ponosim)....organizovana je akcija...i ucestvovalo je 10-15 aviona....vodja te akcije je bio na super galebu....
bilans opetacije....uneisteno 8 apaca + jos neke stvarcice(avioni)....
ovo pricam iz glave...citao sam to negde.....ali kad nadjem tacan text...kopiracu ceo...
prica u sustini ide tako.....al za brojke ne mogu da  garantujem!!!!!
kad nadjem pricu..okacicu  je!!!
al mislim d a je ta akcija bila istinita....!!!!
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mislim da je super galeb..nesto najbolje sto je SFRJ ikada napravila.....strasan avion...i danas u drzavama treceg sveta leti oko 150 galebova,koje je napravila SFRJ!!!!!!cisto da se zna!!!!!
avion je u bosni pravio cuda...
ovo nije 100% proveren podatak,ali gde ima dima ima i vatre....
u bosni je 90 i neke...bila nasa tajna akcija......tada je ucestvovalo 2 orla,2 super galeba i jos 5-8 aviona....
polozaj stranih trupa je bio takav da je bio iza brda...tako da nasi avionu(koji bi slucajno doleteli..ne bi mogli biti uoceni dok ne bude kasno....
naravno..kako smo mi srbi lud narod(cime se ja ponosim)....organizovana je akcija...i ucestvovalo je 10-15 aviona....vodja te akcije je bio na super galebu....
bilans opetacije....uneisteno 8 apaca + jos neke stvarcice(avioni)....
ovo pricam iz glave...citao sam to negde.....ali kad nadjem tacan text...kopiracu ceo...
prica u sustini ide tako.....al za brojke ne mogu da  garantujem!!!!!
kad nadjem pricu..okacicu  je!!!
al mislim d a je ta akcija bila istinita....!!!!


okaci text sto pre,bas me zanima!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia N70
mislim da je super galeb..nesto najbolje sto je SFRJ ikada napravila.....strasan avion...i danas u drzavama treceg sveta leti oko 150 galebova,koje je napravila SFRJ!!!!!!cisto da se zna!!!!!
avion je u bosni pravio cuda...
ovo nije 100% proveren podatak,ali gde ima dima ima i vatre....
u bosni je 90 i neke...bila nasa tajna akcija......tada je ucestvovalo 2 orla,2 super galeba i jos 5-8 aviona....
polozaj stranih trupa je bio takav da je bio iza brda...tako da nasi avionu(koji bi slucajno doleteli..ne bi mogli biti uoceni dok ne bude kasno....
naravno..kako smo mi srbi lud narod(cime se ja ponosim)....organizovana je akcija...i ucestvovalo je 10-15 aviona....vodja te akcije je bio na super galebu....
bilans opetacije....uneisteno 8 apaca + jos neke stvarcice(avioni)....
ovo pricam iz glave...citao sam to negde.....ali kad nadjem tacan text...kopiracu ceo...
prica u sustini ide tako.....al za brojke ne mogu da  garantujem!!!!!
kad nadjem pricu..okacicu  je!!!
al mislim d a je ta akcija bila istinita....!!!!


okaci text sto pre,bas me zanima!
cim nadjem....verovatno sutra....Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 898
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
Bilo je reči o ovim "akcijama" na forumu, prelistajte malo.

Jedina zemlja koja pored Srbije, Crne Gore i Republike Srpske ima G-4 Super Galeb je Burma (Mijanmar). Pred početak rata u SFRJ, ovoj zemlji je isporučeno 6 aviona G-4.
Cifra o preko 100 aviona može samo da se odnosi na avione G-2 i Jastreb, koji su početkom osamdesetih prodati Libiji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


''Ništa se ne dešava slučajno''

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1832
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
libija ima 4 SG,koristi ih za obuku.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 267
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 6120
od kad?
IP sačuvana
social share
"...ja sam samo prolazio i neam` pojma..."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:27:06
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.163 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.