Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta je povišen krvni pritisak?  (Pročitano 10200 puta)
11. Apr 2005, 07:37:37
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Šta je povišen krvni pritisak?

Da bismo odredili granicu normalnog pritiska izražavamo njegovu vrednost u mmHg i normalan pritisak iznosi 120/80 mmHg (životnog stuba). Svaka povišena vrednost iznad navedenih vrednosti naziva se hipertenzija. Krvni pritisak u organizmu čoveka regulišu dva mehanizma - jedan je hormonski, a drugi je nervni sistem. Hipertenzija je bolest modernog čoveka i urbanih sredina i zauzima visoko mesto na lestvici hroničnih bolesti.

Hipertenzije se dele na poznate, kada znamo uzroke nastanka: bubrežno-vaskularna, endokrina, srčano vaskularna i neurogena.
Više od 50 odsto po statističkim podacima pripada grupi hipertenzija sa nepoznatim uzrokom. Smatra se najčešće da su naslednog porekla ili da dolazi do poremećaja metabolizma elektrolita i vode i zbog psihosomatskog uticaja.

Faktori rizika nastanka hipertenzije: gojaznost, povišen nivo holesterola i triglicerida u krvi, pušenje, šećerna bolest, fizička neaktivnost i stres.

Simptomi hipertenzije

Glavobolja, otežano disanje pri naporu i u miru, omaglice, nesvestice, bolovi oko srca, krvarenje iz nosa, nervoza i crvenilo u licu.
Vrste povišenog krvnog pritiska: lakša hipertenzija, umerena, ozbiljna hipertenzija kod dece, hipertenzija u trudnoći, hipertenzija u klimaksu i hipertenzija u starosti.

Kako se uspostavlja dijagnoza?


Najčešće se merenjem krvnog pritiska u različitim dnevnim intervalima pojavljuju povišene merne vrednosti pritiska. Ovaj vid praćenja krvnog pritiska treba da primenjuju osobe koje imaju probleme s povišenim krvnim pritiskom tako što će napraviti tablu po danima, i to da jutarnje merenje bude posle buđenja, drugo merenje u toku dnevnih aktivnosti i treće merenje u večernjim časovima. Ta evidencija podataka treba da traje nedelju dana.

Kardiološki pregled

Ultrazvuk srca, bubrega, jetre, pregled protoka krvi kroz arterije vrata i magistralne arterije trbuha, laboratorijske analize krvi, EKG srca i 24 časovno (holter) merenje krvnog pritiska.
Povišen krvni pritisak može da dovede do: srčanog infarkta i moždanog insulta (šloga).

Lečenje

Regulisanje unosa soli u dnevnoj ishrani, smanjenje telesne težine, izbegavanje stresnih situacija na poslu i kod kuće, šetnja, kretanje, vežbe i redovno uzimanje lekova koje je propisao kardiolog.
Povišeni krvni pritisak iz bilo koje grupe hipertenzija koje smo naveli u tekstu traži da mu se obrati pažnja, a ne olako da se zanemari.

Povišen krvni pritisak bolest je koja često ne izaziva vidljive tegobe i zato se ova bolest mora shvatiti ozbiljno i adekvatno lečiti. Jer, ako se bolest otkrije na samom početku može se izlečiti i dobro regulisati određenom terapijom. U sprečavanju i lečenju hipertenzije važnu ulogu ima promena životnih navika i redovno uzimanje lekova. I zato, ukoliko imate povišen krvni pritisak, morate se obavezno javiti svom lekaru.
Dr Ksenija Maid
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
saka lekova za dorucak svako jutrp.. i opet se ne vratis u normalu.
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 87
Zastava Valjevo
mob
Samsung S4 mini duos
To nije resenje,saka lekova je resenje samo ako higijensko dijetetski rezim ishrane,bavljenje sportom i promena nacina zivota uopste ne daju rezultate.Hipertenzija je bolest br.1 21 veka i treba je jako ozbiljno shvatiti.Ja radim na internom odeljenju-odsek kardiologija i svakodnevo se borim protiv hipertenzije.
IP sačuvana
social share
350 grama sa sirom i jogurt. Smile
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
a sta ako neko nema vremena za higijensko dijetetski rezim ishrane,bavljenje sportom i promenu nacina zivota uopste?
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 87
Zastava Valjevo
mob
Samsung S4 mini duos
Mislim da je jako glupo da neko uzima kako ti kazes saku lekova svaki dan zato sto nece da vodi racuna o svom zdravlju.Nije tacno da ne moze da se odvoji vreme za bavljenje sportom,nije tacno da neko mora da uzme 10 g soli svaki dan i da mora da popusi 2-3 pakla cigareta dnevno.To pacijenti najcesce shvate kad legnu u bonicu,ali tada je kasno zato sto je vec doslo do bezpovratnog propadanja krvnih sudova a samim tim i organa(srce,mozak,bubrezi) i celog organizma u celini.Kad vide upisane i usrane(a nazalost mlade ljude) koji bespomocno leze i nemaju pojama ni ko su,ni sta su,ni gde su onda pocinju da shvataju sta uh ceka.
IP sačuvana
social share
350 grama sa sirom i jogurt. Smile
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Jebiga, komplet moja porodica ima sto se kaze bad karma sa srcanim obolenjima.. i nisam primetio da je to mene zaobislo...
Ok, cinjenica je da se ne libim da jedem kao covek, ne moze se reci da solim, posto nikad u zivotu nisam uzeo da do solim nesto, isto tako ne moze se reci da se ne bavim sportskom aktivnoscu te da se ne trudim da zivot dovedem u red, ne pusim, ne pijem, ne drogiram se.. ali protiv svakodnevnog stresa se ne moze... jednostavno ne moze... covek ne moze da se ne nervira kad shvati da o njegovom zivotu odlucuju drugi...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 87
Zastava Valjevo
mob
Samsung S4 mini duos
U pravu si SF-protiv stresa se ne moze,ali to je samo jedan od faktora rizika.Taj faktor rizika se ne moze izbeci.Zato covek treba da ostale faktore rizika iskljuci.Ti si mlad covek i treba da se dobro hranis,mozes slobodno i da preteras ponekad,samo nemoj da zaboravis da makar tri puta nedeljno posvetis paznju svom telu baveci se sportom.Ti to sigurno i radis i posto si pametan momak neces dozvoliti da upropastis zdravlje.
IP sačuvana
social share
350 grama sa sirom i jogurt. Smile
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ja to radim ceo zivot, pa sam opet sa 8 godina imao pritisak 135 sa 90 , a sa 18 zaglavio kod kardiologa gde mi je covek rekao da imam srce 20 godina starije nego sto bi realno trebalo biti...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
Citat: Dr Darko
Mislim da je jako glupo da neko uzima kako ti kazes saku lekova svaki dan zato sto nece da vodi racuna o svom zdravlju.


hoces da kazes doco, da treba izbaciti tu saku lekova?
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 87
Zastava Valjevo
mob
Samsung S4 mini duos
Ne kazem da treba izbaciti lekove,taman posla.Hteo sam da kazem da su lekovi zadnje resenje kad ostalo ne vredi.Predpostavljam da su skoro svi clanovi ovog foruma pretezno mladi ljudi i za njih vazi sve ovo sto sam napisao.Za stare ljude nama izbora-oni moraju da uzimaju lekove.

@ SF
To sto ti je rekao kardiolog na osnovu jednog pregleda je jako neozbiljno i to nemoj ozbiljno da shvatas.Da bi ti to rekao morao si da uradis kompletnu laboratoriju,teleradiografiju srca i pluca,EHO srca,stres EHO,test opterecenja,holter EKG i holter pritiska i eventualno kario CT pa da onda izvede takav zakljucak.U suprotnom je neozbiljan.
IP sačuvana
social share
350 grama sa sirom i jogurt. Smile
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.